Czy powinienem uczynić mojego głównego użytkownika Administratorem, czy nie?


15

Przez długi czas miałem dwa konta na moim komputerze Mac: konto administratora, którego zwykle nie używam, i „normalnego użytkownika”, którego używam do codziennej pracy. Zrobiłem to, ponieważ praca na koncie z mniejszymi uprawnieniami powinna być bezpieczniejsza.

Wadą jest to, że otrzymuję więcej wyskakujących okienek bezpieczeństwa. Wierzę, że standardową praktyką Apple nadal jest przyznawanie uprawnień administratora podczas standardowej instalacji.

Niedługo będę instalował czysty system, więc moje pytanie brzmi: czy powinienem nadal używać dwóch kont, czy mieć tylko jedno konto do wszystkiego? Czy posiadanie dwóch kont jest bezpieczniejsze w praktyce ? czy po prostu denerwuję się bez prawdziwego powodu?


4
Zgadzam się z zaleceniem, aby po prostu korzystać z konta administratora, z jedną poprawką: zawsze tworzę drugie konto administratora (zwane po prostu „adminem” lub jakieś inne), z którego korzystam na wypadek, gdyby moje główne konto administratora zostało zamknięte. Potrzebowałem tego bardzo, bardzo rzadko, ale fajną siatką bezpieczeństwa jest „na wszelki wypadek”.
TJ Luoma,

Odpowiedzi:


21

Rozróżnijmy użytkownika będącego jedną osobą od użytkownika będącego pojedynczym kontem użytkownika UNIX .

Jeśli chodzi o ograniczenie uprawnień do konta komputera, a nie dla indywidualnego użytkownika, utworzenie dwóch oddzielnych kont użytkowników w Mac OS X jest przesadą i jeśli poprosisz mnie raczej niepraktyczne. Nawet konto administratora nie ma uprawnień do modyfikowania elementów krytycznych dla systemu bez uwierzytelniania jako użytkownik root, co wymaga ręcznego ponownego wprowadzenia hasła.

Jedynym znaczącym dodatkowym przywilejem konta administratora jest możliwość przełączenia się na konto root (uprzywilejowane). Jeśli znasz sudokomendę w powłoce, jest to bardzo to samo.

Utworzyłbyś zwykłe konto użytkownika w przeciwieństwie do konta administratora, jeśli chcesz ograniczyć uprawnienia osoby obsługującej komputer, na przykład z dziećmi lub pracownikami.


Dziękuję Ci. Więc jeśli rozumiem poprawnie, bez sudo-sudingu (poprzez wpisanie hasła), administrator ma takie same ograniczenia jak zwykły użytkownik? W takim przypadku nie mam powodu, aby pracować na normalnym koncie, a nowy system zainstaluję przy użyciu tylko konta administratora.
Michael van der Griendt

1
Zasadniczo konto administratora to zwykłe konto z dostępem sudo.
Gerry,

@Gerry, jest blisko, ale nie dokładnie tak samo - dałem moim zwykłym użytkownikom uprawnienia sudo i nadal muszę uwierzytelnić się z moim administratorem, aby odblokować panel preferencji i tym podobne.
SilverWolf - Przywróć Monikę
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.