Czy ktoś może zasugerować strategie radzenia sobie z limitem internetowym 200 MB / dzień?


17

Mam satelitarne połączenie z Internetem (ponieważ nie mam innego wyboru, dlatego :-), który ma limit 200 MB dziennie (to nie jest literówka).

Jak możesz sobie wyobrazić, możemy bardzo łatwo przejść przez ten limit i skończyć poważnie ograniczonym przez następne 24 godziny (zaczynając od przekroczenia limitu, nawet jeśli limit był zaledwie kilka minut od „przewrócenia”).

Próbuję wymyślić sposoby zminimalizowania zużycia.

Moją pierwszą myślą było użycie czegoś takiego jak GlimmerBlocker na iMacu (który jest naszym serwerem multimediów, więc jest już dostępny 24/7) i wskazanie wszystkich innych urządzeń, aby używały go jako serwera proxy.

Ale szukam też innych pomysłów. Nie znam wielu aplikacji, które mogłyby się do tego przydać.

Szczegóły techniczne sieci i urządzeń

Nasze gospodarstwo domowe ma 3 komputery Mac (iMac, MacBook Air, MacBook) i 3 urządzenia z systemem iOS (iPad 2, iPhone 3GS, iPod Touch [obecny gen]).

Wszystkie urządzenia oprócz iMaca łączą się z siecią przez Wi-Fi.

(Brak zasięgu 3G, więc iPhone lub iPad musi korzystać z sieci Wi-Fi).

Sieć obsługiwana jest przez AirPort Extreme 802.11n (3. generacji), który działa w „trybie pomostowym” podłączonym do modemu satelitarnego (ponieważ modem musi być routerem i serwerem DHCP, a ja w ogóle nie mam dostępu do tych elementów sterujących).

Jakie są moje opcje?

Już „wyszkoliłem” siebie i członków mojej rodziny, aby unikać pobierania plików audio lub wideo, ale nawet przy prostym surfowaniu po Internecie łatwo jest przekroczyć 200 MB dziennie. Lokalny serwer proxy / filtr, taki jak GlimmerBlocker, może blokować reklamy i inne crufty, których nie możemy sobie pozwolić na pobranie, ale to wszystko, co mogę wymyślić.

Większość dostępnych tam aplikacji do monitorowania pasma nie pomoże, ponieważ nie rozróżniają między ruchem lokalnym (LAN) a ruchem internetowym.

Czy ktoś może pomyśleć o innych rozwiązaniach, które pomogą zminimalizować ból związany z tym codziennym przydziałem?

Odpowiedzi:


10

Mam nadzieję, że pamiętasz czasy, w których 200 MB dziennie było niesamowitą kwotą. :-)

Jest kilka prostych rzeczy, a następnie kilka bardziej skomplikowanych.

Ogranicz dostęp według pory dnia

Przede wszystkim możesz blokować pory dnia dla połączeń według adresu MAC (ustawienia zaawansowane) na stacji bazowej Airport Extreme. Może to uniemożliwić komputerom pobieranie plików, aktualizacji itp. Bez Twojej zgody.

Buforuj dane za pomocą serwera proxy

Po drugie, możesz zainstalować „buforujący” serwer proxy, taki jak Polipo http://www.pps.jussieu.fr/~jch/software/polipo/ , który pozwoli wielu komputerom na dostęp do tej samej treści, zasilanej z twojego iMaca zamiast internetu. Musisz wykonać ten sam rodzaj łączenia proxy, co obecnie z GlimmerBlocker. Powinieneś rozejrzeć się za proxy buforującym, które oferuje wtyczki do blokowania reklam itp.

Ogranicz przepustowość, aby nie przekroczyć dziennego limitu transferu

Po trzecie, możesz wykonać tak zwane „ograniczenie prędkości”, „kształtowanie ruchu” lub „QoS” (Quality of Service) (patrz http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_shaping ). Możesz to zrobić, instalując oprogramowanie (http://intrarts.com/throttled.html to taki, którego używałem Googled, ale go nie używałem) lub kupując domowy router oferujący tę opcję i umieszczając go między stacją bazową AE a satelitą router. Oto lista z CNET: http://reviews.cnet.com/routers/?filter=500563_5554972_

Dzięki tej opcji możesz zrobić zgrubną matematykę, aby dowiedzieć się, biorąc pod uwagę twoje szczytowe wykorzystanie, ile przepustowości pozwalasz na twoją sieć. Nie sądzę, aby oprogramowanie działało z twoim serwerem proxy iMac, ponieważ ludzie nie łączą się przez iMaca (ale buforowanie proxy pomoże), więc być może będziesz musiał wydać około 50 USD na router i skonfigurować dozwoloną przepustowość.

Zasadniczo spowoduje to, że traktujesz połączenie satelitarne 200 MB / dzień jako modem 18 kb / s przy założeniu 24-godzinnego użytkowania. Jeśli naprawdę korzystasz z niego tylko osiem godzin dziennie, możesz mieć odpowiednik modemu 56 kb / s. Kręć w górę lub w dół w zależności od poziomu komfortu. Będzie śmierdział, ale nie będziesz mieć nadmiaru i zawsze możesz go „wyłączyć”, jeśli chcesz zrobić duże pobieranie.

Umożliwi to również całej rodzinie pobieranie filmów lub innych mediów. Będzie sam się korygować, ponieważ pobieranie wideo w wysokiej rozdzielczości będzie tak bolesne, że nie będzie warte zrobienia.


Pamiętam, kiedy było 200 MB / dzień… niestety miałem swój pierwszy modem kablowy w 1998 roku. Dzięki za linki, na pewno je sprawdzę.
TJ Luoma,

1
+1 Dobre punkty, zwłaszcza przy samokorekcie. Właśnie przeprowadziłem się do domu i tymczasowo uzyskuję dostęp do Internetu za pośrednictwem połączenia 3G mojego telefonu iPhone. Byłem zaskoczony, jak szybko jeden (mój partner) może przejść przez 1 GB danych z „dużymi” prędkościami.
deizel,

5

Większość użytecznych rzeczy jest po stronie proxy, ale zalecam wyłączenie Flasha na każdym komputerze, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, a następnie wyłączenie obrazów w przeglądarce (aby to zrobić w przeglądarce Safari, musisz włączyć ustawienia programisty). Nie jest to najlepsze doświadczenie internetowe, ale pozostaniesz poniżej limitu przepustowości.

Polecam również wyłączenie automatycznych aktualizacji oprogramowania Apple, będą one powoli próbowały ściągać aktualizacje, aby były gotowe do pracy. Jeśli potrzebujesz zabezpieczenia, pobierz je na stronie Apple i zainstaluj lokalnie.


Bardzo, bardzo dobra uwaga - to jak „prąd wampirów”, o którym wszyscy zapominają, próbując ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jeśli masz nieograniczony dostęp do Internetu w innym miejscu (praca, kawiarnia itp.), Zawsze możesz pobrać aktualizacje na pamięć USB i zainstalować je ręcznie. Możesz je pobrać ze strony apple.com/downloads i uniknąć limitów łącza zwrotnego satelity.
Art Taylor,

4

Nie rozumiem, dlaczego modem musi być „serwerem DHCP”. Możesz po prostu uruchomić innego NAT za routerem za pomocą Airport Extreme. W takim przypadku modem będzie miał tylko jeden adres IP do obsługi, a mianowicie AE.

Aby rozwiązać ten problem poprawnie, musisz kontrolować cały ruch internetowy swojego gospodarstwa domowego, umieszczając serwer między gospodarstwem domowym a modemem. Jednym ze sposobów na to byłoby użycie dodatkowego klucza ethernetowego USB w iMacu (lub jeśli modem kablowy ma Wi-Fi, oddzielną sieć Wi-Fi). Następnie możesz przechwycić cały ruch wychodzący na swoim komputerze iMac i zainstalować przezroczysty serwer proxy.

Serwer proxy Squid na przykład pozwala go skonfigurować tak, aby blokował transfery HTTP o określonym rozmiarze .

Nie jest łatwo skonfigurować to wszystko pod OS X, ale możesz uruchomić dystrybucję zapory Linux w wirtualnej skrzynce na iMacu .


2
Radziłbym również użyć MacOS X działającego squidi InternetSharing do kontrolowania całego ruchu w twojej sieci. Możesz łatwo zablokować aktualizacje oprogramowania Apple na tym poziomie klucza ( acl Apple_swscan dstdom_regex ^swscan.apple.com+ http_access deny Apple_swscan-> squid.conf).
dan
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.