Czy można odzyskać sformatowaną partycję macOS


3

Backstory: Po tym, jak dzisiaj poszedłem do Apple Store, dysk na moim komputerze Mac został wyczyszczony przez pracownika, ponieważ miałem go wymienić. Wystąpił problem z jednostką zamienną, więc oddali mi moją starą maszynę z dyskiem SSD zresetowanym do ustawień fabrycznych.

Ponieważ pracownik prawdopodobnie właśnie użył interfejsu DiskUtil do wyczyszczenia dysku, zastanawiałem się, czy istnieje jakiś sposób, aby odzyskać moje dane, na przykład poprzez przebudowanie tabel woluminów HFS do ich poprzedniego stanu. Użycie kopii zapasowej zajęłoby kilka dni, aby odzyskać wszystko, a ja chcę wypróbować inne opcje przed przywróceniem kopii zapasowej, która uszkodzi dane i uniemożliwi dalsze odzyskiwanie.

Mały problem: mam tylko Sierra odzyskiwania pamięci USB, dzięki czemu można używać tylko terminal z tym co już jest zainstalowany, jak gpt, diskutillub pdisk. Na przykład TestDisk nie działa, ponieważ wydaje się, że brakuje mu pewnych zależności w tym środowisku odzyskiwania.


Musisz zapytać pracownika Apple Store, co zrobiła. Jeśli tablica partycji była jedyną rzeczą do zniszczenia, można ją odzyskać. Jeśli „dysk” został skasowany (= odnowiono tablicę partycji i zapisano nowy mniej lub bardziej pusty system plików), prawie nie będziesz w stanie przywrócić pojedynczych plików, ale w żaden sposób cały system plików ze wszystkimi plikami / plikami systemowymi.
klanomath

@klanomath Użył aplikacji Disk Utility z systemu odzyskiwania i właśnie skasował stamtąd dysk. Rozumiem przez to, że Narzędzie dyskowe pokazuje teraz, że wewnętrzny dysk ma 1 partycję o nazwie Macintosh HD (której nie użyłem). System plików powinien być taki sam (HFS), więc może został przepisany, ale nie jestem pewien, w którym z dwóch przypadków byłby odpowiedni. Jakiś wgląd?
LaX

2
Kasowanie woluminu: nowy system plików jest zapisywany, a wszystkie poprzednie struktury plików (plik alokacji / plik katalogu / plik atrybutów / itp. ~ 200-300 MB) są usuwane / zastępowane / zwykle nadpisywane na dysku twardym - być może nadpisywane na dysku SSD, ale co najmniej trudne do odzyskania.
klanomath

@klanomath OK, wygląda na to, że nie mam szczęścia, ponieważ kasowanie najprawdopodobniej usunęło dowolną strukturę.
LaX

Odpowiedzi:


1

Istnieje kilka profesjonalnych, komercyjnych opcji odzyskiwania danych.

Jednym z nich jest DiskWarrior, jako zewnętrzny nośnik rozruchowy, który może odzyskać uszkodzone systemy plików. Ponieważ jednak system plików został całkowicie wyczyszczony, konieczne będzie skanowanie blokowe surowych danych.

DataRescue jest tu narzędziem z wyboru. Uruchamiając go z innego komputera Mac, podłącz bieżącą maszynę za pomocą FireWire lub Thunderbolt w trybie dysku docelowego (uruchom bieżącą maszynę, naciskając i przytrzymując klawisz t). Pojawi się jako dysk zewnętrzny na drugim komputerze Mac. Wybierz dysk jako źródło w DataRescue i uruchom pełne skanowanie. To będzie trwać wiele godzin. Po zakończeniu możesz wybrać, który ze zrekonstruowanych plików ma zostać zapisany w nowej lokalizacji.

Bezpośrednia manipulacja na dysku nie jest możliwa, szczególnie nie teraz, gdy wydaje się, że nowy system operacyjny został już zainstalowany. Bez tabeli partycji i informacji o metadanych dane są tylko na dysku, ale w nieużyteczny sposób. Dlatego współczesne systemy plików zapisują informacje o metadanych w kilku lokalizacjach na dysku, więc jest bardziej prawdopodobne, że można je odzyskać, nawet jeśli sektor zawierający superblok jest uszkodzony. Ale ręczne wyczyszczenie informacji nawet nie pomogłoby.

Więc najlepszym rozwiązaniem jest rekonstrukcja plików za pomocą DataRescue. Możesz także poprosić dostawcę usług tworzenia kopii zapasowych w chmurze o przesłanie danych na dysk. Będzie to dość drogie, ale jeśli dane są ważne, po prostu zrób to i uważaj to za trudną lekcję na przyszłość.


Od tamtej pory ponownie instalowałem nowy system operacyjny, ale kiedy zadawałem to pytanie, nie było. Z czyszczenia danych utworzono tylko nowy system plików. Moje pytanie może nie być wystarczająco jasne, ale ponieważ mam już kopię zapasową, odzyskanie tylko kilku plików nie wystarczy, ponieważ mogę to zrobić. Chcę odzyskać cały dysk w oryginalnym stanie.
LaX

W takim przypadku odpowiedź na twoje pytanie jest taka, że ​​to, o co prosisz, jest niemożliwe.
herrbischoff

0

Jeśli masz kopię zapasową, to jest właściwy sposób. Jak duży jest dysk? Powinien przywrócić go w mniej niż 12 godzin dzięki połączeniu USB2. Jeśli przywracasz dane z kopii zapasowej w chmurze, zajmie to dużo czasu. Ale nadal jest to prawdopodobnie najlepsza opcja.

Możesz spróbować znaleźć narzędzie do odzyskiwania danych, ale dyski SSD mają procedury usuwania śmieci, które często usuwają „usunięte” dane. Jeśli dysk zostanie sformatowany, a następnie ponownie zainstalowany system operacyjny, prawdopodobnie wszystko zniknie. W każdym razie jest to prawdopodobnie zbyt trudny problem, chyba że z jakiegoś powodu nie masz kopii zapasowej.


Nie, ponieważ kopia zapasowa jest w chmurze, a dysk ma pojemność 512 Gb. Miałem tę kopię zapasową, aby stopniowo przywracać dokumenty na mój komputer zastępczy, ponieważ potrzebowałem ich, ponieważ chciałem zacząć od nowa, ale kopia zapasowa zostanie usunięta za 30 dni, jeśli nie będę w stanie przywrócić wszystkiego. Ale na starszej maszynie, którą mam obecnie, chciałbym zachować wszystko tak, jak wcześniej, jeśli to możliwe.
LaX

Ojej. Myślałem, że wahasz się przed przywróceniem wehikułu czasu.
Morgan Rodgers,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.