Czy to dobra praktyka, aby utworzyć skrót na pulpicie na komputerze Mac?


20

Instalowałem popularne oprogramowanie dla komputerów Mac i zauważyłem, że pakiety instalacyjne nie tworzą skrótu na pulpicie, jak to często bywa w systemie Windows.

Jaka jest dobra praktyka: Czy powinienem utworzyć skrót na pulpicie do opracowanej przeze mnie aplikacji?


16
W systemie Windows jest to zła praktyka. Aplikacje należą do menu Start.
Agent_L,

2
Tytuł pytania należy prawdopodobnie zmodyfikować, aby wyjaśnić, że pytasz o utworzenie skrótu podczas procesu instalacji, a nie jako użytkownik końcowy. Wiele odpowiedzi wydaje się opierać na założeniu, że jest to pytanie użytkownika końcowego.
grill

„Skrót na pulpicie” oznacza dosłownie ikonę, która pojawia się na pulpicie, ekran w tle, który zawsze tam jest, czy masz na myśli ikonę w folderze, takim jak Aplikacje lub Narzędzia? Widziałem niektórych użytkowników systemu Windows (choć zwykle nie są to programiści), którzy uważają, że folder Aplikacje jest pełen „skrótów”.
Craig,

Odpowiedzi:


52

Powiedziałbym, że tworzenie aliasu pulpitu w czasie instalacji aplikacji jest anty-wzorcem i złą praktyką, którą programiści powinni stosować jako zachowanie domyślne.

 • Pulpit należy do użytkownika końcowego, a system macOS został zaprojektowany do instalowania aplikacji dla każdego konta użytkownika i rozważania więcej niż jednego użytkownika na komputer. Aby to osiągnąć, albo zwiększasz uprawnienia instalatora do rootowania uprawnień do zmiany wielu komputerów, albo ignorujesz / skracasz sposób, w jaki aplikacje mogą (lub ewentualnie powinny) być instalowane dla wszystkich kolejnych użytkowników.
 • Starter, stacja dokująca i wyróżniona / Siri to specjalnie zaprojektowane narzędzia i idiomy do uruchamiania aplikacji, dzięki czemu możesz założyć, że Twoi klienci bardzo dobrze wiedzą, jak uruchomić aplikację, którą właśnie zainstalowali.

Najmilszym sposobem na to byłoby wbudowanie użytkownika i spytanie go, czy chce mieć skróty przy pierwszym uruchomieniu aplikacji. Apple zaleca bardzo lekkie wdrożenie, więc nawet to jest sprzeczne z „najlepszą praktyką”, ale uważam to za najlepszy sposób na utworzenie aliasu, jeśli uważasz, że jest to właściwe wezwanie dla większości użytkowników Twojej aplikacji.

Zachęcam do zapoznania się z wytycznymi HIG - Human Interface Guidelines oraz wieloma bezpłatnymi filmami WWDC na temat pakowania i instalacji aplikacji - twoje pytanie jest dobre, a zastanawianie się, jak ludzie widzą twoją aplikację podczas instalacji, jest bardzo pomocne, aby Twoja aplikacja odniosła sukces z wieloma klienci.


Tak, coraz częściej widziałem instalatorów na różnych platformach oferujących opcję skrótów pulpitu lub menu. W tym momencie niektórzy instalatorzy pytają, czy dodać skrót, wielu nie (pyta), a kilka (często tych, które dużo kosztują) nadal instaluje się na pulpicie, czy ci się to podoba, czy nie.
Mick,

1
@Mick - Nie pamiętam, w ciągu 25 lat używania komputerów Mac, aplikacji zapisującej alias na pulpicie.
Tetsujin,

35

Ta odpowiedź została napisana przed wyjaśnieniem, że PO pochodzi z perspektywy programisty, a nie użytkownika końcowego

Zawsze byłem zdecydowanie uczniem szkoły „nic na pulpicie” osobiście - ale każda z nich jest jego własnością.

Możesz znaleźć aplikacje do uruchomienia na co najmniej 6 sposobów ...

 • Apple  Menu> Ostatnie elementy

 • Sam folder aplikacji

 • Wyrzutnia

 • Reflektor

 • Przeciągnij aplikację do Docku

 • Kliknij dwukrotnie dowolny dokument, a odpowiednia aplikacja uruchomi się, lub kliknij prawym przyciskiem myszy Otwórz za pomocą>, aby wyświetlić listę alternatyw, które mogą obsługiwać ten typ dokumentu.

Tak wiele alternatyw, że nie jest konieczne zaśmiecanie pulpitu inną.
To jednak twoja maszyna - rób, co chcesz ;-)


16

Nie. Powinieneś po prostu skopiować aplikację do /Applications(lub ~/Applications) i pozwolić użytkownikowi wybrać, czy chce utworzyć skrót w doku, czy gdzieś indziej.

Często instalatory w macOS to tylko obrazy dysku (pliki dmg) zawierające samą aplikację i skrót do Applicationsfolderu. Użytkownik może przeciągnąć aplikację tam lub gdziekolwiek indziej.


6

Jako użytkownik komputera Mac od kilku lat nie pamiętam żadnej aplikacji, która tworzy skrót na pulpicie po instalacji. Uważam, że ta praktyka jest bardziej znana użytkownikom, którzy po raz pierwszy pochodzą ze środowiska Windows, ale zdecydowanie nie jest to dobre podejście, nie ze względu na użycie pamięci lub procesora, ale ze względu na wiele sposobów dostępu do aplikacji w MacOS, które są bardziej wydajne i eleganckie.


3

Tak, skorzystaj z Docka. Prawdopodobnie będziesz musiał jednak przeciągnąć na nią ikonę aplikacji, aby ją dodać.

Jeśli chcesz, aby ikony zawsze się pojawiały, w panelu sterowania Docka odznacz pozycję listy „Automatycznie ukryj i pokaż Dock”.


3

Szczerze mówiąc, sprowadza się to do twoich osobistych preferencji. Naprawdę nie ma złej lub dobrej praktyki podczas korzystania ze skrótów na pulpicie.

Zasadniczo na Macu używałbyś stacji dokującejMac Dock

Dodaj jednak swoje ikony bezpośrednio na pulpicie. Osobiście używam swojego pulpitu po prostu do projektów, nad którymi pracuję w tym czasie, a wszystko inne jest odpowiednio przechowywane. Więc jeśli mam zadanie, nad którym pracuję, ta struktura plików będzie łatwo dostępna z mojego pulpitu.

Mój obecny układ pulpitu Przykład pulpitu


2
Odpowiadasz z perspektywy użytkownika, gdzie rzeczywiście każdy wybór jest ważny. OP pytał z perspektywy programisty, skutecznie o dokonywanie wyborów w imieniu użytkowników. Nie jest to sytuacja, w której wszystkie wybory są ważne: istnieją wytyczne i oczekiwania, których należy przestrzegać, właśnie dlatego, że nie wszyscy użytkownicy zaakceptują narzucenie jednej niestandardowej opcji.
Michael MacAskill,

@MichaelMacAskill no, „każdy wybór użytkownika jest prawidłowy”. Nieprawda: złe wybory prowadzą do znacznego zmniejszenia wydajności.
Carl Witthoft,

4
@CllWitthoft Nie chodzi o to, że jakikolwiek wybór użytkownika jest dobry dla produktywności, ale że bez osobistej wiedzy indywidualnego użytkownika nie można stwierdzić, czy jest ważny, czy nie, dlatego należy założyć , że jest ważny.
grill

@barbecue masz właśnie naukową metodę dokładnie wstecz.
Carl Witthoft,

3
@ Carl Nie, grill jest poprawny. Chodzi o to, że nie jesteś w stanie zdecydować dla innej osoby, jakie jest jej optymalnie wydajne środowisko, dlatego wszystkie zakłady są wyłączone i powinieneś pozwolić im zdecydować. Nie można zagwarantować, że dokonany przez nich wybór będzie ważny, a każdy wybór może być ważny dla niektórych użytkowników.
Lekkość ściga się z Monicą

2

Jak powiedzieli inni, umieszczanie najczęściej używanych aplikacji w stacji dokującej jest sposobem, w jaki radzi sobie z tym większość użytkowników komputerów Mac, często w połączeniu ze Spotlight (Cmd-Space) w celu otwierania rzadziej używanych aplikacji.

Jeśli stacja dokująca nie jest dla Ciebie wystarczająco duża, sprawdź Launchpad , który znajduje się w folderze Aplikacje. Możesz skonfigurować skrót klawiaturowy, aby go otworzyć (w Preferencjach systemowych> Klawiatura> Skróty), i pokazuje siatkę ikon uruchamiania dla wszystkich zainstalowanych aplikacji, podobnie jak ekran główny iPhone'a, który możesz zmienić według własnego uznania. Większość długoletnich użytkowników komputerów Mac nie używa go lub nie lubi, ale jeśli masz przyzwyczajenia do skrótów do wszystkiego na pulpicie zamiast korzystania z menu Start systemu Windows, może to działać.

Możesz również uzyskać dostęp do czegoś bardziej jak menu Start, dodając folder Aplikacje do doku, a następnie klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając „Pokaż zawartość jako listę”. Następnie za każdym razem, gdy klikniesz go w przyszłości, zobaczysz menu wszystkich zainstalowanych aplikacji, które możesz kliknąć, aby uruchomić.


Cóż, z mojego doświadczenia w obsłudze setek użytkowników komputerów Mac na przestrzeni lat.
calum_b,

1
Cóż, jak mawiał George Carlin, 50% [dowolnej grupy] jest poniżej średniej. Pomyśl teraz, jak głupi jest przeciętny człowiek.
Carl Witthoft,

@CarlWitthoft Citation proszę? Nie mogę myśleć o jednym użytkowniku Maca z ostatnich dziesięciu lat, który nie używa stacji dokującej do uruchamiania typowych aplikacji. Oczywiście, zanim istniał Dock, skróty na pulpicie były bardziej powszechne.
grill

@barbecue Ludzie używają Spotlight, Alfred lub podobnego do uruchamiania aplikacji. Nie otwierałem Docku od miesięcy :-)
nohillside

1

Lubię uporządkowany pulpit i stację dokującą i od lat korzystam z MoofMenu, aby umożliwić łatwy dostęp do różnych aplikacji, programów narzędziowych i dokumentów. MoofMenu umieszcza ikonę Dogcow w pasku menu. To moje:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Każdy z elementów i list MoofMenu oraz poszczególne elementy są kaskadowe i konfigurowane przez użytkownika, i łatwo dostępne za pomocą myszy lub gładzika. Mam więcej pozycji w tych menu, które pojawiają się w Docku, ale mniej niż są przechowywane w folderze SSD / Aplikacje.

Jeśli jesteś bardzo łatwy w nawigacji za pomocą klawiatury w oknach Findera, prawdopodobnie możesz w ten sposób szybciej uzyskać dostęp do elementów. Ale nie jestem zbyt dobry i lubię patrzeć i łatwo wybierać z listy przedmiotów, która zawiera być może 95% moich regularnych celów.

IIRC, menu kaskadowe zostały wprowadzone w Mac OS 9. Znalazłem je wtedy bardzo przydatne, a MoofMenu jest nadal bardzo przydatne.


Co to są menu kaskadowe? Czy to tylko kolejny termin na podmenu?
SilverWolf - Przywróć Monikę

Tak. Zrzut ekranu dołączony do mojej odpowiedzi pokazuje otwarte menu Dogcow. Jeśli na przykład przeciągniesz wskaźnik myszy w dół do „Pulpitu”, po prawej stronie pojawi się podmenu pokazujące każdy element na pulpicie komputera.
DavidSupportsMonica,

@David Powiedziałeś „wprowadzono kaskadowe menu w Mac OS 9”, ale w rzeczywistości System 7 już je miał, np. W menu Apple i w notatkach Wikipedii: „Kilka narzędzi innych firm zapewniało pewien stopień dostosowania kolejności elementy dodane do menu Apple bez konieczności zmiany nazwy każdego elementu. ” Obecnie istnieje wiele innych aplikacji o funkcjonalności podobnej do MoofMenu, w tym: aLaunch, App Bar, Classic Menu, FinderPop (menu kontekstowe), HimmelBar, XMenu.
Big Mac

@BigMac Nie zgadzam się. Ale podoba mi się ikona MM na końcu wiersza ikon po prawej stronie menu: łatwo ją zobaczyć i znaleźć, a będąc konfigurowalnym, łatwo określić elementy, które chcę i te, które chcę wykluczyć. Z pewnością użytkownicy będą mieli różne preferencje.
DavidSupportsMonica,

@David Większość innych aplikacji, o których wspomniałem, to aplikacje paska menu, a wszystkie aplikacje paska menu można przenosić na pasku menu, klikając je.
Big Mac

-2

Pulpit nie żyje

Od dziesięcioleci jest martwy, ale dzięki dostawcom systemów operacyjnych i naiwnym użytkownikom pozostaje zabójczym zombie.

Powody, dla których NIE należy korzystać z pulpitu

 • Nie możesz uporządkować według daty, rozmiaru i wszystkich innych atrybutów w oknie Findera lub Eksploratora
 • Nie możesz nawet zobaczyć całej nazwy pliku, jeśli jest długa
 • Przynajmniej w systemie Windows jest irytująca nakładka na komputery publiczne i osobiste, co sprawia, że ​​śledzenie rzeczywistego pliku jest królewskim bólem
 • Aplikacje należą do katalogów Apps lub ProgramFiles. Kropka.
 • Pulpit nie jest nawigowalny w taki sposób, jak okno Findera / Eksploratora, ani nie ma paska bocznego szybkiej nawigacji.

Powody, dla których warto korzystać z pulpitu

 • Programiści idioci umieścili tam ikonę linku
 • Nigdy nie nauczyłeś się, że istnieją okna katalogów (Finder / Explorer).
 • Lubisz tracić minuty na szukanie ikony, którą chcesz, zwłaszcza, że ​​wtapia się ona w tę funky grafikę tła, którą umieszczasz na pulpicie.

1
Twoja odpowiedź wydaje się bardziej rantem niż faktyczną odpowiedzią. Czy możesz go edytować, aby był mniej opiniotwórczy i bardziej skoncentrowany na macOS i zadawanym pytaniu?
nohillside

1
Oprócz tego, że tak naprawdę nie udzielono odpowiedzi na zadane pytanie, ta odpowiedź zawiera kilka nieprawdziwych stwierdzeń.
grill

@barbecue [potrzebne źródło]. Cokolwiek.
Odejdę
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.