Inżynier AppleCare twierdzi, że komputery Mac potrzebują cotygodniowych restartów b / c „jądro wygasa”. Co to znaczy?


46

Używam MacOS Sierra na MacBooku Pro z połowy 2014 roku. Mniej więcej raz w tygodniu użycie procesora przez Safari staje się bardzo wysokie i staje się bardzo opóźnione. W ostatnim przypadku miałem tylko sześć otwartych okien, z których żadne nie odtwarzało filmów, ale użycie procesora przez Safari wynosiło 332%. Ponadto, nawet po zamknięciu wszystkich sześciu okien, użycie procesora przez Safari pozostawało na wysokim poziomie. Mogłem go zatrzymać tylko poprzez zamknięcie i ponowne uruchomienie Safari.

Dostałem ślad przechwytywania danych podczas jego trwania i wysłałem go do AppleCare, gdzie starszy doradca przesłał go do swojego zespołu inżynierów. Odpowiedź, którą otrzymał, była taka, że ​​wygląda na to, że nie dość często restartowałem komputer, co jest konieczne, ponieważ jądro wygasa (zaleca się co tydzień, a ja uruchamiam go ponownie co dwa miesiące). Ponieważ było to z drugiej ręki przez starszego doradcę, nie byłem w stanie uzyskać pełniejszych wyjaśnień technicznych. Ponadto nie udało mi się znaleźć żadnej oficjalnej dokumentacji Apple na ten temat.

Czy ktoś może mi podać szczegółowe wyjaśnienie techniczne, które wyjaśni, co się tu właściwie dzieje? Jestem szczególnie ciekawy, czy jest to coś szczególnego dla mikrojądra MacOS (w przeciwieństwie do jądra monolitycznego) i czy czas wygaśnięcia jądra jest ustalony na podstawie zegara ściennego, czasu procesora itp. Od ostatniego restartu, czy zależy od pewnych czynników. Dzięki!

[Dodam, że w latach 2004-2009 korzystałem z Power Maca G5, często z uruchomionymi 10 aplikacjami z 10 oknami, a także z programami C ++, których ukończenie zajęło tygodnie, ale nigdy nie uruchomiłem się ponownie, chyba że jest to konieczne do aktualizacji oprogramowania, i panika jądra występuje rzadziej niż raz / rok. Ale wszystkie trzy zalety MacBooka, których posiadałem (2008, 2011, 2014), powodowały panikę jądra co miesiąc lub dwa. Zastanawiam się teraz, czy dzieje się tak dlatego, że często nie uruchamiam ponownie komputera MacBook Pro - tyle, że nie był to problem z G5.]

Jeśli jest to pomocne, oto zrzut ekranu przedstawiający Monitor aktywności podczas wydarzenia opisanego w pierwszym akapicie. Wyświetlany jest również odczyt gadżetu Intel Power; wydaje się dziwne, że częstotliwość procesora wynosi tylko 1,3 GHz (jest to procesor Intel i7-4980HQ 2,8 GHz z Turbo Boost 4,0 GHz), gdy proces działa z 332%. To zachowanie przypomina mi (ale oczywiście różni się od) termiczne dławienie procesora, w którym system tworzy fikcyjne zadanie jądra z dużym obciążeniem (zwykle ~> 600%), aby zatrzymać inne procesy, co powoduje niską częstotliwość procesora (0,8 GHz) (przykład dławienia termicznego pokazano poniżej). Nie opublikowałem ich początkowo, ponieważ myślałem, że mogą one odwracać uwagę od mojego podstawowego pytania dotyczącego „wygasania jądra” i cotygodniowych restartów,

WYSOKA AKTYWNOŚĆ SAFARI:

wprowadź opis zdjęcia tutaj TERMICZNE PRZEPUSTOWANIE PROCESORA (DLA PORÓWNANIA): Ograniczanie temperatury na moim obecnym MacBooku Pro to osobny problem niż awarie jądra, ponieważ miałem awarie nawet zimą, kiedy pierwszy raz dostałem komputer i kiedy nie było ograniczenia termicznego, i dostałem je również z moimi poprzednimi dwoma MacBookami Pro. Właśnie opublikowałem to do porównania. [Jeśli jesteś ciekawy: dławienie występuje konsekwentnie, gdy używana jest dyskretna karta wideo (podłączony monitor 4K), a temperatura otoczenia osiąga 83F; Nigdy nie dławiłem się, gdy monitor jest odłączony. Komputer jest odpowiednio wentylowany; stoi na desce rozdzielczej mStand. Inżynier Apple twierdzi, że należy go wezwać do serwisu w celu sprawdzenia wentylatorów pod kątem kurzu i ewentualnego ponownego zastosowania pasty termicznej. Jest objęty gwarancją, ale mogę ”

wprowadź opis zdjęcia tutaj


AKTUALIZACJA, 23 CZERWCA 2017: Nie mogłem ponownie połączyć się z oryginalnym starszym doradcą AppleCare, więc rozmawiałem z nowym, który przejął moją sprawę. Jest z Apple od około dekady i powiedział, co następuje (parafrazuję):

1) Cotygodniowe ponowne uruchamianie. Jest zbyt silny, aby powiedzieć, że są wymagane. Są raczej dobrą praktyką. MacOS ładuje jak najwięcej do pamięci RAM, aby zmaksymalizować wydajność, a jeśli komputer nie korzysta z pamięci ECC (co robią tylko MacPros), wkradają się błędy. W końcu mogą powodować panikę jądra. Ile czasu to zajmuje różni się znacznie w zależności od wzorca użytkowania. Niektórzy mogą uniknąć długiej pracy bez paniki, inni nie. [Nie chodzi tylko o to, jak intensywne jest twoje użycie, ale także o to, czego używasz. Tak więc jeden ciężki użytkownik może sobie poradzić z rzadkimi restartami, podczas gdy inny, używając innego oprogramowania, może wymagać częstszych.] Naprawdę chodzi o zarządzanie ryzykiem. Ponowne uruchomienie usuwa pamięć RAM, umożliwiając jej rozpoczęcie od nowa. Im dłużej czekasz między restartami, tym więcej błędów się kumuluje i tym większe jest ryzyko paniki jądra. Chociaż tydzień nie jest konkretną wytyczną - w rzeczywistości nie ma konkretnych wytycznych; powiedzmy, że możesz wykorzystać dwa tygodnie - z reguły Apple uważa, że ​​regularne ponowne uruchamianie jest dobrą praktyką z powyższych powodów. Jeśli chcesz utrzymać to ryzyko na bardzo niskim poziomie, cotygodniowe restarty są doskonałą praktyką.

[Moje jedno spostrzeżenie: To nie wyjaśnia, dlaczego nie dostałem paniki w jądrze z moim PowerPC, który chociaż może zająć pamięć ECC, nie może korzystać z funkcji ECC - chyba że sam chip PowerPC używał pamięci inaczej niż procesor Intel, nawet z tym samym systemem operacyjnym.]

Jeśli chodzi o przykład farmy serwerów, który został podniesiony, nie będzie to problemem dla serwerów używających pamięci ECC, takich jak stary Mac XServe. Jednak Mac Minis oczywiście nie, więc jestem ciekawy, jak często https://macminicolo.net (wspomniany przez Matt Holland w komentarzu poniżej) stwierdza, że ​​Mac Minis, które hostują w swojej farmie serwerów, muszą być restartowane.

2) Wygaśnięcie jądra: Nigdy o tym nie słyszał. Skontaktuje się z inżynierem w celu wyjaśnienia i powinien zgłosić się w ciągu około tygodnia. Dam ci znać, co on mówi. W ramach tego będzie starał się uzyskać jaśniejszą odpowiedź na temat wykorzystania procesora Safari (jak wspomniałem powyżej, inżynierowie Apple mają rzeczywiste dane śledzenia tego zdarzenia, więc mają dobre informacje na ten temat).

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE W SPRAWIE „WYGAŚNIĘCIA KERNELA” (ZAKTUALIZOWANO 9 STYCZNIA 2018 R.): Nigdy nie otrzymałem odpowiedzi od nowego starszego doradcy na temat „wygaśnięcia jądra”. Sam przeprowadziłem badania i odkryłem, że chociaż wydaje się, że nie ma czegoś takiego jak „wygasanie jądra” w OSX, istnieją (jak wspomniano również Zan Lynx w dyskusji poniżej) „timery jądra”, które wygasają (patrz http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S174228761500050X ). Więc moją najlepszą spekulacją jest to, że inżynier Apple Care odnosił się do upływu czasu jądrai że to jakoś zagubiło się w tłumaczeniu (by użyć wyrażenia Monomeeth) między inżynierem a oryginalnym starszym doradcą, przekształcając się w „wygasanie jądra”, kiedy ten starszy doradca próbował mi to przekazać. Niestety, nawet jeśli tak, nie wiem, dlaczego inżynier AC martwił się tym w związku z moim czasem pracy.

EPILOG (1 LIPCA 2018 r.): W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy korzystałem z komputera Mac zarówno z cotygodniowymi restartami, jak i bez nich. Konsekwentnie zauważyłem, że kiedy robię cotygodniowe restarty, mój Mac zachowuje się dobrze, ale kiedy tęsknię, dziwne zachowanie zaczyna się pojawiać. Mój wniosek jest taki, że chociaż generalnie nie może być prawdą, że komputery Mac wymagają cotygodniowych restartów, moja specyfikacja tak.

Moja konfiguracja:

Mam MacBooka Pro 11,3 z połowy 2014 roku (2,8 GHz Intel i7-4980HQ i 1 TB SSD z 4-liniowym łączem PCIe, sformatowanym w APFS). Przez cały ten czas (od stycznia 2018 r.) Uruchomiłem czystą instalację * High Sierra z zainstalowanymi tylko następującymi programami innymi niż Apple: MS Office, Mathematica, Logitech Gaming Mouse, Keyboard Maestro, Carbon Copy Cloner, Canon Printer , TomTom HOME, MacTeX (pakiet do korzystania z LaTeX), Firefox, Opera, Kindle, Kopiuj mniej, Zwiększ rozmiar, Decelerator, TestGen, Turbo Tax, Flux, Pasek uruchamiania i EtreCheck. [* To znaczy wyczyściłem dysk, zainstalowałem High Sierra, a następnie zainstalowałem powyższe programy.]

Ponadto wcześniej (w listopadzie 2017 r.) Przyniosłem komputer do Apple w celu naprawy gwarancyjnej w celu rozwiązania problemu dławienia termicznego i innych problemów. Okazało się, że pasta termiczna rzeczywiście się zużyła i wymieniono całą płytę główną wraz z baterią (była spuchnięta), obudową i gładzikiem. Od tamtej pory nie doświadczyłem dławienia termicznego.

Mój Mac spędza większość czasu w domu, podłączony do klawiatury Logitech K811 i myszy G502 oraz 27-calowego monitora 4K Dell P2715Q.


10
Ponownie uruchamiam tylko w celu aktualizacji systemu macOS i mam o wiele więcej rzeczy do zrobienia niż ty. Zakładam więc, że coś ważnego zaginęło w komunikacji tutaj.
nohillside

28
Jeśli technologia, z którą rozmawiałeś, naprawdę obwiniała jądro za brak restartu, powinien zostać zwolniony. macOS z czasem stał się coraz mniej niezawodny, a obwinianie użytkowników za problemy jest dość oburzające. Dobrze zaprojektowane jądro prawie nigdy nie panikuje. Linux jest dobrym przykładem.
William T Froggard,

19
”, co jest konieczne, ponieważ jądro (lub jądra?) wygasa (zaleca cotygodniowe „ To nic innego jak absolutnie czysta BS!
użytkownik3439894

16
„Ale wszystkie trzy zalety MacBooka, których posiadałem (2008, 2011, 2014), powodowały panikę jądra co miesiąc lub dwa”. Nie mogę tego zarzucić, ani twierdzenia Williama Froggarda, że ​​„macOS stał się z czasem coraz mniej niezawodny”. Miałem zarówno komputery Mac z procesorem PowerPC, jak i serię komputerów MacBook Pro z procesorami Intel i nie zauważyłem żadnych regresji stabilności. MacOS jest bardziej niezawodny niż kiedykolwiek wcześniej. Nigdy nie miałem paniki na jądrze na moim MBP z końca 2013 r. (Wciąż w codziennym użyciu), uruchamiam go ponownie może cztery razy w roku i jestem bardzo dużym użytkownikiem. Mówi się ci bzdury.
Cody Gray

6
Nie ma przekonującego argumentu PRZECIWKO regularnemu restartowaniu komputera i są to zalety. Nie chodzi o system operacyjny, chodzi o system operacyjny, sprzęt, sterowniki urządzeń, zainstalowane oprogramowanie innych firm ORAZ określone wzorce użytkowania użytkowników. Ludzie muszą przestać się zachowywać, jakby nigdy nie restartowanie systemu było jakąś odznaką honoru. To nie jest.
grill

Odpowiedzi:


65

Dokumentacja na ten temat nie istnieje.

Pracując jako Certyfikowany Inżynier Apple (CAE) mogę powiedzieć, że coś zdecydowanie zostało zagubione w tłumaczeniu (z braku lepszego słowa) z oryginalnego źródła (tj. Zespołu inżynierów) do doradcy AppleCare.

Choć jest dyskusyjne (opinie są bardzo zróżnicowane), które regularnie restartu komputera (czyli każdy komputer) jest korzystna, z pewnością nie ma jądra wygaśnięcie dzieje . I, jak już inni stwierdzili, ponowne uruchomienie komputera Mac jest wymagane tylko w przypadku ograniczonej liczby aktualizacji / aktualizacji (np. Aktualizacji oprogramowania układowego, aktualizacji systemu operacyjnego, aktualizacji sprzętu itp.).

Regularnie mam różne komputery Mac (w tym MBP) działające 24/7 przez kilka tygodni / miesięcy bez żadnych problemów. Zatem powiedzenie, że nie uruchamiasz wystarczająco często komputera, co jest konieczne, ponieważ jądro wygasa, jest niczym innym, jak tylko wyobrażeniem czyjejś wyobraźni. Wyobraź sobie, że wszystkie te komputery Mac używane jako serwery wymagają cotygodniowego restartu - Apple będzie roześmianym stadem branży IT!

Radzę zbadać (i być może zamieścić osobne pytanie) problemy związane z wykorzystaniem procesora przez Safari.


6
Czy są komputery Mac przeznaczone do użycia na serwerze?
JAB

15
@JAB Apple nie tworzy już montowanego na stojaku „serwera”, ale na pewno są tam komputery Mac obsługujące interfejsy API i strony internetowe, na przykład macminicolo.net
Matt Holland

5
@JAB Był taki, który nazywał się Xserve. Mac Minis są również szeroko stosowane jako serwery.
Dmitry Kudriavtsev

11
Firma Apple potrzebowała trzech wersji, aby dojść do wniosku, że „sformatowanie i ponowna instalacja” nie jest dopuszczalną procedurą zmiany adresu IP serwera. Nie chciałbym, aby wymagało to cotygodniowych restartów.
Mark

2
naszą pierwszą reakcją w dużej firmie technologicznej, kiedy zobaczyliśmy Maca Mini, było „Jest o 1/4” za wysokie ”(półki mają 1-3 / 4, Mac Mini miał 2”). Od tego czasu poprawili to.
Harper

24

Jak powiedzieli inni, wcale nie brzmi to jak rozsądna odpowiedź Apple i prawdopodobnie coś zostało utracone w tłumaczeniu. To powiedziawszy, miesięczna (lub prawie taka) panika jądra jest zdecydowanie czymś niezwykłym. Fakt, że utrzymywało się to na 3 różnych maszynach, wskazuje, że masz najgorsze szczęście przy zakupie niestabilnego sprzętu lub coś wspólnego zostało przeniesione z maszyny na maszynę.

Zakładam, że nie przeszczepiałeś układów RAM ani dysków twardych z laptopa na laptopa, więc zostawiasz oprogramowanie lub jakieś urządzenie zewnętrzne. Jeśli na każdym nowym komputerze, którego używasz TimeMachine lub wbudowanego oprogramowania Apple do przenoszenia środowiska, możesz migrować jakieś problemy z oprogramowaniem, to przy każdym uaktualnieniu komputera. Niestety, jedynym „szybkim” sposobem na sprawdzenie tego jest uruchomienie z czystej instalacji i używanie go, dopóki nie upewnisz się, że problem nie będzie się powtarzał. Jeśli masz dysk zewnętrzny, którego możesz użyć, jest to dla Ciebie możliwość, ale w przeciwnym razie musisz wykonać kopię zapasową wszystkiego i całkowicie ponownie zainstalować bez przywracania kopii zapasowej, co może być trudniejsze niż chcesz. To możliwe

Zakładając, że nie chcesz wykonywać tych kroków, postaram się ustalić, co łączy wspólną panikę każdego jądra. Jeśli wszystkie wydają się mieć miejsce i pokrywają się z Twoimi problemami z safari, to zawęża to do prawdopodobnego problemu w safari. Możesz spróbować użyć innej przeglądarki przez kilka miesięcy i sprawdzić, czy problem zniknie, lub spróbować wyeliminować wszelkie wtyczki / dodatki stron trzecich, które zainstalowałeś w safari. Jeśli problem będzie się powtarzał, niekontrolowane użycie procesora wydaje mi się niekontrolowanym procesem, prawdopodobnie z powodu błędu oprogramowania związanego z interakcją z reklamą lub innym skryptem śledzącym / javascript w witrynach, z których korzystasz. Po wyeliminowaniu wszystkich różnych wtyczek jako przyczyny problemu możesz spróbować zainstalować wtyczkę blokującą reklamy, najlepiej taką, która może również blokować javascript i maksymalnie zwiększyć jego restrykcyjność. Może to sprawić, że niektóre przeglądanie będzie mniej przyjemne (a może nawet popsuć niektóre strony, z których korzystasz), ale tego rodzaju wtyczki pozwalają również wyłączyć blokowanie na stronie dla poszczególnych witryn, więc z czasem możesz rozluźnić ograniczenia, aż znajdziesz witryna, która powoduje problemy. Stamtąd będziesz miał lepszą pozycję wyjściową do dokładnego określenia, co sprawia ci problemy.

Jeśli panika jądra występuje nawet poza użytkowaniem safari, być może patrzysz na problemy związane z safari spowodowane przez cokolwiek, co powoduje panikę jądra, w którym to przypadku chcesz rozwiązać ten problem, zanim spróbujesz znaleźć safari.

Urządzenia zewnętrzne mogą również powodować panikę jądra, jeśli nie zachowują się poprawnie. Jeśli więc używasz zewnętrznego dysku twardego lub czegoś innego zwykle podłączanego do portu USB lub innych portów rozszerzeń, spróbuj sprawdzić, czy nieużywanie tego urządzenia rozwiązuje problem. Nawet coś takiego jak pamięć USB może powodować problemy. To nie jest powszechne, ale z drugiej strony, miesięczna panika jądra też nie jest. Alternatywnie, jeśli zawsze używasz tego samego portu dla urządzenia, możesz wypróbować inny port, aby sprawdzić, czy jest to wewnętrzny problem sprzętowy, ale jest to mniej prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że problem nadal występuje na wielu komputerach.


Pamiętam, że co najmniej dwa razy przeprowadzałem czyste instalacje: zacznij od samego systemu operacyjnego, zainstaluj najnowsze wersje wszystkich aplikacji ze sklepu Apple Store lub witryn programistów, a następnie skopiuj moje foldery danych (proces ten zajmuje około dwóch 8 godzin ). Kiedyś próbowałem użyć do tego Time Machine, okazało się, że jest zbyt wadliwy i zacząłem od nowa, używając powyższej metody.
teoretyk

Masz rację, że urządzenia zewnętrzne mogą powodować panikę jądra. Jedynym wyjątkiem od solidnego zachowania, które opisałem dla mojego MacPro, był rok, w którym wielokrotnie wpadał w panikę. Współpracując z Apple, prześledziliśmy go do oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych dołączonego do zewnętrznego dysku twardego Seagate (oprogramowanie przeznaczone dla komputerów Mac!). Po usunięciu problem zniknął. Dlatego od tego czasu uważałem, aby nigdy nie używać oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych Seagate (lub WD) (używam Carbon Copy Cloner) [ciąg dalszy następny komentarz ....]
teoretyk

5
Ilekroć słyszę o komputerze Mac z dużą ilością paniki jądra, pytam, czy mają zainstalowane oprogramowanie Adobe. Odpowiedź brzmi zawsze tak. Po prostu powiedz ...
grill

1
@moneyt Nie kopiowałem żadnych plików Biblioteki, z wyjątkiem moich zakładek Safari; Po prostu pozwalam aplikacjom tworzyć ich nowe wersje. Poza tym były to dokumenty, zdjęcia, muzyka, e-maile itp. Wraz z (IIRC - nie mogę znaleźć moich notatek na ten temat) części / usr / local związane z LaTeX. Nie używam oprogramowania antywirusowego ani narzędzia technicznego, ale używam Adobe CS. Podejrzewam, że gdybym chciał bezpośrednio rozwiązać problem awarii jądra, napisałbym osobny post z ostatnim raportem o awarii (ostatnio nie zapisałem).
teoretyk

1
@ teoretyk Wydaje mi się, że część odpowiedzi otrzymanej od Apple (tj . wygląda na to, że nie dość często restartowałem komputer ) była próbą poradzenia sobie z objawem, a nie przyczyną. Porady oferowane przez Moneyt i innych tutaj są przydatne, ale sugeruję, abyś zadał pytanie dotyczące problemów z procesorem Safari (i być może kolejne pytanie dotyczące paniki jądra po następnej - chociaż te dwie mogą być powiązane). W ten sposób społeczność może pomóc Ci bardziej szczegółowo, ponieważ nie mamy pojęcia, co jeszcze próbowałeś (oprócz dzwonienia do AppleCare).
Monomeeth

15

Nie jestem pewien, z kim rozmawiałeś w Apple, ale komputery Mac, podobnie jak wszystkie urządzenia z systemem Unix, nie wymagają rutynowych restartów, z wyjątkiem niektórych aktualizacji.

Jeśli chodzi o jądro, jest ono sercem systemu operacyjnego. Może być tylko jeden ™. Nie powinno to mieć nic wspólnego z twoim problemem tutaj. Jeśli Safari ma niekontrolowane użycie procesora, najpierw spróbuję usunąć jego pamięć podręczną. W przeglądarce Safari kliknij menu Safari, wybierz Preferencje, wybierz kartę Prywatność, wybierz „Zarządzaj danymi witryny ...”, a następnie w końcu wybierz „Usuń wszystko”. Pamiętaj, że musisz zalogować się ponownie na niektórych stronach internetowych, ale nie stracisz nic ważnego.


Zrobiłem „Usuń wszystko” kilka razy, ale bezskutecznie. Zobaczę, czy uda mi się poprosić starszego doradcę o przesłanie dokładnego sformułowania od inżyniera Apple.
teoretyk

i dzięki, edytowałem mój post, aby usunąć liczbę mnogą „jądra”
teoretyk
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.