Jakie są foldery w systemie OS X, o których powinienem wiedzieć?


16

Właśnie dostałem swój pierwszy Mac (MacBook Pro) w ostatnią niedzielę i KOCHAM wszystko do tej pory! Ale jestem trochę zdezorientowany co do folderów w OS X.

Przejrzyj foldery, o których powinienem wiedzieć, i foldery, o które nie powinienem się martwić (lub powinienem trzymać się z daleka). Mam trochę wiedzy na temat Linuksa, ale muszę się jeszcze pogodzić z tym, że jestem zdezorientowany.

Korzystam z najnowszej, w tej chwili, wersji OS X 10.6.5 Snow Leopard. Ale jeśli w ciągu ostatnich kilku wersji zmieniły się jakieś foldery, zwróć uwagę! :)

Odpowiedzi:


23

Mam zamiar wznowić je według pamięci, więc przyszłe edycje prawdopodobnie naprawią cały bałagan, który mógłbym teraz wpisać. :)

Struktura plików w systemie OS X przypomina typowy system operacyjny Unix / Linux (który w rzeczywistości jest jego rdzeniem), aczkolwiek z pewnymi różnicami „Apple”. Niektóre z tych różnic mają aliasy, aby zachować serce „unixowe”, ale niektóre są po prostu zmodyfikowane, aby mogły być używane jako takie.

W skrócie oto główne „foldery” w twoim systemie plików:

 1. / Aplikacje : ta jest oczywista, wszystkie aplikacje twojego Maca powinny się tam udać (chyba że masz aplikację, która ma być widoczna tylko dla jednego użytkownika…). Zwykli użytkownicy mogą czytać, „administratorzy” również mogą tam coś upuszczać.
 2. / Deweloper : jeśli zainstalujesz Xcode i biblioteki programistów, ten folder magicznie przyniesie jednorożce do tworzenia niesamowitych aplikacji Cocoa, aplikacji na iOS i widżetów deski rozdzielczej. W przeciwnym razie folder nawet nie istnieje.
 3. / Library : Udostępniane biblioteki i pliki niezbędne do faktycznego działania OS X. Preferencje, ustawienia, elementy aplikacji, wtyczki do przeglądarki (a dokładniej, jak pozbyć się Flasha Adobe);) Zazwyczaj nie manipulujesz tutaj, ale jest to normalne, jeśli chcesz wyczyścić niektóre ustawienia aplikacji, naprawić coś, usuń lub zainstaluj wtyczki przeglądarki, rozszerzenia itp. Czasami zaryzykujesz w / Library. Postępuj ostrożnie i zawsze wykonuj kopię zapasową przed zepsuciem tutaj rzeczy. Trudno byłoby zniszczyć instalację systemu OS X przez manipulowanie / bibliotekę, ale jest możliwe…
 4. / Sieć : wszystkie biblioteki sieciowe, serwery, urządzenia itp. Nie powinno cię tu być, chyba że wiesz, co robisz i chcesz ominąć narzędzia GUI. Przez prawie 7 lat OS X nigdy nie dotknąłem tego katalogu.
 5. / System : wszystko, czego OS X potrzebuje do prawidłowego działania, jest tutaj. Powiedziałbym, że nie powinieneś niczego dotykać, bo pojawią się problemy.
 6. / Users : Jest to odpowiednik katalogu domowego / Uniksa i Linuksa. I tutaj będziesz mieć podkatalogi dla każdego ze swoich użytkowników: / Users / John, / Users / Doe, itp. W swoim folderze domowym będziesz miał „podobną” strukturę. Zobacz później więcej / Miłość użytkowników.
 7. / Woluminy : Zamontowane rzeczy / urządzenia i woluminy, rzeczywiste lub wirtualne (pomyśl o CD, DMG, udziałach samba itp.), Tutaj znajdziesz swój „katalog”. Więc jeśli zamontujesz udział smb o nazwie MyShare, możesz „cd / Volumes / MyShare”, aby uzyskać do niego dostęp z wiersza poleceń. Finder chętnie ukryje to przed tobą (chyba że ustawisz wyświetlanie niewidocznych plików, tak myślę).
 8. / bin : Co jeszcze można powiedzieć o bin, którego jeszcze nie znasz na podstawie swojej wiedzy o Linuksie. Ta sama rzecz. Jeśli na przykład zainstalujesz „git”, przejdzie on do / usr / local / git… więc wpadniesz na pomysł. Oczywiście są tu również wszystkie niezbędne wspólne pliki binarne. Pomyśl o poleceniu „ls”… jest tam, w pełnej krasie.
 9. / etc : Och, świetna „etcetera”… Tak jak każdy inny Unix, lokalne konfiguracje systemu i… etcetera. Jest „podobny” do każdego innego Uniksa, z niektórymi Jabłkami. Ale cel jest taki sam i niektóre pliki (na przykład rc.local) istnieją. Śmiało, spójrz, ale jeśli go złamiesz, musisz za to zapłacić. (OS X używa 'launchd' do uruchamiania rzeczy, więc google, jeśli chcesz, na przykład, uruchomić demona subversion przy starcie, zapomnij o wszystkim, co wiesz o poziomach pracy). W przeciwnym razie uzyskaj ubezpieczenie między drobnymi poprawkami, ponieważ nie są one objęte polisą szkodliwą Exchange stosu Apple;)
 10. / dev : honorując to „uniksowe” tło, pliki urządzeń reprezentujące urządzenia peryferyjne są tutaj. Kto i tak to dotyka…
 11. / usr : Poszukałem dobrego opisu tego i wpadłem na pomysłowy:

„Druga główna hierarchia obejmuje podkatalogi zawierające informacje, pliki konfiguracyjne i inne niezbędne elementy używane przez system operacyjny”

 1. / sbin : Pochodzi również z uniksowej natury OS X, plików binarnych systemu i narzędzi administracyjnych. To nie są roboty, których szukasz, ruszaj się, ruszaj się.
 2. / tmp : jedyny katalog tymczasowy! Nie zawiera baterii. Pamiętaj, że to nie jest „śmieci”. To jest prawdziwa temperatura Uniksa. Jeśli nie lubisz marnować życia, nie powinieneś się tam włóczyć. Zadania Crona utrzymają go w czystości (chociaż nie zaszkodzi zrestartować OS X co jakiś czas).
 3. / var : Var jest dla danych zmiennych. Dzienniki i inne rzeczy, które będą się „zmieniać” podczas działania systemu operacyjnego. Rzadko przechodzisz przez te szybko zmieniające się miejsca, ale czasami musisz szukać dzienników lub błędów. Zabierz ze sobą parasolkę, zmienia się bardzo często…

Ok i co jest z tym / Użytkownicy?

Folder Użytkownicy zawiera „dom”. Możesz łatwo zidentyfikować foldery (np .: jeśli nie możesz zidentyfikować, do czego służy muzyka, dokumenty, filmy, pliki do pobrania, pulpit i zdjęcia, problem może leżeć gdzie indziej), ale jednocześnie istnieją znaczące „duplikaty” . Co? Tak. Masz tutaj także bibliotekę i folder aplikacji!

Myślę, że już zgadujesz, o co w tym wszystkim chodzi. Tak, wszystkie ustawienia aplikacji, które są tylko dla użytkownika , przejdą tutaj (do ~ / Library). Oznacza to, że chociaż OS X najpierw spojrzy na / Library, jeśli zainstalujesz (na przykład) wtyczkę do przeglądarki w ~ / Library (zamiast / Library), zostanie ona znaleziona, ale tylko przez ciebie . Mój folder ~ / Aplikacje jest prawie pusty, zawiera tam trochę Steam (gier), najwyraźniej tam są, a nie / Aplikacje. (Właśnie sprawdziłem, nie wiedziałem o tym, więc zastanów się, jak często korzystam z folderu aplikacji mojego domu).

aktualizacja : Najwyraźniej ten folder aplikacji w twoim katalogu domowym domyślnie nie istnieje, ale zawsze możesz go utworzyć i upuścić aplikacje, które chcesz zachować dla siebie. Jeśli nie masz uprawnień do instalowania rzeczy w / Applications, zawsze możesz użyć prywatnej kopii aplikacji w folderze ~ / Applications.

Rzeczy niewymienione powyżej, które możesz mieć

 1. / opt : (tional). Jak sama nazwa wskazuje, czasami jest używany przez demony jako miejsce do przechowywania wystarczającej ilości (ale zazwyczaj jest opcjonalny, więc możesz umieścić te rzeczy w innym miejscu). Pamiętam, że kiedy działałem demony Subversion, miałem ten katalog, a repozytorium przechodziło do / opt / svn / reposiaries, ale to był tylko ja… nigdy mi nie ufaj.
 2. / private: Najlepszym sposobem, aby zrozumieć, dlaczego mamy ten dziwny katalog, jest po prostu przeczytanie go od eksperta (lub przeczytanie go bezpośrednio z pytania w Apple SE ):

…i cytuję:

„AIUI to pozostałość od NextStep (na której oparty jest OS X), a NextStep zrobił to, aby wspierać NetBooting. Pomysł polegał na tym, że można uruchomić z wolumenu hostowanego w sieci (prawdopodobnie tylko do odczytu i na pewno współdzielony z innymi komputerami) , a na początku procesu rozruchu zamontuj lokalny (zapisywalny) wolumin na / private; jak wspomniano g, pozwoliło to na modyfikację środowiska wykonawczego / var i / tmp, a także na ustawienia dla komputera w / etc.

Nie jest to już potrzebne, ponieważ obecny system NetBoot firmy Apple używa obrazu dysku w tle do przechowywania zmian w dowolnym miejscu na woluminie rozruchowym. Ale niektóre programy / docs / etc zakładają teraz, że pliki znajdują się w katalogu / private, więc przywrócenie ich z powrotem byłoby zbyt wielkim problemem… ”

Tak więc jest to mniej więcej hierarchia plików OS X. Nie pij i nie prowadź po nim, jest bardziej delikatny niż wygląda.


Myślę, że jedyną rzeczą, którą dodałbym do tej listy, jest ~ / Library.
Neth

To świetny post Martin! Czy miałbyś coś przeciwko, jeśli dokonam kilku zmian w celu zapewnienia przejrzystości gramatyki? Myślę też, że „Aplikacje” nie są domyślnie tworzone w katalogu użytkownika. Nigdy nie miałem folderu aplikacji poza katalogiem głównym.
Robert S Ciaccio,

@calavera śmiało i napraw mój okropny angielski :) Być może masz rację, Aplikacje domyślnie nie istnieją, mam to, ponieważ Steam umieścił tam Half-Life :)
Martin Marconcini

@neth ~ / Library znajduje się na końcu postu w sekcji „/ Users”.
Martin Marconcini,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.