Dlaczego mój Macbook Pro działa tak wolno?


14

Na moim MacBooku Pro (rok 2009) minęło dużo czasu, zanim się zalogowałem lub do momentu uruchomienia programu. Z dnia na dzień robi się coraz wolniej. Programy takie jak Safari, Word lub MonoDevelop trwają do 2 minut do momentu uruchomienia.

Czy byłby to Win95 / 98 / XP, przeformatowałbym i ponownie zainstalował wszystko. Ale jakie są możliwości Maca i OS X? Czy jest monitor wydajności?

Dzięki za wszelkie wskazówki.

Mój komputer Mac ma: Intel Core 2 Duo 2,8 GHz, 4 GB pamięci RAM


2
czy mógłbyś powiedzieć, jaka jest twoja jednostka centralna i ile masz pamięci? i ile aplikacji instalujesz?
Am1rr3zA

Odpowiedzi:


43

Może istnieć kilka rzeczy, które tworzą opóźnienie, ale nigdy nie ma potrzeby ponownej instalacji wszystkiego.

Plan A: Właściwie robię te rzeczy w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca

Wyczyść skrzynki: Macintosh HD/Library/Caches/ i Macintosh HD/Users/UserName/Library/Caches/. Tracisz niektóre preferencje dotyczące aplikacji, ale wszystko wskazuje na to, że będziesz zgryźliwy.

Napraw uprawnienia za pomocą Narzędzia dyskowego: Możesz wyświetlić uprawnienia lub naprawić uprawnienia. Po prostu idź prosto, aby uzyskać uprawnienia, i napij się herbaty i poczytaj czasopismo, czekając.

Zrestartuj się regularnie: nie obchodzi mnie, co ktoś mówi o czasie pracy; sporadyczne ponowne uruchamianie robi cuda. Moje komputery Mac są prawdziwymi końmi roboczymi i ponownie uruchamiam poniedziałkowe poranki, kiedy wchodzę. Rzadko, jeśli kiedykolwiek, mam problemy.

Plan B: Nie tak oczywiste

Pozwól Spotlight indeksować, gdy znajdzie nowe rzeczy: Spotlight zapewnia dobre wyszukiwanie, ale jego procesy indeksowania są naprawdę kłopotliwe. Jeśli wszystko zwalnia, najpierw szukam małej kropki w lupie na ikonie paska menu. Jeśli tak będzie, pójdę po filiżankę kawy lub znajdę coś innego do roboty.

Poszukaj usług w tle, o których mogłeś zapomnieć: Poszukaj również procesów w tle, które mogą przeciągać sprawy w dół. Spójrz na swoje elementy logowania w Preferencjach systemowych, ponieważ może masz jakiś demon serwera, który ładuje się w tle, o którym zapomniałeś. A może masz udostępnioną bibliotekę iTunes i wystarczająca liczba osób słucha treści, aby spowolnić (to też był problem w mojej firmie).

Sprawdź wolne miejsce na dysku twardym: w przeszłości zauważyłem również, że rzeczy mogą zwolnić, jeśli nie mam wystarczającej ilości miejsca na dysku twardym. Rzeczy naprawdę robią się nieprzyjemne na moich komputerach Mac, gdy mam mniej niż 10% wolnego miejsca, więc zaczynam sprzątać, gdy osiągam próg 20% ​​wolnego miejsca.

Plan C: Poziom systemu

Poszukaj wielu powiązanych procesów: Sprawdź Monitor aktywności pod kątem wszystkiego, co może skracać czas pracy procesora. Nie szukaj tylko jednego procesu, który ma dużą liczbę, ale także szukaj wielu procesów, które mogą być powiązane. Niedawno miałem problem z McAfee AntiVirus (dział informatyczny mojej firmy narzucił nam go), próbując niemal stale skanować mój iDisk. Żaden proces nie przekroczył 2%, ale było ich ponad pół tuzina. Po odłączeniu iDisku McAfee nie stanowił już problemu.

Zezwalaj na uruchamianie procesów nocnych: większość dni zostawiam komputery Mac przez cały dzień i całą noc, ponieważ istnieje wiele procesów systemowych, które działają około 2: 00a, szczególnie w niedziele rano (wtedy uruchamiane są procesy weeklyi monthly). Wykonaj szybki restart i wszystko powinno być dobrze.

Plan Z

Certyfikowani technicy Apple to twoi znajomi: oprogramowanie do konserwacji systemu innych firm nie jest. Pracuję z komputerami Mac od lat i jedynym niezmiennym faktem, którego się nauczyłem, jest to, że aplikacje zaprojektowane z myślą o utrzymaniu systemu są bardziej kłopotliwe niż warte. Gdy wszystko inne zawiedzie, weź to, ponieważ w tym momencie może wystąpić problem ze sprzętem.


Dzięki, naprawdę przydatne informacje. Plan Z: Zainstalowałem narzędzie trzeciej firmy, z MacUpdate Promo. Myślę, że go odinstaluję.
EricSch,

2
Niezła odpowiedź. Jedyne, co chciałbym do tego dodać, to sprawdzenie stanu dysku twardego. Kilka miesięcy temu mój stary Mac Pro działał naprawdę wolno i naprawiono go po wymianie dysku rozruchowego.
Ɱark Ƭ

Znakomity! Od kilku tygodni doświadczam ospałości - czyszczenie pamięci podręcznych rozwiązało to.
reg

Usunięcie pamięci podręcznej pomogło mi w wersji 10.6, gdy Apple Logic nagle miało tak wysokie użycie procesora, że ​​utwór nie mógł już działać (wcześniej). Po usunięciu pamięci podręcznej 15 koncertów wszystko znów było idealne. Dzięki!
Christian

Zobacz także pytanie / odpowiedź „Ta„ dziwna sztuczka grupowa ”powoduje, że MacBook Pro loguje się, aplikacje i systemy działają powoli powoli… ale dlaczego? URL: apple.stackexchange.com/questions/171862/...
John Sidles

8

Chcesz spojrzeć na / Application / Utilities / Activity Monitor.app. Dzięki temu dowiesz się, jakie procesy są uruchomione i co zajmuje najwięcej pamięci RAM / procesora. Pokaże także, ile pamięci RAM używasz, ile procesora używasz oraz ile sieci i dysków twardych we / wy robisz. To punkt wyjścia, jeśli chcesz, aby wydajność rozwiązywać, ponieważ będzie to pokazać, gdzie są wąskie gardła i co spowalniając.


Po ponownym uruchomieniu mam 2,53 GB za darmo, żaden proces nie zajmuje dużo czasu procesora
EricSch

6

Przede wszystkim zacznę sprawdzać twoje elementy logowania.

Otwórz System Preferences, przejdź do Accounts, w lewym okienku, wybierz swoje konto i przejdź na Login Itemskartę.

Tam zostaną wyświetlone wszystkie programy, które uruchamiają się po zalogowaniu. Usuń wszystko, czego nie potrzebujesz, aby uruchomić system.

-

Spróbuj także ponownie zindeksować swój komputer.

Aby to zrobić, zainstaluj Alfred (jest to program uruchamiający aplikacje, ale wiem, że oferuje opcję ponownegoindeksowania Spotlight jednym kliknięciem) lub otwórz preferencje Spotlight, System Preferencesprzejdź do Privacykarty i przeciągnij Wolumin, pod którym jest zainstalowany Mac OS X, poczekaj kilka sekund i usuń go. Istnieje również magia wiersza poleceń, którą prawdopodobnie znajdziesz w interwebach.

Pamiętaj, że ponowne indeksowanie może zająć dużo czasu, w zależności od liczby posiadanych plików. Ale to naprawdę może przyspieszyć twój system.


Dzięki, ale myślę, że muszę ponownie usunąć wolumin z tyb prywatności. Jeśli nie, indeksowanie będzie wyłączone.
EricSch,

@Eric oczywiście, że zapomniałem o tym wspomnieć. zostaw go tam na kilka sekund i usuń.
Loïc Wolff,

3

Miałem ten problem ze starym komputerem Mac. Upewnij się, że dysk twardy jest w pełni funkcjonalny. Mój miał dokładnie takie same objawy, i okazało się, że dysk był b0rk3d, i dlatego Spotlight trwało tak długo, uruchomienie trwało tak długo itp.


A jeśli usłyszysz śmieszne dźwięki (klikanie, powtarzane obracanie w górę / w dół), oznacza to, że twój dysk jest jeszcze bardziej podatny na b0rk3d.
jmk
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.