Czy mogę korzystać z Helvetica, jeśli mam komputer Mac?


11

Ponieważ Helvetica jest dostarczana ze wszystkimi komputerami Mac, a ja kupiłem komputer Mac, czy to oznacza, że ​​mogę używać tej czcionki na rynku? Na przykład w nagłówku banera lub witryny?


Możesz użyć czcionki (technicznie twoi czytelnicy użyją czcionki, jeśli ją mają), ale wielu (niekoniecznie) rozpowszechnia ją.
Andrew J. Brehm,

Odpowiedzi:


10

Tak, zakup systemu operacyjnego obejmuje licencję na używanie tych czcionek w pracach pochodnych, takich jak grafika, nawet w zastosowaniach komercyjnych.

Nie można jednak w żaden sposób redystrybuować czcionki. Osadzanie czcionek w witrynach internetowych za pomocą na przykład funkcji CSS @ font-face kwalifikuje się jako redystrybucja czcionki (nawet jeśli jest w innym formacie) i wymaga oddzielnej licencji.


Ma sens. Zastanawiasz się, czy istnieje oficjalna dokumentacja lub coś, gdzie można ją znaleźć?
Rahul

0

Nie jestem prawnikiem, ale rozumiem, że kiedy użyjesz czcionki do stworzenia czegoś, takiego jak baner, masz pracę, a nie czcionkę, a praca może zostać rozpowszechniona. Osadzanie czcionek (jak w przypadku @ font-face) jest trudniejsze, ponieważ zazwyczaj w umowie licencyjnej użytkownika jest ograniczone przenoszenie czcionki, co może być konieczne, jeśli serwer docelowy nie ma kopii.

W przypadku Helvetica jest całkiem prawdopodobne, że serwer docelowy - nie ma - licencji, ponieważ Helvetica jest wszechobecna. Jeśli się martwisz, zawsze możesz użyć podobnej czcionki (istnieją setki, które wyglądają jak Helvetica), która ma łagodniejszą licencję.


Odnośnie @ font-face, niezależnie od tego, czy serwer hostingowy ma zainstalowaną czcionkę, nie ma znaczenia, ponieważ pliki czcionek zostaną pobrane na komputer klienta, skutecznie tworząc kopię pliku czcionek dla każdego użytkownika witryny. Dlatego osadzanie czcionek jest uważane za redystrybucję czcionki. Rzeczywiście istnieją czcionki z bardziej łagodnymi licencjami, ale z pewnością nie dotyczy to czcionek dostarczanych z MacOS X.
Gerry

Nie jest to prawdą, jeśli miałbyś użyć obrazu w reklamie, obraz nadal jest obrazem, podobnie jak czcionka jest nadal czcionką. Ma prawa autorskie i musisz mieć licencję, aby z niego korzystać.
Graeme Hutchison,

Każde urządzenie pod słońcem będzie miało czcionkę podobną do Helvetica, więc osadzenie go naprawdę nie jest potrzebne (chyba że chcesz użyć bardzo konkretnej wersji).
CyberSkull

@GraemeHutchison IIRC W Stanach Zjednoczonych istnieją specjalne przepisy dotyczące czcionek, które sprawiają, że nie jest to dokładnie to samo, co używanie obrazu. „Używanie” nie dotyczy praw autorskich - ale jeśli używasz obrazu w reklamie, kopiujesz i rozpowszechniasz obraz; jeśli użyjesz czcionki, NIE kopiujesz i nie rozpowszechniasz czcionki (z wyjątkiem tego, że ktoś mógłby ją pokroić w stylu notatek okupu)
Random832 12.01.12

1
@ Random832 błąd tutaj polega na tym, że OP odnosi się do czcionki, gdzie naprawdę oznacza krój pisma. Czcionka to po prostu plik komputerowy, który renderuje krój pisma w kolorze itp. Czcionka nie jest kopiowana, ponieważ nie można rozpowszechniać czcionki w reklamie. Jednak używasz kroju, który podlega prawu autorskiemu.
Graeme Hutchison,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.