Jak mogę w sposób niezawodny wykonać kopię zapasową dysku zewnętrznego na inny dysk zewnętrzny?


14

Mam zewnętrzny dysk twardy (A), który zawiera moje biblioteki iTunes i Aperture. Nie zawsze jest podłączony do mojego MacBooka.

Jaki jest najlepszy sposób na wykonanie kopii zapasowej na innym zewnętrznym dysku twardym (B)?

Poszukiwane funkcje:

  • w pełni zautomatyzowany (który wykonuje się co godzinę lub coś takiego)
  • przyrostowy (aby być szybki)
  • aktywuje się tylko wtedy, gdy oba dyski (A i B) są podłączone
  • współpracuje z wieloma dyskami kopii zapasowych (aby mieć kopię zapasową w domu, a drugą w pracy)
  • dyskretne wskazanie, że trwa tworzenie kopii zapasowej
  • możliwość wstrzymania lub zatrzymania tworzenia kopii zapasowej (przydatne, gdy się spieszę i muszę odłączyć dyski zewnętrzne)

Byłoby miło, gdyby dyski z kopiami zapasowymi mogły być połączone w sieć, ale nie jest to obowiązkowe.

Chciałbym użyć Time Machine, aby mieć historię, ale wydaje się, że nie działa dobrze z zewnętrznymi dyskami twardymi, które nie zawsze są podłączone i nie ufam temu w tym przypadku (mój wewnętrzny dysk SSD jest kopie zapasowe dzięki Time Machine).

Kopie zapasowe online nie są odpowiednie, ponieważ mam bardzo słabe połączenie internetowe.


Zrobiłbym kompromis w sprawie twoich kryteriów i użyłem Time Machine, aby cofnąć oba dyski do trzeciego. Dzięki wielu lokalizacjom kopii zapasowych w Mountain Lion łatwiej jest kontrolować, gdzie idą twoje dane. Narzędzia wiersza poleceń umożliwiają pisanie skryptów na tyle, na ile Ci zależy, więc nie musisz nawet iść na kompromis, jeśli nie masz nic przeciwko programowaniu TM.
bmike

Odpowiedzi:


5

Ciągle zadziwia mnie szybkość i zaawansowane funkcje Carbon Copy Cloner . Właśnie dwukrotnie sprawdziłem i potwierdziłem, że można go użyć do klonowania dysku zewnętrznego na inny dysk zewnętrzny.

Jest bezpłatny przez miesiąc próbny z pełną funkcjonalnością. Zdecydowanie polecam tę aplikację jako najlepszą znaną mi opcję.

Alternatywnie istnieje inny doskonały program Clonezilla (faktycznie podłączyłem cię do strony Tuxboot firmy na Sourceforge, ponieważ Tuxboot to niesamowity program do uruchamiania z dysków flash USB):

Tuxboot pomaga stworzyć bootowalny dysk Live USB dla Clonezilla live, DRBL live, Gparted live i tux2live. Jest modyfikowany z unetbootin i działa zarówno na MS Windows, jak i GNU / Linux. Możesz pobrać najnowszą wersję pliku ISO, a następnie utworzyć usb na żywo.

nb. Możesz faktycznie użyć unetbootin na komputerze Mac - na Sourceforge jest plik do pobrania dmg, z którym nie mogę się połączyć, ponieważ nowi użytkownicy są ograniczeni do dwóch hiperłączy. Myślę, że aby użyć Tuxboot na Macu, musisz użyć CrossOver lub Wine lub jednego z tych programów emulacji Windows (Zrobiłem to z CrossOver, gdy nie mogłem zainstalować tar.gz).

Ale tak naprawdę, Carbon Copy Cloner ma wszystkie wymienione funkcje i więcej, więc to chyba najlepsza opcja.


Strona Clonezilla mówi: „Różnicowa / przyrostowa kopia zapasowa nie jest jeszcze zaimplementowana”. więc nie spełnia wymagań PO
151019

1
Nie wiedziałem o (całkiem kompletnych) funkcjach planowania CCC. Miałem nadzieję na bardziej usprawnione wrażenia (uważam, że interfejs jest nieco niezdarny), ale CCC powinno załatwić sprawę.
olivier,

5

Inna możliwa opcja: użycie rsynci launchdzadanie do wykonania po zamontowaniu dysku. Wierzę, że Time Machine stosuje podobne podejście do uruchamiania na dysku. Do wykonania cogodzinnego możesz użyć cron. Dyskretne powiadomienie można wykonać na wiele sposobów (na przykład wysyłając wiadomość e-mail lub rozszerzenie Growl, które umożliwia wysyłanie powiadomień z wiersza poleceń). killall rsyncpowinien bezpiecznie zatrzymać tworzenie kopii zapasowej, jeśli musisz się spakować i iść. Również rsyncjest całkowicie zdolny do sieci synchronizacji.

Konfiguracja zajmie trochę pracy, ale zalety to:

  • jest wszechstronny (patrz man rsync, oni prawie wszystko pomyśleli o wszystkim)
  • to dyskretne
  • to nic nie kosztuje
  • rsync jest szybki

Może się to przydać w przypadku launchdzadań związanych z montażem dysku.

Edycja: Powinienem dodać, że --partialopcja rsyncoznacza, że ​​kopia zapasowa zostanie wznowiona po killall rsync.

Edycja 2: Możesz użyć kontekstu Płaszczyzny kontrolnej zamiast, launchdjeśli wolisz.


To rozwiązanie wydaje się interesujące, ponieważ nie znalazłem żadnego komercyjnego oprogramowania, które by mi pasowało. Kopię ten (z odrobiną interfejsu użytkownika, może widżetem lub elementem menu), a ja będę nadal szukać istniejącego rozwiązania (jest (lub powinno być) łatwiejsze w konfiguracji i utrzymaniu).
olivier

Przydałoby się podać kilka przykładów rsync, które użytkownicy mogą uruchomić, zamiast mówić im „RTFM” (tj. „Zobacz man rsync”), ponieważ linia poleceń może być nieco zniechęcająca, szczególnie jeśli chodzi o przesuwanie naszych cennych plików.

1

Używam Time Machine od lat do tworzenia kopii zapasowych zewnętrznych dysków twardych, które nie były podłączone w 100% przypadków. Czasami konieczne będzie pełne ponowne skanowanie dysku, aby wykonać jego kopię zapasową, co oczywiście potrwa dłużej niż zwykle, ale system nie ma możliwości dowiedzenia się, że dysk nie zmienił się od czasu ostatniego wyświetlenia go przez system.

Dlaczego ci nie ufasz?


Nie ufam temu z dwóch powodów: 1 / W teście, który wykonałem, mój dysk zewnętrzny został wykluczony zaraz po tym, jak powiedziałem Time Machine, aby go nie wykluczał (w Lionie). Nie kopałem dalej z powodu 2 / „Jednak najlepiej pozostawić taki dysk podłączony tak mocno, jak to możliwe, abyś nie działał zgodnie z harmonogramem„ przerzedzania ”Time Machine, jeśli podłączysz zewnętrzny HD i uruchomisz kopię zapasową , a następnie odłącz go, kopie zapasowe można usunąć w ciągu 24 godzin. ” ( pondini.org/TM/32.html )
olivier

Jeśli utworzysz kopię zapasową do dwóch dysków zewnętrznych lub dwóch woluminów na jednym dysku zewnętrznym, po jednym dla wewnętrznego i zewnętrznego dysku danych, który posiadasz, nie powinieneś mieć żadnych problemów z przerzedzaniem. Ale myślę, że cytat jest poprawny tylko pod względem wersji - twoja najnowsza kopia zapasowa zawsze będzie obecna i nie zniknie z powodu działania TM. Przy okazji, mam nadzieję, że teraz w jakiś sposób tworzysz kopie zapasowe, ponieważ TM wciąż jest o wiele lepsza niż nic. Ale znowu, w moim przypadku, zapisałem dzięki temu moją bibliotekę iTunes, więc sugeruję na razie jej użyć.
lensovet,

W moim rozumieniu moja najnowsza kopia zapasowa nie obejmuje w szczególności kopii zapasowej z dysku zewnętrznego, to jest problem. Jako rozwiązanie tymczasowe wykonuję ręczne klonowanie, aby moje kopie zapasowe zostały utworzone.
olivier

Skąd to zrozumienie? Jeśli przejdziesz do Backups.backupdb na woluminie TM i zajrzysz do „najnowszej” kopii zapasowej, czy istnieje folder odpowiadający twojemu dyskowi zewnętrznemu? Jeśli tak, twoje zrozumienie jest sprzeczne z rzeczywistością. Jeśli nie, podłącz ponownie dysk zewnętrzny i sprawdź, czy nie ma go na liście wykluczeń w preferencjach TM.
lensovet

1
Przepraszamy, chciałem wstawić nowy wiersz. Na jak Time Machine działa zobaczyć tę wielką writeup: arstechnica.com/apple/2007/10/mac-os-x-10-5/14
lensovet

1

Moje połączenie internetowe jest również dość słabe, dlatego zwróciłem się do CrashPlan, aby wykonać lokalne kopie zapasowe mojego MacBooka Air i zawsze podłączałem zewnętrzny dysk twardy do czasami podłączonego urządzenia pamięci masowej. Rzeczywiście, CrashPlan pozwala również bezpłatnie tworzyć kopie zapasowe na dysku w pracy przez Internet - ten punkt jest jednak dyskusyjny, ponieważ twoje połączenie internetowe jest słabe.


Nie chcę polegać na bezpłatnej wersji CrashPlan, ponieważ mogą one uczynić subskrypcję obowiązkową w dowolnym momencie. Nie chcę płacić abonamentu na lokalne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych.
olivier

W pewnym momencie w przyszłości warunki wpływające na mój przepływ pracy mogą się zmienić (wstaw , jeśli wolisz), w którym momencie dokonam ponownej oceny i zmiany przepływu pracy. Taka jest natura technologii. Sam jestem facetem SuperDuper (lubię klony do tworzenia lokalnych kopii zapasowych), ale używam Crashplan Central do tworzenia kopii zapasowych poza siedzibą i nie zawahałbym się użyć oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych lokalnych (lub samodzielnie zarządzanych). Szanse, że oprogramowanie po prostu przestanie działać w najbliższym czasie, są dość niskie, a korzyści są wysokie.
jaberg

-3

Próbowałem użyć zewnętrznych dysków twardych, ale nie jestem zadowolony, ponieważ można je skradzić lub zgubić, więc postanowiłem wykonać kopię zapasową plików za pomocą chmury. Teraz jestem z tego zadowolony.

Spodoba ci się również ten post. Miłej zabawy z czytaniem!

http://www.process.st/2014/08/how-to-backup-your-external-hard-drives-with-google-drive/


Twoja odpowiedź na tej stronie musi być samodzielna, a nie być linkiem do zewnętrznego artykułu.
Daniel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.