Dlaczego mój MacBook Pro umiera bez ostrzeżenia?


16

Mam MacBooka Pro (około 18 m), który niedawno zaczął w niewytłumaczalny sposób umrzeć bez ostrzeżenia. Korzystam z baterii i tak, zbliża się do dolnej krawędzi (między 10 a 25%). W przeszłości miałem około 10 minut życia, a okno dialogowe „Bateria rezerwowa” wyświetlało się i informowało mnie, że lepiej wsiąść do adaptera.

Nigdy więcej.

Teraz dochodzi do około 25%, a potem plik! to czarny ekran i nie żyje. Natychmiast. Bez ostrzeżenia, nic.

Kilka szczegółów na temat komputera Mac

 • Sprzęt: 2,5 GHz Intel Core 2 Duo 4 Gb, 667 MHz DDR2 SDRAM
 • Oprogramowanie: 10.5.8
 • Model: 4.1
 • Boot ROM: MBP4.1.00C1.B03

Zgodnie z radą @Alex sprawdziłem dzienniki systemowe (konsola) i narzędzie do weryfikacji dysku (Narzędzie dyskowe), ale oba wyglądają na czyste. Poza natychmiastową śmiercią przy niskim poziomie naładowania baterii nie występują inne wątpliwe usterki przerywane.

Edytuj, aby uwzględnić dotychczasowe sugestie

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas na rozwiązanie tego problemu. Dotychczas streściłem odpowiedzi:

 • Spójrz na liczbę cykli baterii (O tym Macu | Więcej informacji | Sprzęt - Zasilanie - Informacje o baterii) - @glenstorey
 • Ponownie skalibruj baterię - @Lawrence Velázquez
 • Sprawdź sprzęt (pamięć RAM, dysk twardy itp.) - @Alex

Ostateczny wynik

Cała kwestia gwarantowanych przez Apple cykli baterii wydaje się mitem (przynajmniej bods w moim Apple Store nie były tego świadome). Więc wymieniłem baterię i wszystko zostało naprawione. Wrócić do normalności.

Odpowiedzi:


7

Sprawdź, ile cykli wykonała bateria (Profil systemu - Moc - Liczba cykli); z tego, co rozumiem, twoja bateria będzie nadal objęta gwarancją, jeśli ma mniej niż 300 - więcej niż 300 i jest w drodze. Mamy tutaj całą masę MacBooków (profesjonalistów) i od czasu do czasu jeden z nich robi dokładnie to samo, gdy bateria się zużyje i zmęczy, tak jak twoja.

Miałem baterie, które przetrwały 40 miesięcy, a niektóre, które przetrwały tylko 18, nowsze MacBooki z niewymiennymi bateriami działają znacznie dłużej.


+1 dla odniesienia liczby cykli. Sprawdziłem liczbę cykli i jest to 251. Znacznie poniżej progu 300, więc idę do sklepu Apple.
Gary Rowe

1
Okazało się, że to zła bateria. Dobry wynik.
Gary Rowe,

6

Oprócz tego, co już powiedziano, możliwe, że bateria została źle skalibrowana. Jeśli to prawda, to wyjaśnia, dlaczego komputer się rozładowuje, nawet jeśli uważa inaczej.

Zdecydowanie zalecam próbę ponownej kalibracji baterii przed wykonaniem jakichkolwiek innych czynności. Instrukcje można znaleźć w tym artykule pomocy technicznej Apple . W skrócie:

 1. Podłącz komputer, aż uzna, że ​​bateria jest w pełni naładowana.
 2. Pozostaw akumulator w stanie pełnego naładowania przez co najmniej 2 godziny.
 3. Odłącz i uruchom komputer na akumulatorze, aż akumulator wyczerpie się i komputer przejdzie w tryb uśpienia.
 4. Pozwól komputerowi spać przez co najmniej 5 godzin. Uważam, że ma to na celu rozładowanie akumulatora z rezerwowego ładunku.
 5. Podłącz komputer ponownie, aż akumulator będzie w pełni naładowany.

Z komputera można korzystać na każdym etapie, z wyjątkiem # 4.

Jeśli to nie daje wyników, skorzystaj z innych opcji.


+1 za instrukcje ponownej kalibracji. Mam dzisiaj trochę czasu, aby spróbować, więc przejdę proces i zdam raport.
Gary Rowe,

3

Czy jest objęty gwarancją w Apple Care? Jeśli tak, to czy próbowałeś wymienić baterię, aby zobaczyć, czy to bateria? Osobiście nie zabiłbym się już przy rozwiązywaniu tego problemu, dopóki nie przetestujesz baterii i nie będziesz w stanie utrzymać ładunku. Daj mi znać!

Inne rzeczy, których możesz spróbować, to otwarcie MacBooka i upewnienie się, że karty RAM są bezpiecznie na miejscu, usuwając je i ustawiając z powrotem.

Uruchom także narzędzie dyskowe i upewnij się, że dysk przeszedł wszystkie testy.

MacBooki (i ogólnie laptopy Apple) są powszechnie znane z awarii kart logicznych. Sprawdź dzienniki systemowe w konsoli i status narzędzia dyskowego, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.


@Alex Dziękujemy za odpowiedź. Problem występuje tylko przy niskim zużyciu baterii, co sprawia, że ​​myślę, że raczej nie będzie to miejsce na RAM. Przejrzałem dzienniki systemowe i nie ma nic wyjątkowego, co wskazywałoby na awarię sprzętu akumulatorowego. Niestety nie jestem pod opieką Apple Care.
Gary Rowe

@Alex Wygląda na to, że narzędzie dyskowe jest również szczęśliwe.
Gary Rowe,

Mam ten sam problem z moim MBP. Jestem prawie pewien, że to bateria, ale dostaję nawet komunikat „Bateria serwisowa” (w menu stanu baterii). Nie zadałem sobie trudu, aby go wymienić, więc nie jestem pewien.
bummzack

@bummzack Nie widziałem żadnych komunikatów serwisowych, ale może powinienem po prostu wymienić baterię i zrobić to.
Gary Rowe

1
@Gary Powód, dla którego Macbook się wyłącza, został opisany przez @Gary. Kiedy komórki nie utrzymują już właściwego ładunku, zgłaszają, co ich zdaniem mają, ale prawda zaczyna się różnić. Jeśli rekalibracja baterii nie działa, nadszedł czas, aby kupić nową baterię. Liczba cykli nie jest jedyną miarą pozwalającą stwierdzić, ile może wytrzymać bateria. Cykl liczy tylko „pełne cykle”, ale jeśli używasz nietoperza w niskich / wysokich temperaturach, częściowo go rozładowujesz itp., Żywotność baterii ulega skróceniu.
Martin Marconcini,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.