Nieoczekiwane interfejsy w ifconfig


17

W trakcie instalacji narzędzia o nazwie mrtg wyskoczyłem ze skryptu perla, aby ustawić różne parametry konfiguracyjne do użycia snmp, ponieważ stało się jasne, że nie mam pojęcia, co robię. Sam również zapoznałem się z niektórymi poleceniami snmp, ale niestety nie prowadziłem rejestru.

Wracam do ifconfig i zauważam, że pokazuje trzy nowe interfejsy (nie tam przed poprzednią przygodą):

gif0: flags=8010<POINTOPOINT,MULTICAST> mtu 1280
stf0: flags=0<> mtu 1280
fw0: flags=8863<UP,BROADCAST,SMART,RUNNING,SIMPLEX,MULTICAST> mtu 4078
    lladdr 60:fb:42:ff:fe:f4:cd:9e 
    media: autoselect <full-duplex>
    status: inactive

Mój laptop w tej samej sieci LAN ma inny nowy interfejs o nazwie p2p0, którego wcześniej nie zauważyłem, a także gif0 i stf0, ale nie fw0.

Po zresetowaniu Airport Extreme do ustawień fabrycznych i ponownym zainstalowaniu OS X Lion na moim komputerze, z wyczyszczonym dyskiem, nadal tam są. To:

sudo ifconfig gif0 destroy

sprawia, że ​​gif0 odchodzi, ale po ponownym uruchomieniu powraca. Poprzednia odpowiedź z pewnymi informacjami, ale chciałbym wiedzieć, dlaczego wciąż tam są pomimo czystej instalacji, czy mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa i czy powinienem lub mogę sprawić, że odejdą. Czy powinienem patrzeć na lotnisko lub coś w moich elementach startowych?

AKTUALIZACJA: Czy moja maszyna ustawia je przy rozruchu, czy też lotnisko je pamięta? W obu przypadkach, dlaczego czysta instalacja (lub przywrócenie ustawień fabrycznych) nie przywróciła ich do poprzedniej konfiguracji?

Odpowiedzi:


18

fw0to interfejs sieciowy FireWire. To łagodne.

stf0jest interfejsem tunelowym od IPv6 do IPv4. Jest to połączenie pomostowe, które pomaga nam przejść z IPv4 do standardu IPv6. To łagodne. Możesz przeczytać więcej na ten temat tutaj, jeśli chcesz: http://en.wikipedia.org/wiki/6to4

gif0to ogólny interfejs tunelowy. Służy do tunelowania ruchu IPv4 do sieci IPv6 iz powrotem. To łagodne. Możesz przeczytać więcej na ten temat tutaj: http://www.gsp.com/cgi-bin/man.cgi?section=4&topic=gif


1
Jeśli chodzi o to, dlaczego pojawiły się interfejsy, przypuszczam, że chociaż pojawiły się po przygodzie snmp, nie były przez to spowodowane. FWIW, majstrowanie przy prefiksach sieciowych nie zmienia wyjścia zwykłego ifconfig (w tym usuwanie FireWire, jak pokazano w odpowiedzi. Zmiana konfiguracji IPv6 w Prefach sieciowych jest odwracana przez ponowne uruchomienie.
telliott99

Mam p2p0. Jakieś wyjaśnienia?
iGbanam

Jeśli ma adres IPv6 w bloku fe80 :: / 64, jest to lokalny interfejs łącza.
Ian C.

6

1
Chociaż ten link może odpowiedzieć na pytanie, lepiej dołączyć tutaj istotne części odpowiedzi i podać link w celach informacyjnych. Odpowiedzi zawierające tylko łącze mogą stać się nieprawidłowe, jeśli połączona strona ulegnie zmianie.
Tetsujin,

To nie jest w porządku. Żaden zrzut nie przekracza p2p0, ale zamiast tego awdl0
Sirens

3

Gif0 to ogólny interfejs wirtualny, stf0 to interfejs ipv6, a fw0 to interfejs firewire. Nie powinieneś się o to martwić.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.