Czy iPhone 4S generuje iskrę lub wykrywalny sygnał elektryczny dowolnego rodzaju podczas odbierania połączenia?


11

W wolnym czasie jestem ochotnikiem straży pożarnej. Wczoraj uczestniczyłem w lekcjach na temat zapobiegania pożarom i obejrzeliśmy film o kobiecie, która paliła samochód podczas odbierania telefonu. I „bum”! Paliwo, a później samochód eksplodowały, ponieważ zadzwonił jej telefon komórkowy. Nauczycielka powiedziała nam, że to dlatego, że jej telefon komórkowy dał sygnał elektryczny (rodzaj iskry ) i przez to rozświetlił całe miejsce.

Ponieważ mam tendencję do ciągłego noszenia iPhone'a 4S w kieszeniach, martwię się ryzykiem wejścia do budynku wypełnionego gazem. Jeśli dostanę telefon, gdy będę w takim budynku, obawiam się, że nie będzie mnie w pobliżu, aby odebrać telefon. :)

Nauczyciel powiedział nam, że istnieją specjalne telefony komórkowe, które są przeciwwybuchowe . Te telefony nie generują iskry ani wykrywalnego sygnału elektrycznego jakiegokolwiek rodzaju podczas odbierania połączenia.

Czy iPhone 4S jest takim telefonem komórkowym? Innymi słowy, czy bezpiecznie jest nosić iPhone'a 4S po wejściu do budynku wypełnionego gazem?


2
Chciałbym mieć więcej informacji na temat pierwszego akapitu. Nie mogę sobie wyobrazić, jak to ma działać. Pomyślałem też, że termin „telefon komórkowy przeciwwybuchowy” odnosi się do telefonu, który może wytrzymać wybuchy.
gentmatt,

Myślę, że ten scenariusz (wybuch stacji benzynowej rozpoczęty przez telefon) to jakaś miejska legenda.
Martin

Zredagowałem pierwszy akapit. „Przeciwwybuchowy” może być złym tłumaczeniem. Chodzi mi o to, czy iPhone 4S jest zapalnikiem takich rzeczy jak benzyna czy paliwo ...
Michiel

@Martin, może być. Ale wczoraj widzieliśmy film i zeznanie strażaka. Myślę więc, że to było prawdziwe :)
Michiel,

@Michiel Być może możesz dodać ten film wideo do swojego pytania jako „dowód koncepcji”. :) youtube.com/watch?v=nyYCu2K-NYQ
gentmatt

Odpowiedzi:


21

Krótko mówiąc: to założenie jest fałszywe.

Telefon komórkowy nie jest w stanie wywołać iskier wysokiego napięcia wymaganych do rozpalenia gazu. Prawdopodobnie tylko w przypadku zwarcia.

Pogromcy mitów badali ten problem. Ich odpowiedzią było, że takie wypadki były spowodowane ładunkiem elektrostatycznym na osobie, a nie przez telefony komórkowe.

Należy to zauważyć, ponieważ „benzyna ma niskie przewodnictwo elektryczne. Może to powodować gromadzenie się ładunku elektryczności statycznej przepływającej przez rurę”. [1] Gdy zarówno benzyna, jak i osoba są naładowane, istnieje potencjał wyładowanie iskrowe w szczelinie między.

Edytować:

  • W artykule BBC wspomniano, że dr Adam Burgess z University of Kent przeprowadził badania w tej sprawie . Publikacja nosi nazwę: „Phantom Risk: The Curious Case of Mobile Phones, Fire and Body Static”, Health, Risk and Society 9 (1) 2007 ISSN: 1369-8575 i jest dostępna tutaj .

  • [1] Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu opublikowało artykuł zatytułowany „Statyczne pożary na stacjach benzynowych”, który jest publicznie dostępny do pobrania .


Ok, jeśli Pogromcy mitów zbadali ten problem, zwykle w to wierzę. Ale co ze świadectwem o zapaleniu domu wypełnionego gazem przez połączenie z telefonem komórkowym?
Michiel

Jedyną sytuacją, w której mogę wymyślić iskry w telefonach komórkowych, jest to: stare telefony komórkowe, które mają przedłużoną antenę. Cienki koniec anteny jest tam, gdzie pole magnetyczne jest najsilniejsze. Stąd może pochodzić iskra. Uważam, że uczciwe dochodzenie wymaga znacznie więcej informacji ogólnych. Musisz wiedzieć, jakiego telefonu komórkowego użyto i jak został wbudowany. Ogólna odpowiedź nie powinna być możliwa.
gentmatt,

Wysokie napięcie i niski prąd rozładowania statycznego to te, które zapalają łatwopalne gazy. Wizyta w wikipedii lub muzeum nauki obejmie podstawy - futrzana szmatka przetarta na szkle lub akrylu powoduje ładowanie tryboelektryczne i całkiem możliwe jest zbudowanie dobrego ładunku na dowolnym telefonie komórkowym, gdy wyjmiesz go z kieszeni. To nie tyle energia elektryczna z akumulatora, co ładunek nagromadzony w telefonie lub osobie, która może spowodować zapłon. Może to spowodować dowolny przedmiot - nawet iPhone z rozładowaną baterią.
bmike

Jednak jest mało prawdopodobne, że przyczyną jest ładunek triboelektryczny w telefonie w kieszeni. Gdy tylko złapiesz telefon gołą ręką, potencjalny ładunek sieci rozprowadza się po twoim ciele, powodując duży spadek różnicy potencjałów elektrycznych. Zakładam, że ładowanie tribolektryczne wymagałoby większego wysiłku, jak zakładam - np. Wcierania się w siedzisko jak niedźwiedź baloo. W zgłoszonych przypadkach, które widziałem na wideo, ludzie nie nosili rękawiczek.
gentmatt,

-2

IPhone nie jest przeciwwybuchowy.

Pojawiło się wiele doniesień o eksplozji iPhone'a, jeden z nich szczegółowo opisuje, jak iPhone eksplodował na australijskich liniach lotniczych bez żadnego powodu.

Mam nadzieję, że to ci trochę pomoże.

Chociaż nie mogę potwierdzić, że jest to spowodowane ekspozycją na gazy, mogą wybuchnąć.


Ok, dzięki za odpowiedź. Ale nie interesuje mnie wybuchający iPhone, a raczej pytanie, czy iPhone generuje iskrę elektryczną po otrzymaniu sygnału ...
Michiel,

Dlaczego iPhone (lub inny telefon komórkowy) powinien wywoływać iskrę elektryczną podczas odbierania połączenia?
Martin

Nie wiem, może z powodu transmisji elektrycznej?
Michiel

3
@Michiel Nie ma iskier. Twój telefon nie jest wypełniony cewkami Tesli. Jestem pewien, że powiedzieli wam o 3 składnikach pożaru na waszym kursie: paliwie, tlenu i źródle zapłonu. Jedynym sposobem, w jaki iPhone może zapewnić zapłon, jest pęknięcie akumulatora i rozładowanie zawartości. Podczas normalnej pracy nie ma iskier ani innych lotnych „transmisji elektrycznych”. Szkoda, że ​​Twój kurs rozpowszechnia fałszerstwa i żeruje na ignorancji, zamiast dostarczać jasnych i wiarygodnych informacji, które pomogą wam ocenić sytuację.

1
Łapanie w ogniu lub deformowanie nie wybuchają. Wszystkie akumulatory litowo-polimerowe mogą emitować gazy w przypadku przeładowania lub uszkodzenia prowadzącego do pożaru. Nigdy nie widziałem wiarygodnego raportu, że baterie w iPhonie nie zostały odpowietrzone przed teoretycznym punktem wybuchu. Zły akumulator prawie zawsze ulega samozapłonowi i zużywa się lub zostaje odpowietrzony z powodu awarii konstrukcyjnej na długo przed powstaniem wystarczającej ilości gazów wybuchowych. Widziałem wiele zdeformowanych komórek, ale żadne z nich nie nakłuwało innych niż ktoś szturchający je, gdy był zdystansowany. (co jest NAPRAWDĘ
ŹLE
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.