Czy można mieć oprogramowanie GPL w Mac App Store?


41

Czy możesz mieć oprogramowanie GPL w Mac App Store ?

Wiem, że nie jest to możliwe w iPhone App Store , ale czy jest tak samo w Mac App Store?

UWAGA: Żadnej z poniższych odpowiedzi nie należy traktować jako porady prawnej. Jeśli potrzebujesz prawnej odpowiedzi na to pytanie, skonsultuj się z prawnikiem.


1
GPLv1 różni się bardzo od GPLv2, różni się bardzo od GPLv3 - szczególnie w odniesieniu do tego, czy możesz dystrybuować produkt oparty na GPL przy użyciu DRM, czy też dystrybutor dołącza inną licencję. To pytanie nie może być traktowane poważnie, ponieważ oczywiście możesz przesłać aplikację w oparciu o kod GPL. Chodzi o legalność warunków licencjonowania w dowolny sposób, a dodawanie zastrzeżeń nie zmienia tego faktu.
bmike

Odpowiedzi:


21

Jeśli masz na myśli zabranie oprogramowania, do którego nie masz praw autorskich, a którego możesz używać i kopiować tylko dlatego, że było na licencji GNU GPL, to nie .

FSF czary go tutaj : sekcja 6 GPL mówi „Nie może narzucać żadnych dalszych ograniczeń na korzystanie przez odbiorcę z prawa przyznane w tym dokumencie” i Mac App Store Warunki korzystania z usługi jawnie dodać inne ograniczenia.

Przedstawiciel prawny Software Freedom Law Center potwierdził to: umowy App Store na wszystkich platformach są niezgodne z GNU GPL.

Wygląda na to, że Apple ze względu na zasady nie zezwala na programy GPL w App Store, ale jeśli udało ci się je przekraść, autor programu może pójść za tobą za naruszenie ich praw autorskich.

Zupełnie inny przypadek, w którym posiadam prawa autorskie do kawałka oprogramowania. W takim przypadku możesz rozpowszechniać go na więcej niż jednej licencji. (Na przykład Firefox był przez pewien czas licencjonowany na licencji MPL, GPL i LGPL. MySQL jest licencjonowany na licencji GPL, a także licencji zastrzeżonej.) Jeśli więc sprzedajesz program za pośrednictwem Mac App Store, możesz go również wydać na podstawie GPL - zakładając, że możesz robić każdą z tych rzeczy niezależnie.

(Jeśli chcesz użyć kodu licencjonowanego GNU GPL innej osoby w jednym ze Sklepów z aplikacjami, możesz napisać do właściciela praw autorskich i sprawdzić, czy jest on w stanie sprzedać Ci alternatywną licencję na swoje oprogramowanie. oczywiście obowiązek tego.)

Myślę, że VLC miało kłopoty, ponieważ prawa autorskie do oprogramowania posiadało wiele różnych osób, a cały program mógł być rozpowszechniany tylko na licencji GPL. Niektóre programy omijają takie problemy, wymagając od autorów przypisania im praw autorskich , ale większość tego nie robi.


1
To brzmi jak GPLv3. GPLv2 nie rozważał DRM.
Thorbjørn Ravn Andersen

GPLv2 rzeczywiście zawiera klauzulę „Nie możesz nakładać żadnych dalszych ograniczeń na korzystanie przez odbiorców z przyznanych tu praw”.
Kerrick

Trochę późno, ale: Co zrobić, jeśli każdemu, kto pobiera oprogramowanie za pośrednictwem sklepu z aplikacjami, przyznasz bezpłatnie dodatkową kopię rozpowszechnianą jako plik binarny poza sklepem z aplikacjami? Mogą istnieć ograniczenia dotyczące pierwszej kopii otrzymanej za pośrednictwem sklepu z aplikacjami, ale w ten sposób jako programista nie nakładasz żadnych ograniczeń na korzystanie z aplikacji przez użytkownika (czyli połączenie obu kopii).
jdm

VLC sprawia, że ​​media są znacznie bardziej dostępne. To dobrze, że byli zwolennikami GPL, ponieważ osłabienie dostępu iOS do mediów pomaga zniechęcić ludzi do korzystania z iOS. Jeśli chcesz użyć kodu GPL z pakietu, który już istnieje na iOS w formie komercyjnej, aby utworzyć darmową formę, programiści prawdopodobnie pozwolą ci go użyć. To znaczy, że nie czynisz iOS bardziej użytecznym, czyniąc iOS mniej zyskownym dla komercyjnych programistów. tl; dr To polityka!
Jeff Burdges

7

Myślę, że głównym punktem spornym w iOS App Store był fakt, że nawet jeśli masz kod źródłowy, nie można modyfikować ani rozpowszechniać aplikacji na urządzeniach iOS bez zgody na warunki Apple App Store, ponieważ jest to jedyny sposób na pobieranie aplikacji na urządzenie.

To samo nie jest jednak prawdą w przypadku Mac App Store - możesz łatwo podać źródło, za pomocą którego ludzie mogą modyfikować i rozpowszechniać aplikację poza Mac App Store, więc myślę, że nie ma problemu z aplikacjami GPL Mac App Store.


1
Uważam, że jest to poprawna interpretacja GPL.
bahamat

4
Jednak ze względu na DRM związany z MAS może on działać z naruszeniem prawa 3, czyli współdzielenia. Ale aplikacja, która ignoruje podpis i odbiór kodu (tj. Celowo „piracka”), może być jasna. W każdym razie MAS nie jest tym samym co iAS. Należy również pamiętać, że oryginalny autor może licencjonować podwójnie. Korzystanie z licencji MAS na MAS i GPL na własnej stronie internetowej.
bahamat

@bahamat: Wygląda na to, że wymuszanie DRM jest obecnie opcjonalne dla aplikacji MAS. Nawet jeśli to się zmieni, nadal możesz instalować z kodu źródłowego (z pominięciem MAS), więc wierzę, że postanowienia GPL mogą zostać spełnione.
Thilo,

3
@bahamat: Czy gdziekolwiek tak jest napisane? MAS nie wyklucza oferowania alternatywnych kanałów dystrybucji, a aby spełnić wymóg dystrybucji źródła GPL, link do publicznie dostępnej strony internetowej jest w porządku. Jeśli więc Twoja aplikacja zawiera (na stronie Informacje) link do strony internetowej, na której można uzyskać pełny kod źródłowy, to powinno być w porządku. Mogą nawet istnieć pakiety binarne, chociaż nie sądzę, aby było to konieczne.
Thilo,

2
Podwójne licencjonowanie jest opcją tylko wtedy, gdy wszyscy właściciele praw autorskich wyrażą na to zgodę, co jest prawdopodobnie trudne, chyba że jedna osoba lub firma posiada wszystkie prawa do źródła. W przypadku VLC nie zadziałałoby.
Thilo,

5

Mamy projekt GPL, który chcielibyśmy rozpowszechniać w MAS. Moim zdaniem (nie-prawnik) prawdopodobnie rozpowszechnianie w MAS jest prawdopodobnie w porządku, ale nie możemy ryzykować z naszym projektem. To dziesięcioletni projekt, w który nie zaangażował się żaden z pierwszych programistów, dlatego musimy uważać, aby doskonale przestrzegać GPL.

Myślę, że głównym punktem spornym w iOS App Store był fakt, że nawet jeśli masz kod źródłowy, nie można modyfikować ani rozpowszechniać aplikacji na urządzeniach iOS bez zgody na warunki Apple App Store, ponieważ jest to jedyny sposób na pobieranie aplikacji na urządzenie.

Jeśli masz Xcode lub urządzenie jest uszkodzone, nie musisz zgadzać się z warunkami iOS App Store, aby rozpowszechniać i instalować oprogramowanie typu open source. Jak to nie spełnia GPL?

Zdaję sobie sprawę, że musisz wyrazić zgodę na licencję na instalację Xcode, a wielu użytkowników nie chce, aby więzienie złamało swoje urządzenie (nie zrobię tego). Ale GPL nie wymaga, aby twoje oprogramowanie było instalowane przez wszystkich, którzy je pobierają. Jak to się różni od, powiedzmy, dystrybucji oprogramowania działającego tylko w systemie Windows, z którego użytkownicy systemu Linux nie mogą korzystać, chyba że kupią komputer z systemem Windows i nie zaakceptują dołączonej umowy EULA?

To samo nie jest jednak prawdą w przypadku Mac App Store - możesz łatwo podać źródło, za pomocą którego ludzie mogą modyfikować i rozpowszechniać aplikację poza Mac App Store, więc myślę, że nie ma problemu z aplikacjami GPL Mac App Store.

Jakie dokładnie byłyby wymagania? Czy musisz rozpowszechniać zarówno kod binarny, jak i kod źródłowy poza sklepem z aplikacjami, czy wystarczy kod źródłowy? Wygląda na to, że powinieneś mieć możliwość dystrybucji tylko binarnej w sklepie z aplikacjami oraz dystrybucji tylko kodu w swojej witrynie (np. Kod Google).

Unikanie drugiej dystrybucji binarnej byłoby fajne, nasz zespół nie wydaje wydań binarnych tak często, jak powinniśmy - po prostu z powodu całej pracy.

Ten bałagan to kolejny powód do przejścia na MIT lub BSD, proces, który już rozpoczęliśmy z innych powodów i wkrótce się zakończy. Powinniśmy naprawiać błędy, a nie omawiać prawne ograniczenia dyktujące dokładnie, w jaki sposób oddajemy naszą pracę całemu światu.


Do rzeczy: „Ale GPL nie wymaga, aby twoje oprogramowanie było instalowane przez wszystkich, którzy je pobierają”. Obawiam się, że FSF jest zgodny z systemem Windows tylko dlatego, że nie można go wyrzucić ze świata OSS. Ale urządzenia z iOS nadal stanowią mniejszość, którą można zrzucić wcześnie, aby się nie nagromadzić. Dodaj do tego ZFS, a zrozumiesz, dlaczego wolę licencje BSD / MIT / Apache niż GPL.
Laas

2

Nie zgadzam się z opinią, że kodu GPL nie można zawrzeć w żadnym App Store. (a także wymieszaj garnek bez urazy wobec nikogo, kto odpowiedział na to w dobrej wierze!)

Oczywiście każdy MOŻE wziąć kod, który jest GPL i wysłać go do sklepu z aplikacjami . Apple nie może wiedzieć, jakiego kodu użyłeś, chyba że w jakiś sposób osadzisz plik licencji w pliku binarnym. Ty lub ktoś inny musisz zwrócić uwagę na ten fakt.

Licencja Apple połączona ze sklepem Mac App Store ma obecnie długość 16,7 tys. Słów i pozwala na różnicę między licencją strony trzeciej i powiązaniem z licencjami. wprowadź opis zdjęcia tutaj

GPLv3 aktualnie pracuje 5.2k słowa - z których wiele jest otwarcie mających na celu walkę DRM i dodając ograniczenia nie zostały wyraźnie już część GPL (powiedzmy jak między innymi N-device)wprowadź opis zdjęcia tutaj

Oczywiste jest, że zarówno licencja, którą Apple dołącza do sklepu Mac App Store, jak i iTunes App Store, nie jest żadną wersją GPL. Jest również jasne, że oba mają być wiążącymi dokumentami prawnymi.

Więc proste pytanie „czy możesz ...” sprowadza się do kilku dorozumianych pytań:

  • Czy warunki Apple dotyczące dystrybucji App Store uniemożliwiają korzystanie z kodu uzyskanego na licencji GPL?
  • Czy GPL uniemożliwia ci kanały dystrybucji, które używają DRM lub nie zawierają dosłownych (i wyłącznie) licencji GPL w warunkach sprzedaży / użytkowania.
  • Czy jest prawdopodobne, że:

    • Czy są one w jakiś (lub jakikolwiek inny sposób) kompatybilne?
    • Że zostanie złapany?
    • Że będą następstwa dla pójścia tą ścieżką?

Wszyscy nie-prawnicy tutaj (w tym ja) szczekają na Księżyc, tańcząc wokół kwestii legalności bardzo konkretnych licencji regulujących własność intelektualną i prawa autorskie. Szczekanie jest inteligentne i ma dobre intencje, ale mimo to szczeka.

Udawanie, że GPL jest darmową jazdą i nie ma żadnych ograniczeń, jest naiwne - ma to być dokument prawny z prawdziwymi zębami. Nie zamierzam nikogo obrażać - po prostu zwróć uwagę na to, jak nieskuteczna będzie próba odpowiedzi na to pytanie w dobrej wierze.


4
Ponownie sformułowałeś pytanie, a następnie opisałeś obie Licencje. Następnie powiedziano: „Możesz, jeśli nikt nie zauważy”. Pytanie wydaje się wyraźnie ukierunkowane na to, czy licencje są kompatybilne, a nie to, czy fizycznie możliwe jest złożenie wniosku z kodem GPL.
Fałszywe imię

Ja to wiem i ty to wiesz. Pytanie nie jest zadawane w sposób „czy są kompatybilne”. Jeśli ktoś edytuje pytanie, może być lepiej. Próbowałem odpowiedzieć na niejasne pytanie w niejasny sposób. Operacja może nie zdawać sobie sprawy, że nie ma sprawdzania kodu dla licencji zamiast ram prawnych, które istnieją oprócz mechaniki sklepu. Na podatkach możesz leżeć tak samo, jak w przypadku niewłaściwego korzystania z licencji.
bmike

2

Wyraźnie i widocznie może mieć oprogramowania GPL w iOS App Store - WordPress jest jednym z bardziej znanych przykładów ( 1 ). To także nie Apple sprzeciwiło się VLC w iOS App Store; był to jeden z programistów VLC (na liście dyskusyjnej toczyła się ostra debata na temat poprawności jego interpretacji).

W przypadku Mac App Store jeszcze bardziej pochylę się, aby nie stanowić problemu. W przeciwieństwie do iOS, każdy może sprawdzić, zmodyfikować, skompilować i uruchomić kod GPL za darmo na komputerze Mac; nie trzeba płacić 99 USD rocznie ani zgodzić się na zasady ADC firmy Apple.


1
WordPress-the-iOS-app nie jest WordPress-the-GPL-CMS, i nie widzę nigdzie, co sugerowałoby, że WordPress-dla-iOS można rozpowszechniać na podstawie GPL. Ponadto, jeśli posiadasz prawa do czegoś, możesz rozpowszechniać je zarówno na licencji GPL, jak i w App Store (podwójne licencjonowanie nie jest nowe). Oba są zupełnie inne niż pobieranie oprogramowania, które otrzymałeś na warunkach GNU GPL, i rozpowszechnianie go za pośrednictwem App Store. To, że pierwsze dwa są zgodne z prawem, nie ma wpływu na trzecie.
Ken

1
To nie jest poprawne.
SmallChess 19.04.16
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.