Uruchomić ponownie system Windows bez zmiany dysku startowego lub konieczności używania hasła administratora?


3

Mój 6-letni dzieciak używa rodzinnego iMaca do swoich projektów Kodu, które wymagają systemu Windows. Chce prawdziwej umowy z Boot Campem i nie zaakceptuje żadnej wirtualizacji :)

Problem: Oczywiście chcę, aby dysk OS X był dyskiem startowym. Chce wygodnego sposobu na ponowne uruchomienie komputera w trybie Windows (łatwiejsze niż naciśnięcie klawisza Command podczas uruchamiania). Istnieje kilka skryptów Apple i aplikacji (takich jak BootChamp ), ale wszystkie one proszą o podanie hasła administratora. Pomimo tego (lub dlatego, że) jest dość biegły w komputerach, wolałbym mu go w tym momencie nie dawać.

Jakie mam opcje?

Odpowiedzi:


2

BootChamp wymaga podania hasła administratora przy jego pierwszym użyciu, ale potem pozwala na ponowne uruchomienie bez pytania o hasło ponownie. Chyba że twoje dziecko ma wystarczającą wiedzę techniczną, aby dostać się do pęku kluczy, myślę, że BootChamp może być dokładnie tym, czego szukasz. Jest to również bardzo łatwe w przypadku zasobów systemowych.

Po instalacji możesz samodzielnie zrestartować system Windows, dając uprawnienia BootChamp w przyszłości, wprowadzając hasło administratora. Odtąd będzie mógł zmieniać systemy operacyjne bez dostępu administratora.

Kilka razy miałem awarię BootChamp, zwykle kiedy podłączam urządzenie USB lub je usuwam bez użycia funkcji usuwania OS X. Używam go od kilku miesięcy z zaledwie pięcioma instancjami, więc jest to dość rzadkie, ale należy wziąć pod uwagę.

Twoje zdrowie!


0

Jeśli nie masz nic przeciwko zrobieniu trochę skryptów powłoki i znalazłeś skrypt, który możesz uruchomić z terminala, który przełączy się do systemu Windows, możesz utworzyć skrypt zawierający to polecenie (i być może rebootpolecenie następujące po nim). Nazwijmy to winreboot.shargumentem. Następnie zmień właściciela tego skryptu na root, oznacz go jako wykonywalny i umieść w przydatnej lokalizacji (np. /usr/local/bin/). Jeśli uruchomisz go w ten sposób:

sudo /usr/local/bin/winreboot.sh

Poprosi Cię o hasło administratora, a następnie powinien zrobić to samo, ponieważ skrypt następnie działa jako root. Jednak sudoutrzymuje listę zasad, na których użytkownicy mogą uruchamiać co poleceniach sudoi czy nie jest wymagane hasło. Ten zestaw reguł jest przechowywany /etc/sudoers- niestety składnia jest bardzo myląca, dlatego nie należy bezpośrednio edytować pliku, ale należy użyć

sudo visudo

zamiast tego sprawdza składnię przy zapisywaniu. Zauważ, że korzysta z vima do edycji, którą możesz przeczytać przed uruchomieniem - może być bardzo mylące, jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony. (aby wyjść bez zapisywania, naciśnij <ESC>i wpisz, :q!a następnie <ENTER>klawisz). Jeśli nie możesz zacząć używać vima, edytuj kopię sudoers w swoim ulubionym edytorze i sprawdź składnię za pomocą visudo -f /path/to/sudoers-copy. Jeśli jest OK, skopiuj go z powrotem na oryginał.

Wracając do rzeczy, regułą, którą chcesz dodać do sudoers, jest to, że chcesz, aby użytkownicy w admingrupie mogli uruchamiać twój skrypt jako root bez hasła. To wygląda tak:

%admin  localhost=(ALL) NOPASSWD: /usr/local/bin/winreboot.sh

Dodaj go jako ostatnią linię sudoers. Jeśli teraz spróbujesz uruchomić skrypt za pomocą sudo(musisz to zrobić z bezwzględną ścieżką), NIE poprosi on o hasło i po prostu uruchom go. Zawiń polecenie sudo w innym skrypcie powłoki, połącz go z pulpitu lub z dowolnego miejsca, a Twój sześciolatek powinien mieć możliwość przejścia na system Windows w dowolnym momencie.

Mam nadzieję, że to pomoże, daj mi znać, jeśli coś jest niejasne.


Zapewni mi to dokładnie to, czego szukam. Spróbuję i zdam raport. Dzięki!
Fredrik Eder

0

Zainstalować rEFit ?

Daje ci graficzny moduł ładujący, dzięki czemu możesz po prostu wybrać OSX, Windows lub niektóre narzędzia podczas uruchamiania.

Jeśli nie podoba ci się, łatwo go usunąć, po prostu usuń folder rEFit z katalogu głównego partycji OSX.


Dzięki! Spróbuję. W rzeczywistości może to być jedyny sposób na obejście „problemu” z hasłem administratora. To doda dodatkowy krok do uruchomienia systemu, ale jest to dopuszczalne.
Fredrik Eder,

Właśnie dowiedziałem się z @pmjordan postu, że istnieje sposób na pominięcie wprowadzania hasła. Jeśli to nie zadziała, rEFit może być najbliższy.
Fredrik Eder

0

REFI Nie ma sensu, jeśli masz bezprzewodową klawiaturę i mysz, ponieważ ich nie rozpozna.

To ból z tyłu dla naszych minis w pokoju konferencyjnym. lub REFI Musi być w stanie korzystać z bezprzewodowej klawiatury i myszy.

BootChamp to droga, JEŻELI ufasz bezpieczeństwu pęku kluczy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.