Jak kontrolować prędkość wentylatora w macOS Sierra?


9

Po wymianie dysku twardego w 2009 iMac 27 "zauważyłem, że wentylator dysku twardego obraca się z maksymalną prędkością, ponieważ kabel czujnika nie jest podłączony. (Nowy dysk SSD go nie obsługuje)

Aby rozwiązać ten problem, zainstalowałem oprogramowanie o nazwie „Macs Fan Control”, które może odczytać temperaturę ze stanu SMART napędu i kontrolować samą prędkość wentylatora.

Było to prawie idealne rozwiązanie, dopóki nie zaktualizowałem systemu do systemu macOS Sierra. Teraz zarówno „Kontrola wentylatorów Maca”, jak i „smcFanControl” nie mogą już kontrolować wentylatorów, a ten ostatni informuje, że działam na nieobsługiwanym systemie.

Teraz moje pytanie brzmi: czy mogę w jakiś sposób ręcznie sterować prędkością wentylatora za pomocą terminala itp., Czy też muszę „oszukać” czujnik pod względem sprzętowym?


Szybki wentylator. lub sterowanie wentylatorem SMC
OzzieSpin,

Odpowiedzi:


12

Jestem zwolennikiem unikania „włamań” do oprogramowania w celu rozwiązania problemów sprzętowych. Aby rozwiązać ten problem, potrzebujesz czujnika. Niestety, jak się dowiedziałeś, twój dysk SSD nie obsługuje tego połączenia.

Jednak OWC robi cyfrowy wbudowany czujnik temperatury . Zasadniczo przebiega między kablem zasilania SATA a złączem zasilania SATA dysku twardego / dysku SSD. Czujnik temp. Działa na dysku.

Najlepsze w tym jest to, że jest to „gotowe rozwiązanie”, co oznacza, że ​​przyszłe aktualizacje systemu operacyjnego nie będą podatne na problemy z niezgodnością oprogramowania, takie jak obecnie.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

C | Net napisał artykuł na temat dokładnie tego problemu i dokonał przeglądu tego rozwiązania.


To całkiem fajne rozwiązanie, o którym wcześniej nie słyszałem. Ale nie jestem pewien, czy warto zainwestować w 6-letniego Maca.
comfreak,

1
Kupiłem to za 50 dolców, jestem dość sceptyczny, ale tak naprawdę działa. Mój 27-calowy iMac jest jak nowy!
Jan

1

Spróbuj SSD Fan Control, a może być konieczne zresetowanie SMC.

Działa tak samo jak Mac Fan Control, ale obsługuje Sierra. Mam to zainstalowane na moim komputerze iMac z końca 2009 roku z dyskiem SSD Samsung i działa.

Mam nadzieję, że to działa!


Możesz wyjaśnić, w jaki sposób pomoże ten produkt.
Allan

działa podobnie jak „Macs Fan Control”, ale obsługuje Sierra, mam go zainstalowany na moim Imacu pod koniec 2009 roku i na Samsungu SSD. działa dla mnie :) przepraszam za krótką odpowiedź mój angielski to soso :)
Chris

Aby skorzystać z nich w przyszłości, musisz bezpośrednio dodać szczegóły do ​​odpowiedzi - zredagowałem twoją odpowiedź jako przykład. Dobrze jest także, jeśli przejrzysz Jak napisać dobrą odpowiedź
Allan

0

Wewnętrzny czujnik termiczny (byłego) dysku twardego można zastąpić dyskretnym czujnikiem termicznym, który ma być przymocowany do nowego napędu (za pomocą taśmy samoprzylepnej). Można do tego użyć kabla czujnika temperatury napędu optycznego, który ma ten sam czujnik. Numer części Apple to 593-0493, powinien być dostępny poniżej 10 € (lub 10 USD).

Ponieważ czujnik jest tylko standardowym tranzystorem o nazwie 2N3904, możesz nawet samemu lutować ten kabel. Zwykle poprzedni wewnętrzny kabel połączeniowy czujnika składa się z szarego i czarnego drutu. Szary przewód przechodzi zarówno do zacisków podstawy, jak i do kolektora tranzystora, a czarny przewód do zacisku emitera. Pamiętaj, aby odpowiednio zaizolować te połączenia i przymocować tranzystor do nowego „napędu”.


-1

Musisz zewrzeć kable czujnika. Tak zwykle ludzie to robią. Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z końca, a następnie rozebrać przewody, skręcić je razem i użyć taśmy elektrycznej lub podobnej, aby zabezpieczyć je przed resztą komputera.


1
o mój boże ... po prostu wychodzisz. kable czujnika są najprawdopodobniej interfejsem i2C lub podobnym interfejsem szeregowym, jeśli zewrzesz je razem, dostaniesz jednego nieszczęśliwego iMaca. Nie mogę uwierzyć, że nawet skomentowałeś coś takiego, ale jestem inżynierem elektrykiem, więc może niebezpieczeństwo tutaj nie jest oczywiste dla wszystkich.
OzzieSpin,

Oczywiście niewiele wiesz o tym obszarze. Zajrzyj na forums.macrumors.com/threads/… .
Keir Thomas,

1
I „przewody czujników” tak, które brzmią jak szeregowy lub inny interfejs danych ... za co odpowiedzialne są te przewody? Widzisz tak dużo wiesz
OzzieSpin

3
Człowieku, mów o szczęściu. Zwarcie dwóch przewodów, które omija (najprawdopodobniej) obwód, który zmienia napięcie wracające do SMC i powoduje, że myśli o tym, że „wszystko jest w porządku” i spowalnia wentylatory. To, że dysk SSD nie generuje ciepła, jaki robi dysk twardy , nie oznacza, że ​​nie mogą się przegrzać. Zastanawiam się, co Gizmo Apple włożył do swoich komputerów, aby zapobiec przegrzaniu urządzeń, rozpędzając wentylatory ... och, czekaj ... temp. czujnik. Powinieneś zwrócić uwagę na @OzzieSpin, ponieważ osoby w witrynie, do której się odwoływałeś, to te, które niewiele wiedzą o tym obszarze. Czujnik jest tam z jakiegoś powodu.
Allan

2
OP wyposażono w dysk SSD, który działa znacznie chłodniej niż dysk obrotowy, a ten czujnik kontroluje chłodzenie dysku twardego. Czujnik nie jest już wymagany. Być może powinienem napisać to pogrubioną czcionką i kursywą, ponieważ ci się podoba: czujnik nie jest już wymagany.
Keir Thomas
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.