Czy można włączyć TRIM dla zewnętrznego dysku SSD?


9

Mam komputer iMac z 2011 r., Mac OS X 10.6.8 i SDD w obudowie FW800 / USB3. Który interfejs pozwala mi włączyć TRIM: USB2, USB3, FW800 lub Thunderbolt?


1
Interfejs używany do podłączenia dysku zewnętrznego do komputera nie ma wpływu na obsługę TRIM i innych poleceń ATA. Ponadto komputer nie ma ani USB 3, ani Thunderbolt. Dlatego usunąłem ten segment twojego pytania, więc twoje pytanie jest lepiej ukierunkowane.
CajunLuke

@CajunLuke, mid-2011 iMac powinien mieć Thunderbolt - był częścią odświeżania, prawda? (widzieć support.apple.com/kb/HT4619. ) Jednak masz rację - obsługa TRIM nie zależy od interfejsu.
JW8

@ Facepalm JW8. Z jakiegoś powodu myślałem, że zostały wydane w tym roku, więc pomyślałem, że modele z 2011 roku były zbyt stare. Masz rację: modele z 2010 roku nie miałyby TB, modele z 2011 roku.
CajunLuke

1
To moje pytanie, wiem lepiej, co chcę wiedzieć, więc nie edytujesz go, zwłaszcza jeśli nie wiesz, o czym mówisz.
WaterBearer

Odpowiedzi:


7

Według OS X Daily , TRIM jest włączony dla wszystkich dysków SSD Apple, ale nie dla dysków innych firm. Artykuł twierdzi, że narzędzie strony trzeciej, Trim Enabler , włącza TRIM również dla napędów innych firm. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie strona dewelopera . Zauważ, że to narzędzie nie jest oficjalnie obsługiwane przez Apple, więc przed instalacją narzędzia powinieneś wykonać kopię zapasową.

Interfejs dysku zewnętrznego nie powinien mieć znaczenia dla obsługi TRIM (USB 2, FW800 lub Thunderbolt). Należy jednak pamiętać, że komputery Mac nie zaczęły natywnie obsługiwać USB 3 do czerwca 2012 r. - w 2011 r. IMac używałbyś USB 2 z jednym z tych dysków.


1
Ściśle mówiąc, nie jest to „skutecznie” USB 2 jest USB 2.
CajunLuke

@CajunLuke, rzeczywiście masz rację. Chciałem powiedzieć, że dysk USB 3 będzie traktowany jako dysk USB 2 - dysk nie może korzystać z zalet USB 3.
JW8

2
TRIM na OS X powinien nie być włączonym przypadkowo. Znane są problemy z dyskami opartymi na SandForce i mogą nie przynosić korzyści innym. Apple nie włącza go z jakiegoś powodu i nie chce sprzedawać więcej swoich dysków SSD.

Autor Trim enabler mówi, że nie uważa, że ​​można go włączyć na zewnętrznym dysku SSD, ponieważ zależy to od Apple - co oznacza, że ​​interfejs ma znaczenie.
WaterBearer

@ user2113, czy możesz podać odniesienie do tego? Nie widzę tego ...
JW8

6

Zdaję sobie sprawę, że to pytanie ma ponad 4 lata, ale dodam komentarz, ponieważ ta strona była pierwszym trafieniem w wyszukiwarce Google w tym temacie, a niektóre komentarze są nieaktualne, podczas gdy inne były błędne.

Firma Apple dodała macierzystą obsługę TRIM w systemie OS X 10.6.8, ale tylko w przypadku dysków SSD Apple OEM. Aby obejść to ograniczenie, oprogramowanie takie jak TRIM Enabler Cindori pozwoliło na użycie TRIM na dyskach SSD innych firm. Później OS X 10.10 (Yosemite) wprowadził wymóg bezpieczeństwa zwany podpisywaniem kext, który uniemożliwił TRIM Enabler pracę bez całkowitego wyłączenia podpisywania kext. Następnie w OS X 10.10.4 Apple wprowadził polecenie „trimforce”, które włączało TRIM na dyskach SSD innych firm bez wyłączania podpisywania kext. (Mam źródła, ale Stack Exchange nie pozwala mi publikować więcej niż 2 linków)

W przeciwieństwie do wielu komentarzy tutaj interfejs ma znaczenie. Zdecydowana większość obudów USB nie obsługuje TRIM, ale podobno są takie, które je obsługują, takie jak kontroler mostka USB JMS 578 (źródło: http://bbs.pceva.com.cn/thread-125643-1-1.html ). Wszystkie pięć obudów / stacji dokujących USB 3, które obsługuję. Firewire podobno obsługuje TRIM, ale nie testowałem go. Większość obudów Thunderbolt powinna obsługiwać TRIM, a obecnie mam włączoną funkcję TRIM na dysku SSD SanDisk Extreme w obudowie Akitio Thunderbolt 2. Użyłem komendy trimforce w terminalu, aby ją włączyć.

Aby sprawdzić, czy Twoja obudowa obsługuje TRIM, musisz przejść do Apple & gt; Informacje o tym Macu & gt; Raport systemowy & gt; Sprzęt & gt; SATA / SATA Express & gt; i poszukaj „Wsparcie TRIM” pod specyfikacją obudowy. Jeśli obsługa TRIM nie jest wymieniona, Twoja obudowa najprawdopodobniej nie obsługuje TRIM. Jeśli jest na liście, ale mówi „Nie”, możesz spróbować włączyć TRIM za pomocą polecenia trimforce w terminalu. Wystarczy otworzyć Terminal i wpisać „sudo trimforce enable”. Po ponownym uruchomieniu komputera sprawdź ponownie Raport systemowy, aby sprawdzić, czy obsługa TRIM zmieniła się na Tak.

Wreszcie TRIM ma znaczenie, nawet dla nowoczesnych dysków SSD z zaawansowaną funkcją usuwania śmieci. Doświadczyłem tego na własnej skórze, gdy mój dysk SSD SanDisk zaczął zwalniać, starzejąc się, zanim włączyłem TRIM. Tutaj jest dobry, ale nieco przestarzały artykuł: http://arstechnica.com/gadgets/2015/04/ask-ars-my-ssd-does-garbage-collection-so-i-dont-need-trim-right/


Wszystkie dobre informacje, ale zauważam, że wskaźnik TRIM Support jest wyświetlany tylko dla urządzeń SATA - co oznacza tylko SATA i Thunderbolt. Czy wiesz, czy macOS w ogóle uruchomi Trim przez USB lub FireWire, nawet z kompatybilną obudową?
David C.

2

Tak, możesz włączyć TRIM na zewnętrznym dysku SSD. Posiadam dysk USB / Thunderbolt Lacie Rugged 128 GB i włączam go TRIM Enabler . Używam go jako dysku rozruchowego.

Nie wiem, czy inteligentne jest włączanie TRIM, ale nie mogłem znaleźć żadnych postów, w których będzie istniało, że TRIM może uszkodzić zewnętrzny dysk SSD.

W każdym razie mam wiele kopii zapasowych dysku SSD.


Rzeczywiście możesz, ale nie oznacza to, że używana jest funkcja TRIM.
WaterBearer

Dzięki, nigdy o tym nie myślałem. W jaki sposób można dowiedzieć się, czy używany jest TRIM?
cahuk

Nie wiem, może patrząc na sposób przechowywania danych, sektorów i bloków (nie jestem zaznajomiony)
WaterBearer

Myślę, że to też by to zrobiło. Ale nie znalazłem jeszcze żadnych odpowiednich skryptów.
cahuk

1

Mam Crucial 960 gb m500 ssd, który kilka lat temu umieściłem w obudowie Thunderbolt / usb z napędem G na czasomierz i losową kopię zapasową plików. Wydaje się, że ostatnio zaczęło zwalniać z „przygotowaniem kopii zapasowej”, która trwa kilka godzin przed wykonaniem kopii zapasowej. Uruchomiłem siłę trymowania przy podłączonym napędzie przez piorun, raport systemu My osx mówi teraz, że przycinanie jest włączone dla tego urządzenia. Czekam i widzę, czy to robi różnicę!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.