Sprawdź, czy MacBook jest nowy, czy nie


16

Kupiłem nowego MacBooka Pro 13, 2015.

Jak mogę sprawdzić, czy jest nowy czy używany? Nie mam na myśli kontroli optycznych. Może jakieś wartości systemowe itp.


1
Zainstalowana wersja systemu macOS, znacznik czasu kluczowych katalogów systemowych, pakiet, z którego pochodzi, wiarygodność dostawcy itp., Może być wiele wskaźników
nohillside

@patrix to był trochę nie faktyczny system operacyjny i zaktualizowałem go po pierwszym uruchomieniu. Nie wiem, który to był.
MikroDel,

@patrix reszta twojego komentarza - nie wiem jak to sprawdzić :) dlatego to pytanie
MikroDel

1
Być może wypełnienie numeru seryjnego w witrynie gwarancyjnej Apple może dostarczyć informacji wystarczających do ustalenia, czy jest nowy? Nie mam mojego komputera Mac, aby sprawdzić, jakie informacje są dostępne na tej stronie.
Saaru Lindestøkke

@ SaaruLindestøkke - sprawdziłem to na tej stronie. Ta informacja jest w porządku - 1 rok po pierwszym dniu, w którym ją wykorzystałem.
MikroDel,

Odpowiedzi:


23

Jedyne, co mogę o tym myśleć, nie może zostać oszukane przez usunięcie i instalację systemu operacyjnego, to liczba cykli na baterii, pod warunkiem, że jest to oryginalna bateria. Zasadniczo ta liczba mówi, ile razy bateria została wyczerpana i naładowana.

Liczba cykli baterii: kliknij menu Apple, a następnie „Informacje o tym komputerze Mac> Raport systemu ...> Sprzęt> Zasilanie” i poszukaj „Licznik cykli” w sekcji „Informacje o baterii> Informacje o zdrowiu”

Im niższa liczba, tym lepiej. Teraz jest szansa, że ​​sprzedawca, którego kupiłeś, wymienił baterię, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Wymontowanie i ponowne zainstalowanie baterii w tych modelach wymaga dużo pracy (patrz pełne 34 kroki tutaj ), więc jeśli bateria nie jest wadliwa lub zbliża się koniec jej cyklu życia, nie ma sensu jej wymieniać.

Możesz także skontaktować się z pomocą techniczną Apple i zapytać, czy numer seryjny tego urządzenia został wcześniej zarejestrowany pod inną nazwą niż Twoja. Nie mogą podać poprzedniej nazwy ani żadnych innych informacji na koncie, jeśli zostało wcześniej zarejestrowane (ze względu na przepisy dotyczące prywatności), ale nie rozumiem, dlaczego nie mogli po prostu dać ci znać, jeśli urządzenie zostało już zarejestrowane je w przeszłości.


1
liczba cykli = 1
MikroDel,

2
@NYKg, co sprawia, że ​​masz pewność, że nie można sfałszować numeru? (Oryginalne pytanie). Nie wątpię, że liczba cykli baterii jest ogólnie bardzo dobrym wskaźnikiem użytkowania MacBooka. Ale nie byłbym pewien, czy licznik nie może zostać nadpisany jakąś sztuczką.
Emil

2
@Emil Fair pytanie. Kiedy pracowałem dla Apple'a, to właściwie pytanie zadałem inżynierowi, kiedy musiałem eskalować szczególnie trudny przypadek i powiedziano mi wtedy, że nie jest to możliwe. Mój umysł również błąkał się i czasami myślę, że może jest tam człowiek wystarczająco inteligentny, aby wymyślić, jak napisać skrypt lub wykonać coś w Terminalu, aby zmienić tę liczbę, ale byłoby to oparte na oprogramowaniu (z powodu braku lepszych warunków) . Po E&I (co zwykle odbywa się przed lub po odsprzedaży) powróci do swojego naturalnego stanu.
NYKg

3
@Emil: Nowoczesne akumulatory o wysokiej wydajności mają własny mikrokontroler z własnym systemem operacyjnym. Bateria sama robi liczenia, MacOS tylko pobiera dane z akumulatora. Teraz, to mogłoby być możliwe, aby włamać mikrokontrolera na baterii, ale bardzo wątpię.
Jörg W Mittag

1
@MikroDel Przepraszam, to znaczy „Usuń i zainstaluj”. To tutaj wymazujesz komputer Macintosh HD (zwykle po utworzeniu kopii zapasowej) i ponownie instalujesz system operacyjny z partycji odzyskiwania zamiast po prostu ponownie instalować system operacyjny z App Store.
NYKg

5

Spójrz na dysk twardy. SMART statu powinien mieć dużo informacji.

Oto jak na to spojrzeć:

Czy istnieje narzędzie dla systemu Mac, które wyświetla informacje o dysku SSD, takie jak zdrowie itp…?

Próbkowanie z mojego komputera:

0x01 0x008 4      17080 --- Lifetime Power-On Resets
0x01 0x010 4      13034 --- Power-on Hours
0x01 0x018 6   71009610622 --- Logical Sectors Written
0x01 0x020 6    689785468 --- Number of Write Commands
0x01 0x028 6   96669153261 --- Logical Sectors Read
0x01 0x030 6   1474232041 --- Number of Read Commands

Jest jeszcze mniej prawdopodobne, że wymieniliby dysk twardy niż akumulator :)


Nie ma sposobu, aby to sprawdzić bez aplikacji, które powinieneś kupić lub wypróbować? Z narzędziami na pokładzie nie jest to możliwe?
MikroDel,

1
@MikroDel smartmontools jest bezpłatny i ma niewielką powierzchnię (> 500 kb)
klanomath

Tak. Przeczytaj pozostałe odpowiedzi.
Antzi

1

Jednym z podejść jest zajrzenie do folderu Library / Receipts; pokaże to wiele instalacji / aktualizacji, wraz z datami, i daje dobre wskazanie użytkowania, które nie jest powiązane z żadnym użytkownikiem (informacje o użytkowniku można łatwo usunąć). Wydaje się, że działa to na starszym systemie OS X (10.9).

W najnowszych wersjach systemu operacyjnego foldery Potwierdzenia są nieaktualne; zamiast szukać tam śladów instalacji / aktualizacji, otwórz Informacje o systemie i spójrz na Oprogramowanie / instalacje, aby wyświetlić listę zainstalowanych łat / aktualizacji itp., wraz z datami. W ciągu ostatnich sześciu lat na bieżąco aktualizowałem mój system i zarejestrowałem tam setki wpisów.


Znalazłem „Bibliotekę”, ale nie znalazłem „Potwierdzeń”
MikroDel,

Może to zależeć od wersji systemu operacyjnego; Uważam, że zarówno / System / Biblioteka / Potwierdzenia mają ostatnie daty, jak i / Biblioteka / Potwierdzenia ze starszymi datami (powrót do 10.5).
Whit3rd,

Mam system operacyjny 10.12.2
MikroDel,

Problem polegałby na tym, że nikczemny sprzedawca zrobiłby świeżą instalację systemu macOS, co jest dość łatwe, a wspomniany folder byłby pusty.
Allan

@Allan: tak, ale dałoby to wskazówkę (prawdopodobnie nie byłoby wpisu CPU_AHT w teście fabrycznym).
Whit3rd,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.