Selektywne udostępnianie plików w publicznej kawiarni


3

Dwaj przyjaciele i ja siedzimy w kawiarni. Chciałbym, aby przeglądali zdjęcia rodzinne, które przechowuję w ~ / Family-Pictures. Nie mamy żadnych kabli ani przewodów, a z nieistotnych powodów obaj znajomi potrzebują równoczesnego dostępu do tego jednego folderu bez mojego hasła. Nie chcę też, aby ktokolwiek w sklepie dostał mój Mac lub jego zawartość.

Jak skonfigurować komputer Mac do udostępniania innym dwóm komputerom?


Masz tutaj kilka pytań. Byłoby lepiej, gdyby każde pytanie było własnym postem. Ale pozwól mi spróbować się z tym pogodzić.
Daniel

Ponieważ to pytanie jest już w połowie pytaniem, które chciałem zadać. Gdybym znał dokładnie pytanie, które chciałbym zadać, byłbym daleko do znalezienia odpowiedzi.
Calaf

Zgadzam się. Czy to nie tak często działa? Czy możesz o tym porozmawiać na czacie?
Daniel

Witamy, aby zapytać inaczej! Jak wspomniano, jest tutaj sporo pytań. Ponieważ tak naprawdę nie pasuje to do tego formatu pytań i odpowiedzi, masz kilka opcji. Po pierwsze, możesz uczynić to pytanie bardziej ogólnym: „Jak mogę udostępniać zdjęcia znajomym w tej samej sieci Wi-Fi?”. Lub możesz zadać konkretne pytania, które masz tutaj jako osobne pytania: „Czy mogę udostępniać pliki w dowolnym folderze przez WiFi”, „Jaki jest efekt„ innych ”uprawnień”, „Czy mogę udostępniać pliki przez klienta Wi-Fi -klient bez serwera? ”. Każda z tych opcji jest w porządku, ale muszę zamknąć to pytanie. Dzięki.
Nathan Greenstein,

Odpowiedzi:


1

Możesz udostępnić folder, wybierając go w Finderze, naciśnij CommandI(lub wybierz Uzyskaj informacje) i zaznacz pole „Folder udostępniony”. Będziesz musiał włączyć udostępnianie plików w Preferencjach systemowych, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Twoje drugie i trzecie pytanie ma jedno rozwiązanie, które może rozwiązać oba problemy. O ile użytkownicy nie mają kont na twoim komputerze, masz rację, że udostępniasz pliki wszystkim w sieci. Możesz jednak utworzyć sieć peer-to-peer, do której dołączą tylko Twoi znajomi. Przejdź do menu Wi-Fi i wybierz „Utwórz sieć”. Nadaj swojej sieci nazwę i hasło oraz przekaż te informacje znajomym.

Pamiętaj, aby wyłączyć udostępnianie, gdy skończysz, w przeciwnym razie członkowie innych, bardziej publicznych sieci będą mogli czytać twoje pliki.


Możesz udostępnić folder, wybierając go w Finderze, naciśnij <kbd> Polecenie</kbd> <kbd> I </kbd> (lub wybierz Uzyskaj informacje) i zaznacz pole „Folder współdzielony”. Będziesz musiał włączyć udostępnianie plików w Preferencjach systemowych, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Daniel

Nie jestem pewien, co się dzieje, gdy klikniesz pole „Folder współdzielony”. Następnie wykonanie „ls” nadal pokazuje katalog jako „drwx ------”. W jaki sposób udostępnianie odbywa się pod względem systemu plików? Wyobraziłem sobie również, że będzie ~ miękkie łącze (ln-s) z ~ / Public, ale tak nie jest.
Calaf

„... każdemu w sieci” Jaka sieć? Jeśli jestem podłączony do Wi-Fi w Starbucks, czy „sieć” obejmuje wszystkich, którzy również są połączeni?
Calaf

W rzeczy samej. Musisz albo utworzyć prywatną sieć (rozwiązanie, które nakreśliłem), albo utworzyć konto na swoim komputerze, do którego znajomi mają hasło.
Daniel

Publiczny nie jest udostępniany za pośrednictwem uprawnień systemu plików. Jest on udostępniany za pośrednictwem procesu serwera uruchomionego na komputerze. Aby zobaczyć, co się zmieniło, zaznacz „udostępnij” dla folderu, a następnie przejdź do Preferencji systemowych »Udostępnianie» Udostępnianie plików i zobacz, że istnieje teraz osobny folder udostępniania oprócz ~ / Public.
Daniel

0

W oparciu o twoje wymagania, aby nikt inny nie mógł uzyskać dostępu do udziału i że nie chcesz rozdawać haseł, proponuję wyjść poza system operacyjny i użyć do tego oprogramowania innych firm.

W szczególności: Dropbox .

Zdarza się, że obejmuje ten przypadek użycia w przyjemny sposób, który zapewnia pożądane bezpieczeństwo i wygodę, której szukasz. Jest również niezależny od systemu operacyjnego, co jest miłe, jeśli twoi znajomi nie mają również komputerów Mac.

  1. Pobierz i zainstaluj Dropbox na komputerze Mac. Utwórz konto i uruchom je.
  2. W nowym ~/Dropboxfolderze utwórz nowy folder. Nazwij to Shared with Bobtak, abyś wiedział, że wszystko, co w nim umieścisz, zostanie udostępnione Bobowi.
  3. Zaloguj się do konsoli internetowej Dropbox pod adresem http://www.dropbox.com
  4. Znajdź folder w konsoli internetowej. Kliknij raz, aby wyświetlić menu opcji folderów i wybierz „Zaproś do folderu” z listy opcji.
  5. Wpisz adres e-mail Boba.

Gdy Bob dołączy do Dropbox i folderu jako współpracownik, wszystko, co umieścisz w tym folderze, zostanie zsynchronizowane z kontem Dropbox drugiej osoby i wszystkimi komputerami, które zostały połączone z tym kontem.

Po zakończeniu udostępniania odwróć proces:

  1. Znajdź folder w konsoli internetowej Dropbox.
  2. Kliknij na nią, aby wyświetlić menu opcji.
  3. Wybierz „Opcje folderów współdzielonych”
  4. Kliknij kartę „Członkowie”, znajdź Boba na liście i powiedz „Wyrzuć”

Będziesz mieć możliwość pozostawienia plików na dysku lub wyczyszczenia. Od ciebie zależy, co robisz.

Z niewielką niedogodnością związaną z tym, że dane, które chcesz udostępnić, muszą ~/Dropboxznajdować się w Twoim folderze, obejmuje to wszystkie Twoje żądania: jest bezpieczny (tylko Ty i osoba zaproszona do folderu może zobaczyć udział), nie wymaga żadnych haseł do nie musisz włączać żadnych usług na komputerze Mac, które mogłyby dać innym osobom na tym publicznym dostępie Wi-Fi do Twojego komputera.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.