Czym dokładnie jest wyświetlacz siatkówki?


24

Wraz z pojawieniem się nowego iPada, który ma wyświetlacz Retina, zacząłem myśleć o tym , czym dokładnie jest wyświetlacz Retina. Wiem, że ma wyższą rozdzielczość, ale jaka dokładnie jest definicja wyświetlacza siatkówki?


2
To marketingowe mumbo jumbo, nic więcej.
Reid

Odpowiedzi:


21

Wyświetlacze Retina

Do użytkownika własne słowa Philipa Schillera z WWDC2012 :

... co oznacza: Piksele tego wyświetlacza są tak małe, że z normalnej odległości roboczej siatkówka nie jest w stanie rozpoznać poszczególnych pikseli. ( obejrzyj na youtube )

Nie ma branżowego standardu dla „wyświetlacza siatkówki”. Pojęcie wyświetlania siatkówki jest względne , ponieważ definicja podąża za postrzeganiem ostrości przez ludzkie oczy .

Kiedy wprowadzono iPhone'a 4, Steve Jobs wprowadził następującą definicję:

W odległości 10 cali od ludzkiego oka (lub siatkówki) gęstość pikseli wynosząca 300PPI to maksimum, które oko może rozróżnić.

Ponieważ ta definicja jest względna, nazywanie wyświetlacza wyświetlaczem siatkówki zależy od dwóch czynników:

  1. zagęszczenie pikseli
  2. odległość między ludzkim okiem a wyświetlaczem

Zarówno iPhone 4S, jak i nowy iPad mają „wyświetlacze siatkówki” po zastosowaniu definicji Steve'a Jobsa. W tej odpowiedzi można znaleźć matematyczne wyjaśnienie .

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj


13

Wyświetlacz Retina to termin marketingowy wymyślony przez Apple; oznacza to, co mówią, to znaczy. W głównym adresie iPhone'a 4 powiedzieli, że jest to wyświetlacz, w którym oglądany przez przeciętnego człowieka ze średniej odległości oglądania poszczególne piksele nie są rozpoznawane.

Mówiąc o nowym wyświetlaczu, Steve Jobs kontynuował szczegółowo, że po pewnym momencie ludzkie oko nie rozróżnia poszczególnych pikseli. Według prezesa Apple'a ta „magiczna liczba”, gdy nie ma już widocznej pikselizacji, wynosi około 300 ppi. Dlatego, gdy ekran iPhone'a 4 zbliża się do więcej niż 300 pikseli na cal (326ppi), wyświetlacz prawdopodobnie zawsze będzie wyglądał gładko i ostro, bez widocznych efektów.

Brand Chris Brandrick : Wyjaśnienie wyświetlacza Retina w telefonie iPhone 4

Wyświetlacz Retina na iPadzie (3. generacji) ma mniejszą gęstość pikseli, ale zakłada się, że średnia odległość oglądania jest większa.


Mam zdjęcia :)
gentmatt,

2
+1 dla it means whatever they say it means. Maszyna marketingowa Apple znów działa.
manojlds

3

Definicja według Wikipedii :

Apple sprzedaje ten ekran jako „wyświetlacz Retina”, w oparciu o twierdzenie, że wyświetlanie około 300 ppi w odległości 12 cali (305 mm) od oka lub 57 sekund kątowych na piksel to maksymalna ilość szczegółów, które ludzka siatkówka może to postrzegać.


Wikipedia cytowała inne źródło z tym cytatem.
jaberg

1
Ile poziomów zagnieżdżonych cytowań chciałbyś, abym przedstawił?
AJ.

3
Kiedy jedyną rzeczą, którą wyciągasz ze źródła, jest cytat z innego źródła, należy zacytować oryginalne źródło - szczególnie wtedy, gdy Wikipedia zrobiła właściwą rzecz i zapewniła ci bezpośredni link do tego źródła.
jaberg

3

Wyświetlacz siatkówki to taki, który ma rozdzielczość lub przewyższa ludzkie oko w rozdzielczości - innymi słowy, gdy rozdzielczość wyświetlacza jest wyższa niż ostrość wzroku oka. W szczególności fovia centralis, która jest centralnym obszarem siatkówki o najwyższej ostrości wzroku lub ostrości.

Fovia centralis w typowym ludzkim oku może rozróżnić dwie linie jako oddzielne, gdy są one oddalone od siebie o więcej niż 57 sekund kątowych, przyjmując oko za środek kąta. To w odstępie 0,16 stopnia. Na przykład trzymaj rękę na wysokości ramion i badaj włosy. Przekonasz się, że włosy, które są bardzo blisko siebie, będą wyglądać jak jeden włos, ale kiedy zbliżysz rękę, zauważysz, że są dwa lub więcej włosów tam, gdzie wcześniej myślałeś, że był tylko jeden.

Apple ustaliło (lub zdecydowało ...), że ludzie trzymają telefony w odległości około 10 cali (25,4 cm) od oczu. W tej odległości część oka o najwyższej ostrości wzroku (fovia centralis) nie jest w stanie rozpoznać dwóch pikseli, które są 3 tysięczne cala od siebie jako osobne piksele. Ipad jest trzymany około 15 "od twoich oczu, i w tej odległości twoje oko nie może rozróżnić dwóch pikseli, które są oddalone o 4 tysięczne cala od siebie jako osobne piksele.

Dlatego przy idealnej odległości oglądania rozdzielczość tych urządzeń „siatkówki” jest równa lub większa niż ostrość widzenia części oka ludzkiego o najwyższej ostrości widzenia - co oznacza, że ​​w tych odległościach nie można odróżnić dwóch sąsiadujących pikseli od siebie, i to wydaje się być jednym płynnym obrazem złożonym z ciągłych tonów, jak widać w naturze, a nie urządzeniem cyfrowym złożonym z dyskretnych świateł.

Oznacza to, że w pewnej odległości piksele monitora przekroczą ostrość wzroku twojego oka. Różnica polega na tym, że dla każdego urządzenia wyświetlającego istnieje typowa lub idealna odległość oglądania, niezależnie od tego, czy jest to monitor, telewizor, kino czy billboard. Jeśli w tej odległości urządzenie przekroczy ostrość widzenia fovia centralis, wówczas można to nazwać wyświetlaczem siatkówki w sposób, w jaki używa tego terminu jabłko. Proste wyszukiwanie znaków towarowych dla siatkówki i wyświetlaczy siatkówki sugeruje, że Apple nie zarejestrował tego znaku towarowego, a żadna z jego reklam nie ma znaku towarowego w pobliżu tego terminu, więc inni mogą użyć tego terminu do opisania swoich produktów na inne sposoby.


To interesujące. Definicja siatkówki firmy Apple dotyczy maksymalnego kąta 0,19 ° (3,3 * 10 ^ -3 rad). Więc jest to trochę za duże. Jakie jest źródło twojej odpowiedzi?
gentmatt,

@gentmatt Odnoszę się do wcześniejszego stwierdzenia Apple'a: „Mówiąc o nowym wyświetlaczu, Steve Jobs kontynuował szczegółowo, że po pewnym momencie ludzkie oko nie rozróżnia poszczególnych pikseli. Według dyrektora Apple'a ta„ magiczna liczba ” gdy nie ma już widocznej pikselacji, wynosi ona około 300 ppi ”. który pierwotnie miał 12 cali. Wykonaj matematykę (300 dpi na 12 cali z udziałem arktanu), a otrzymasz około 57 sekund łukowych lub 0,16 stopnia. Ostatnie komentarze sugerują, że stają się większe i podejrzewam, że przygotowują się do większego wyświetlacza iPhone'a 5, który może wymagać 0,19 stopnia ...
Adam Davis,

To świetnie, jeśli jabłko podaje nieokreśloną definicję, a później ją zmienia. Mówili więc, że 12 "to normalna odległość do korzystania z iPhone'a (2007), ale teraz jest to 10" (keynote March 2012). Może zrobili to, aby trochę oszukać wyświetlacz iPada jako wyświetlacz siatkówki? Będę musiał to sprawdzić.
gentmatt,

3
@gentmatt W każdym razie to wszystko marketing. Istnieją pewne wskaźniki dotyczące tego, jak ściśle upakowane są stożki w fovia centralis (są optymalnie upakowane sześciokątnie), ale oczy wszystkich są nieco inne pod względem wielkości, soczewki itp., Więc nie ma powszechnie akceptowanej ostrości wzroku dla ludzkiego oka - po prostu raczej duży zasięg. Osobiście cieszę się, że ktoś do tego dąży. Przekroczyliśmy już zdolność słyszenia uszu (44,1 kHz przy 16 bitach to w zasadzie, chociaż wyjątkowi słuchacze potrzebują 96 kHz przy 24 bitach), więc robienie tego dla wyświetlaczy jest czymś, czego od dawna chciałem.
Adam Davis,

0

Ma to związek z normalną odległością oglądania. Nowy MacBook Pro ma niższą rozdzielczość niż iPad, który ma niższą rozdzielczość niż iPhone, ale zwykle wyświetla się je z odpowiednio większych odległości. W tej odległości rozpoznawanie poszczególnych pikseli nie powinno być możliwe. Zastanawiam się, ile technicznie telewizorów HDTV liczy się jako „wyświetlacze siatkówki”, jeśli weźmie się pod uwagę normalną odległość oglądania z drugiej strony pokoju.

Pamiętaj jednak, że jeśli włożysz iPhone'a prosto w twarz, możesz zobaczyć poszczególne piksele.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.