Klonowanie do połowy pełnego dysku 500 GB na dysk SSD 256 GB


10

Zanim kupię nowy dysk SSD, chciałem sprawdzić, czy możliwe jest:

Mam 500 GB HD w moim MacBooku Pro, który wykorzystuje tylko 240 koncertów. Czy mogę sklonować to na dysk SSD 256 GB? (Moim celem jest zastąpienie rozruchowego napędu wirującego dyskiem SSD.) Następnie użyj dysku 500 GB HD jako drugiego napędu we wnęce SuperDrive.

Czy mogę sklonować dysk SSD, jeśli znajduje się on również w obudowie USB?

A jakie jest najlepsze oprogramowanie do klonowania?

Używam OS X Lion, jeśli to przydatne.

Odpowiedzi:


5

Możesz to zrobić, jednak mając tak mało miejsca na dysku SSD po klonowaniu, może to być problem podczas uruchamiania komputera.

Możesz użyć albo Narzędzia dyskowego (w Narzędziach, albo lepiej, możesz zacząć od płyty Snow Leopard DVD i zacząć od tego miejsca); SuperDuper! (Użyłem tego) lub Carbon Copy Cloner . Ale bądź bardzo ostrożny, upewnij się, że nie przełączasz źródła i celu (stracisz wszystko) i upewnij się, że możesz uruchomić system z dysku SSD i że wszystko działa przed usunięciem starego dysku. Znajdź niektóre samouczki (SuperDuper i Carbon Copy Cloner mają je na swoich stronach), wydrukuj je i upewnij się, że rozumiesz każdy krok przed kontynuowaniem klonowania.

Alternatywnie, jeśli możesz znaleźć lub pożyczyć inny dysk, możesz utworzyć kopię zapasową Time Machine dysku wewnętrznego, zastąpić go dyskiem SSD i przywrócić z Time Machine. Byłoby wolniej, ale na wszelki wypadek będziesz mieć dodatkową kopię (dysk Time Machine).


Wehikuł czasu byłby najłatwiejszy. Więc może przywrócić na mniejszy dysk?
Ian Vink

Myślę, że tak, chociaż nigdy tego nie próbowałem. W rzeczywistości nie klonuje dysku (jak w przypadku tworzenia obrazu lub dokładnej kopii), ale można przywrócić na nowy dysk tak, jakby był przywrócony z obrazu. Ale w przypadku Time Machine potrzebny będzie trzeci dysk, który będzie używany jako dysk Time Machine.
lupincho

11

Sklonuj większy dysk HDD na mniejszy dysk SSD na komputerze Mac . Lub migruj z dysku twardego na dysk SSD.

Najszybszy i najbardziej efektywny sposób można zrobić całkowicie przy użyciu standardowych narzędzi w OS X.

To rozwiązanie nie wymaga żadnej ponownej instalacji, konfiguracji konta użytkownika i ustawień komputera Mac, ani oddzielnych programów ani dużo bardziej czasochłonnych operacji niż bezpośrednie przesyłanie danych z dysku na dysk.

Potrzebujesz: 1 dysku SSD i adaptera USB SATA, może to być dowolna obudowa lub kabel adaptera SATA na USB, a jeśli masz piorun lub szybsze połączenie, jest to jeszcze bardziej preferowane.

  1. Zawsze miej regularne backup. Time Machine jest zalecanym sposobem. Zrób to na zewnętrznym dysku twardym lub urządzeniu Time Capsule.
  2. Uruchom komputer Mac w trybie odzyskiwania . Uruchom ponownie komputer Mac i natychmiast hold Cmd+Rpodczas etapu POST (czarny ekran).
  3. Otwórz Narzędzie dyskowe, zlokalizuj istniejący dysk twardy i wybierz partycję podstawową po lewej stronie (punkt montowania /, Typ: partycja logiczna), można ją nazwać Macintosh HD i w pierwszej pomocy kliknąć Verify Disk, aby upewnić się, że nie ma błędów przed uruchomieniem.
  4. Po lewej stronie wybierz teraz sam dysk podstawowy (wpisz Logical Volume Group), a po prawej wybierz kartę Partycja , kliknij + znak i przeciągnij partycję podstawową (np. Macintosh HD) na resize to size smaller than new target SSDdysk. Kliknij Zastosuj.
  5. Teraz musisz przygotować nowy dysk SSD. Podłącz nowy dysk SSD do komputera Mac, jeśli nie zostało to jeszcze zrobione, i wybierz go po lewej stronie w Narzędziu dyskowym. Kliknij kartę Wymaż i wybierz nazwę nowego urządzenia. Zalecam nadanie mu nazwy SSD , aby w kolejnych krokach wyraźnie zobaczyć różnicę. Ta nazwa jest przeznaczona wyłącznie do użytku tymczasowego. Pod formatem choose Mac OS X Extended (journaled)i kliknij Erase. Uwaga: jeśli ten dysk został już zainicjowany lub użyty w innym systemie, takim jak Windows, proszę deletewszystkie istniejące partycje przed tym krokiem i zacząć jak nowy! Ważne jest, aby nowy system był bootowalny .
  6. Wyłącz i fizycznie zamień dyski . Nie usuwaj ani nie używaj starego dysku, dopóki wszystko się nie skończy. Nie podłączaj oryginalnego dysku, dopóki nie skończysz.
  7. Wykonaj faktyczne klonowanie danych . Uruchom ponownie komputer Mac w tryb odzyskiwania (Cmd + R). Wybierz Oryginalną partycję podstawową po lewej stronie (Macintosh HD), a po prawej wybierz kartę Przywróć . Przeciągnij przygotowaną partycję SSD do Destinationpola ( nazwałaśSSD ). Kliknij Restorei poczekaj tyle godzin, ile musisz fizycznie skopiować dane z jednego dysku na drugi.
  8. Uruchom ponownie w trybie odzyskiwania i wybierz Uruchom z partycji głównej na nowym dysku SSD. Kliknij menu Apple na pasku u góry ekranu i wybierz Dysk startowy, aby uzyskać dostęp do Choose Startup Disknarzędzia. Opcja rozruchu zostanie nazwana dokładnie tak samo, jak na oryginalnym dysku twardym, dlatego po prostu wybierz ją, a system uruchomi się ponownie na tym dysku. Uwaga: ten krok jest konieczny, aby uniknąć czekania na rozruch, ponieważ Mac nie może już znaleźć oryginalnego dysku i zaczyna się na SSD dopiero po około 30 sekundach jako sekwencja rozruchowa odzyskiwania.
  9. Uruchom ponownie i system uruchomi się szybko w starym systemie Mac OS X. Teraz gotowe :)

Uwaga: jeśli system czeka około pół minuty przed uruchomieniem, gdy w systemie pozostanie tylko nowy dysk, naciśnij klawisz Alt / Option podczas uruchamiania i wybierz system Mac OS X. Spowoduje to zresetowanie domyślnego systemu operacyjnego i wyczyszczenie rozruchu, czekając na stare urządzenie.


Mój system z 80 GB danych został wykonany w 1,5 godziny.
Arunas Bartisius

1
Możesz pominąć krok 6 i zrobić to później. Sklonuj i przetestuj przed fizycznym przełączeniem sterowników. Możesz włączyć opcję wstrzymania komputera, aby wybrać rozruch z dysku USB.
Roberto

Zalecam, aby nie pomijać tego kroku, dobrze jest sprawdzić, czy nowy system jest bootowalny, w przeciwnym razie marnujesz czas na przywracanie i będziesz musiał powtórzyć, jeśli ten krok się nie powiedzie.
Arunas Bartisius

Nie musisz fizycznie zamieniać, nadal możesz wykonać test, włączając opcję wstrzymania komputera, aby wybrać rozruch z dysku USB.
Roberto

Tak, powinno być dobrze :) Po prostu nie mam zaufania do systemu operacyjnego działającego na potencjalnie niezabezpieczonym połączeniu, jeśli mogę tego uniknąć. Do kopiowania danych jest to dopuszczalne. Wpływa to również na szybkość uruchamiania, szczególnie na starszych USB.
Arunas Bartisius

0

Możesz zrobić kilka rzeczy, jeśli zamierzasz używać dysku SSD oprócz zwykłego dysku.

Po pierwsze, użycie Narzędzia dyskowego może być najłatwiejszym sposobem jego sklonowania, o ile masz pewność, że będzie pasować. Otwórz Narzędzie dyskowe, wybierz istniejący dysk i kliknij przycisk „przywróć” w prawym górnym rogu. Będziesz miał coś takiego jak poniższy zrzut ekranu, chociaż w moim przypadku nie mam żadnych innych dysków.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W swoim oknie zobaczysz dysk SSD w lewej kolumnie. Przeciągnij jego nazwę do pola docelowego. Spowoduje to utworzenie kopii dysku źródłowego na dysk docelowy. Być może trzeba będzie najpierw podzielić dysk SSD na partycje - upewnij się, że używa on tego samego schematu partycji GUID i opcji, co istniejący dysk.

Następnie udowodnij, że możesz go uruchomić. Przytrzymaj klawisz Opcja i wybierz dysk SSD, z którego chcesz uruchomić komputer. Powinien być identyczny, ale znacznie szybszy.

Teraz możesz wybrać, jak z niego skorzystać, a także z drugiego dysku. Ponieważ jesteś już prawie pełny na dysku rozruchowym, musisz go usunąć. Dobrym wyborem dla rzeczy, które niekoniecznie wymagają szybkości, są biblioteka iTunes i iPhoto, a także wszelkie pliki iMovie. Są to duże zbiory plików większości ludzi i zwykle nie ma dużych wymagań, aby szybko uzyskać do nich dostęp.

Przenoszenie takich danych i folderów jest jednym ze sposobów na zwolnienie miejsca, aby opuścić dysk SSD, aby „oddychać” bez obawy o wypełnienie go, ale jest to proces ręczny, który może być podatny na błędy, a także mylący dla kopii zapasowych itp. .

Inną rzeczą, którą możesz wypróbować, jest przeniesienie całego folderu domowego. Na szczęście nawet nie musisz go przenosić, aby przetestować tę opcję. Przejdź do preferencji i zlokalizuj użytkownika. Kliknij prawym przyciskiem myszy swoje imię i nazwisko w lewej kolumnie, a następnie kliknij zaawansowane. Zobaczysz opcję przechowywania folderu domowego w innym miejscu. Kliknij wybierz i skieruj go na swój stary dysk. Teraz uruchomi się z dysku SSD, ale użyje starego dysku do folderu domowego. To skutecznie przenosi wszystkie twoje dane, ale żadna z Twoich aplikacji nie znajduje się na dysku SSD, co jest prostym i wydajnym sposobem na uzyskanie równowagi między wymaganiami prędkości i pojemności. Jeśli masz duże aplikacje, które nie potrzebują prędkości, możesz przenieść je do folderów aplikacji folderów domowych, aby również je usunąć z dysku SSD.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Gdy to zrobisz i udowodnisz, że wszystko działa dobrze, musisz zrobić porządki. Możesz po prostu wyczyścić stary dysk, a następnie ponownie skopiować i usunąć (przenieść, skutecznie) folder domowy z powrotem do niego, możesz ręcznie po prostu usunąć folder wstrzymania na dysku SSD, a wszystkie foldery systemu operacyjnego na oryginalnym dysku oczekują twój folder domowy.

Istnieją miliony sposobów na skórowanie tego konkretnego kota, to tylko jeden (choć najprostszy), i to właśnie zamierzam zrobić, gdy tylko przyjedzie mój optibay :)


0

Jakie jest możliwe do wykorzystania miejsce na dysku SSD 256 GB, gdy jest sformatowany dla komputerów Mac, ale pusty? Założę się, że jest to nieco mniej niż 256 GB.

Ogólna zasada jest taka, że ​​dyski twarde nie działają wydajnie, chyba że co najmniej 15% wolumenu dysku (sformatowanego dla systemu operacyjnego) jest puste. Jest to konieczne do defragmentacji plików, operacji konserwacyjnej, którą Mac OS X wykonuje automatycznie w tle.

Dlatego nie należy umieszczać więcej niż około 217 GB danych na dysku twardym o pojemności 256 GB, gdy jest sformatowany, ale pusty. Jeśli faktycznie masz do dyspozycji pełne 256 GB, co najmniej 38 GB powinno pozostać puste. Jeśli zajmujesz więcej miejsca niż 217 GB, komputer będzie działał, ale wydajność komputera z czasem spadnie z powodu fragmentacji danych.


0

Wyczyściłem co najmniej 20 GB z dysku twardego. Następnie zainstaluj czysty system operacyjny na dysku SSD i użyj asystenta migracji, aby przenieść resztę dysku na dysk SSD.

Przekonałem się, że po kilku latach Mac zwolnił. Zainstalowanie nowego systemu operacyjnego, a następnie migracja aplikacji i plików znacznie poprawiło wydajność. Po co przesuwać bałagan i żądane pliki?

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.