Jaki jest sens 60-watowej ładowarki Apple MagSafe?


17

Jedna z wypustek kablowych w mojej ładowarce MagSafe do MacBooka została cofnięta, więc wziąłem to za znak, aby wycofać ładowarkę z użytku domowego i kupić inną w podróży. Kiedy poszedłem do mojego lokalnego Best Buy, mieli na sprzedaż dwie ładowarki, 60 W i 85 W, które wyglądały tak samo, sprzedawane w tej samej cenie itp. Jedyna różnica polegała na tym, że 85 W wspierało MacBooka Pro, a 60 W tylko obsługiwane MacBook.

Mimo że jestem właścicielem MacBooka, pomyślałem, że w przyszłości mogę kupić MacBooka Pro i wybrałem ładowarkę 85 W. Kiedy go otworzyłem, okazało się, że był nieco większy niż ładowarka 60 W, którą zastępował, ale pod każdym względem nie ma żadnej różnicy między nimi. Dlaczego więc Apple sprzedaje zamiennik o mocy 60 W (a nawet w ogóle produkuje 60 W)? Czy jest wystarczająco dużo osób, które chcą zaoszczędzić 25 W?

Odpowiedzi:


12

Większość zasilaczy impulsowych jest najbardziej wydajna przy pracy z wydajnością 50%. I są zdecydowanie mało wydajne przy pojemności mniejszej niż 20%.

Ponieważ MacBook pobiera mniej energii niż MacBook Pro, podejrzewam, że 85-watowy zasilacz działałby dobrze, ale większy zasilacz dla MBP prawdopodobnie pobierałby więcej energii z gniazdka ściennego niż jest to konieczne po podłączeniu do MB, ponieważ działa w suboptymalnym zakresie wydajności.

Oto przykład: Weźmy na przykład zasilacz 45 W do MacBooka Air. Pewnie, że możesz podłączyć zasilacz 85 W, ale ponieważ MBA może pobierać tylko 20 watów, zasilacz działa z mniej niż 25% mocy. Przy tej pojemności zasilacz może być tylko w 60% sprawny (zgadywanka), co oznacza, że ​​zasilacz musi pobierać 33 waty prądu przemiennego tylko po to, aby dostarczyć laptopowi 20 watów prądu stałego.

Krótka historia: Krótko mówiąc, jest to kwestia wydajności konwersji mocy. Powiedziałbym, że kup ten, który jest przeznaczony dla twojego laptopa, aby oszczędzać energię.


1
Podejrzewałem to, co jest jednym z powodów, dla których podoba mi się to, że zostawiam swoje 60 W w domu i używam nowego 85 W w drodze.
Kyle Cronin

1
@Ranger: Aby wyjaśnić, artykuł pokazuje zasilacz, który nadal działa z prawie szczytową wydajnością przy obciążeniu nieco mniejszym niż 20%, podczas gdy twierdzisz, że zasilacze są „dość nieefektywne przy pojemności mniejszej niż 20%”. Możesz spekulować na temat wydajności dowolnego zasilacza, ale bez jego pomiaru, po prostu strzelasz w ciemności - zwłaszcza, że ​​obciążenie będzie się różnić w zależności od nawyków użytkownika. Biorąc pod uwagę te same dwa zasilacze laptopów, jeden może być bardziej wydajny dla mojego schematu użytkowania, a drugi jest bardziej wydajny dla twojego.

1
@Ranger: Nie sądzę też, aby pominięcie zakresu 0W-100W było próbą „ukrycia” czegokolwiek. Autor po prostu nie spodziewał się, że jego docelowi odbiorcy będą zainteresowani poborem mocy poniżej 100 W.

1
@Pretzel: Moja pierwotna uwaga była dwojaka: po pierwsze, nie mierząc wydajności obu ładowarek, nie można po prostu twierdzić, że jedna jest bardziej wydajna od drugiej, jak to zrobili w swojej odpowiedzi. Po drugie, każdy będzie miał inną wydajność przy różnych obciążeniach, a obciążenia te są bezpośrednio związane z typowym wzorcem użytkowania danej osoby. Wydaje mi się, że miałem nadzieję, że zamiast spekulować, która ładowarka jest bardziej wydajna (pierwotne pytanie), zaktualizujesz swoją odpowiedź, aby potwierdzić, że nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, który zasilacz jest bardziej wydajny, bez faktycznego pomiaru obu pod różnymi obciążeniami.

2
@ Ranger: Twoja ostatnia para komentuje odrobinę fanboyizmu, co, jak sądzę, wyjaśnia, dlaczego uważasz, że twoje przypuszczenia liczą się jako twardy dowód, że zasilacz dostarczany z laptopem jest idealnym źródłem zasilania pod każdym względem (koszt, waga, estetyka , wydajność, niezawodność itp.). Niestety, rzeczywisty świat nie jest tak doskonały i prawdopodobnie dokonano kompromisów, które negatywnie wpłynęły na jedną lub więcej cech zasilacza pod różnymi obciążeniami.

5

http://discussions.apple.com/thread.jspa?messageID=6301678

Wygląda na to, że działa dobrze. Oczywiście nie można używać mniejszej ładowarki z MBP. Tak jest również w przypadku MBA, który wykorzystuje wersję 45 W.

Oprócz tego, co powiedział rangerpretzel, co jest głównym powodem technicznym:

Ale także rozmiar ma znaczenie dla niektórych, użytkownicy MBA chcą przenośności. wersja 45-watowa jest znacznie mniejsza, a 60 jest mniejsza niż 85. Niektóre osoby chcą mieć najmniejszą kompatybilną z komputerem. Również oryginalny 85-watowy zasilacz magsafe był jeszcze większy niż obecnie i był niepokojący w momencie premiery. Apple ostatecznie przeprojektowało go do rozmiaru, w którym jest teraz.

Jeśli chodzi o koszty, może sprawić, że będzie tylko jeden zasilacz, ale Apple oferuje użytkownikom „kilka” opcji. ha ha.


MBA air to inny adapter ze względu na kąt, pod którym port jest wynikiem konstrukcji obudowy. Adapter MB lub MBP po prostu nie pasowałby i MBA. Nawet jeśli pasowałby, byłby słabszy dla MB i szokująco, prawdopodobnie niebezpiecznie, więc dla MBP.

Och, trochę źle przeczytałeś, co miałem na myśli. Chodzi mi o to, że „mógłbyś” użyć większych zasilaczy z mniejszymi modelami, a nie odwrotnie.
Troggy

Nigdy nie chcesz używać niedocenionego zasilacza, poważne zagrożenie pożarowe.
Troggy

I tak, masz rację co do kątowego złącza. Jeśli nie był ustawiony pod kątem, można potencjalnie użyć większego zasilacza, ale nie jest to zalecane, potrzebne ani wydajne.
Troggy

4

Na pewno nie musisz się martwić, że Twój laptop zostanie usmażony przez zasilacz o większej pojemności, ponieważ laptop pobiera tylko to, czego potrzebuje.

Mój 6-letni laptop został wyposażony w zasilacz o mocy 65 W. Kiedy go kupiłem, mogłem go dostać z zasilaczem 90 W. Ale zdecydowałem się na mniejszy zasilacz. Zakupiona później stacja dokująca została wyposażona w zasilacz o mocy 90 W, który można również podłączyć bezpośrednio do laptopa. Zauważyłem, że zasilacz o mocy 90 W ładuje laptopa szybciej, ale wolę go głównie dlatego, że ma znacznie dłuższy przewód zasilający.

Liczby dotyczące efektywności, o których podejrzewa się, że Ranger niekoniecznie są dokładne; zależy to od konstrukcji konkretnego zasilacza i optymalnego zakresu obciążenia. Dany zasilacz może być bardziej wydajny w twoim typowym scenariuszu użytkowania, ale jedynym sposobem, aby się przekonać, jest przetestowanie mocy każdego zasilacza pod kątem różnych obciążeń. Na przykład:

  • Podłączony do ściany, ale nie do laptopa
  • Laptop w pełni naładowany i włączony (bezczynny)
  • Laptop w pełni naładowany i maksymalizujący pobór mocy (np. Transkodowanie wideo podczas nagrywania płyty CD)
  • Ładowanie laptopa, ale wyłączone
  • Ładowanie laptopa i włączone (bezczynne)
  • Ładowanie laptopa i maksymalne zużycie energii (np. Transkodowanie wideo podczas nagrywania płyty CD)

Może się okazać, że zasilacz o wyższej mocy jest faktycznie znacznie wydajniejszy przy dużym obciążeniu niż zasilacz o niższej mocy, ponieważ nie jest on bliski swojej maksymalnej mocy. W rzeczywistości może się okazać, że zasilacz o wyższej mocy jest bardziej wydajny na całej płycie, a zasilacz o niższej mocy przewyższa większy zasilacz tylko w wąskim zakresie obciążeń. A może mniejsza podaż nigdy nie jest bardziej wydajna, a jej jedyną zaletą jest mniejszy rozmiar fizyczny.


Lubię, gdzie jest twoja głowa. Mam adapter MB o mocy 60 W, który prawie stopił się pod obciążeniami, którym go często poddaję. Takie jak ładowanie, kompilowanie i zgrywanie DVD (odczyt DVD + transkodowanie wideo) jednocześnie.
sholsinger

3

Większość niepotwierdzonych dowodów mówi, że nie ma żadnych problemów, a dotyczy to również pracowników Apple Store, którzy twierdzą, że używają ładowarki MBP do ładowania wszystkich laptopów, a po przeczytaniu małego wydruku są one odpowiednie zarówno dla MB, jak i MBP.

Znalazłem osobę, która powiedziała, że ​​ich baterie „wypaliły się” podczas używania 85-watowej ładowarki z MacBookiem, ale wydawało się to dalekie od normalnej opowieści (że wszystko było w porządku, z setkami kont), że mogło to być w dół do czegoś innego.

Ale to nie odpowiada na pytanie, dlaczego jabłko to robi. Ujednolicenie byłoby (z pewnością) i tańsze (prawdopodobnie - tylko kupowanie hurtowe). Fakt, że ich nie każą mi myśleć, że może być jakiś powód, ale może być historyczny. Na przykład może się zdarzyć, że nowe MacBooki będą działać dobrze na obu ładowarkach, podczas gdy stare nie. Aby uniknąć konieczności podawania modelu i roku i ryzykować sprzedaż komuś ładowarki, która stopi stary laptop, być może właśnie postanowili trzymać się ładowarki MacBook i ładowarki MacBook pro i uniknąć zamieszania.

Nawiasem mówiąc, zasilacz o mocy 60 W jest niewystarczająco zasilany przez MBP - ładowanie akumulatora trwa dłużej i przy bardzo długim użytkowaniu będzie bardzo gorąco. Działa, ale naprawdę nie jest zalecane.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.