Czy istnieje sposób, aby bezpiecznie usunąć dysk SSD na moim MacBooku Air?


29

Mam MacBooka Air z końca 2011 roku z dyskiem SSD i lwem. Użyłem go przez chwilę, a następnie aktywowałem FileVault 2. Teraz dane są szyfrowane, ale muszę je bezpiecznie usunąć, aby móc sprzedać komputer.

Pomyślałem o skasowaniu go za pomocą gparted, instalując go na USB.

Jakieś sugestie?


Rozumiem po poleceniu TRIM, nie ma realnego sposobu na odzyskanie usuniętych danych z dysku SSD.
Gerry

Co znaczy Gerry? więc po usunięciu jest jeszcze bezpieczny?
James

W celach związanych z linkami: jak bezpiecznie wymazać dysk SSD? (19.08.2011)
Graham Perrin,

Odpowiedzi:


13

Jeśli masz dysk flash USB o wielkości 8 GB, możesz zrobić instalatora Lion i użyć go do bezpiecznego wymazania dysku.

http://macintoshhowto.com/osx/how-to-make-an-os-x-lion-usb-thumb-drive.html

Możesz również utworzyć rozruchowy dysk odzyskiwania USB, jak wyjaśniono tutaj przez Apple:

http://support.apple.com/kb/DL1433

Po zakończeniu możesz przytrzymać OPTIONklawisz podczas ponownego uruchamiania komputera i uruchamiania z niego.

Kiedy się załaduje, da ci kilka różnych opcji, będziesz musiał użyć części Disk Utility i podświetlić HD i wybrać zakładkę Erase. W ustawieniach wymazywania pojawi się opcja bezpieczeństwa, w której możesz zapisać dysk na 0 raz lub nawet wiele razy.

Tutaj jest przewodnik:

https://discussions.apple.com/docs/DOC-3251

Zobacz część, w której jest napisane

Jak zerować, usunąć i zainstalować OS X

Mam nadzieję, że to ci pomoże.

Zaktualizowano

Facet na dole tego postu:

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1267158

Wskazuje na obejście bezpiecznego usuwania dysku SSD w MacBooku Air za pomocą szyfrowania.

Oto co mówi:

cmace127

Znalazłem obejście. Uruchom ponownie komputer i przytrzymaj opcję, aby przejść do ekranu konfiguracji. Przejdź do narzędzia dyskowego i wybierz dysk. Usuń dysk za pomocą „Mac OS Extended (rozróżniana wielkość liter, kronikowany, szyfrowany). Utwórz hasło do szyfrowania, nie ma znaczenia, co to jest, ponieważ nie będzie potrzebne. Naciśnij„ Usuń ”. Teraz wybierz wolumin a przyciski „Usuń wolne miejsce” i „Opcje bezpieczeństwa” nie powinny już być wyszarzone. Kliknij i wybierz poziom bezpieczeństwa i gotowe. Zakładam, że „Usuń wolne miejsce” i „Opcje bezpieczeństwa” powinny zrobić to samo, ponieważ właśnie wymazałeś dysk, więc cała przestrzeń jest uważana za wolną. To działało dla mnie, więc daj mi znać, jeśli to pomoże.

Daj mi znać, jeśli to działa, powinno to bezpiecznie usunąć dysk, ponieważ zostanie następnie zaszyfrowany.

Ponadto w przyszłości z Lionem należy używać FileVault 2, abyś nie musiał się już o to martwić.


tak, to wszystko, dziękuję i ile to jest bezpieczne?
James

@james Zaktualizowałem swoją odpowiedź, aby była bardziej pomocna w uzyskaniu niektórych informacji.
de_an777

ok dziękuję, wypróbuję tę procedurę w przyszłym tygodniu i poinformuję tutaj, czy jest w porządku. dzięki!!
James

i na ile bezpieczna jest ta procedura? kontroler naprawdę usunie każdy sektor na ssd ?. dzięki!
James

@james Technicznie tak, gdy dysk zostanie zaszyfrowany, będziesz mógł go wymazać za pomocą opcji bezpieczeństwa i może przejść do, jeśli dobrze pamiętam, 35 razy. To powinno bezpiecznie usunąć wszystko. Dysk powinien być teraz naprawdę bardzo pusty. Możesz to zrobić jeszcze raz, jeśli chcesz, po prostu nie zużywaj dysku SSD, jeśli nie musisz.
de_an777

12

Wygląda na to, że bezpieczne wymazanie dysku SSD to inna czynność niż wymazanie tradycyjnego dysku twardego. Niepotwierdzone, ale wygląda na to, że Apple aktywnie wyłącza starsze techniki wymazywania dysków SSD, ponieważ nie działają one zgodnie z opisem w pytaniu Ars: Jak mogę bezpiecznie usunąć dane z dysku SSD?

Jak wskazano w ostatnim artykule badawczym , nie ma standardowej metody bezpiecznego usuwania danych z dysku SSD. Na dyskach twardych problem ten był rozwiązywany od wieków i można wykonać bezpieczne usuwanie, wypełniając przestrzeń zajmowaną przez obciążający plik zerami lub wielokrotnym zapisem różnych znaków ...

Procedura nadpisywania, która działa tak dobrze w przypadku dysków twardych, nie działa tak dobrze w przypadku dysków SSD z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że wiele dysków SSD ma dodatkową przestrzeń dyskową, która jest niedostępna dla użytkowników. Nazywa się to nadmierną obsługą administracyjną, a niektóre narzędzia do usuwania nie dają dostępu do tego obszaru (jeśli możesz przejść przez system BIOS i odinstalować dysk, możesz uzyskać pełny dostęp). Podczas gdy dokument badawczy zauważył powyżej, że nadpisywanie przesłaniało wszystkie dane na niektórych testowanych dyskach SSD, niektórzy nadal mieli na nich stare czytelne dane po dwudziestu nadpisaniach. Może się to zdarzyć z powodu błędów oprogramowania układowego i jeśli nie jesteś w stanie fizycznie potwierdzić, że ta procedura działa na wybranym dysku SSD, nie jest ona wystarczająco niezawodna, aby zapewnić bezpieczne usunięcie.

...

Podobnie, prawie niemożliwe jest bezpieczne usunięcie pojedynczego pliku na dysku SSD, ponieważ sposób, w jaki dyski SSD zapisują i usuwają pliki, jest rozproszony, a użytkownik nie ma kontroli nad tym, co robi dysk SSD. Jeśli szukasz tego rodzaju bezpieczeństwa, najlepszym rozwiązaniem będzie szyfrowanie, które omówimy za chwilę.

...

Wiele dzisiejszych dysków SSD jest również fabrycznie wyposażonych w bezpieczne narzędzia do wycierania, które mają faktycznie eliminować dane z komórek. Ale z dwunastu dysków przetestowanych przez tych badaczy tylko cztery z dwunastu usunęły niezawodnie swoje dane, a jeden, który twierdził, że bezpiecznie usuwa wszystko, po prostu robił starą sztuczkę „zapomnij, gdzie jest wszystko i zostaw to na razie” i całą resztę dane nadal można było odzyskać. Niektóre dyski mają lepsze narzędzia do wymazywania niż inne - na przykład dyski ze sterownikami Indilinx mają funkcję „wymazywania sanitarnego”, która usuwa wszystkie dane i przywraca dyski do stanu fabrycznego.

Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie szyfrowania, a następnie wyrzucenie klucza szyfrowania, aby go „bezpiecznie usunąć”. Jeśli więc martwisz się bezpieczeństwem i korzystasz z dysku SSD, możesz chcieć włączyć FileVault2 bezpośrednio przed rozpoczęciem umieszczania danych na dysku SSD. Niestety, w przypadku danych, które są już na dysku, bezpieczne usunięcie ich może być bardzo trudne, w zależności od dysku SSD używanego w MacBooku Air. Być może istnieje narzędzie do resetowania dysku SSD od producenta, ale biorąc pod uwagę, że jest to część specyficzna dla OEM firmy Apple od zewnętrznego dostawcy, prawdopodobnie nie będzie istnieć.

Jeśli problemem jest bezpieczeństwo, możesz zawiesić się na dysku SSD lub zniszczyć dysk SSD, aby był najbardziej bezpieczny.

Jeśli Twój MacBook Air obsługuje tryb odzyskiwania Lion i używasz pełnego szyfrowania dysku, takiego jak FileVault2, nie będziesz potrzebować nic innego, jak tylko wykonać poniższe kroki.

  1. Uruchom komputer MacBook Air w trybie odzyskiwania, przytrzymując przycisk Command+ Rpodczas uruchamiania.

  2. Otwórz program Disk Utility, wybierz dysk, który chcesz bezpiecznie usunąć.

  3. Wybierz zakładkę „Usuń”.

  4. Kliknij „Opcje bezpieczeństwa ...”

  5. Przeciągnij suwak do ustawienia Najbezpieczniejsze lub gdzieś pomiędzy, a następnie wybierz „OK”.

  6. Następnie kliknij „Usuń ...” i postępuj zgodnie z pozostałymi instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Uwaga: Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak bezpieczna jest funkcja Disk Erase Bezpieczne usuwanie , zobacz Informacje o funkcji wymazywania wolnego miejsca w Disk Utility


1
ta procedura pokazuje mi szary przycisk, a nawet jak bardzo jest bezpieczny? dzięki
James

Który przycisk jest szary?
MrDaniel

opcje bezpieczeństwa
James

Jeśli najpierw zaszyfrujesz dysk, nie będzie już wyszarzony - po prostu nie jestem pewien, czy jest to „bezpieczne” (uszkodzenie SSD?).
Tuinslak

Może się zdarzyć, że Apple lepiej rozlicza dyski SSD już od kilku dni. Może się tak zdarzyć, że ponieważ jest zaszyfrowany, tak naprawdę nie robi nic więcej, gdy powiesz mu, aby go bezpiecznie wymazał, jest to niepowiązane i zrobione coś takiego. Jeśli masz zapasowy dysk, zobacz, co on robi, jeśli siedzi tam przez wiele godzin, to źle. Niemal natychmiast robi to prawdopodobnie tak, jak powiedziałem ...
MrDaniel,

5

Możesz to zrobić, uruchamiając się z partycji odzyskiwania, uruchom Terminal z Utilitiesmenu i użyj diskutilpolecenia.

Wpisz diskutil secureEraselub man diskutilwyjaśnienie, w jaki sposób diskutildziała usuwanie . Aby znaleźć diskidentifierwolumin, który chcesz usunąć (na przykład disk0s2), wpisz diskutil list.

Poniższy przykład usunie wolumin za pomocą US DoE 3-pass secure erase:

diskutil secureErase 4 disk0s2


1

Powinieneś włączyć szyfrowanie FileVault, a następnie wyczyścić dysk w standardowy sposób. Kasowanie dysku w standardowy sposób usuwa metadane, ale nie rzeczywiste pliki, ale jeśli dysk zostanie zaszyfrowany przed usunięciem, ktoś próbujący odzyskać usunięte pliki po prostu znalazłby szarpnięcie.

Terminem tym jest usunięcie kryptograficzne, a ogromną zaletą tego jest to, że usunięcie jest w zasadzie natychmiastowe po wyczyszczeniu kluczy, które mogą odblokować dane.


0

Jeśli korzystasz z Lion, prawdopodobnie masz zainstalowaną nową partycję odzyskiwania.

Aby wymazać dysk twardy, należy uruchomić system na partycji odzyskiwania, przytrzymując command-R podczas uruchamiania notebooka.

Spowoduje to uruchomienie komputera w trybie ograniczonym, w którym będzie można uzyskać dostęp do Narzędzia dyskowego. Stamtąd wybierz partycję, którą chcesz usunąć, a następnie Wymaż ją. Wybierz, Security Options...aby wymazanie było kompletne i bezpieczne, aby dane nie były ponownie dostępne.


1
dzięki za odpowiedź, czy zrobiłeś ten proces? próbowałem, ale opcja zabezpieczeń wydaje się szara, jak mogę je odblokować? btw czy jesteś pewien, że jest bezpieczny? czytam tu jakiś post o niezabezpieczonym wyczyszczeniu ssd. dzięki!
James

@James: czy na pewno uruchomiłeś go z partycji odzyskiwania? Jeśli nadal jest szary, spróbuj najpierw odmontować HD (z terminala). Nie jestem też całkowicie pewien, czy jest to w 100% skuteczne w przypadku dysków SSD, może ten artykuł - arstechnica.com/security/2011/03/… - może pomóc.
houbysoft

tak, w rzeczywistości mogę go zainicjować, ale nie z włączoną opcją bezpieczeństwa :( Zrobiłem to po ponownym uruchomieniu, więc jestem pewien, że nie został on zamontowany, jeśli nie, myślę, że nie mogę go zainicjować. dziękuję za twoją sugestię (link), ale po prostu powiedz jako rozwiązanie: szyfruj, ok, ale zrobiłem to, ale dopiero po pewnym czasie użyłem go niezaszyfrowanego. więc nie chcę, aby pliki w tym okresie można było odzyskać. Nie wiem, czy to jasne, mam nadzieję… więc wszelkie sugestie do rozwiązania to?
James

3
W ten sposób nie można bezpiecznie wymazać dysków SSD.
Gerry

to takie dziwne, że jabłko dało nam jakąś metodę wymazania bezpiecznego ssd, że nie można w to uwierzyć. co z gparted, czy uważasz, że to bezpieczne?
James

0

W przypadku rozruchu z dysku zewnętrznego lub w trybie odzyskiwania wystarczy wyzerować dysk wewnętrzny, jeśli jest to dysk SSD. Wystarczy jedno przejście. Użyj Narzędzia dyskowego, aby dowiedzieć się, jakiego urządzenia używa dysk wewnętrzny (prawdopodobnie / dev / disk0). Jeśli widzisz partycję taką jak / dev / disk0s2, to dysk to / dev / disk0). Użyj „Uzyskaj informacje”, aby znaleźć punkt montowania.

Następnie zamknij Narzędzie dyskowe i załaduj Terminal i wykonaj:

diskutil zeroDisk /dev/disk0

Następnie konieczne będzie ponowne partycjonowanie i sformatowanie dysku, co można zrobić za pomocą Narzędzia dyskowego lub wiersza polecenia.


0

Opcje czyszczenia nie były dla mnie widoczne w żadnej z pozostałych odpowiedzi. Oto prosty sposób, który zadziałał na moim Macbooku 12.

Uruchom do odzyskiwania, przytrzymując Command+ Rpodczas uruchamiania.

Z menu narzędzi wybierz Terminal. Użyj następującego polecenia, aby wyczyścić dysk główny:

diskutil secureErase 0 /dev/disk0

Zajęło to około 10 minut na dysku SSD o pojemności 250 GB.

Zobacz diskutil listi tylko diskutil secureErasewięcej opcji.


-1

Masz na myśli, że jeśli sformatujesz dysk, ktoś może użyć oprogramowania do odzyskiwania, aby zobaczyć twoje dane?

Po prostu usuń pliki, których nie chcesz, aby ktokolwiek zobaczył, a następnie skopiuj fikcyjne dane do momentu zapełnienia dysku, usuń fikcyjne dane, a poprzednie dane znikną całkowicie.


więc to tak samo, jak zrobić bezpieczne 7-przebiegowe formatowanie na dysku narzędziowym?
James

-1

Przejdź do odzyskiwania, naciskając CmdRpodczas ponownego uruchamiania i usuwając dysk komputera Mac w Narzędziu dyskowym. Następnie ponownie zainstaluj system operacyjny.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.