Czy potrzebuję numeru seryjnego, aby ponownie zainstalować system Mac OS X?


17

Muszę ponownie zainstalować system operacyjny, ale oto problem: nie mam oryginalnej płyty dostarczonej z danym komputerem. Mam jednak dysk dostarczony z innym komputerem. Czy można zainstalować system Mac OS X na pierwszym komputerze za pomocą dysku, który mam? Czy potrzebuję do tego numeru seryjnego?


6
Tak, ale mamy tutaj wiele takich pytań ... I odpowiedzi rzucają światło na fakt, że OS X nie wymaga numeru seryjnego do instalacji. A skąd wiesz na pewno, że nie istnieje? Ktoś może przyjść za miesiąc i powiedzieć, że znalazł zaszyfrowany plik zawierający unikalny numer seryjny, który osadza się głęboko w każdym systemie OS X :)
Robert S Ciaccio

3
Naprawiłem pytanie. Biorąc pod uwagę doskonałą dyskusję, która nastąpi, uważam, że jest to teraz bardzo pouczające pytanie.
wartownik

4
Może także rozważyć ponowne otwarcie pytania?
Sev

3
@Dori: istnieje wiele powodów, dla których pytanie zamknięte jest gorsze niż pytanie otwarte (np. Trudniej jest dodać odpowiedzi, zyskuje mniej uwagi, jest bardziej prawdopodobne, że zostanie usunięte, przyszłe zmiany w systemie SE mogą traktować pytania zamknięte inaczej inaczej itp. .). Niezależnie od sposobu, w jaki @sentinel naprawił pytanie, jest to z pewnością prawidłowe pytanie i absolutnie nie ma powodu, aby go zamknąć. Świetna robota w edycji, @sentinel!
Rozsądny

4
[cd ...] Z tego powodu przestrzegam was, abyście byli bardzo ostrożni w zamykaniu pytań, które są dla was w 100% jasne, ale mogą być niejasne dla innych. Zwłaszcza, gdy pytania dotyczą czegoś, co nie istnieje, ponieważ oznacza to, że znalezienie go w Google będzie o wiele trudniejsze. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest przeredagowanie pytań dokładnie tak, jak @sentinel.
Rozsądny

Odpowiedzi:


21

Mac OS X nie ma (ani nie miał w przeszłości) numeru seryjnego ani mechanizmu „Legit Purchase”. Możesz kupić / pożyczyć / pożyczyć / ukraść / skopiować kopię Snow Leopard (lub dowolnej innej edycji) i zainstalować ją na dowolnej liczbie Maszyn.

Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe, jednak zgodnie z umową licencyjną użytkownika i wszystkimi przepisami prawnymi nie można; w każdym razie system operacyjny nie ma żadnego mechanizmu ochrony przed kopiowaniem.

EDYCJA : Pamiętaj, że zwykły dysk OS X Snow Leopard nie jest tym samym dyskiem do odzyskiwania . Chociaż dysk odzyskiwania zawiera system operacyjny, zwykle jest powiązany z określonym modelem, więc próba odzyskania komputera Macbook Pro za pomocą dysku odzyskiwania iMac może nie działać. (W przeszłości zdarzało mi się, że próbowałem odzyskać, dysk twardy znajomego iMaca zawiódł i wymienił go, ale nie mógł znaleźć dysku odzyskiwania. Próbowaliśmy użyć dysku mojego Macbooka Pro, ale to nie działało. To samo z moim komputerem Mac Pro.

W takim przypadku prawdopodobnie pomoże pójście do sklepu Apple. W końcu znalazłem oryginalny dysk mojego Snow Leoparda i użyliśmy go do zainstalowania jego iMaca.


Dziękuję za tę odpowiedź. Myślę, że to najdokładniejsze wyjaśnienie tutaj.
Sev

@Sev bez problemu :)
Martin Marconcini,

13

Podczas instalowania Mac OS X nie trzeba podawać numeru seryjnego.


Jak więc weryfikuje, czy kupiłeś go zgodnie z prawem? Czy powinienem się o coś martwić, jeśli korzystam z innej płyty CD?
Sev

Nie wiem o tym Kiedy kupiłem Snow Leoparda, przeprowadziłem czystą instalację i nie pytano o numer seryjny.
Loïc Wolff

10
Nie weryfikuje się. Jesteś przyzwyczajony do myślenia jak inne firmy programistyczne, które nie ufają swoim użytkownikom i sprawiają, że jest to naprawdę trudne. W Apple chodzi o doświadczenie i przeszkadzałby mu numer seryjny. Nawet nowy iWork nie ma numeru seryjnego ani wcale nie sprawdza liczby instalacji. Po prostu ci ufają. Poza tym piraci nadal będą pirować numery seryjne, co utrudni legalnym użytkownikom.
curtismchale

Dobry punkt Curtismchale. Nie byłem tego pewien, więc pomyślałem, że zapytam. Dzięki.
Sev

3

Jedynym systemem Mac OS X, który ma numery seryjne, jest wersja serwera 10.6 i starsza. Wiedzą, że są licencjonowane dla 10 lub nieograniczonej liczby użytkowników.

Jedynym problemem, na jaki możesz natknąć się, jest to, że próbujesz przeprowadzić ponowną instalację za pomocą dysku systemowego, a nie zwykłego starego dysku Mac OS.

Powiedz, że inny komputer to iMac i używasz dysku systemowego z tego (jednego z tych szarych dysków). W instalatorach jest trochę kodu, który sprawdza typy komputerów i może nie pozwolić na instalację. Lub możesz być w stanie zainstalować system operacyjny, ale żadna z innych aplikacji (głównie iLife itp.).

Nie jest to trudne do obejścia, ponieważ sprawdza się główny instalator - jeśli wykopiesz dysk, możesz znaleźć właściwy instalator, który powinien działać.


1

Nie, nie potrzebujesz numeru seryjnego, aby dokonać ponownej instalacji. Tylko dane logowania do konta Apple.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.