G5 budzi się bez wyraźnego powodu


9

Mam bardzo dziwny problem ze starym moim G5. Jest to dwurdzeniowy G5 2,3 GHz z systemem Mac OS X 10.5.8. Czasami, choć nie zawsze (około 50/50), po uśpieniu komputera budzi się po kilku sekundach. To naprawdę zastanawia i po prostu nie mogę zrozumieć, na czym polega problem. Mam ten komputer od wielu lat i zaczął się niedawno, ale nie jestem w stanie wskazać dokładnej godziny.

Do tej pory mogę wykluczyć następujące potencjalne przyczyny:

 • Obudź się, aby uzyskać dostęp administratora do sieci Ethernet (włączony lub wyłączony, nie ma znaczenia)
 • Dowolny ruch sieciowy - problem może wystąpić, gdy G5 nie jest podłączony do sieci
 • Zewnętrzne koncentratory USB (nie podłączone)
 • Bluetooth (nie ma BT)
 • Modem (nie ma)
 • Oprogramowanie (czysta instalacja OS X: ten sam problem)
 • Budzenie klawiatury lub myszy - problem może wystąpić nawet wtedy, gdy żadne nie jest podłączone, a ja uśpiam go przez SSH
 • Karta graficzna / monitor: problem może wystąpić, gdy nie ma podłączonego monitora, a ja uśpiam G5 przez SSH.
 • Wahania mocy

Dzienniki mi nie pomagają. Zdarzenie Wake ma zawsze wartość 0020, niezależnie od tego, czy jest to celowe wybudzanie, czy nie.

Kiedy G5 się obudziło, mogę go ponownie uśpić, a następnie pozostanie w trybie uśpienia. Więc to nie jest wielka sprawa, ale nadal chciałbym wiedzieć, na czym polega problem.

Edytuj (21 czerwca 2012 r.): Dziękujemy wszystkim za sugestie i wskazówki. Niestety mój G5 miał ostatnio awarię zasilacza i już się z niego nie wybudza.


1
Czy próbowałeś zresetować jednostkę zarządzania systemem (SMU)? support.apple.com/kb/HT1436
Graham Miln

Niestety zresetowanie SMU nic nie zmieniło :(
René

1
Czy sprawdziłeś dzienniki dotyczące mocy za pomocą następującego polecenia? „pmset -g log”
Graham Miln

Ciekawy. Nie wiedziałem, że to istnieje. Niestety pmlog -g nie oferuje argumentu „log” w systemie Leopard. pmlog -g pslog działa, ale pokazuje tylko „Waking”, niezależnie od tego, czy celowo, czy nie.
René

Wydaje mi się, że mamy ten sam problem, chociaż mam komputer iMac 2011 z Lion: apple.stackexchange.com/questions/27862/... Jeśli zrestartujesz komputer, czy problem zniknie tymczasowo?
Ashley Williams,

Odpowiedzi:


1

Czy próbowałeś ponownie zainstalować SMU

SMU (System Management Unit) to mikrokontroler na płycie głównej, który kontroluje wszystkie funkcje zasilania komputera. Jeśli na komputerze występują problemy związane z tymi funkcjami, resetowanie SMU może rozwiązać problem. Funkcje kontrolowane przez SMU obejmują:

 • Informuje komputer, kiedy włączyć, wyłączyć, spać, obudzić, bezczynny itd.

 • Obsługuje resetowania systemu z różnych poleceń.

 • Kontroluje wentylator.

Pamiętaj, że zresetowanie SMU nie resetuje PRAM.

Kroki, aby zresetować SMU:

Power Mac G5 (koniec 2005 r.)

Aby zresetować SMU na komputerze Power Mac G5 (koniec 2005 r.), Wykonaj powyższe czynności dla Power Mac G5 (koniec 2004 r.) Lub:

 1. Wyłącz komputer, wybierając polecenie Zamknij z menu Apple lub przytrzymując przycisk zasilania, aż komputer się wyłączy.

 2. Otwórz i wyjmij zarówno metalowe drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzny plastikowy deflektor powietrza.

 3. Wyjmij zespół wentylatora natychmiast po lewej stronie modułu procesora.

 4. Naciśnij przycisk resetowania SMU na płycie głównej.

 5. Wymień zespół wentylatora, deflektor powietrza i drzwi zewnętrzne.

 6. Włącz komputer.

Przycisk resetowania SMU znajduje się pod dolnym zestawem gniazd pamięci systemowej, jak pokazano poniżej:

Lokalizacja SMU na G5

W przeciwieństwie do wcześniejszych modeli komputerów Power Mac G5 lub Power Mac G4, modele Power Mac G5 (koniec 2004) i (koniec 2005) nie mają PMU. Ta funkcja została zastąpiona przez SMU.


0

Sprawdź Harmonogram w panelu preferencji Oszczędzanie energii.


Nie ma ustalonego harmonogramu. Nie tłumaczyłoby również, dlaczego budzi się w kilka sekund po uśpieniu.
René

0

„Zombie Wake-Up”. Mam intel iMac, który robi to samo. Jeśli śpię z klawiatury ShiftCmdEject, prawdopodobnie obudzi się ponownie za kilka sekund. W rzeczywistości będzie to dokładnie jeden cykl „oddychania” światła mocy, jeśli w ogóle to zrobi.

Apple próbował wymienić płytę czujnika IR, a następnie całą płytę główną, a następnie obwinił moje środowisko i poprosił (powiedziałem!), Żebym go nie przywrócił. Odkryłem, że jeśli śpię w menu Apple, nie budzi się ponownie. Nie testowałem tego za pomocą ostrych zakrętów, ale sądzę, że byłoby to równie skuteczne.


0

Spróbuj sprawdzić baterię wewnętrznego zegara G5. Znajduje się po lewej stronie przycisku SMU. Ponieważ maszyna jest w latach 2005-2006, może się zepsuć i nie być w stanie utrzymać odpowiedniego napięcia, co może powodować uszkodzenie SMU, PRAM lub innych ustawień i być może powodować, że przypadkowe wybudzanie ze snu będzie wyświetlane jako efekt uboczny.


0

Bez dodatkowych informacji trudno jest dokładnie określić, co jest przyczyną problemu. Może to być dowolny z innych wymienionych tutaj problemów, ale dla pewności przejdź do terminalu i skorzystaj pmset -g logz dodatkowych informacji.


0

Masz pytanie, twój komputer, czy to część problemów z awarią płyty logicznej i czy kiedykolwiek została wymieniona? Pytam tylko dlatego, że był to znany problem z kartami logicznymi.

Jeśli nie, to spróbuję trzech rzeczy.

 1. Zresetuj ramkę PR.
 2. Sprawdź, czy Twoje ustawienia wstępne nie budzą się z jakiegokolwiek powodu. Być może Twój komputer codziennie sprawdza aktualizacje i nie wie o tym.
 3. Jeśli używasz OS X, tak jak obecnie, w tym czasie zadania CHRON są aktywowane. Twój komputer może się budzić, aby to zrobić, dotyczy to również punktu 2, więc możesz po prostu dokładnie sprawdzić w swoich preferencjach, aby upewnić się, że nic nie aktywuje komputera bez Twojej wiedzy.

0

Apple podaje następującą listę możliwych powodów, dla których Mac OS X 10.7, czyli Lion, nie śpi ani nie śpi:

OS X Lion: Jeśli komputer Mac nie przejdzie w tryb uśpienia lub nie zasypi

Jeśli komputer Mac nie przechodzi w tryb uśpienia, gdy się tego spodziewasz, lub jeśli budzi się nieoczekiwanie, może być konieczna zmiana preferencji dotyczących spania lub coś może budzić komputer.

 • Upewnij się, że ustawienia uśpienia komputera są ustawione tak, jak chcesz. W preferencjach Oszczędzania energii użyj suwaka kontrolującego sen komputera.
 • Inni użytkownicy mogą budzić komputer zdalnie, aby korzystać z udostępnionych zasobów. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, otwórz preferencje Oszczędzania energii i odznacz „Obudź, aby uzyskać dostęp do sieci”.
 • Urządzenia Bluetooth mogą obudzić komputer. Jeśli nie chcesz, aby klawiatura lub mysz Bluetooth mogła wybudzać komputer, otwórz preferencje Bluetooth, kliknij opcję Zaawansowane, a następnie usuń zaznaczenie opcji „Zezwalaj urządzeniom Bluetooth na wybudzanie tego komputera”.
 • Naciśnięcia klawiszy i kliknięcia myszą lub gładzikiem mogą obudzić komputer. Jeśli komputer budzi się, gdy Cię nie ma, coś może naciskać przycisk myszy lub klawiaturę.
 • Aplikacje uzyskujące dostęp do dysku mogą uniemożliwić przejście komputera w tryb uśpienia. Na przykład iTunes uzyskuje dostęp do dysku, aby odczytać odtwarzane utwory, a odtwarzacz DVD uzyskuje dostęp do napędu dysków optycznych w celu odtwarzania filmów.
 • Osoby korzystające z usług współdzielonych na twoim komputerze mogą zapobiec jego uśpieniu. Mogą na przykład używać drukarki podłączonej do komputera lub uzyskiwać dostęp do udostępnionych plików na nim przechowywanych. W preferencjach udostępniania wyłącz wszelkie usługi, których nie potrzebujesz, usuwając zaznaczenie pola wyboru Włącz obok usługi.
 • Jeśli Spotlight indeksuje dysk twardy, komputer nie przejdzie w tryb uśpienia. Kliknij ikonę Spotlight po prawej stronie paska menu i sprawdź, czy jest to indeksowanie. Indeksowanie plików może potrwać kilka godzin, w zależności od liczby plików na komputerze.
 • Nieprawidłowe działanie urządzeń USB, FireWire i Thunderbolt może uniemożliwić przejście komputera w tryb uśpienia. Odłącz urządzenia USB, FireWire i Thunderbolt i sprawdź, czy komputer przejdzie w tryb uśpienia. Jeśli tak, podłącz ponownie każde urządzenie, po jednym, aż znajdziesz takie, które działa nieprawidłowo. Skontaktuj się z producentem tego urządzenia, aby uzyskać więcej informacji.
 • Niektóre karty rozszerzeń PCI celowo uniemożliwiają przejście komputera w tryb uśpienia. Zapoznaj się z dokumentacją dostarczoną z kartą.

0

Spróbuj usunąć poniższy plik .plist jako użytkownik root. Poniżej znajdują się kroki potrzebne do utworzenia kopii zapasowej pliku na wypadek, gdyby był potrzebny później i usunięcia pliku:

 1. Uruchom terminal
 2. su root
 3. cd / Library / Preferences / SystemConfiguration
 4. cp com.apple.PowerManagement.plist com.apple.PowerManagement.plist.bak
 5. rm com.apple.PowerManagement.plist

Uruchom ponownie system, aby upewnić się, że zmiany zostaną zastosowane.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.