Dlaczego domyślna orientacja pozioma iPhone'a jest „do góry nogami”?


9

Do góry nogami jest prawdopodobnie niewłaściwe zdanie, ale za każdym razem, gdy uruchamiam aplikację wykorzystującą krajobraz (np. Grę) lub oglądam wideo, pierwsza orientacja zaczyna się od obróconego telefonu w lewo. Innymi słowy, z regulatorami głośności na dole.

Wydaje mi się jednak bardziej logiczne, że tryb krajobrazowy jest lepszy w drugą stronę. Jednym z powodów jest to, że głośność +/- znajduje się odpowiednio po prawej / lewej stronie (głośność zwiększa się na prawo na wyświetlaczu) i jest łatwiej dostępna za pomocą palca niż kciuka na dole. Ponadto, ponieważ przycisk głośności służy do obsługi migawki w aparacie, powinno być tak w górę podczas robienia zdjęć.

Czy istnieje powód, dla którego aplikacje (dostarczone przez Apple i inne firmy) mają domyślną orientację w inny sposób?


Fajne odkrycie :)
Michiel

Odpowiedzi:


7

Miałem zamiar przypisać to deweloperowi po prostu leniwemu i wybierając domyślną wartość i uzupełniając tabulatory podczas tworzenia ich aplikacji. Jednak wypróbowałem to dla siebie (utwórz nowy projekt aplikacji na iOS, edytuj $AppName-Info.plistplik i dodaj następujący nowy wiersz):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Widać, że pierwszą opcją automatycznego uzupełniania dla Landscapetrybu jest (left home button), co oznacza, że ​​programista musiał świadomie wybrać drugą opcję, aby była ona prawostronna, jak w Twojej aplikacji. Potwierdza to przypuszczenie, że dzieje się tak, ponieważ większość użytkowników jest praworęcznych.

Zrzut ekranu powyżej to opcje dla iPada. IPhone ma ten sam zestaw, z wyjątkiem drugiego, którego nie ma.


AFAIK, Apple nie zaleca stosowania określonej orientacji jako domyślnej. Ich Wytyczne iOS interfejs człowiek tylko powiedzieć następującą Re: orientację

  • Uruchom aplikację w obsługiwanej orientacji, niezależnie od bieżącej orientacji urządzenia. Na przykład, jeśli gra lub aplikacja do przeglądania multimediów działa tylko w orientacji poziomej, właściwe jest uruchomienie aplikacji w orientacji poziomej, nawet jeśli urządzenie jest aktualnie ustawione pionowo. W ten sposób, jeśli ludzie rozpoczną aplikację w trybie pionowym, wiedzą, że mogą obrócić urządzenie do pozycji poziomej, aby wyświetlić zawartość.

  • Obsługuje oba warianty orientacji. Na przykład, jeśli aplikacja działa tylko w orientacji poziomej, ludzie powinni móc z niej korzystać, niezależnie od tego, czy trzymają urządzenie za pomocą przycisku Home po prawej czy po lewej stronie. A jeśli ludzie obracają urządzenie o 180 stopni podczas korzystania z aplikacji, najlepiej jest zareagować, obracając zawartość o 180 stopni.

Na iPadzie staraj się zaspokoić oczekiwania użytkowników, ponieważ możesz biegać we wszystkich kierunkach. Duży ekran iPada ogranicza chęć ludzi do obracania urządzenia do pozycji poziomej, aby „zobaczyć więcej”. A ponieważ ludzie nie przywiązują dużej uwagi do minimalnej ramki urządzenia lub lokalizacji przycisku Początek, nie uważają urządzenia za domyślnie ustawione. Ten brak świadomości na temat domyślnej orientacji aplikacji powoduje, że ludzie oczekują, że aplikacje będą działały dobrze w orientacji urządzenia, z której obecnie korzystają. W miarę możliwości aplikacja powinna zachęcać ludzi do interakcji z iPadem z dowolnej strony, zapewniając wspaniałe wrażenia we wszystkich kierunkach.

Jak widać, nie zalecają żadnej konkretnej orientacji i nie zachęcają programisty do wspierania wszystkich orientacji. Patrz również ten .

Jednak ta dokumentacja techniczna wykorzystuje przykład z kodem dla aplikacji zorientowanych na prawo (tj. Przycisk Home po prawej stronie). Kolejnym wyjaśnieniem - poza własnymi skłonnościami programisty do UX - jest efekt kopiuj-wklej :)


Ciekawe znalezisko. Czy wiesz, czy istnieją na to wytyczne Apple? (Wierzę, że mają najlepsze praktyki programistów / projektantów.)
DisgruntledGoat

@DisgruntledGoat Chociaż mają bardzo szczegółowe najlepsze praktyki w zakresie projektowania, nie sądzę, aby zalecały jakąkolwiek szczególną orientację. Proszę zobaczyć moją edycję
rm -rf

4

Naprawdę można na to odpowiedzieć jedynie hipotezą, ale powiedziałbym, że ponieważ większość ludzi jest praworęcznych, a zatem trzymają telefon w prawej ręce, o wiele łatwiej jest obrócić o 90 stopni w lewo w położenie Krajobraz (i rzeczywiście z powrotem ponownie), aby zrobić to na odwrót, bez uciekania się do używania obu rąk, co może być trudne, jeśli jesteś jedną ręką, oglądasz filmy porno lub wieszasz się na klifie.

Wynika to z faktu, że efektywny punkt obrotu (lewy dolny, gdy trzymasz go w pionie) jest już blisko zacisku obrotu (kciuka) i nie wymaga od Ciebie zdejmowania ręki z telefonu ani przesuwania całego urządzenia przez dłoń i znacznie zmienić uchwyt.

Spróbuj.

Również przycisk home pozostaje dostępny dla prawego kciuka w tej orientacji.

Stworzyłem ten film instruktażowy i edukacyjny wyjaśniający proces, który naprawdę powinieneś obejrzeć, aby zobaczyć moją ulubioną koszulkę Ape of Liberty.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Mógłbym też odrobić bzdury o Feng Shuei i transperambulacji pseudo-kosmicznego antymaterii, ale to byłoby zbyt poważne .


Obracam telefon palcami. Wymaga mniej ruchu niż obracanie nadgarstka i łatwiej mi go obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara - po prostu poruszam palcem wskazującym i serdecznym zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy kciuk i palec środkowy służą jako obrót.
Steven Lu

Potrzebuję diagramu. Myślę, że twój nadgarstek może być złamany;)
faszerować

chodź, po prostu spróbuj!
Steven Lu

Po prostu nie mogę tego zrobić. Potrzebujesz dodatkowych przeciwstawnych połączeń niż te, które mam do dyspozycji!
farsz

3
Rozumiem, o co ci chodzi, ale jeśli jesteś praworęczny i oglądasz niektóre filmy, możesz potrzebować prawej ręki za darmo;)
DisgruntledGoat
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.