Zmniejszenie śladu Lion OS poprzez usunięcie niepotrzebnych plików / folderów


17

Próbuję zmniejszyć rozmiar dysku iMac 640 Gb, aby zmieścił się na dysku SSD 120 Gb (113 Gb). Całkowity rozmiar używanych plików wynosi obecnie około 340 GB, z czego mój folder domowy stanowi 265 GB (których nie zamierzam umieszczać na dysku SSD, a przynajmniej nie wszystkie). Bardzo szorstkie obliczenia sugerują, że mój system operacyjny i pliki aplikacji zajmują około 75 GB, co oznacza, że ​​mam około 2/3 pełnego - nieźle.

Ale chciałbym to jeszcze bardziej zmniejszyć, jeśli to możliwe, aby zapewnić, że jak i kiedy będę nadal korzystać z komputera (i mam wiele dużych aplikacji, które nie zostały jeszcze zainstalowane, w tym aplikacje do produkcji muzyki z dużą ilością danych ) Nie martwię się, że zabraknie miejsca na dysku rozruchowym.

W tym celu posiadam już XSlimmer, którego będę okresowo używać do usuwania PowerPC i wariantów językowych z moich aplikacji, ale zastanawiałem się, czy są jakieś obszary podstawowego systemu operacyjnego, które mogę bezpiecznie usunąć, aby zaoszczędzić więcej miejsca? Myślę o takich rzeczach jak lokalizacja systemu operacyjnego, lokalizacja dołączonych wygaszaczy ekranu i tapet, pliki głosowe używane do zamiany tekstu na mowę itp.

Czy istnieje znaczna ilość takich danych, które można łatwo usunąć, aby zapisać kilka dodatkowych GB na dysku rozruchowym?


Jaką wersję OS X używasz?

Tagged Lion, najnowsze łaty
faszerowane

Odpowiedzi:


20

Tutaj otrzymujemy wiele pytań na ten temat. Możesz wyszukać wcześniej podobne pytania i odpowiedzi.

Najpierw wykonaj kopię zapasową

Zrób pełną kopię zapasową wszystkiego, pełny obraz dysku, zanim wyruszasz w szał, aby usunąć zasoby z komputera Mac.

Usuwanie większej ilości nieużywanych zasobów języka ludzkiego

Jednojęzyczny , który jest bezpłatny, może usuwać niechciane pliki obsługi języków w samych folderach /System/Library/i /Library/, podczas gdy XSlimmer (którego również używam) jest skonfigurowany tylko do usuwania plików obsługi języków w folderze Aplikacje.

iPhoto

Możesz „rozrzedzić” iPhoto , usuwając obszerne szablony drukowania, ale jeśli je usuniesz, nie będziesz w stanie wydrukować niczego z iPhoto.

Kliknij prawym przyciskiem myszy iPhoto w /Applications/iPhoto/i wybierz „Pokaż zawartość opakowania”. Odkryjesz kilkaset megabajtów plików /iPhoto/Contents/Resources/Themes/. Możesz je faktycznie usunąć (wymagane uwierzytelnienie), ale zmieni to zachowanie aplikacji iPhoto.

Głosy syntezy mowy

Usuwanie plików obsługi systemu z /System/Library/folderu jest niebezpieczne. Jedyne znane mi pliki, które można bezpiecznie usunąć, to głosy syntezy mowy /System/Library/Speech/Voices/. Powinieneś zostawić tam jeden głos, jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować tej funkcji.

Czcionki

Możesz zapisać kilkadziesiąt megabajtów, usuwając niektóre czcionki azjatyckie, jeśli ich nie potrzebujesz. Nie usuwaj czcionek systemowych bezpośrednio w Finderze. Rób to raczej za pomocą aplikacji Apple Font Book , która zapobiegnie usunięciu „zarezerwowanych” czcionek systemowych, które Mac OS X spodziewa się zobaczyć po uruchomieniu, ale pozwoli ci usunąć „niepotrzebne” czcionki.

Wygaszacze ekranu i zdjęcia na pulpicie

Wygaszacze ekranu są włączone /System/Library/Screen Savers/.

/Library/Desktop Pictures/ ma kilka setek megabajtów plików, których nie potrzebujesz.

Słowniki

Mac OS X ma japoński słownik i tezaurus o wielkości kilkuset megabajtów /Library/Dictionaries/. Możesz je bezpiecznie usunąć, jeśli nigdy nie będziesz ich potrzebować.

Pliki GarageBand i iDVD

Jeśli nie korzystasz z GarageBand ani starszego programu iDife iDVD, możesz zapisać dziesiątki gigabajtów, usuwając ich aplikacje, a zwłaszcza ich pliki pomocnicze w katalogu / Library /.

W odniesieniu do GarageBand, w zależności od instalacji, kilka gigabajtów danych można usunąć z dwóch miejsc:

/Library/Application Support/GarageBand/

/Library/Audio/Apple Loops/Apple/Apple Loops for GarageBand/

Sterowniki drukarki

W zależności od instalacji, można mieć kilka gigabajtów o sterownikach drukarki dla drukarek, które nigdy nie zostały faktycznie wykorzystane. Jeśli chcesz podjąć problem, możesz usunąć wszystko z /Library/Printers/. Następnym razem, gdy włączysz jedną z drukarek i spróbujesz na niej wydrukować, Mac OS X Lion wyświetli monit o pobranie i zainstalowanie sterownika potrzebnego tylko dla tej drukarki.

Narzędzia pomagające znaleźć pliki do usunięcia

Istnieje kilka narzędzi do wyświetlania wszystkich plików na dysku twardym i sortowania ich według rozmiaru na różnych typach wykresów i wykresów. Należą do nich: OmniDiskSweeper , który jest bezpłatny; WhatSize , aplikacja komercyjna; i DaisyDisk . Wszystko to jest przydatne nie tylko do przeglądania plików systemowych, ale także do sprawdzania dokumentów i danych użytkownika. Znajdziesz stare pliki, których nie potrzebujesz i które możesz zarchiwizować lub usunąć, oszczędzając dodatkowe miejsce na dysku.

Tylko pamiętaj

Pamiętaj tylko, że jeśli nie wiesz, co robisz, możesz uszkodzić swój system, a jedynym rozwiązaniem będzie kompletna ponowna instalacja systemu operacyjnego, co przywróci Cię do miejsca, w którym zacząłeś.


Dzięki Pszenicy, to jest bardzo przydatne - prawie wszystko widzę, o czym wspomniałeś, chociaż nie jestem w 100% pewien, co do wspomnianego słownika i czcionek.
farsz

1
W odpowiedzi dodałem dodatkowe instrukcje.

1
Dodałem też dodatkowe wskazówki dotyczące sterowników drukarek i narzędzi do katalogowania i pomiaru zawartości dysku.

@stuffe Aby uzyskać prawdziwe liczby ze świata: Ile GB zaoszczędziłeś, korzystając z tych wskazówek?
gentmatt

Widziałem wiele osób przypadkowo uszkadzających swój system nie do naprawienia w Monolingual, ale inni uważają, że jest on użyteczny i bezpieczny. Osobiście nie użyłbym tego.
Tom Gewecke

5

/var/vm/sleepimagemoże zająć tyle samo miejsca na dysku co ilość pamięci RAM komputera Mac, w zależności od bezpiecznego trybu uśpienia .

~/Library/Caches/com.apple.Safari/Webpage Previews/wynosi co najwyżej około 1 GB. Jeśli nie potrzebujesz widoków Najważniejsze witryny ani widoków okładki, możesz powiedzieć Safari, aby nie zapisywała miniatur defaults write com.apple.Safari DebugSnapshotsUpdatePolicy -int 2.

/private/var/folders/może zawierać foldery pamięci podręcznej dla aplikacji, które zostały już usunięte lub częściowo pobrane pliki dokumentacji. Możesz sortować foldery według rozmiaru za pomocą du -sm /private/var/folders/*/*/*/*/ | sort -rn.

Instalatorzy wtyczek audio często kopiują wersje VST do /Library/Audio/Plug-Ins/VST/lub wersje DPM do /Library/Application Support/Digidesign/.

Jeśli zainstalowałeś Xcode tylko w celu korzystania z Homebrew lub niektórych narzędzi powłoki, możesz go usunąć i zamiast tego zainstalować pakiet narzędzi wiersza poleceń dla Xcode .

Czcionki CJK /Library/Fonts/zajmują około 500 MB miejsca na dysku. Biblioteka systemowa zawiera już najpopularniejsze czcionki japońskie i chińskie.

~/Library/Autosave Information/ może zawierać stare niezapisane dokumenty, które nie zostały poprawnie usunięte.


Dobre dodatkowe sugestie! Zapomniałem o podglądzie strony Safari. Mam to również wyłączone na moim komputerze Mac.

3

Jeśli zamierzasz użyć dysku SSD jako dysku głównego, możesz ustawić tryb hibernatemode na 0 i usunąć plik sleepimage, który ma taki sam rozmiar jak ram. Ma to dwie zalety: brak zapisu na dysku SSD i brak straty miejsca na dysku SSD. Hibernatemode na 0 oznacza, że ​​na dysku nie powstaje obraz pamięci RAM. Robisz to za pomocą komend terminalowych: aby zobaczyć rzeczywisty tryb hibernatem: sudo pmset -g | grep hibernatemode zwraca rzeczywisty stan hibernacji, w którym się znajdujesz. aby ustawić tryb hibernacji na 0: sudo pmset -a hibernatemode 0 i usunąć obraz snu: sudo rm / var / vm / sleepimage To robi; po dokonaniu poważnej aktualizacji systemu operacyjnego za pomocą powyższego polecenia sprawdzasz, czy hibernatemode nadal ma wartość 0. Uwaga 1: na niektórych forach sugeruje się przeniesienie pliku sleepimage do innego woluminu: NIE Rób tego: gdy wolumin nie jest podłączony, spowoduje awarie. Uwaga 2: jeśli dodasz więcej pamięci RAM w trybie hibernacji, a nie 0, może to spowodować problem z uruchomieniem, ponieważ plik obrazu uśpienia ma nieprawidłowy rozmiar. Aby tego uniknąć, usuń plik sleepimage przed dodaniem pamięci RAM.


2

Tak - możesz wyczyścić rzeczy do pewnego momentu. Nie zgadzam się z charakterem, że Lion i aplikacje zajmują ponad 70 GB. Większość moich instalacji Lion kończy się przed 15 GB przed dodaniem danych użytkownika, co obejmuje 8 GB / private / var / db / sleepimage do przechowywania zawartości pamięci RAM podczas uśpienia komputera Mac.

Aplikacje zajmują 980 MB od samego Lion, a nawet przy wszystkich aktualizacjach (10.7.3) i iLife zainstalowanych z App Store.

Naprawdę podoba mi się WhatSize do bezpiecznego pomiaru i odchudzania istniejących napędów poprzez usuwanie lokalizacji (delokalizacja), niepotrzebnych architektur (ssanie lipo) i ram programistycznych (ssanie nib'o). Będziesz chciał, aby wersja ze strony internetowej była czyszczona, ponieważ została usunięta z wersji App Store, gdzie potrzebne są uprawnienia administratora.

Pomaga także znaleźć duplikaty plików i określić, gdzie znajdują się największe foldery i pliki, dzięki czemu nie marnujesz czasu na czyszczenie setek małych plików, aby zaoszczędzić tylko kilka MB miejsca na dysku.

Tak więc - mój budżet na czystą instalację Lion na komputerze Mac z 8 GB pamięci RAM to:

  • 8 GB - obraz snu
  • 1 GB - aplikacje
  • 6 GB - cała reszta systemu

Co dostajesz od 15 do 75 GB?


1
„Co zapewnia ci od 15 do 75 GB?” Pliki obsługi aplikacji składające się z
Mnóstwo

2
Ojej - połączenie całego folderu z zewnętrznym lub obracającym się dyskiem, który nie przechodzi w tryb uśpienia, powinno być dobrym rozwiązaniem dla wydawania poważnych $$$ na przechowywanie 60 GB pętli na większym dysku. Możesz wybierać spośród aplikacji, ale nigdy nie widziałem poważnego spowolnienia, które poruszyłoby cały bałagan.
bmike

Tak, przenieś biblioteki próbek instrumentów i pętle na zewnętrzny szybki dysk twardy lub dysk SSD połączony z Firewire, Thunderbolt lub czymś innym szybko. Zasadniczo przyspieszy to również działanie Twojej aplikacji DAW (cyfrowa stacja robocza audio).
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.