Jak wpisać ² lub ³ na klawiaturze Apple (układ w języku angielskim międzynarodowym)?


68

Często używam ² i ³ w e-mailach. Używając mojej belgijskiej klawiatury Windows i niestandardowej mapy klawiszy, łatwo było wpisać to w Mac OS X, ponieważ przypisałem odpowiedni klawisz.

Teraz przełączyłem się na klawiaturę Apple Qwerty International English Apple i nie jestem w stanie łatwo wpisywać tych znaków. Muszę je skopiować i wkleić lub zaznaczyć i uczynić z indeksu górnego.

Czy istnieje sposób na łatwe wpisanie tych znaków za pomocą myszy lub skopiowanie i wklejenie?


Upewnij się, że rozumiesz naturę indeksu górnego . W niektórych przypadkach istnieją czcionki, które mają znaki liczbowe w indeksie górnym. W innych przypadkach edytor tekstu tworzy obraz indeksu górnego, pobierając zwykły znak liczbowy, wyświetlając go mniejszą czcionką i przesuwając położenie znaku wyżej w stosunku do linii bazowej reszty tekstu.

Odpowiedzi:


63

Istnieje kilka ważnych problemów z innymi rozwiązaniami zamieszczonymi tutaj.

Po pierwsze, wpisywanie symboli i tekstu działa tylko w aplikacjach Cocoa. Jeśli chcesz naprawdę systemowe rozwiązanie, które działa we wszystkich aplikacjach, nie jest to opcja.

Ponadto aplikacje takie jak KeyRemap4MacBook są świetne , ale poleganie na nich oznacza, że ​​musisz cały czas działać w tle, co może nie być tym, czego chcesz.

Niestandardowe układy klawiatury na ratunek

Na szczęście klucze do mapowania można wykonać w sposób, który będzie działał dla każdego rodzaju aplikacji i bez dodatkowego oprogramowania!

Mac OS X obsługuje .keylayoutpliki od wersji 10.2 (Jaguar). Możesz utworzyć własny układ klawiatury, a raczej dostosować domyślny, którego używasz teraz. Wystarczy przemapować połączenie klawiatury nigdy nie używają (dla mnie, jest mnóstwo tych) do ²i ³symbole, i to wszystko.

W moim niestandardowym układzie klawiatury QWERTY mogę po prostu nacisnąć + +, 2aby wejść ², i + +, 3aby wejść ³. ( Mój niestandardowy układ AZERTY zawiera również te odwzorowania).

Jak utworzyć niestandardowy układ klawiatury

Aby utworzyć nowe układy klawiatury lub zmodyfikować istniejące, polecam Ukelele.app . Ma opcję utworzenia nowego układu klawiatury na podstawie aktualnie używanego.

Po utworzeniu niestandardowego układu aplikacja nie jest już potrzebna - na pewno nie musisz utrzymywać jej działania w tle.

Jak zainstalować niestandardowy układ klawiatury

  1. Skopiuj .keylayoutplik do Keyboard Layoutsfolderu wewnątrz ~/Library(jeśli chcesz go zainstalować tylko dla bieżącego użytkownika) lub /Library(jeśli chcesz zainstalować układ dla całego systemu).
  2. Uruchom ponownie (jeśli zainstalowałeś układ dla całego systemu) lub wyloguj się i zaloguj ponownie (jeśli zainstalowałeś go tylko dla bieżącego użytkownika).
  3. Włącz nowy układ klawiatury w Preferencjach systemowychJęzyk i tekstŹródła wprowadzania .

Jak ustawić domyślny układ klawiatury jako domyślny

Opcjonalnie można ustawić niestandardowy układ klawiatury jako domyślny system , uruchamiając Asystenta ustawień z uprawnieniami administratora. W ten sposób zostanie użyty do ekranu logowania, a wszelkie nowe konta użytkowników, które utworzysz, będą domyślnie ustawione na ten układ. Zauważ, że można to zrobić tylko dla układów klawiatury w /Library/Keyboard Layouts(tj. Układów, które zostały zainstalowane dla całego systemu).

sudo rm /var/db/.AppleSetupDone; sudo "/System/Library/CoreServices/Setup Assistant.app/Contents/MacOS/Setup Assistant"

Będziesz musiał utworzyć nowe konto użytkownika, aby ukończyć Asystenta ustawień - ale nie martw się, możesz później usunąć nowe konto.

Dodanie niestandardowej ikony do układu klawiatury

OS X użyje następującej domyślnej ikony dla niestandardowego układu klawiatury:

Zrzut ekranu

Ta ikona pojawi się w panelu preferencji oraz w „Menu wprowadzania” na pasku menu.

Aby zastąpić to własną ikoną, utwórz obraz 16 × 16px i zapisz go w .icnsformacie w tym samym katalogu co sam układ klawiatury, używając tej samej nazwy pliku (różni się tylko rozszerzenie). Na przykład mój niestandardowy układ QWERTY ma nazwę qwerty.keylayout, więc jeśli chciałbym użyć niestandardowej ikony, musiałbym ją nazwać qwerty.icns.


1
Jednym z „innych opublikowanych tutaj rozwiązań” jest w rzeczywistości wykonanie niestandardowej mapy klawiszy za pomocą Ukelele. Ale twoje obszerne wyjaśnienie jest oczywiście bardzo przydatnym dodatkiem.
Tom Gewecke

Jedyne, czego nie wiem, to jak usunąć lub wyłączyć wbudowany układ klawiatury. Zobacz na apple.stackexchange.com/q/44921/4408 .
Mathias Bynens

Podejrzewam, że możesz to zrobić, jeśli możesz wymyślić, jak wstawić własny układ do zestawu AppleKeyboardLayouts.bundle.
Tom Gewecke

Wiem, że wciąż jest na wersji beta, ale i tak dodam tutaj. To nie zadziałało w Yosemite = (
Michel Ayres

@MichelAyres Co nie działało dokładnie? Mówisz, że Yosemite nie obsługuje .keylayoutplików niestandardowych ?
Mathias Bynens,

25

Jeśli możesz wprowadzić raz ² i ³, możesz wprowadzić je jako zamiennik w Preferencjach systemowych, języku i tekście -> Tekst.

Umieść po lewej stronie coś wyjątkowego, na przykład ^^ 2, a następnie wklej swój symbol po prawej stronie.

Może być konieczne zamknięcie i ponowne uruchomienie każdej aplikacji, aby działała, a niektóre aplikacje, w których może nie działać poprawnie. Każda, która korzysta z widoku internetowego (w tym Mail , o który konkretnie prosiłeś, i Safari) będzie Cię potrzebować aby w szczególności włączyć zastępowanie tekstu z menu Edycja. Indywidualnie. Lub możesz uruchomić to polecenie raz w Terminalu, a to zmieni domyślne ustawienie dla każdego widoku internetowego:

defaults write -g WebAutomaticTextReplacementEnabled -bool true

To pochodzi z Macworld , ale artykuł Macworld zakłada, że ​​Lion uczyni ten krok niepotrzebnym. Nie udało się. Może Mountain Lion to zrobi.

Jeśli chodzi o wprowadzanie ² i ³ w Preferencjach systemowych: Możesz użyć palety znaków lub wkleić, aby wprowadzić symbol po prawej stronie. Wygląda na to, że już wymyśliłeś tę część.

Język i tekst


1
To naprawdę miłe! :)
gentmatt,

Działa to jednak tylko w aplikacjach kakaowych.
Mathias Bynens

1
Prawdziwe. Jednak większość aplikacji Carbon ma obecnie interfejsy Cocoa. Z pewnością będzie to działać z dowolną aplikacją 64-bitową. :)
Steven Fisher

Używam tej sztuczki z TextExpander, podobna koncepcja
neontapir

1
Aha, podoba mi się twój skrót ^^ 2, to miłe. Dodałem także ^^ n dla ⁿ. To się zmieniło, teraz jest w „klawiaturze” zamiast w „języku i tekście” i nie musisz ponownie uruchamiać aplikacji. Synchronizuje się między OS X i iOS, jeśli masz poprawnie skonfigurowane funkcje iCloud. Skonfigurowałem także skróty do ½ ⅓ ⅔ ¾ ∞ ॐ i innych fajnych rzeczy, nawet dużych fragmentów tekstu, z których regularnie korzystam. Uwielbiam życzyć moim znajomym z Facebooka ¡ʎɐpɥʇɹıq ʎddɐɥ lub wypisywać czat z लॉका: समस्ता: सुखिनो भवंतु! Innym przydatnym, którego używam, jest @@@ dla mojego adresu e-mail.
stephan.com

9

(Żadna z pozostałych odpowiedzi nie wyjaśnia, jak wpisać indeks górny oprócz kopiowania / wklejania).

Aby wpisać znak indeksu górnego w aplikacji, która nie obsługuje indeksu górnego, możesz użyć przeglądarki znaków:

  1. Edycja> Emoji i symbole Space
  2. Znajdziesz je pod listą Symbole > ① Cyfry

Tutaj są do wklejenia kopii:

  • Napisany u góry: ⁰¹²³⁴⁵⁶⁷⁸⁹
  • Indeks: ₀₁₂₃₄₅₆₇₈₉

1
Edit > Emoji & Symbolsi wpisanie cyfry w pasku wyszukiwania pomogło
AamirR


2

Dla tych, którzy szukają prostego skrótu, aby to zrobić w dokumencie Word lub innym programie pakietu Office:

(Command + Shift) + plus/equals key

Następnie wpisz liczbę, którą chcesz, a następnie powtórz powyżej skrótu, aby przywrócić normalny rozmiar skryptu.

(Działa również bez Shift na niektórych systemach).0

KeyRemap4Macbook

może być użyty do zmiany mapowania kluczy w OSX i jest kompatybilny z Lion. Użyłem go tylko do zmiany mapowania przycisków głośności. Powinieneś być w stanie znaleźć rozwiązanie za pomocą tego narzędzia.

wprowadź opis zdjęcia tutaj0

Podświetl cyfrę, którą chcesz zmniejszyć i podnieść. Naciśnij cmd+, -aby zmienić rozmiar. W formacie pod nagłówkiem „czcionki” kliknij ikonę „Ustawienia” w wierszu pogrubioną, pochyloną i podkreśloną, aby znaleźć ustawienia zaawansowane. Wybierz opcję przesunięcia linii bazowej, aby podnieść cyfrę. Trochę niezręczny, ale jeśli nie potrzebujesz go często, jest to prosta opcja.


Czy te instrukcje nadal działają z systemem OS X El Capitan? Nie mogę znaleźć opcji przesunięcia linii bazowej nigdzie na pasku formatu nad wiadomością e-mail lub w oknie, które pojawia się w Format -> Pokaż czcionki. Komponowałem tekst w TextEdit (Format -> Czcionka -> Linia bazowa), a następnie kopiowałem i wklejałem do Maila, ale to nie jest świetne rozwiązanie.
Matthias Fripp

0

Robię coś podobnego z Typinator (symbole kolorów kart), który pochodzi od tej samej firmy co PopChar. Myślę, że są konkurenci, którzy robią to samo. Nie traktuję symboli jako indeksu górnego. Poszukałem dla nich znaków Unicode (numery indeksu górnego są również oddzielnymi punktami kodu Unicode). Każda czcionka, której używam, ma te glify; oczywiście twój przebieg może się różnić.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.