Czy można używać mojego komputera Mac do wydobywania Bitcoinów?


20

Bitcoin wydaje się więc wściekły, ale dla nas zwykłych śmiertelników jest o wiele za drogi. Kto może sobie pozwolić na bitcoiny, prawda? Ale najwyraźniej bitcoiny są wytwarzane przez ich wydobycie, a wydobycie ich wymaga obliczeń matematycznych przetwarzających komputer. Zastanawiam się, czy mogę używać mojego komputera Mac do wydobywania bitcoinów?

Mam jednego starego iMaca siedzącego w kącie, który, jak sądzę, mógłbym pozostawić zasilany 24/7, aby robić tylko kopanie bitcoinów. czy to możliwe? Czy korzyści przewyższą koszty?

Jest to 21-calowy iMac z połowy 2010 roku z procesorem i5 3,6 GHz i 16 GB pamięci RAM.


18
„Kto może sobie pozwolić na bitcoiny” - można kupić ułamek bitcoina.
legoscia

19
Pamiętaj, że kupujesz bańkę ... na późniejszym etapie cyklu.
Jared Smith

5
Omówiono na śmierć na Bitcoin.SE, patrz na przykład bitcoin.stackexchange.com/questions/41276/ ... Odpowiedź, dla wszystkich praktycznych i ekonomicznych celów, brzmi NIE NIE NIE NIE NIE.
Nate Eldredge,

2
Dla zabawy, gdy bitcoin wynosił około 9000 USD, wyceniłem koszt najnowocześniejszej platformy wydobywczej ASIC - za około 440 USD w ramach puli oszacowano, że w ciągu roku zarobi około 800 USD zaznacz, że byłoby przestarzałe. Co ciekawe, ponieważ łączna wartość bitcoinów, które wydobywałaby, w tym energii elektrycznej, była znacznie mniejsza niż 1, a biorąc pod uwagę, że każdy wydobywany blok daje obecnie 12,5 bitcoinów, co oznacza, że ​​statystycznie jest mało prawdopodobne, aby działał 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu przez rok nawet wydobyć pojedynczy blok, a dostałbym tylko $ za bycie w puli
Michael

1
Kilka uwag. 1. W każdym czasie, gdy i tak ogrzewasz dom, krańcowy koszt energii elektrycznej jest znacznie niższy niż w innych okresach; oznacza to, że używasz komputera jako grzejnika i spalasz mniej oleju, gazu lub cokolwiek innego. 2. Czy komputer zużywa więcej prądu podczas wydobywania bitcoinów niż wtedy, gdy jest włączony, ale nikt go nie używa?
John Woolley,

Odpowiedzi:


39

Krótka odpowiedź

Czy to możliwe ? Tak.

Czy korzyści przewyższą koszty? Nie.

Długa odpowiedź

Bez wchodzenia w wiele szczegółów i ryzyka nadmiernego uproszczenia, na początku wydobywanie bitcoinów było łatwiejsze niż obecnie. Z biegiem czasu będzie coraz trudniej.

Kolejnym czynnikiem jest to, że rodzaje obliczeń potrzebne do wydobywania bitcoinów są w rzeczywistości lepiej dostosowane do procesorów graficznych zamiast procesorów (tj. Karta graficzna lepiej je przetwarza niż procesor). Tak więc, wykorzystując iMaca jako przykład, najlepszym procesorem graficznym, do którego został dostarczony model, był Radeon HD 5670, który miał 512 MB pamięci i chociaż może to być w porządku wydobywanie bitcoinów w 2010 r., Zajęłoby to tyle czasu, że koszt elektryczność przewyższyłaby wartość każdego Bitcoina, który byłbyś w stanie wydobywać (ponieważ teraz zajmuje dużo więcej czasu, a koszt energii tylko rośnie).

To prowadzi mnie do innego czynnika. Wydobywanie bitcoinów ma prawdziwy koszt, poczynając od kosztu energii elektrycznej. Musisz mieć swój komputer Mac pracujący w godzinach nadliczbowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez dosłownie miesiące, aby spróbować uzyskać pojedynczy bitcoin. Zaufaj mi, koszt mocy będzie znacznie wyższy! Właśnie dlatego wiele bitcoinów jest obecnie wydobywanych na farmach bitcoinów w Chinach (tj. Klimatyzowane budynki z wieloma urządzeniami 24/7).

Moim zdaniem jedynym sposobem, który warto zrobić na komputerze Mac, byłby dostęp do jednego z nowych iMac Pro (który ma zostać wysłany w ciągu kilku dni) i został skonfigurowany z Radeonem Procesor graficzny Pro Vega 64 z 16 GB pamięci HBM2, a działałeś 24/7 w miejscu pracy (tzn. Nie płacisz za moc) i zakładając, że nie musisz płacić za sam komputer iMac Pro. Ale oczywiście nie jest to realistyczny scenariusz i chyba, że ​​pracodawca był również na pokładzie, może ryzykować rozwiązanie stosunku pracy!

Zamiast tego, jeśli chcesz zająć się wydobyciem, spójrz na dedykowaną maszynę zaprojektowaną do tego celu. Poniżej kilka przykładów:

UWAGA: Nie jestem powiązany z żadnym z wyżej wymienionych produktów ani nie mam z nimi żadnego doświadczenia!

Jak widać powyższe produkty nie są tanie. Ponadto należy uwzględnić koszty ich eksploatacji (tj. Energii elektrycznej, klimatyzacji itp.) W miejscu zamieszkania. Tak więc, radzę zapomnieć o użyciu komputera Mac (lub dowolnego komputera PC), przeprowadzić badania i wykonać obliczenia niezbędne do ustalenia kosztów i prawdopodobnego zwrotu.

Słowo o analogii loterii

Jak wspomniano przez różne osoby w komentarzach poniżej (i tych, które już migrowały na czat ), wielu uważa wydobycie bitcoinów za podobne do kupowania losu na loterię. Chociaż rozumiem analogię (tj. Ponieważ szanse na sukces są bardzo niskie, a ponieważ ktoś może wydobywać bitcoiny przez cały rok bez powodzenia, podczas gdy ktoś inny może odnieść sukces po zaledwie dziesięciu minutach), ta analogia jest nieco myląca.

Kiedy ktoś kupuje los na loterię, w zasadzie kończy się losowaniem losowych liczb w nadziei, że zostaną one wybrane. Teraz szanse na wyłonienie tych liczb będą zależeć od loterii, w którą grasz. Jednak górnicy bitcoinów nie są nagradzani za to, że w zasadzie nic nie robią, ponieważ sam fakt wydobywania bitcoinów w rzeczywistości zapewnia usługę prowadzenia rejestrów dla całej kryptowaluty bitcoinowej i systemu płatności. Górnicy Bitcoinów (jeśli mają szczęście) mogą otrzymać zapłatę (tj. Wynagrodzenie) za nowo utworzone bitcoiny za tę usługę. Podobnie nawet termin „ wydobycie” jest nieco mylący. Górnicy zwykle coś wytwarzają, ale wydobycie bitcoinów w rzeczywistości nic nie produkuje. Aby uzyskać więcej informacji, patrzBitcoin i nie tylko: możliwości i pułapki wirtualnych walut .

Niemniej jednak użycie przykładu z loterii jest użyteczne, aby przekazać, że (1) szanse na sukces są bardzo niskie i (2) możesz mieć szczęście natychmiast (a zatem zwrot z inwestycji jest doskonały) lub w dłuższej perspektywie będziesz wydawać dużo pieniędzy za bardzo mały zysk.


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
nohillside

+1. Wszystko prawda, ale należy również wspomnieć, dla kompletności, że wydobycie ma element szczęścia. Jak gra w loterii tylko raz: możesz mieć szczęście i od razu wydobyć blok, wyłączyć i wyjść. - Po prostu skończycie.
Jestem z Monicą

Jeśli masz ogrzewanie elektryczne (eww) w domu / mieszkaniu, możesz kopać w zimie bez większego wzrostu kosztów: każde ciepło, które nie pochodzi z twojego komputera, będzie pochodzić z zrzutu energii elektrycznej do rezystora (aka grzejnika) . Ale prawdopodobnie bardziej produktywnym wykorzystaniem wolnego czasu i mocy procesora / GPU jest rozproszona technika obliczeniowa, taka jak setiathome.berkeley.edu lub folding.stanford.edu, którykolwiek z innych badań naukowych. Nie zarabia gotówki, ale jest mniej marnotrawnym sposobem na wykorzystanie energii.
Peter Cordes,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.