Jaki jest dobry sposób na wyczyszczenie dysku twardego w celu odsprzedaży?


12

Sprzedaję mojego MacBooka i chcę wyczyścić dysk twardy w taki sposób, aby bieżących danych nie można było łatwo odzyskać po ponownej instalacji OS X.

Czy możesz mi polecić bezpłatne narzędzie, które pomoże mi to zrobić?

Może powinienem wspomnieć, że jest to model Air, więc można go bezpiecznie używać na dysku SSD.

Odpowiedzi:


8

Ponieważ obecne techniki czyszczenia plików zorientowane na dysk twardy są nieskuteczne na dyskach SSD , zalecam szyfrowanie całego dysku twardego za pomocą Filevault 2 (najlepiej, jeśli zrobiłeś to przed umieszczeniem na nim danych).
(Jest to możliwe tylko w Lion, Filevault 1 w starszych wersjach MacOS szyfruje tylko folder domowy).

W ten sposób nie usuniesz swoich danych, ale uniemożliwisz dostęp do nich bez hasła.

Kupujący będzie musiał ponownie sformatować i ponownie zainstalować system MacOS, aby go użyć.


Czy partycjonowanie nie będzie działało tak samo, jak zapisywanie większej ilości danych na dysku? Dysk SSD może umieszczać dane zaszyfrowanej partycji w innym miejscu niż dane oryginalne.
liori

@liori To nie ma znaczenia, ponieważ mówię o szyfrowaniu całego dysku.
gentmatt,

3
Szyfrowanie dysku SSD po zapisaniu na nim danych nie jest lepsze niż zastąpienie losowymi danymi - wiele niezaszyfrowanych sektorów pozostanie w tyle (ale niedostępnych, chyba że ominiesz warstwę translacji flash), dokładnie tak jak jednoprzebiegowe losowe nadpisywanie.
Gordon Davisson,

@GordonDavisson To interesujące. Czy masz liczby określające, ile miejsca zajmują niezaszyfrowane sektory podczas stosowania pełnego szyfrowania dysku?
gentmatt,

2
@gentmatt: do 28% na dyskach konsumenckich, patrz en.wikipedia.org/wiki/Write_amplification#Over-provisioning . Również szyfrowanie po prostu zastępuje bloki na warstwie logicznej (która kontroluje poziom zużycia), nie ma dostępu do fizycznych bloków na dysku SSD - więc nie masz kontroli nad tym, które bloki fizyczne są nadpisywane.
liori

9

Ze stron wsparcia Apple Bezpieczne usuwanie dysku

Aby bezpiecznie wymazać dysk lub partycję: W Narzędziu dyskowym wybierz dysk lub partycję do wymazania, a następnie kliknij przycisk Wymaż.

  • Określ format i wprowadź nazwę dysku.

  • Kliknij Opcje bezpieczeństwa i wybierz zapisanie danych raz, 7 razy lub 35 razy. Kliknij OK.

  • Kliknij Usuń.

Zapisywanie danych nad danymi 7 razy odpowiada standardowi 5220-22-M Departamentu Obrony USA w zakresie bezpiecznego usuwania nośników magnetycznych.


Dzięki, to wygodne. Widzę, że mówi media magnetyczne. Zastanawiam się, czy muszę to zrobić dla dysku SSD.
Louis Waweru

@ Louis nie można bezpiecznie usunąć dysku SSD w systemie MacOSX. Jeśli jednak masz zainstalowany system Lion, możesz zaszyfrować cały dysk twardy. Więc może kupujący sformatuje dysk ponownie i może sam zainstaluje system operacyjny?
gentmatt

@Louis Sprawdź ten post: apple.stackexchange.com/a/6287/13414
gentmatt

@gentmatt dzięki, myślę, że zaszyfruję dysk, a następnie przeinstaluję OS X. Czy miałbyś coś przeciwko?
Louis Waweru

0

Nasze przedsiębiorstwo korzysta z WipeDrive i pozwala na czyszczenie DoD. Najnowsza wersja wydaje się również działać dobrze na dyskach SSD. Uważam jednak, że wycieranie dysków SSD jest nadal szarą strefą.


0

W przypadku dysku SSD zalecam funkcję zdalnego czyszczenia Apple, dostępną przez Find My Mac. To najlepsza inżynieryjna odpowiedź Apple na sposób czyszczenia dysku. Będzie ona świadoma specjalnych wyzwań związanych z czyszczeniem dysku SSD, przynajmniej jeśli korzystasz z dysku SSD firmy Apple.


1
Czy są dostępne dane dotyczące tego, jak działa Zdalne czyszczenie, w praktyce i czy faktycznie jest bardziej skuteczne w bezpiecznym usuwaniu dysku SSD niż techniki dostępne za pomocą Narzędzia dyskowego?
Dan J

2
@DanJ tak, możesz przeczytać więcej o tym, jak działa zdalne czyszczenie w tym wątku . Apple wyraźnie stwierdza, że ​​zdalne czyszczenie działa na dyskach SSD chronionych przez FileVault, usuwając klucz szyfrujący, a inne artykuły wymienione w tym wątku podają inne szczegóły. W przypadku napędu magnetycznego Narzędzie dyskowe jest prawie na pewno równie dobre (i łatwiejsze w użyciu) niż zdalne czyszczenie, ale w przypadku dysków SSD nie jest tak jasne.
Old Pro
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.