Ile pamięci GPU mają iPhone'y i iPady?


17

Zastanawiam się, jak działa pamięć GPU na iPhonie i iPadzie. Po przeczytaniu specyfikacji technicznych Apple na iPadzie 3 (http://www.apple.com/ipad/specs/) stwierdzono, że A5X to system na układzie z dwurdzeniowym procesorem i czterordzeniowym procesorem graficznym. Czy współużytkują tę samą systemową pamięć RAM? Jak GPU wykonuje szybkie operacje, jeśli musi działać w systemowej pamięci RAM? Jestem pewien, że dezorientuje mnie brak zrozumienia systemu architektury układów, ale jeśli ktoś może wejść do swojej wiedzy, byłoby to pomocne.

Odpowiedzi:


18

iPhone'y / iPody dotykowe / iPady mają ujednoliconą architekturę pamięci, co oznacza, że ​​zarówno procesor, jak i GPU współużytkują pamięć systemową. Na tych urządzeniach nie ma dedykowanej pamięci wideo.

Zaletą jest to, że nie musisz się martwić, że zabraknie pamięci wideo dla twoich tekstur lub danych wierzchołków (twoja aplikacja zostanie zakończona przez iOS za użycie zbyt dużej ilości pamięci, zanim to nastąpi). Wadą jest to, że dzielisz tę samą przepustowość pamięci dla gry i grafiki. Im więcej przepustowości pamięci poświęcisz grafice, tym mniej będziesz mieć na rozgrywkę i fizykę


Więc jeśli mogę poprosić o kontynuację, zakładam, że pamięć RAM GPU jest taka sama jak zwykła pamięć RAM? To tylko liczba procesorów GPU, które sprawiają, że operacje GPU są tak szybkie?
jjxtra 15.01.2013

@PsychoDad tak, są one tego samego rodzaju pamięcią, używaną tylko do różnych rzeczy. Operacje na GPU są „szybkie” ze względu na wielordzeniową architekturę RISC (wiele rdzeni wykonujących tylko podstawowe instrukcje).
Alexander - Przywróć Monikę

2

W nowszych procesorach, takich jak A5X, A6 i A6X, Apple podwoiło przepustowość pamięci do GPU do 128 bitów, podczas gdy procesor nadal ma dostęp 64-bitowy.


Ciekawe dzięki za udostępnienie!
jjxtra
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.