Dlaczego w moim komputerze jest rząd turecki?


9

Patrząc na dostęp do pęku kluczy, widzę, że „TÜBİTAK UEKAE Kök Sertifika Hizmet Sağlayıcısı - Sürüm 3” jest wymieniony jako zaufany główny urząd certyfikacji. W tym artykule z 2013 roku rozumiem, że:

mój laptop ufa cokolwiek podpisanego przez „TÜBİTAK UEKAE Kök Sertifika Hizmet Sağlayıcısı”. Najwyraźniej jest to turecki podmiot rządowy. Teraz nie mam szczególnego powodu, aby im nie ufać, ale jeszcze minutę temu nie miałem pojęcia, że ​​mój komputer im ufa. Co ważniejsze, tak naprawdę nie wiedziałbym, czy ten certyfikat zostałby wbudowany w [system operacyjny], czy po prostu dodany w zeszłym tygodniu przez złośliwe oprogramowanie…

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Czy to normalne? Jak mam sobie z tym poradzić?

  • Usunąć certyfikat? (Czy jest to w ogóle możliwe w przypadku SIP?)
  • „Niezaufać” certyfikatowi?
  • Czy istnieje sposób na zneutralizowanie wszystkich certyfikatów, których nie było podczas pierwszej instalacji systemu operacyjnego? (czy to nawet dobry pomysł?)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Warto zauważyć, że w moim Dostępu do pęku kluczy znajduje się kilka innych dziwnie nazwanych (dlatego podejrzanych do mnie) certyfikatów. Zgodnie z komentarzami do tego podobnego pytania jestem niechętny, aby po prostu zacząć usuwać / wyłączać certyfikaty bez lepszego zrozumienia tego, co robię, jak cofnąć wszelkie szkody, które mogę spowodować, usuwając certyfikaty, które wyglądają podejrzanie lub lepiej rozumiem problemy bezpieczeństwa.

Przepraszamy, jeśli jest to zbyt ogólne pytanie, ale co robi rząd turecki na moim komputerze i czy powinienem pozbyć się ambasady, którą zainstalowali na moim komputerze?

Jestem szczególnie ostrożny, ponieważ widocznie istnieje „ turecka rodzina przestępcza ”, która grozi kontami Apple, które, jak twierdzą, pojawią się 7 kwietnia 2017 r.

FWIW: macOS Sierra 10.12.4, MacBook Air z połowy 2012 r

Odpowiedzi:


6

Na tej liście „zaufanych certyfikatów głównych w systemie iOS 9” firmy Apple wydaje się, że jest to tylko jeden z wielu zaufanych organów głównych na całym świecie. Chociaż dotyczy to systemu iOS, a nie macOS, o co pytasz, zakładam, że Apple zachowałby parzystość w tych systemach operacyjnych.

Jeśli chcesz im zaufać, wyobrażam sobie, że jakaś część Internetu (nawet niewielka) może przestać sprawdzać certyfikaty SSL na twoim komputerze.

Edycja: Oto kolejna lista specyficzna dla systemu macOS, prosto z Apple.


dzięki - prawdopodobnie nie ma ostrzeżenia, jeśli „nie ufam” certyfikatowi, a później odwiedzę witrynę, która go wymaga?
Pan Kennedy

Również bardzo pomocne, aby zobaczyć, że TÜBİTAK UEKAE znajduje się na liście OSX!
Pan Kennedy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.