Błędy APFS: fsck nie może naprawić


12

TL; DR

Zadane to samo pytanie w społecznościach Apple, nic użytecznego. Znajdź post tutaj: https://discussions.apple.com/thread/8123614

bash-3.2# fsck_apfs -d -l /dev/disk5
fletcher64_init:58: Selecting AVX2 implementation of fletcher64
** Checking volume.
** Checking the container superblock.
** Checking the EFI jumpstart record.
** Checking the space manager.
** Checking the object map.
** Checking the APFS volume superblock.
warning: apfs_sb at apfs_fs_index (0): apfs_features has unrecognized features (2)
** Checking the object map.
** Checking the fsroot tree.
error: btn: key (2) compare error: 22
   fsroot tree is invalid.
** The volume /dev/disk5 could not be verified completely.

Sprzętowy iMac (27-calowy, koniec 2013 r.), Dysk SSD 256 GB, nic specjalnego, nic szczególnego.

Sprzęt ze standardowym wydaniem i jestem pewien, że ten sprzęt jest bezbłędny, ponieważ uruchamiam na nim Linux / Freebsd.

Dysk jest domyślnym GPT z pojedynczą partycją do nowej instalacji High Sierra. Po prostu usunąłem cały dysk, ustawiłem nowy schemat GPT, sformatowałem go jako HFS + i uruchomiłem instalator z USB. Wszystko poszło dobrze, ale po kilku dniach sprawdziłem głośność po przerwie w zasilaniu i stwierdziłem, że nie mogę go już naprawić ...

Disk Utility.app mówi to samo, co robi fsck . Narzędzie dyskowe i tak w zasadzie uruchamia fsck w tle, jeśli uważasz, że tak nie jest, uruchom Narzędzie dyskowe bezpośrednio przez Terminal i zobaczysz je na standardowym wyjściu.

Nie mogłem znaleźć żadnej przydatnej dokumentacji, tylko trochę mambo-jumbo o smaku marketingowym bez technicznej głębi.

Po zainstalowaniu 10.13.1 publiczna wersja Beta z nadzieją, że może będzie to rozpoznają te nierozpoznane elementy, teraz mówi mniej więcej to samo i nadal nie można naprawić wolumin - choć nie narzekają nierozpoznanych funkcji.

Czytałem gdzieś, że APFS jest blisko związany z ZFS, więc może można pracować z narzędziami ZFS lub innym oprogramowaniem, które wyraźnie zostało zaprojektowane do naprawy APFS podobnego do poprzedniej historii: http://dtrace.org/blogs/ahl/2016/ 06/15 / apple_and_zfs /

Podtematy

  • Czy istnieje sposób rezygnacji z APFS na SSD?
  • Czy istnieje sposób na konwersję z powrotem do HFS +

Podczas instalacji instalator nie zapytał o konwersję (a może jej brakowało) i teraz utknąłem z dyskiem, którego nie mogę użyć.


Aktualizacja II : po przeczytaniu trochę o ZFS, a następnie odniesieniach z pozycji Wikipedii na temat APFS (popraw mnie, jeśli się mylę) Implementacja APFS powinna sama usunąć wszelkie błędy i teoretycznie nie ma potrzeby używania polecenia fsck. Cóż, myśląc o tym, nigdy nie musiałem fsck woluminu BTRFS, jeśli były jakieś problemy, które były szorowane w czasie rozruchu, zgadnij, że tak właśnie powinien działać APFS - ponieważ odporność na awarie jest jedną z jego podstawowych funkcji.

Więcej szczegółów technicznych APFS w inżynierii odwrotnej znajduje się tutaj

Aktualizacja III (07.01.2018)

Po kilku tygodniach testów APF na natywnym sprzęcie Apple i nie-Apple, wykonując wiele typowych i niecodziennych testów - zalecam trzymać się z daleka, dopóki jądro Linux nie będzie w stanie zamontować woluminu APFS w R / W tryb. Z mojego doświadczenia można oczekiwać, że będzie miał naprawdę zły dzień, jeśli pamięć z APFS ulegnie awarii z jakiegoś powodu i nie będzie w stanie się wyleczyć. W większości przypadków wykonuje to zadanie i może się naprawić - jednak w ciągu 8 tygodni wylądowałem w ponad 5 przypadkach, w których nie było to możliwe - pomimo awarii sprzętu. Nie byłem w stanie naprawić / ponownie użyć woluminu bez ponownego formatowania, dlatego nie używam APFS, dopóki nie jest dobrze udokumentowany i można go zamontować w systemie Linux w trybie R / W dla czegokolwiek innego niż pliki systemowe.

SSD a nie SSD Jeśli korzystasz z APFS na dysku innym niż SSD: będzie wolniejszy niż HFS. Kropka. APFS jest (obecnie) uzasadniony tylko na wewnętrznych dyskach SSD, a na dyskach hybrydowych (chociaż instalator Apple się nie zgodzi). Magnetyczne dyski twarde w żaden sposób nie korzystają z APFS. Wydajność zewnętrznego dysku SSD nie jest naprawdę porównywalna, ponieważ ilość danych, które można wycisnąć przez USB-C jest ograniczona, a HFS + nie będzie wąskim gardłem.


Jaka jest konfiguracja pamięci dla tego komputera? Podaj jak najdokładniej - jakie są dokładne specyfikacje pamięci RAM w każdym gnieździe i czy któraś z tych pamięci RAM innych niż Apple?
Greg Glockner

1
Mam 3 maszyny, każda z nich ma ten sam problem z fs, przeszczepiłem wolumin do usb, a nawet przerzuciłem go na inny dysk, mimo to nie byłem w stanie go naprawić i wyczyścić.
PJJ

Nie miałem szczęścia z naprawieniem uszkodzonego wolumenu APFS. Musiałem przywrócić z kopii zapasowej.
Greg Glockner

tymczasem wydaje się, że jest jakiś sterownik apfs z inżynierią wsteczną open source cf: github.com/sgan81/apfs-fuse natknął się na to i twoją historię, ponieważ mam ten podobny problem apple.stackexchange.com/questions/323883/...
Rene Pickhardt

niektóre oprogramowanie open source, aby mieć oko na odzyskiwanie Pythona github.com/cugu/afro / apfs hex editor github.com/ydkhatri/APFS_010
johndpope

Odpowiedzi:


4

Te same porady, co fora Apple. Wykonaj kopię zapasową i sformatuj swój system.

Apple nie wydało jeszcze specyfikacji lub kodu APFS. Jak się przekonałeś, dokonano tylko bardzo zgrubnej inżynierii wstecznej. Próba interpretacji tego, co klucz 2 źle porównuje w fsrootdrzewie, jest w tym momencie czystą spekulacją.

Nie ma możliwości konwersji z powrotem na HFS + . Istnieje jednak nieoficjalny sposób rezygnacji .

Nie ma potrzeby wykonywania fsckpolecenia, co oznacza, że ​​FS spróbuje naprawić coś złego w locie, online. Żaden system plików nie może być odporny na wszystkie potencjalne błędy związane z uszkodzeniem lub implementacją. Jeśli czegoś nie można naprawić fsckoffline, to naprawdę nie ma szans, aby to naprawić online.

Jednak jednym potencjalnym scenariuszem jest błąd z fsckkodem systemowym, a nie kod, ale znowu to czysta spekulacja bez możliwości zrozumienia, co jest nie tak. To twój wybór, ale zmiana formatu jest najbezpieczniejszym punktem.


Nie chcę tego robić co kilka dni - to nie jest długoterminowa opcja.
PJJ

Jest to możliwe, ale mało prawdopodobne, że natrafiłeś na błąd. Jeśli sformatujesz i przeinstalujesz, a błąd się powtórzy, przyjrzałbym się możliwemu błędowi sprzętowemu jako takiemu (i prawdopodobnie bardziej) niż błędowi w APFS.
Steve Chambers

Może i nie - problem polega na tym, że nie ma dokumentacji, żadnych źródeł, nic. Flagi fsck_apf można odkryć, przeszukując pliki binarne - dlatego radzę trzymać się z dala od APFS do dnia, w którym jądro Linuksa będzie mogło montować woluminy APFS w trybie r / w.
PJJ

2

Spróbuj sprawdzić swoją pamięć RAM.

Miałem podobny problem z 10.13 (High Sierra) na iMacu 2017 (18,3) z fabrycznym dyskiem SSD i pamięcią RAM innej firmy. Często się zawiesza, a pierwsza Narzędzie dyskowe zgłosiła błędy, takie jak „Mapa obiektów jest nieprawidłowa” i stwierdza „Weryfikacja lub naprawa systemu plików nie powiodła się”. Za każdym razem formatowałem dysk SSD i ponownie instalowałem system macOS i oprogramowanie, ale problem powrócił po kilku dniach. Przeszedł pomyślnie Diagnostykę Apple, a mój lokalny sklep Apple nie był w stanie wykryć żadnych problemów sprzętowych (po usunięciu pamięci RAM innej firmy). Nie miałem problemów na wielu innych komputerach, w tym na dwóch innych komputerach iMac, MacBooku i kilku maszynach wirtualnych macOS.

To, co naprawiłem, to dla mnie dopasowanie pamięci RAM według banku, tzn. Bank 0 (DIMM 0/1) zawiera dopasowaną parę pamięci RAM Apple, a Bank 1 (DIMM 0/1) zawiera dopasowaną parę pamięci RAM innej firmy.

Aktualizacja 2018-01-06: Właśnie dostałem kolejną awarię po 1 tygodniu. (Jest to problem z przypadkowymi awariami). Tymczasowo usunąłem pamięć RAM innej firmy, gdy przeprowadzam więcej testów.

Aktualizacja 2018-01-22: Po 10 dniach z nową pamięcią RAM problem nie wystąpił. Myślę, że mój problem został spowodowany złą pamięcią RAM. (Może APFS używa pamięci RAM jako pamięci podręcznej?).


Cześć Greg, w większym / mniejszym stopniu wycofałem się do HFS - z własnego doświadczenia zdecydowanie radzę trzymać się z dala od APFS, dopóki Apple nie wyda źródeł / odpowiedniej dokumentacji i nie będzie implementacji innych firm. Krótko mówiąc - nie dotykaj APFS, dopóki jądro Linux nie będzie w stanie go zamontować :)
PJJ

Używam go od pierwszego dnia bez żadnych problemów. Myślę, że APFS nie jest tutaj problemem. Zamiast tego może być zły sprzęt.
Paul-Sebastian Manole,

0

Mogłem odzyskać pliki po utworzeniu obrazu dysku z uszkodzonej partycji APFS i można go zamontować.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.