Jaka jest najlepsza darmowa aplikacja do diagnostyki dysków twardych w systemie Mac OS X?


12

Mój MacBook Pro (opisany poniżej) spadł o 5 stóp, gdy był włączony. Czy czujnik nagłego ruchu byłby w stanie wyłączyć dyski twarde na czas? Czy ktoś może polecić najlepsze (bezpłatne) narzędzia do diagnostyki dysków twardych Mac OS X?

Dzięki, Chirag

 Model Name: MacBook Pro
 Model Identifier: MacBookPro5,5
 Processor Name: Intel Core 2 Duo
 Processor Speed: 2.53 GHz
 Number Of Processors: 1
 Total Number Of Cores: 2
 L2 Cache: 3 MB
 Memory: 4 GB
 Bus Speed: 1.07 GHz
 Boot ROM Version: MBP55.00AC.B03
 SMC Version (system): 1.47f2
 Serial Number (system): W89241NW66E
 Hardware UUID: D62F2A33-E5BA-5208-B300-28730564D27F
 Sudden Motion Sensor:
 State: Enabled

System Software Overview:

 System Version: Mac OS X 10.5.8 (9L30)
 Kernel Version: Darwin 9.8.0
 Boot Volume: Macintosh HD
 Boot Mode: Normal
 Time since boot: 5:20

To narzędzie pokazało mi wiele interesujących skumulowanych statystyk: binaryfruit.com/drivedx To jest 10-dniowa wersja próbna i ma funkcję „pełnego testu”, niż będzie działać przez ~ 150 minut.
Nakilon,

Odpowiedzi:


7

Zakładam, że znasz narzędzia Shareware (podobnie jak pięć wymienionych w tym artykule ).

W każdym razie, ponieważ chcesz darmowej opcji, będziesz musiał polegać na zdrowym rozsądku i posiadanych narzędziach (dotyczy to również opcji Shareware, które na tym etapie nie wydają się zbyt wiele dodawać). Największą zaletą TechTool Pro i DiskWarrior jest posiadanie planu awaryjnego na wypadek awarii dysku twardego. Ale należy to zrobić przed problemem :)

Wracając do sprawy, sugeruję, abyś Onyx spróbował sprawdzić status Smart na twoim HDD. Zakładając, że nie słyszysz dziwnych dźwięków na dysku, wykonanie pełnego klonowania na dysk zewnętrzny za pomocą Carbon Copy Cloner dostarczy ci ważnych informacji: komputer może odczytywać cały dysk, blok po bloku.

Zarówno Onyx, jak i OS X mogą zweryfikować twój wolumin, więc sugeruję, abyś również przeprowadził weryfikację (na przykład za pomocą Narzędzia dyskowego) i zweryfikował twoje uprawnienia.

Na koniec użyj AppleJack, aby wykonać niektóre z powyższych testów, aby upewnić się, że system operacyjny jest w trybie jednego użytkownika.

Jeśli po wykonaniu wszystkich powyższych czynności nie zobaczysz nic „niezwykłego”, nie usłyszysz „dziwnych odgłosów kliknięcia” lub nie wykryjesz dziwnego spowolnienia na dysku, możesz założyć, że dysk nie ucierpiał jakiekolwiek uszkodzenie.

Ale, tak jak powiedziałem, na wszelki wypadek będę aktualizował kopie zapasowe. (Masz kopie zapasowe, prawda?)

Dyski spadły mi z komputera na podłogę i przetrwałem przez lata bez żadnych problemów, a niektóre dyski przechyliły się o 0,5 cala i natychmiast zginęły. Dyski twarde są jak jednorożce. :)


W rzeczywistości zachowanie nie jest takie jednorożecowe, jeśli się nad tym zastanowić. Im dłuższy dystans spadnie, tym więcej czasu można go wyczuć przyspieszenie i wyłącz dyski twarde
Chirag Patel

@Chirag Tho, to prawda w przypadku Macbooka z czujnikiem, mówię o wewnętrznych / zewnętrznych zwykłych dyskach PC, które spadły z różnych wysokości z nieprzewidywalnymi wynikami.
Martin Marconcini,

8

Jedynym „darmowym” narzędziem wartym wszystkiego jest smartmontools , IMHO.

smartmontools to darmowa aplikacja do monitorowania SMART pochodząca ze świata Unix, BSD i Linux (OS X jest oparty na BSD). To narzędzie może zapewnić szerokie monitorowanie SMART, ale jest to wiersz poleceń, którego wiele osób nie lubi. Wszystko inne kosztuje pieniądze - przypuszczam, że niektórzy ludzie mają faktyczne koszty, takie jak jedzenie, woda, ciepło, kredyt hipoteczny itp. Itp.

ZVH, na MacRumors, napisał listę narzędzi do testowania dysków, ale uważaj, większość z nich kosztuje:

Oprogramowanie do testowania dysków twardych dla komputerów Mac - tworzenie ostatecznej listy

 • Narzędzie dyskowe, diskutil (BEZPŁATNE, dostarczane z systemem operacyjnym)
 • Narzędzia Smartmon (ZA DARMO, Open Source)
 • SMARTReporter (4,95 USD za wersję komercyjną, ale starsza wersja jest BEZPŁATNA)
 • Scannerz Lite (21,95 USD)
 • Scannerz z Phoenix i FSE-Lite (39,95 USD)
 • Disk Tools Pro (79,99 USD)
 • Disk Warrior (99,00 USD)
 • Drive Genius (99,00 $)
 • TechTool Pro (99,99 USD)

To naprawdę dobry raport. Ciekawe, że prawie nikt tego nie skomentował. W każdym razie myślę, że masz za co płacisz. Narzędzia takie jak Disk Warrior i Scannerz są znane z tego, że robią bardzo ograniczone rzeczy, ale wykonują wyjątkowo dobrą robotę, podczas gdy inne narzędzia „Swiss Army Knife” najwyraźniej wykonują przyzwoitą robotę, ale nie do końca tak gruntownie. Autor identyfikuje tylko kilka aplikacji jako „bezpłatne”.

Chociaż uważam, że status SMART jest przydatny, nie opieram swojego życia na raportach SMART i zalecałbym, aby ludzie przeszukiwali sieć pod kątem wiarygodności testów SMART przed użyciem go jako standardu defacto.


4

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, otwórz okno Narzędzia dyskowego, wybierz dysk i kliknij przycisk Informacje. Upewnij się, że status SMART to „Zweryfikowany”.

Oczywiście, jeśli usłyszysz jakieś słyszalne kliknięcie lub coś w tym rodzaju, prawdopodobnie zechcesz teraz zamówić nowy dysk twardy (z drugiej strony, wydaje mi się, że nie słyszałeś żadnego kliknięcia i chcesz sprawdzić stan dysku) aby upewnić się, że jest w porządku).


-4

Wygląda na to, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wyciągnięcie dysku twardego i przetestowanie go na komputerze z systemem Windows lub uruchomienie systemu Windows z podwójnym uruchomieniem na komputerze Mac. Oprogramowanie, które jest rzeczywiście przydatne, takie jak Seatools, które robi znacznie więcej niż inteligentne monitorowanie i jest znacznie lepsze niż niestandardowe narzędzie dyskowe wbudowane w komputer Mac.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.