Czy przeładowanie komputera MacBook pogarsza jego żywotność?


11

Mam 13-calowego MacBooka Pro z początku 2011 roku i używam go prawie jak komputera stacjonarnego. Cały czas zostawiam podłączony przewód zasilający. Czy to w porządku? Czy rujnuję komputer, czy skracam jego żywotność?

Odpowiedzi:


12

Wszystkie komputery Mac przestają ładować i informują o tym, zmieniając „pomarańczową” diodę LED na kablu ładującym na „zielony”, gdy bateria jest doładowana, a komputer Mac jest po prostu uruchomiony - nie ładuje się.

Pytanie, które zadajesz, byłoby bardziej precyzyjnie sformułowane - jaka szkoda jest w utrzymywaniu baterii w sposób ciągły i zawsze doładowywana?


Twój wczesny 2011 13-calowy MacBook Pro ma baterię litowo-jonową. Na szczęście baterie litowo-jonowe mają wewnętrzny obwód, który zapobiega ładowaniu baterii powyżej 100%. Istnieje bardzo niewielka szansa, że ​​coś pójdzie nie tak z mechanizmem ładowania w laptop, co spowodowałoby przeładowanie baterii, ale nie przejmowałbym się tym.

Lata temu baterie do laptopów były wykonane z niklu-kadmu lub wodorku niklu i metalu. Zalecono regularne całkowite rozładowanie tych akumulatorów, a następnie ich pełne naładowanie, aby nadal utrzymywały pełne naładowanie, chociaż nawet w wyniku tych praktyk ostatecznie stracą pojemność.

Apple nadal zaleca pełne rozładowywanie baterii co miesiąc i nigdy nie przechowuj laptopa z ładunkiem poniżej 50% przez dłuższy czas. Krótko mówiąc, całkowicie dopuszczalne jest pozostawienie laptopa podłączonego do zasilania, gdy jest on w użyciu, ale pozwól mu całkowicie rozładować się co miesiąc, aby uzyskać optymalne działanie baterii.


5

Istnieją mieszane opinie na ten temat. Niektórzy twierdzą, że skróci to żywotność baterii, inni twierdzą, że inteligentne obwody ładowania zapobiegną temu. Zawsze rozładowałem baterię całkowicie przynajmniej raz w miesiącu, zgodnie z wytycznymi Apple . Widać też, że nie zaleca się ciągłego ładowania. Nawet ich własne wytyczne nie są jasne.


1
Ta rada jest szczególnie ważna w przypadku problemu przeładowania - konstrukcja obwodu ładowania włącza się tylko wtedy, gdy akumulator wymaga naładowania. Implikacje, że nigdy nie należy rozładowywać akumulatora i utrzymywać go w stanie „przechowywanym” przy 100% naładowaniu, pozbawiają go życia. Niezależnie od tego, czy lepiej używać go za dużo, czy za mało - wytyczne są jasne - rozładuj go normalnie do „0%” na pasku menu co miesiąc, aby poprawić długość w miesiącach, bateria jest nadal niezbędna.
bmike

3

Oto moje spostrzeżenia z ośmiu lat korzystania z laptopa.

Wszystkie laptopy, których używałem głównie jako komputera stacjonarnego (przez większość czasu nie były podłączone), miały w ciągu roku wyczerpane akumulatory. Kilka akumulatorów straciło 80% naładowania w ciągu ostatniego roku użytkowania.

Kiedy korzystałem z nich częściej podczas podróży, nie zauważyłem gigantycznego zmniejszenia pojemności ładowania w ciągu dwóch lat.

Teraz próbuję całkowicie rozładować baterię przynajmniej raz w miesiącu. Sześć miesięcy z 15 MBP pod koniec 2011 roku i nie widzę żadnej różnicy w pojemności.

Moja historia wskazuje więc na dwa punkty:

  • pełne rozładowanie akumulatora w pewnym stopniu pomoże
  • Baterie i kontrolery ładowania są teraz lepsze niż 5 lat temu

2
Chciałbym powtórzyć wszystko, co tu powiedziano, z jednym zastrzeżeniem, że nowe komputery Mac unibody mają znacznie inteligentniejsze ładowanie i długowieczność. Podczas gdy baterie przed unibody zawsze wykazywałyby oznaki zmniejszonej pełnej pojemności ładowania między 300 a 400 cyklami ładowania, teraz jest to rzadka okoliczność, gdy bateria nie osiąga takiej samej degradacji aż do 4 lat zawsze doładowania. Dni, kiedy potrzebna jest nowa bateria po roku intensywnego użytkowania lub dwóch pełnych siedzeń, raczej nie wrócą do komputerów Mac z bateriami.
bmike

2

Jako AAST na prawie 20 lat, zalecam moim klientom pozostawienie komputera podłączonego do zasilacza i używanie go tylko wtedy, gdy jest to konieczne, ale pamiętaj o cyklicznym ładowaniu baterii raz na 2-3 tygodnie (w przypadku akumulatorów litowo-jonowych). Polecam również korzystanie z aplikacji Przypomnienia lub Kalendarza, aby skonfigurować cykliczne przypomnienie o cyklicznym ładowaniu baterii.

Żywotność akumulatora zależy od kombinacji cykli ładowania i pełnej pojemności ładowania (FCC) w stosunku do specyfikacji. Nie znajdziesz publicznie specyfikacji FCC. Możesz zabrać swój komputer do sklepu detalicznego Apple (koniecznie umówić się na spotkanie), aby przeprowadzić test diagnostyczny, który zapewni wyniki. Informacje te są ważne, ponieważ odnoszą się do gwarancji pozostałej na cały komputer. Jeśli bateria spadnie poniżej 80% FCC, ale jest poniżej punktu krytycznego dla cykli, (zależnie od urządzenia) bateria zostanie objęta gwarancją jako zła bateria. Jeśli akumulator przekroczy liczbę cykli nawet o jeden, zostanie uznany za zużyty i będziesz musiał zapłacić za nowy, niezależnie od statusu gwarancji i FCC.

Obecna generacja urządzeń przenośnych Apple ma liczbę cykli przekraczającą 700, więc szanse na zużycie baterii przed wygaśnięciem gwarancji (ograniczonej lub przedłużonej) będą bardzo niskie przy zastosowaniu wyżej wspomnianego podejścia.


1

zawsze staram się całkowicie rozładować baterię powietrzną MacBooka, aby zachować ją w dobrej kondycji. Wsparcie Apple mówi, że cykle mogą zachować zdrowie twojego MB, nawet jeśli ukończysz jeden cykl w ciągu 4 dni.

ten link może ci pomóc :) Wsparcie baterii Apple

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.