Jakie są zalety korzystania z pamięci flash w Macbooku Air?


9

Nie rozumiem, dlaczego Apple nie używa dysków SSD w Macbooku Air, jak niektórzy inni producenci (np. Asus, Samsung). Specyfikacje techniczne komputera Macbook Air na stronie Apple nigdy nie wspominają o użyciu dysków SSD.

Apple mówi tylko o pamięci flash w Macbooku Air.

  • Czym różni się użycie pamięci flash od dysków SSD? Jakie są korzyści?

Edytować:

  • Czy upuszczenie interfejsu SATA poprawia teoretyczną przepustowość i opóźnienie operacji we / wy na dysku twardym?

1
Chłopak - wszyscy (łącznie ze mną) spędzają dużo czasu, mówiąc, że obudowa SSD nie zmieści się w Powietrzu, a sama nazwa to po prostu czerwony śledź.
bmike

1
Ta odpowiedź powinna pomóc w wyjaśnieniu pytań dotyczących złącza mSATA urządzenia Airi powiązanej pamięci SSD.
Coyote

Odpowiedzi:


7

Jakie są zalety korzystania z pamięci flash w Macbooku Air? Czym różni się użycie pamięci flash od dysków SSD? Jakie są korzyści?

Macbook Air używa dysku SSD. Apple sprzedaje ją jako pamięć flash, ponieważ na rynku konsumenckim istnieją tylko dwa typy pamięci - flash i dyski twarde. Typowy konsument, do którego dąży Apple, nie wie, czym jest dysk SSD, ani się tym nie przejmuje. Ale wiedzą, czym jest „dysk flash”, a dzięki agresywnemu marketingowi wierzą, że jest to lepsze niż alternatywa.

Jest to dysk SSD o niestandardowym kształcie, ale wykorzystuje kontroler pamięci flash SATA, a urządzenie Air czyta go tak, jakby to był inny dysk SATA. OS X rozumie go jednak jako dysk SSD i traktuje go nieco inaczej niż dysk twardy, aby wykorzystać go w pełni, ale pod każdym innym względem jest to tylko niestandardowy dysk SSD.

Powodem, dla którego Apple używa niestandardowego formatu SSD, jest rozmiar, waga i - co najważniejsze dla Apple - koszt.

Mają zarówno Toshibę, jak i Samsunga, którzy dostarczają te dyski SSD. Kiedy dostają niską cenę od jednego, idą do drugiego. Potrzebują tego, ponieważ dysk SSD jest jedną z niewielu rzeczy w powietrzu, która wymaga niestandardowego układu PCB i pochodzi od wielu dostawców. Styki i obwody różnią się między kontrolerami flash Samsung i Toshiba, więc nie mogą wbudować ich w główną płytkę drukowaną tak, jak wolałby Apple, bez blokowania ich u jednego dostawcy lub innego.

Rynek flash jest obecnie tak niestabilny, że nie mogą zamknąć się w jednym dostawcy, zwłaszcza że około 80% przychodów Apple'a pochodzi z produktów wykorzystujących dużą ilość flasha. Gdyby myśleli, że mogliby uzyskać lepszą cenę za produkcję własnego flasha, mieliby własną fabrykę - lub dziesięć. Zamiast tego taniej jest grać przeciwko sobie z głównymi producentami flash, aby uzyskać najniższy koszt.

Więc:

  • Storage in the Air to dysk SSD z interfejsem SATA
  • Na głównej płytce drukowanej nie ma możliwości używania różnych części od różnych dostawców
  • To nie jest cienki interfejs 2,5 ", 1,8" lub SATA, ponieważ potrzebowali go mniejszego - zaprojektowali własny interfejs, ale nadal jest SATA, tylko z innym złączem o niskiej sile wkładania
  • Nie używają najnowszych i najlepszych chipsetów ze względu na koszty i zużycie energii
  • Nie używają dysków twardych ze względu na rozmiar, wagę i zużycie energii

Czy ta odpowiedź jest nadal ważna w przypadku siatkówki Macbook Pro? Zobacz na przykład ten tweet . Wskazuje, w jaki sposób interfejsy We / Wy są upuszczane w implementacji Apple. Uważam jednak, że Apple nadal korzysta z interfejsu SATA.
gentmatt,

1
@gentmatt Retina Macbook Pro korzysta z modułu SSD z kontrolerem / interfejsem. Nie jest to ten sam współczynnik kształtu co dysk SSD używany w poprzednich wersjach MacBook Air, ale jest kontroler napędu SATA (Samsung S4LJ204X01 był obecny w ifixit Teardown Retina Macbook Pro). Zobacz porzucenie iFixit, krok 10 , aby uzyskać szczegółowe informacje na temat napędu SATA. Więc większość punktów tej odpowiedzi jest nadal poprawna. Przekonasz się, że nowe powietrze 2012 ma inne złącze, ale też nie pasuje do tego.
Adam Davis,

Ok dzięki. Wczoraj spojrzałem na porzucenie.
gentmatt

8

Są prawie takie same. Jedyną rzeczą, która odróżnia dysk SSD za pomocą lampy błyskowej, jest fakt, że mieści się w dużej skrzynce. Pamięć flash MacBook Air jest dołączona do określonej karty w MacBooku Air.
Aby zaoszczędzić miejsce na początek (po prostu nie ma już miejsca na prawdziwy dysk SSD) i pomyślałem, że lepiej jest też chłodzić.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


@Michiel Możesz ręcznie zaktualizować pamięć w Macbooku Air. Dlatego nie można go przyspawać do płyty logicznej.
gentmatt

Przepraszam. Mój szczery błąd.
Michiel

7
@gentmatt Chcę być pedantyczny i wskazać: Pamięć RAM w MacBooku Air (np. 2 GB pamięci RAM, 4 GB pamięci RAM) jest przylutowana do płyty głównej i nie może zostać zaktualizowana (przez laika). Każdy z was ma na myśli pamięć flash , która znajduje się na osobnej karcie (module), którą można uaktualnić. Nazywanie pamięci flash po prostu „pamięcią” jest zaproszeniem do dwuznaczności. :-)
Chris W. Rea

W przypadku, gdy ktoś jest zainteresowany uaktualnieniem dysku SSD Air do czegoś lepszego (szybszego), uznałem to za interesujące: anandtech.com/show/5076/…
Chris W. Rea

1
@Richard Nie, SSD oznacza dysk SSD. Obecnie dyski SSD z dyskami flash 2,5 "i 3,5" są legionem, ale niejedynym rodzajem pamięci, który można nazwać SSD . Pamiętam, że dyski SSD są dużymi kartami rozszerzeń (czasami używającymi wielu gniazd). Nawet dzisiaj można znaleźć tego rodzaju dyski SSD. Istnieją również dyski SSD oparte na pamięci RAM. Przy takiej ilości pamięci RAM, którą można zmieścić w nowoczesnej stacji roboczej, zamontowanie dysku RAM zamiast drogich dysków SSD opartych na pamięci RAM jest rozsądną alternatywą. Nie zapomnij także o przyszłości dysków SSD w postaci układów pamięci nRAM, ReRAM lub PMC.
Coyote

5

Wydaje się, że istnieje wiele nieporozumień dotyczących Magazynu Powietrza.

MacBook Air jest wyposażony w dysk SSD , który wykorzystuje niestandardowe złącze mini PCIe / mSATA również znaleźć w niektórych Dell i ASUS komputerów .

Niektóre notebooki (zwłaszcza Asus Eee PC, MacBook Air oraz Dell mini9 i mini10) wykorzystują wariant karty PCI Express Mini jako dysk SSD.

Złącze na płycie głównej wygląda tak (to po lewej):

Gniazdo Macbook Air SSD vs gniazdo mini-PCIe

Dysk SSD wygląda następująco:

Dysk SSD Macbook Air SATA

Macbook Air nie upuszcza interfejsu SATA . Wykorzystuje wariant złącza mini-PCIe / mSATA . Możesz kupić ulepszenia, które pracują z prędkością do 6Gbps tu na przykład.

Dysk SSD OWC mini-PCIe

Apple używa terminu Flash Storage, ponieważ jest dokładnie tym, czym jest ten dysk SSD, w przeciwieństwie do mechanicznych dysków twardych . Dysk SSD składa się (głównie) z płyty głównej, złącza, kontrolera i układów pamięci flash . Przynajmniej nowoczesne dyski SSD używają pamięci flash w przeciwieństwie do dysków SSD opartych na pamięci RAM (z bateriami zapasowymi do przechowywania lub bez tymczasowych operacji).

Ogromną zaletą mniejszego dysku SSD ze złączami mSATA jest ich kompaktowy kształt. Są cieńsze, cieńsze i zajmują mniej miejsca na płycie głównej. Mniejsze złącza wymagają mniej miejsca i mniej obwodów do połączenia z innymi elementami.

Gdy spojrzysz na informacje o systemie, napęd pokazuje się jako standardowy dysk SSD SATA .

Jeśli chcesz podłączyć dysk SSD do laptopa lub komputera stacjonarnego, masz kilka ładnych adapterów, takich jak ten: Niestandardowy adapter mSATA na SATA


Wydaje się to poza zakresem, ale dobry przegląd zalet dysków SSD i HDD znajduje się tutaj .


Uwaga : wcześniej myślałem, że złącze to standardowe złącze mSATA , które jest podobne do karty PCI Express Mini, która jest elektrycznie SATA. Ale najwyraźniej jest to wariant. Zobacz to pytanie, aby uzyskać więcej informacji o złączu.


Moja żona jest właścicielem jednego z nich i doskonale nadają się do pobierania dużych ilości danych i uruchamiania programów z dużymi bibliotekami (iPhoto, iMovie, iTunes ...).

Ale Macbook z podobnym standardowym dyskiem SSD 2,5 "będzie równie szybki.


1
Dzięki za idealną odpowiedź w świecie zamieszania :)
Fattie,

4

Geniuszem konstrukcji jednoczęściowej jest to, że Apple może wyciąć wszystkie etui ochronne, które zwykle są zbudowane wokół części towarowych, aby uzyskać znacznie gęstsze, lżejsze i cieńsze produkty bez poświęcania trwałości produktu.

Poprzez wyeliminowanie (lub poważne zaszczytowanie do minimum) futerałów ochronnych wokół akumulatora i napędu pamięci masowej (niezależnie od tego, czy nazywasz to dyskiem SSD, czy pamięcią flash - chipsety w MacBooku Air i we wszystkich dyskach SSD, a także na kartach PCI miejsca do przechowywania są bardziej takie same niż są różne.

Powietrze jest po prostu pierwszą maszyną, która wymagała tego rodzaju konstrukcji, ale spodziewam się, że wkrótce wszystkie komputery Mac, w których ważny jest rozmiar i waga, mogą przejść na surową płytkę drukowaną z pamięcią typu złącza, a nie zgodne ze starszymi wersjami 3,5 cala i 2,5 cala granice pakowania ustalone dawno temu przez napędy z wirującymi talerzami magnetycznymi.

Apple dopracowało kunszt i praktykę zamykania komponentów w trwałą obudowę zewnętrzną od iPhone'a, iPoda do iPada, a także MacBooka Air. Spodziewałbym się, że MacBook Pro, Mac mini i ostatecznie iMac przyjmą z czasem te projekty oszczędzające miejsce. W miarę wzrostu wolumenu sprzedaży komputerów Mac - uzasadnione może być bardziej niestandardowe projektowanie, aby obniżyć koszty wysyłki, koszty materiałów, obciążenie recyklingiem i uczynić rzeczy tak małymi, jak to praktyczne.


3

SSD to po prostu marketing. Dysk SSD. To oznacza, że jest to oddzielna jednostka składowa ze wszystkich rzeczy które zwykle kojarzy z napędem - złącza zasilające, konektory SATA, fizyczny czynnik forma, która stanowi wskazanie gdzie mogą być wykorzystywane jest (2,5" SSD, 1.8" SSD etc) .

Pamięć w powietrzu nie jest „dyskiem”, to po prostu pamięć. Nie dzieli żadnych fizycznych aspektów dysku SSD poza ważnym, którego używa pamięć flash.

Aby uprościć odpowiedź, pamięć w Air jest po prostu surowym Flashem przyklejonym bezpośrednio do płyty głównej. Wrzuć tę lampę błyskową do obudowy spełniającej standardowe wymiary i ze standardowymi złączami, a otrzymasz dysk SSD. Dlaczego nie używają SSD? Po prostu przestrzeń, całe to peryferie to tylko zmarnowana przestrzeń.


2
Pamięć w powietrzu jest „dyskiem” do systemu i może być formatowana, dzielona na partycje itp. Fizyczna pamięć flash na płycie nie wygląda fizycznie jak HD, więc zamieszanie. dlatego istnieje fizyczny dysk SSD, który naśladuje kształt i formę dysku twardego, a także wirtualny dysk SSD, który naśladuje funkcjonalny dysk twardy.
Richard

3

Jak już wspomniano, rozmiar był przyczyną, nie można umieścić skrzynki w MBA, nie ma na to miejsca. Jednak pomimo faktu, że większość dysków SSD korzysta z pamięci flash opartej na NAND, w dyskach SSD jest jeszcze jedna rzecz, której MBA nie ma „obok”, a mianowicie kontroler. MBA oczywiście ma kontroler napędu, ale prawdopodobnie nie w tej samej pozycji / rozmiarze niż zwykły dysk SSD.

AKTUALIZACJA

Oto jak „Flash Based Storage” naprawdę wygląda na MacBooku Air:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Czy implementacja Apple może osiągnąć wyższe prędkości transferu, ponieważ nie korzysta z interfejsu SATA i ma kontroler na płycie głównej?
gentmatt,

@gentmatt O ile mi wiadomo, używa interfejsu SATA. Zobacz zrzut ekranu mojego MacBooka Air. To dysk 256SSD;)
Martin Marconcini

3

1. Pamięć flash to technologia , a nie produkt.

Wydaje się, że wszyscy koncentrują się na aspekcie wielkości, ale „pamięć flash” to tak naprawdę tylko technologia , a nie produkt końcowy. Jest on używany zarówno w pamięci USB, jak i dyskach SSD (różnica polega na jakości pamięci NAND) i niefortunnie było, że nazwa została oznaczona i automatycznie powiązana z konkretnym produktem (wtedy USB, teraz SSD) - tak jak każdy inny wzmianka o „Wiki” przypomina jedną z Wikipedii, chociaż tak naprawdę odnosi się tylko do technologii poniżej.

Na przykład w tym artykule Seagate, wiodącego producenta dysków SSD i HDD, nie rozróżnia się dwóch terminów jako różnych produktów. Jeśli spojrzysz również na specyfikacje techniczne Apple, używają terminu pamięć flash , a nie pamięć flash, co jest po prostu ich sposobem nazywania.

2. Marketing - „flash” przekazuje pojęcia prędkości błyskawicy

Uważam, że jest to główny powód - słowo „jazda” wywołuje obrazy czegoś w ruchu . Z marketingowego punktu widzenia jest to dokładnie odwrotność obrazu, który chcesz przekazać, gdy reklamujesz te rzeczy jako niemające ruchomych części. Porównajmy to teraz z „flashem”, który przekazuje pojęcia przemijania, prędkości (pomyśl Flash Gordon) itp. Biorąc pod uwagę staranną dbałość Apple o szczegóły, nie zdziwiłbym się, gdyby świadomie postanowili porzucić słowo „SSD” z tego powodu .


2

To naprawdę odpowiedziano już, ale napęd MBA za to SSD, a to jest tylko SATA. Apple po prostu usunęło obudowę i tradycyjne złącze SATA, aby uzyskać mniejszy interfejs i napęd.

To nic niezwykłego, tylko niestandardowy format i gniazdo, aby zaoszczędzić miejsce. Podobnie jak pamięć RAM to DDR3, ale nie SODIMM.


1

Dyski SSD składają się z pamięci flash w pakiecie dysku.

MacBook Air korzysta z tej samej technologii co dysk SSD, ale zamiast tego wykorzystuje pojedyncze układy scalone, aby spełnić wymagania dotyczące formatu urządzenia.


Dowód na to, że na złożone pytanie można odpowiedzieć, absolutnie perfekcyjnie, używając tylko dwóch krótkich zdań. Gratulujemy najlepszej odpowiedzi tutaj.
Fattie

-1

Większość nieporozumień wynika z faktu, że nie wiemy, czym różni się pamięć magnetyczna pochodząca od dysków twardych i jaka pamięć flash znajduje się w standardowych dyskach flash, kartach pamięci itp. Jeśli urządzenie nie kręci dyskiem twardym, używa jakiegoś rodzaju pamięć flash. Flash NIE ZNACZY SZYBKOŚCI (tj. Flash Gordon) Flash to sposób, w jaki dane są zapisywane w pamięci. Przykład: flashowanie nowego systemu operacyjnego na telefonie z Androidem. Dane są spychane razem i błyskane na kartę pamięci. Flash ogólnie używa prądu o niskim natężeniu do odczytu i zapisu danych, podczas gdy dyski twarde wykorzystują magnetyzm. zapisywanie danych na karcie pamięci flash jest w rzeczywistości wolniejsze niż w przypadku dysku twardego, chociaż odczyt z dysku flash jest szybszy. Pojęcie, że flash oznacza szybsze, jest niepotrzebne i pewne ważne rzeczy pozostały nieznane na temat dysków flash. Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o pamięci flash, jest to, że działa i zabraknie jej pamięci. Nie będzie miało znaczenia, co z tym zrobisz. Dyski flash można nadpisywać tylko tyle razy, zanim całkowicie zabraknie pamięci i uszkodzisz dane. Dyski twarde można zastępować nieograniczoną liczbę razy. Możesz zapisać i usunąć tyle, ile chcesz, bez martwienia się. Wydaje mi się niezwykle niedorzeczne, aby uruchamiać dyski flash we wszystkich naszych technologiach w dzisiejszym świecie, telefonach, tabletach, notebookach itp. Wiedzą, że kiedy tam włożą dyski flash, nie będą trwać dłużej niż kilka lat w standardowym posługiwać się. Niektóre laptopy mają ponad 10 lat z dyskami twardymi. Nie znajdziesz tego rodzaju długotrwałego użytkowania z dysku flash. W końcu zabraknie pamięci. Pamięć flash najlepiej nadaje się do plików tylko do odczytu, których nigdy nie trzeba przenosić, usuwaj, zmieniaj, dodawaj elementy do itp. robienie tych rzeczy na kartach pamięci flash powoduje ich zużycie. Najgorsze jest to, że nie dowiesz się, kiedy pamięć flash skończy się. Pewnego dnia po włączeniu urządzenia pojawi się komunikat „dane są uszkodzone”, ale nie można go zapisać.

Pomyśl o pamięci flash jak o albumie fotograficznym. Zapisujesz swoje zdjęcia w albumie fotograficznym i możesz na nie patrzeć (czytać), ilekroć nie wyrządzisz żadnej szkody. Powiedz, że chcesz usunąć zdjęcie ze swojego albumu. Sposób, w jaki działa lampa błyskowa, zamiast wyjmować zdjęcie z albumu, po prostu umieści puste zdjęcie na górze już istniejącego. Więc teraz masz 2 zdjęcia na tym stosie. Dodawaj zdjęcia do tego stosu i usuwaj (zapamiętywanie zdjęć to dowolna informacja zapisana w tym przykładzie) i ostatecznie stos się zapełni. Następnie, gdy jest zbyt pełna, spróbujesz zapisać na niej nowe zdjęcie, ale możesz tam tylko dostać część zdjęcia i ostatecznie je zgrać. (Tu dochodzi do uszkodzenia danych) pamięć flash działa w pewnym sensie podobnie jak film z aparatu. Zrób zbyt wiele zdjęć na sobie i ostatecznie możesz


Nie tylko nie jest to odpowiedź na pytanie, ale sprawia, że ​​najbardziej przestarzałe populistyczne przerażające pogłoski słyszą, że dyski SSD działają tylko przez kilka lat. Od białej księgi Samsunga na temat technologii ... „Dyski SSD Samsung mają średni czas między awariami (MTBF) wynoszący do 1,5 miliona godzin w przypadku dysków konsumenckich, wysokiej jakości dyski HDD oferują jedynie 0,5-0,7 miliona godzin” 1,5 miliona godziny to około 340 LAT.
Tetsujin

Jeśli nie wierzysz w to, co mówię, sprawdź to sam. Odpowiedziałem też na pytanie. Coś z pamięcią, która nie kręci się na dysku twardym, działa na zasadzie ssd. Nalegam, abyś sam się sprawdził. Załaduj kilka plików muzycznych na dysk flash 1 GB. Sformatuj dysk. Zrób to 3 razy i sprawdź, czy to naprawdę dysk flash 1 GB. Mogę prawie zagwarantować, że nie będzie już mieć pamięci 1 GB.
Kelvin,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.