Czy mogę wyczyścić klawiaturę Macbooka Pro za pomocą wódki?


42

W domu nie mam żadnych środków czyszczących, a jedynym alkoholem, jaki mam, jest wódka.

Czy można go użyć do czyszczenia klawiatury i gładzika, czy może uszkodzić laptopa? (Myślę, że alkohol jest często używany do czyszczenia komputerów, ale nie jestem pewien, czy to ten sam rodzaj alkoholu)


46
Czy spieszysz się z czyszczeniem klawiatury?
nohillside

17
Ze względu na studia mogę śmiało powiedzieć, że nie rozlewaj na nią połowy butelki, to go uszkodzi.
DasBeasto

10
Lepiej pij rzeczy, dopóki nie założysz gogli „wodka” , a następnie sprawdź ponownie, czy klawiatura / gładzik naprawdę wymaga czyszczenia ...
klanomath


21
Tylko w przypadku korzystania z iVodka , która wymaga specjalnego klucza zwanego iSpout , dostępnego w Apple za 79,95 USD.
Carl Witthoft,

Odpowiedzi:


60

Rodzaj alkoholu jest mniej ważny niż to, jakie są w nim inne zanieczyszczenia.

Nawet mocna wódka to 50% wody i nieznanych zanieczyszczeń.

Po wielu komentarzach i innych odpowiedziach na temat tego, co może być lub nie w wódce -
From The Chemistry of Vodka - Struktura, dodatki i zanieczyszczenia

Ostatnim czynnikiem są dodatki. Chociaż myślimy o wódce jako o etanolu i wodzie, w wielu krajach dozwolone jest dodawanie niewielkich ilości innych dodatków. Przeważnie mają to na celu poprawę gładkości wódki, dlatego można je znaleźć w większych ilościach w tańszych wódkach zawierających więcej zanieczyszczeń. Związki stosowane do tego celu obejmują kwas cytrynowy, glicerol i cukier.

Poczekam, aż będziesz mieć coś lepszego do czyszczenia, na przykład ściereczką z mikrowłókien [3 za funta / złotówkę / szekla w dowolnym supermarkecie] Zdobądź puszyste uniwersalne z niewielkimi pętlami włókien zamiast gładkich specjalnie dla szkła, ponieważ są nieco twarde dla plastiku.

Zwilż pod zimnym kranem, a następnie wykręć tak sucho, jak tylko możesz. Powinien być na tyle suchy, że ledwo można powiedzieć, że zwilża powierzchnię ... żadnych dryblingów.
Przetrzyj delikatnie, powtórzenie jest lepsze niż użycie siły.

Tańsze niż wódka też ... a jeszcze mniej prawdopodobne jest, że będziesz chciał później ssać ściereczkę ;-)

Zobacz także Czy alkohol lub mydło uszkadzają plastik lub gumę? z Chemistry Stack Exchange z jeszcze jednego dobrego powodu, polecam tylko wodę i ściereczkę z mikrofibry.


1
Który kraj uważa wódkę za mocną w 50%?
Stephan Bijzitter,

18
Wódka „siła rynkowa” wynosi 40% ... w starym stylu, odporna na 80 °. Nie jestem pewien, czy kiedy po raz pierwszy odpowiedziałem na to pytanie, tyle dyskusji na temat jakości wódki, i szczerze mówiąc, jest to zupełnie nieważne. Moją wiadomością było nie czyścić twojego drogiego komputera przypadkowymi chemikaliami . Teraz czekam, aż ktoś opublikuje pytanie z pytaniem, czy tequila byłaby lepsza czy gorsza ...: /
Tetsujin

9
@ Teetsila Tetsujin zawsze lepiej początkowo rozwiązuje problem, ale ogólnie pogarsza to na dłuższą metę. Wiele rustykalnych ballad powstało w wyniku eksperymentów naukowych.
Freiheit,

1
+1 za „jeszcze mniej prawdopodobne jest, że później będziesz chciał ssać materiał”.
Akash Agarwal

11

Wódka jest destylowana, sfermentowane cukry zostają po destylacji. W wódce jest zero cukrów. Nie wiem, skąd „Tetsujin” ma swoją statystykę, że jest to 50% nieznanych zanieczyszczeń. Wódka to głównie alkohol etanolowy plus woda i trochę glicerolu.

Istnieją różne rodzaje alkoholu produkowane w wyniku fermentacji. Alkohol etanolowy jest najbardziej nadający się do picia. Istnieją inne alkohole, które mogą być trujące lub dać szorstki smak, ale ich ilość jest bardzo mała. Lepsze wódki zostały przefiltrowane, aby je usunąć, dzięki czemu smakują gładko. Jednak dla twoich celów nie ma to znaczenia.

Prawdopodobnie jest lepszy niż woda do czyszczenia. Dowiedz się na pewno, spryskując / wycierając szkło i sprawdź, czy nie ma pozostałości. Alkohol jest nieco bardziej rozpuszczalnikiem i odparuje szybciej niż zwykła woda.


16
Zobacz: compoundchem.com/2016/06/08/vodka Cytat: „ to faktycznie jest dozwolone w ciągu krajach numerycznych, aby dodać niewielkie ilości innych dodatków ... ..Compounds stosowane w tym celu obejmują kwas cytrynowy, glicerol i cukru. ” Myślę, że intencją Tesujina było stwierdzenie, że 50% (do 60%, naprawdę) większości wódek nie jest etanolem, ale składa się z mieszaniny wody i innych substancji w nieznanej proporcji.
Todd Wilcox,

11
„Prawdopodobnie jest lepszy niż woda do czyszczenia” Nie, absolutnie nie jest. Wypróbuj ten eksperyment. Nalej trochę wódki na swoją ładną błyszczącą powierzchnię kuchenną. Wylej kilka szklanek na wyciek. Poczekaj, aż całkowicie wyschnie. Spróbuj podnieść okulary. Jeśli istnieje jakikolwiek opór wobec zbierania ich, to nie chcesz tej pozostałości w lub na swoim drogim komputerze.
Tetsujin,

2
Um, jeśli położysz szklanki na blacie mokrym tylko z wody, to też może się zdarzyć.
Pan Boy

2
@ Mr.Boy Jeśli woda na blacie kuchennym może przykleić się do niego po wyschnięciu, licznik wymaga czyszczenia lub wody nie należy pić ani czyścić.
SevenSidedDie

3
@ Mr.Boy Długo trwa gromadzenie wystarczającej ilości substancji rozpuszczalnych w wodzie pitnej. Jeden wyciek wody, wysuszony, nie powinien niczego przylegać. Z drugiej strony wiele twardych alkoholi przyklei szkło do blatu jednym wyschniętym rozlanym płynem.
SevenSidedDie

4

OCZYWIŚCIE możesz wyczyścić klawiaturę wódką. Jednak klawiatura może wykazywać złe efekty po zabiegu, tak jak każdy, kto ma wódkę, i - jeśli zastosuje się nadmierną ilość, klawiatura (i notebook) umrze.

W przeciwieństwie do ludzi klawiatura nie cierpi tak bardzo z powodu alkoholu w wódce. To woda, cukry i inne składniki wódki mają zły wpływ na klawiatury.

Do czyszczenia klawiatur najlepiej używać ręcznika papierowego lub szmatki wilgotnej (nigdy mokrej lub kapiącej!) Z bardzo łagodnym detergentem i lekkich ruchów czyszczących. Jeśli masz cierpliwość, to po 3-5 minutach takiego czyszczenia będziesz mieć błyszczącą klawiaturę.

Mam nadzieję, że to pomoże!


3

Wódka nadal zawiera znaczną ilość wody - i chociaż woda jest dla ciebie dobra, a alkohol nie tyle, odwrotność jest prawdą, jeśli coś dostanie się do komputera.

Należy pamiętać, że niektóre produkty firmy Apple zawierają wykrywacze szkód spowodowanych przez wodę, które mogą być użyte przeciwko tobie w przypadku gwarancji, nawet jeśli nie spowodujesz rzeczywistego problemu z czyszczeniem.


3

Kiedyś próbowałem wyczyścić klawiaturę z białego MacBooka, około rocznika 2008, alkoholem (nie jestem pewien, czy etanol czy izopropyl). To nieodwracalnie uszkodziło kluczowe styki i połowa klawiatury przestała działać, co można było naprawić tylko poprzez wymianę klawiatury.

Lekko zwilżona szmatka jest bezpieczniejszym wyborem.


2

50% alkohol izopropylowy działa świetnie, ale ma wysoką zawartość wody, więc staraj się nie dopuścić do zbytniego spływania klawiszy na klawiaturze. Możesz wypróbować 90% izopropylu, aby zmniejszyć ilość wody na bazie aluminium i / lub uporczywe plamy na klawiszach.


2

Ogólnie rzecz biorąc, nie, nie powinieneś używać wódki na swoje lappy. Prawdopodobnie powinieneś nawet zachować ostrożność stosując roztwór alkoholu izopropylowego na laptopach, ponieważ może on zniszczyć niektóre gumy i tworzywa sztuczne.

Naprawdę powinieneś użyć produktu zaprojektowanego do tego celu. Wspominam o takim produkcie w wersji Retro w odpowiedzi na czyszczenie krawędziowych złączy, ale jest bezpieczny i nadaje się do każdej elektroniki z częściami mechanicznymi lub bez nich.

Najbardziej znaną marką jest „CRC QD Contact Cleaner”. Aby zacytować arkusz danych:

Idealny do telefonów, komputerów, przekaźników, złączy krawędziowych, głowic taśmowych, szyn zbiorczych, obwodów, styków, płytek drukowanych, przełączników i wyłączników

Ale pracowałem również w miejscach, w których był używany do czyszczenia klawiatur (na przykład na komputerach PC lub maszynach CNC w hali produkcyjnej). Spryskujesz swobodnie i pozwalasz, aby nadmiar się zagotował (ma znacznie niższą temperaturę wrzenia niż alkohol), biorąc cały gunk ze sobą.

Podobne produkty znajdują się w całej branży, a Twój Mac prawdopodobnie został kilkakrotnie spryskany lub zanurzony w coś podobnego podczas produkcji i wysyłki. Jeśli musisz użyć jakiegoś rozpuszczalnika w elektronice, to jest to, czego należy użyć.

Istnieje odmiana, która ma lekki smar stosowany do wycieraczek i potencjometrów, których nie chcesz. Poza tym zadziała każde z dobrze znanych standardowych rozwiązań branżowych, które można teraz łatwo pobrać ze sklepów internetowych. 


Nie mam pojęcia, dlaczego ktoś usunął moją całkowicie rozsądną odpowiedź, więc ją rozwinąłem. Odpowiada na postawione pytanie i mówi dalej, co cała branża produkująca elektronikę - w tym Apple i Foxconn - wykorzystuje do tego właśnie celu.

-3

Nie wiem, czy można czyścić, czy nie, ale z WODKĄ odpowiedź na pewno brzmi NIE. To nie jest tego warte ;)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.