Wygląda na to, że zewnętrzny dysk twardy losowo blokuje aplikacje


9

Od czasu aktualizacji do OSX Lion na moim komputerze iMac z końca 2009 roku zauważyłem dziwne zachowanie podczas korzystania z komputera. Co godzinę (właściwie nie jestem pewien co do tego wzorca) aplikacja, której używam, nagle zawiesza się. Usłyszę wtedy, jak obraca się zewnętrzny dysk twardy, i ostatecznie aplikacja zacznie ponownie działać.

Na przykład, po prostu kliknięcie prawym przyciskiem myszy na coś w Chrome lub w połowie oglądania wideo w Plex spowoduje zawieszenie się całej aplikacji, aż dysk zacznie się ponownie obracać. Nie wiem, w jaki sposób te aplikacje mogłyby polegać na tym dysku zewnętrznym, ponieważ używam tylko kopii zapasowej Time Machine.

Wyłączyłem opcję „uśpienia dysków twardych, gdy to możliwe”, ale wydaje się, że nic to nie naprawiło. Jednym z możliwych wyjaśnień może być to, że ten dysk zewnętrzny jest używany jako część pamięci wirtualnej; tłumaczyłoby to zależność systemu operacyjnego od dysku, ale nie mogę sobie wyobrazić, dlaczego miałoby to zrobić, gdy mam dużo miejsca na dysku.

Nie jest to całkowicie fatalne, jest bardziej denerwujące niż cokolwiek innego, ale martwię się, że może to wskazywać, że coś jest nie tak z moim systemem operacyjnym lub sprzętem. Byłbym wdzięczny za wszelkie pomysły.


1
Jestem ciekawy: co się stanie, jeśli wykonasz zachowanie, które powoduje objaw, gdy zewnętrzny dysk twardy nie jest podłączony? (Lub wyłączony?)
TCV

2
Gdy to się powtórzy, otwórz Console.app, wybierz „Wszystkie wiadomości” i poszukaj wiadomości, które wystąpiły w tym samym czasie, gdy wystąpił problem. Dołącz te wiadomości do postu (przejrzyj je wcześniej, aby wykluczyć ewentualne dane prywatne).
Kentzo

Odpowiedzi:


4

Może to być indeksowanie Spotlight. Czy widzisz, że mdworker jest aktywny w Monitorze aktywności, gdy tak się dzieje? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz spróbować wykluczyć dysk w ustawieniach prywatności Spotlight w Preferencjach systemowych i sprawdzić, czy to pomoże.


Świetny pomysł. Pozostawię monitor aktywności otwarty i sprawdzę, czy następnym razem nastąpi spowolnienie. Ustawienia prywatności Spotlight są całkowicie puste, więc mam dobre zdanie na ten temat.
Steve Rukuts

1

Wygląda na to, że Time Machine wykonuje zaplanowaną kopię zapasową, spowolniłby bieżący proces, sprawdzając zmiany w folderze domowym.


Obawiam się, że nie, ale dobry pomysł, ponieważ używam Time Machine do tworzenia kopii zapasowych. Mała ikona zegara nie zaczyna się obracać po wirowaniu dysku.
Steve Rukuts

1

Powiedziałbym, że dysk zewnętrzny ma własne wewnętrzne zarządzanie energią, które powoduje, że dysk się obraca. Przy odrobinie wysiłku możesz napisać skrypt, który zapisuje plik na dysku zewnętrznym, usuwa go, a następnie powtarza co minutę.

Jeśli masz jakieś aplikacje na dysku zewnętrznym, a zwłaszcza aplikację, która raz zarejestrowała usługę, to podejrzewam, że twój dysk zewnętrzny uruchamia się prawym przyciskiem myszy, aby pomóc w tworzeniu menu usług. Lub może po prostu być tak, że sam Plex decyduje się na skanowanie dysku zewnętrznego.

Zbadam trochę twój dysk zewnętrzny i zobaczę, czy dysk sam się obraca, a następnie jak temu zapobiec.

Ten skrypt

 #!/bin/bash
 # Used to not let a volume named MYBOOK sleep

 volpresent=$(mount | grep MYBOOK | wc -c)

 if [ $volpresent -gt 0 ]
 then
    touch /Volumes/MYBOOK/.hiddenfile
 fi

Pochodzi z tej wskazówki http://hints.macworld.com/article.php?story=20090316190817357


Dobra myśl, ale używam tylko zewnętrznego dysku jako kopii zapasowej Time Machine, nic więcej tam nie ma. Wszystkie moje aplikacje są przechowywane na wewnętrznym dysku twardym iMaca. Możliwe, że Plex może być winowajcą, ale na pewno nie powinien skanować czegoś, o czym nie powiedziałem.
Steve Rukuts

Uważam, że utrzymywanie dysku przez cały czas powinno być ostatecznością, ponieważ nie uważam, że powinien być w ogóle używany. Jeśli coś potrzebuje dostępu do dysku, co nie powinno blokować całego systemu, powinno zablokować wątek, który go używa. Wehikuł czasu powinien być zablokowany, a nie Chrome.
Steve Rukuts

1

Skoncentruj się na jednej akcji, która wydaje się, że zarówno (a) powoduje wirowanie dysku, jak i (b) nie kończy się, dopóki nie zostanie zakończone. Zakładając, że kliknięcie prawym przyciskiem myszy w Google Chrome jest jedną z takich czynności… 

W Terminalu uruchomienie następującego polecenia przed kliknięciem prawym przyciskiem myszy w Google Chrome wyświetli rzeczy związane z aktywnością plików:

sudo fs_usage cmd Google\ Chrome

Wśród działań jest coś związanego z Usługami. Uruchom następujące polecenie, aby uzyskać wyobrażenie o niektórych usługach dostępnych w systemie:

defaults read ~/Library/Preferences/com.apple.ServicesMenu.Services

Czy jedna z tych aplikacji może powodować zarówno (a), jak i (b)?

Jeśli nie klikniesz prawym przyciskiem myszy w Google Chrome, zastanów się, w jaki sposób główne pytanie może być bardziej skoncentrowane.


0

Mam też dysk twardy, który to robi. Podejrzewam, że dysk obraca się, jeśli nie jest potrzebny przez jakiś czas. Jednak gdy system operacyjny próbuje czytać z dysku lub zapisywać na nim, blokuje proces, gdy dysk się kręci. W Lionie zdarza się to czasami, gdy używam Spotlight, Findera lub klikam stos w Docku. Pogodziłem się z faktem, że takie zachowanie jest tylko częścią tego, jak działa Lion.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.