Jak czyścić 13-calową płytę główną MacBook Pro z połowy 2012 roku


11

Mój szwagier rozlał kawę na swoim 13-calowym MacBooku Pro w połowie 2012 roku tuż przed XMAS. Wyłączył Macbooka Pro i kilka dni później usunął HD. Kupił nowego Macbooka Pro dla XMAS, a stary HD działa dobrze w zewnętrznej obudowie.

W ostatni weekend dał mi swojego starego MacBooka Pro. Chciałbym, aby płyta główna i inne komponenty były czyste, aby zobaczyć, czy mogę to zrobić. Ale nie mam pojęcia, czego użyć i jak go wyczyścić?

Czy ktoś może podzielić się tym, jak bym to zrobił i czego użyłbym do jego wyczyszczenia?


Czy widziałeś już ten artykuł na iFixit.com?
bret7600

Jeśli gnije od świąt, obrażenia prawdopodobnie są teraz nieodwracalne. Zobacz apple.stackexchange.com/questions/219053/ ... okrutny, ale sprawiedliwy opis tego, co może się zdarzyć.
Tetsujin

Odpowiedzi:


7

Najpierw przetestuj !!

Okej, to może wydawać się dziwne (i wielu by się ze mną nie zgadzało), ale na podstawie twojego pytania brzmi to tak, jakby MBP został natychmiast wyłączony po wycieku i nie był używany od około pięciu miesięcy. Jeśli tak jest, istnieje bardzo realna szansa, że ​​MBP będzie w porządku, jeślipenetracja kawy nie była zbyt duża, a wyciek nie znajdował się w pobliżu najgorszych możliwych obszarów (nie mówisz, gdzie był wyciek ani jaka była jego ilość). Ale będąc człowiekiem, zakładam, że pierwszą rzeczą, którą zrobił twój szwagier (oprócz wyłączenia go), było usunięcie MBP z rozlanej kawy i zamoczenie wszelkich oczywistych zewnętrznych śladów kawy papierowymi ręcznikami. W moim imieniu może to być pobożne życzenie, ale sądzę, że gdyby miał rozsądny umysł, aby go wyłączyć, odłączyć od zasilania i nie uruchamiać go ponownie (plus wiedza wymagana do usunięcia dysku twardego), to miał pojęcie o tym, co on robił.

Wydaje mi się, że mówię, że gdybym to był ja, podłączałbym go do napędu rozruchowego (możesz to zrobić po prostu przez USB) i włączyć. Wkrótce będziesz wiedział, czy to zadziała. Jeśli tak, zaoszczędziłeś trochę wysiłku bez ryzyka związanego z czyszczeniem płyty logicznej (tj. Płyty głównej) itp. Jeśli to nie zadziała, Twoje szanse znacznie spadną, ale nie całkowicie. Poniżej znajduje się opis sposobu czyszczenia tablicy / komponentów.

OSTRZEŻENIE!!!

Przed rozpoczęciem upewnij się, że MBP nie jest podłączony do źródła prądu przemiennego.

Zdejmowanie dolnej pokrywy

Dolna pokrywa ma 10 śrub. Do ich usunięcia potrzebny jest śrubokręt krzyżakowy # 00. Podczas gdy możesz uciec od innej metody ich usunięcia, nie rób tego, ponieważ możesz wkręcić / uszkodzić śruby w procesie!

Ponadto zdecydowanie zalecam, aby po odkręceniu każdej śruby umieścić ją na ręczniku lub podobnym materiale, aby się nie poruszyły / nie przetoczyły, i aby zrobić to zgodnie ze wzorem, który usunąłeś. Wynika to z faktu, że te 10 śrub nie jest w rzeczywistości identycznych - trzy tylne są około 3 razy dłuższe niż pozostałe, a cztery przednie są śrubami z kołnierzem - więc upewnij się, że ich nie pomieszałeś!

Zalecane : zdecydowanie zalecam wykonanie pierwszych czterech kroków tego przewodnika iFixit - pokazuje on, jak zdjąć pokrywę i jak również wyjąć złącze akumulatora z gniazda na płycie głównej.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie czujesz się dobrze, wyjmując złącze akumulatora, możesz spróbować upewnić się, że akumulator nie jest naładowany !! Kiedy tak się stanie, naciśnij i przytrzymaj Power Buttonprzez chwilę (powiedzmy 15 sekund), a następnie pozwól MBP siedzieć tam przez co najmniej 20 minut, zanim zrobisz cokolwiek innego. To dobra okazja, aby napić się kawy - upewnij się, że nie pijesz jej w pobliżu MBP! :)

Wskazówka : Do odkręcenia śrub dobrze jest również użyć śrubokręta magnetycznego (aby nie upuścić ich na podłogę - większość z nich jest zbyt mała, aby łatwo ją znaleźć).

Po zdjęciu pokrywy i złącza akumulatora postępuj poniżej.

Czyszczenie kurzu i innych suchych substancji

Wszystko, co suche, czy to kurz, resztki starego owada itp., Powinno zostać usunięte przez delikatne zetknięcie całkowicie czystą szczotką. Możesz faktycznie użyć małego, czystego pędzla (najlepiej pędzla artysty) lub nawet szczoteczki do zębów - pamiętaj tylko, aby być delikatnym i nie używać niczego, co jest mokre lub brudne!

W niektórych przypadkach szczotka po prostu rozluźnia te substancje, a jeśli nie możesz ich zmieść szczoteczką, możesz użyć puszki sprężonego powietrza, aby delikatnie je zdmuchnąć.

Uwagi dotyczące: używanie puszki ze sprężonym powietrzem - Upewnij się, że nie wstrząsasz puszką ani nie rozpylasz jej do góry nogami. Przed natryskiem w dowolnym miejscu w pobliżu tablicy logicznej, najpierw spryskaj puszkę w innym miejscu, aby przyzwyczaić się do kontrolowania ciśnienia powietrza. Kiedy go użyjesz, postaraj się nie rozpylać go pod kątem.

Brud czyszczący itp

W tym przypadku wiemy, że będziesz musiał również wyczyścić rodzaj brudu (w końcu suszona kawa będzie początkowo nieco lepka, zwłaszcza jeśli zawiera w niej również cukier i / lub mleko). Niezależnie od tego proces jest w dużej mierze taki sam dla wszystkiego, co jest brudną mieszanką, czy to kawy, koksu, soku itp.

Ponieważ wnętrze MBP jest wyjątkowo precyzyjne i wszystko idealnie do siebie pasuje , nawet kurz może mieć trudności z dostaniem się do niego (zupełnie inaczej niż wiele komputerów stacjonarnych!). Oczywiście wentylatory chłodzące mogą zbierać kurz itp., Ale dałbym układowi logicznemu naprawdę dobry wygląd, ponieważ wyciek kawy może być ograniczony tylko do niewielkiej części wnętrza, w którym to przypadku można ograniczyć czyszczenie tylko do dotkniętego obszaru !

Jeśli okaże się, że na dowolnym wymiennym elemencie jest kawa, usuń te komponenty (np. Ten MBP ma dwa gniazda pamięci, więc usuń moduły pamięci RAM). Jeśli moduły RAM wyglądają, jakby miała na nie wpływ kawa, możesz je później wyczyścić osobno. Uwaga: Jeśli usuniesz jakieś składniki, zanotuj miejsce ich usunięcia. Zrób też wcześniej zdjęcie!

Teraz widziałem wiele różnych roztworów czyszczących stosowanych przez lata do czyszczenia wnętrza komputera, od domowych detergentów, które nie zawierają fosforanów, do metylowanych napojów spirytusowych (kiedy zobaczyłem, jak to robi się za pomocą rozcieńczalnika do farb). Jednak moim zdecydowanym zaleceniem i jedynym płynem, jaki kiedykolwiek używam w komputerze, jest alkohol do wycierania (taki jak alkohol izopropylowy). Możesz kupić różne stopnie czystości, ale ja wolę 100% alkohol izopropylowy (lub blisko niego). Powinieneś być w stanie kupić to w dobrym sklepie elektronicznym lub sklepie ze sprzętem. W przeciwnym razie, jeśli utkniesz, sprawdź w lokalnym supermarkecie, jaki alkohol izopropylowy sprzedają. Nawet jeśli nie możesz zbliżyć się do 100%, niższy poziom alkoholu izopropylowego jest lepszy niż większość innych środków czyszczących.

Moje osobiste preferencje to wylać trochę na niestrzępiącą się szmatkę lub ręcznik frotte lub ściereczkę do czyszczenia soczewek. Jeśli nie masz żadnego z nich, kup sobie niestrzępiącą się lub frotte ściereczkę - przyda się wiele razy. Jeśli naprawdę utkniesz, możesz użyć filtrów do kawy. Tak czy inaczej, użyj jednego z nich, aby wyczyścić dowolne miejsce na płycie logicznej ze śladami kawy.

Teraz, jeśli musieliście usunąć moduły RAM, ponieważ wykazywały ślady kawy, zacznijcie od użycia sprężonego powietrza (pamiętajcie moje wskazówki powyżej dotyczące używania tych puszek), aby przedmuchać je do czysta, szczególnie wokół styków. Teraz rób to samo, gdy gniazda znajdują się na planszy. Zakładając, że dostałeś mocny alkohol izopropylowy (powiedzmy 95% +), użyj tego do wytłumienia styków modułu pamięci RAM, a następnie włóż pamięć RAM do gniazd i wyjmij ją kilka razy, zanim przystąpisz do czyszczenia styków.

Kiedy skończysz, alkohol izopropylowy nie powinien długo wysychać - ale dla bezpieczeństwa możesz chcieć odczekać chwilę, zanim wszystko się złoży.

Testuję to

Gdy będziesz zadowolony, wszystko jest już suche i złożone ponownie, spróbuj włączyć zasilanie. Jeśli nie masz radości, zwróć uwagę na wszelkie słyszalne sygnały (np. Dźwięki startowe) lub czy w ogóle występują jakiekolwiek oznaki ich wzmocnienia.

  • Jeśli usłyszysz sygnały dźwiękowe i / lub usłyszysz oznaki włączania się, możesz spróbować (np. Zresetować SMC, zresetować NVRAM, uruchomić Apple Hardware Test, naprzemiennie moduły pamięci, wymienić niektóre komponenty itp.), Ale Zostawię to na inne pytanie, jeśli dojdzie do tego punktu.

  • Jeśli nie masz absolutnie żadnych oznak mocy, możesz zdecydować o całkowitym usunięciu płyty logicznej i sprawdzeniu jej pod kątem innych obszarów wymagających czyszczenia. W tym celu możesz przejrzeć ten Przewodnik iFixit , ale pamiętaj, że jest to o wiele bardziej zaangażowane niż powyższy proces.

Notatki


Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Mój szwagier zapomniał o zasilaczu i bateria jest wyczerpana. Przetestuję to wkrótce, jak powiedziałeś.
user100990

To działa!!! Nie musiałem nawet tego czyścić. Uruchomiłem z zewnętrznego El Capitan USB i wszystko wydawało się dobre. Wifi działa! Klawiatura działa! Wyświetlacz działa! Głośniki działają! Trackpad działa! Jeszcze do przetestowania napędu CD, ale tak naprawdę go nie potrzebuję. Jestem bardzo szczęśliwy! Danke!
user100990

Haha, cieszę się, że wszystko jest w porządku. Pierwszą rzeczą, którą chciałbym zrobić, to spróbować uruchomić test sprzętu Apple z Internetu. Kiedy to zrobisz, upewnij się, że wybierasz test rozszerzony. To zajmie trochę czasu, zwłaszcza jeśli masz dużo pamięci RAM, ale to pierwszy dobry krok do zrobienia, biorąc pod uwagę historię MBP! Powodzenia w tym wszystkim! :)
Monomeeth
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.