Jak mogę usunąć niektóre z wbudowanych głosów syntezatora mowy?


12

Zamierzałem zainstalować dwa dodatkowe głosy poprzez Speechpanel preferencji. Zauważyłem, że rozmiar dwóch głosów wynosi 1,3 gigabajta, co jest dużo, ale możliwe do opanowania.

Patrząc na listę już zainstalowanych / pobranych głosów ( say -v ?w Terminalu) widziałem i słyszałem wiele niejasnych głosów, których prawdopodobnie nigdy bym nie użył; i cenię sobie, że mam kilkaset megabajtów (lub kilka gigabajtów) wolnego miejsca o wiele więcej niż słyszenie, jak ktoś mówi podczas utonięcia lub łaskotania.

Jak mogę poprawnie usunąć niektóre z tych (zabawnych) głosów? By właściwie znaczy w taki sposób, że nie przypadkowo złamać coś w tym procesie. Na przykład bezpośrednie usuwanie plików /System/Library/Speech/Voiceswydaje się nieco wątpliwe…

Wiele głosów z say -v ?list jest dezaktywowanych w Speechokienku preferencji, ale jeśli je zaznaczę, nie otrzymam ostrzeżenia, że ​​należy je pobrać - więc znajdują się gdzieś na moim komputerze Mac.


2
Nie ma „właściwego” sposobu na usunięcie czegokolwiek z domyślnej instalacji OS X. Każda otrzymana odpowiedź powinna być nieco wątpliwa.
TJ Luoma,

1
@TJLuoma, ok, więc właściwie nie ma mowy . Co powiesz na „Jaki jest najmniej szkodliwy i możliwie odwracalny sposób”? :-)
Jari Keinänen,

2
@koiyu Usunięcie ich z katalogu Voices w Systemie jest jedynym sposobem i robi to w czysty sposób. Nie ma w tym nic „wątpliwego”. Zrobiłem to sam. Należy jednak pamiętać, że za każdym razem, gdy aktualizujesz Lion do nowej wersji, niektóre głosy pojawią się ponownie. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, po prostu usuń Alex. Jest zdecydowanie najbardziej nadęty. Reszta wcale nie waży dużo.

Odpowiedzi:


8

Usuwanie głosów

Wszystkie głosy są w /System/Library/Speech/Voices. Podobnie jak większość innych Libraryelementów w OS X, są one dziedziczone, co oznacza, że ​​można je zainstalować w /Library/Speech/Voicesi ~/Library/Speech/Voices.

Usunięcie elementów nie /System/Libraryjest zwykle dobrym pomysłem, ale tutaj nie ma żadnych praktycznych konsekwencji poza tym, że usunięte głosy są niedostępne. Rzeczywiście, lista w Preferencjach systemowych jest generowana dynamicznie z elementów znajdujących się we wspomnianym folderze, podobnie jak alarmy dźwiękowe lub tapety. Możesz to potwierdzić /System/Library/Sounds, na przykład dodając / usuwając / zmieniając nazwy elementów w folderze.

Nie ma innego sposobu zarządzania elementami mowy, ale ponieważ ten nie ma konsekwencji, dopóki pozostawisz przynajmniej jeden głos, całkiem przyjemnie jest po prostu manipulować systemem plików. Osobiście długo usunąłem Alexa wraz z innymi przedmiotami /System/Libraryi /Libraryprzedmiotami.

Instalowanie głosów / co wykonać kopię zapasową

Jak podkreśliłeś, Lion udostępnia element „Dostosuj” na liście głosów, który umożliwia pobieranie głosów w wielu językach. Dlatego jeśli kiedykolwiek usuniesz oryginalny głos „Alex” (ciężki, 400 + MB), możesz pobrać go ponownie za pomocą tego menu.

„Zabawnych” głosów nie można jednak pobrać. Będziesz musiał wykonać ich kopię zapasową, jeśli chcesz je usunąć, ale zachowaj sposób, aby je odzyskać (lub możesz użyć menedżera pakietów, takiego jak Pacifist, aby wyodrębnić tylko je z pakietu instalatora Lion, ale to wiele kłopotów, ponieważ nie możesz wiele). Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że ważą razem mniej niż 35 MB, pozwoliłbym im się zająć.

Pamiętaj, że musisz pozostawić co najmniej jeden głos, aby element „Dostosuj” był dostępny . Tak więc, nawet jeśli chcesz usunąć wszystkie głosy, zostaw przynajmniej jeden z nich, w przeciwnym razie nie będziesz mógł ponownie zainstalować. „Fred” to najlżejszy „poważny” głos, więc w każdym razie radziłbym go zostawić.

Uwaga dotycząca wielkości / trochę historii

Jeśli chodzi o względne rozmiary, Alex jest bardzo ciężki, ponieważ ma znacznie wyższą jakość i faktycznie należy do zupełnie innej generacji niż inne: był dostarczany z Leopardem , podczas gdy inni byli już od Mac OS 7 (świetnie się bawili z nimi właściwie;)). Oczywiście Alex zapełniłby wówczas pełny dysk twardy. W tych pakietach nie ma wspólnej „logiki” między głosami, stąd ogromna waga instalowania nowych „nowoczesnych” głosów w innych językach.


Gdy „[- nie ma żadnych praktycznych konsekwencji poza tym, że usunięte głosy] są niedostępne”, masz na myśli „odszedł na zawsze”? Tak przynajmniej się wydaje.
Jari Keinänen,

... rzadko coś istotnego dla systemu . Co powiesz na / System / Library / Frameworks / or / System / Library / Extensions /?
Lri

@koiyu tak, chyba że je ponownie zainstalujesz, zostaną usunięte z twojego systemu.
MattiSG,

@ Lri to dwa foldery na sześćdziesiąt. Ale masz rację, „rzadko” było prawdopodobnie zbyt szerokim przysłówkiem. Zmienię to.
MattiSG,

@Matti, jeśli powiesz mi, czy mogę ponownie zainstalować głosy gdzieś (gdzie?), Czy powinienem zapewnić własne kopie zapasowe (jeśli zmienię zdanie później), to jest warte nagrody!
Jari Keinänen,

2

Są w /System/Library/Speech/Voices

Jednak cały /System/Library/Speechfolder ma „tylko”. 5 GB miejsca, więc nie oszczędzasz dużo.


Wydaje się również, że jeśli Hysterical.SpeechVoiceusuniesz folder, np . SpeechZostanie on również usunięty z przedpola - co oznacza, że ​​nie można go po prostu ponownie aktywować, zaznaczając go w preferencjach i pobierając pliki głosowe, całego rekordu nie ma.
Jari Keinänen

Ach, a jeśli chodzi o rozmiar: Alexto zdecydowanie największa partia (ponad 400 MB). Być może inne głosy używają swojej logiki i stosują tylko niektóre filtry głosu (głosy śmieszne) lub nowe dźwięki (głosy kobiety). Powodem mojego pobrania byłoby 1,3 GB, ponieważ zamierzałem pobrać głosy dla dwóch różnych języków.
Jari Keinänen

2
Tak, prawdopodobnie w innych głosach jest pewna replikacja. W każdym razie usuwanie rzeczy z /Systemnigdy nie jest zalecane. Na marginesie, spróbuj z terminalasay -v cello d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d
Gio

Powinienem był bardziej szczegółowo omówić to, co miałem na myśli, mówiąc o „ prawidłowym usunięciu” - sposobie, który nie dotyczy bezpośrednio /Systemplików; jeśli istnieje sposób, którego należy przestrzegać. Czy też odwrotnie, czy głosy mają tam pozostać?
Jari Keinänen

Po prostu dzikie zgadywanie, ale przeniesienie standardu może przerwać Voice Over
Gio

2

Aby usunąć niektóre lub wszystkie głosy:

  1. Uruchom „Narzędzie VoiceOver” (jest włączone /Applications/Utilities/).
  2. W lewym okienku wybierz „Mowa”.
  3. W tabeli z językami i głosami, obok „Angielski” (lub inny język) otwórz listę rozwijaną w kolumnie „Głos” i wybierz „Dostosuj ...”.
  4. Odznacz języki, które chcesz usunąć.
  5. Wciśnij OK". Pojawi się okno dialogowe z pytaniem, czy chcesz zachować, czy usunąć niesprawdzone języki, wybierz „Usuń”.

Zrzut ekranu narzędzia VoiceOver


Kilka uwag:

  • Ta metoda jest bezpieczniejsza niż ręczne usuwanie plików, ale nie usuwa „kompaktowych” wersji głosów. Ponadto nie usunie głosów „Siri”, które są przechowywane w tym samym katalogu.
  • Jeśli później zdecydujesz się ponownie zainstalować usunięte języki, po prostu wykonaj te same kroki i zaznacz języki, które chcesz zainstalować.

Jestem na Catalinie i po odznaczeniu nie pojawił się żaden pop-up. Tylko dla informacji.
abhy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.