Jak DAC adaptera Lightning na 3,5 mm wypada w porównaniu z wewnętrznym przetwornikiem cyfrowo-analogowym iPhone'a?


12

To pytanie dotyczy nowego iPhone'a 7, ale dotyczy również starszych iPhone'ów, ponieważ adapter działa ze wszystkimi iPhone'ami Lightning z systemem iOS 10.

Ponieważ port Lightning jest tylko cyfrowy, złącze Lightning na 3,5 mm musi zawierać przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC). Ponieważ jakość dźwięku zależeć będzie w dużej mierze od tego przetwornika cyfrowo-analogowego, jak wypada w porównaniu z przetwornikiem cyfrowo-analogowym zawartym w telefonie iPhone i używanym tradycyjnie do gniazda słuchawkowego?

Edycja : Po otrzymaniu adaptera i subiektywnym testowaniu A / B przez słuchawki Sennheiser 598 przez około godzinę, nie zauważyłem żadnej różnicy między moim analogowym wyjściem iPhone'a 5 a moim iPhone'em 5 z przejściówką ze złącza Lightning na słuchawki. Zobacz odpowiedź @ timothymh, aby poznać szczegóły ilościowe.


2
Ten artykuł (w języku niemieckim, w razie potrzeby użyj Tłumacza Google) sugeruje, że dźwięk jest faktycznie przesyłany analogowo przez adapter (co może działać, ponieważ urządzenia Lightning mogą w razie potrzeby zmienić znaczenie różnych kontaktów).
nohillside

2
Potrzebujemy iFixit lub kogoś, kto przeprowadzi porzucenie adaptera.
Squuiid

Ten komentarz sugeruje również, że DAC może znajdować się w iPhonie.
poród

@ poród Tak, w tej chwili istnieje wiele kontrowersji. Zasadniczo sprowadza się to do pytania, czy Apple miał ścieżkę z pokładowego DAC / ADC do portu błyskawicy od iPhone'a 5, a dopiero teraz otwiera się za pomocą oprogramowania (iOS 10)? A może port błyskawicy pozostaje tylko cyfrowy, z przetwornikiem cyfrowo-analogowym, przetwornikiem cyfrowo-analogowym i wzmacniaczem zawartymi w adapterze? Obie strony mają wiele zalet, więc chyba nie zobaczymy, dopóki adapter nie zostanie rozebrany na części.
Steve

2
Wietnamska witryna Tinhte rozebrała słuchawki Lightning EarPods wraz z adapterem 3,5 mm na Lightning. Potwierdza, że ​​te akcesoria zawierają przetwornik

Odpowiedzi:


11

Jest niepostrzeżenie gorszy niż standardowy iPhone DAC + wzmacniacz + gniazdo słuchawkowe.

Jeśli chodzi o debatę na temat tego, czy zawiera on własny przetwornik cyfrowo-analogowy, iFixit przeanalizował to we współpracy z Creative Electron, prześwietlając adapter i badając, co zobaczyli. Według iFixit jest prawdopodobne, że zawiera on co najmniej „przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) i wzmacniacz oraz jego odpowiednik, przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC)”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj ich artykuł .

adapter

Również na tej stronie odnoszą się do niemieckiego magazynu komputerowego c't , który przeprowadził szczegółowe badanie jakości dźwięku iPhone'a 7 z adapterem w porównaniu do iPhone'a 6s i iPada Air z adapterem i bez niego. Poniżej znajduje się ich angielskie tłumaczenie wyników c't :

stół

Porównując zawartość różnych kolumn, można zauważyć, że różnica między wyjściami z adapterem i bez niego jest bardzo niewielka, chociaż zakres dynamiki i moc wyjściowa są bardzo nieznacznie zmniejszone - znacznie poniżej progu ludzkiej percepcji. Z artykułu iFixit:

Czy jest to różnica, którą prawdopodobnie zauważysz? Jeśli siedzisz w cichym pokoju z naprawdę, naprawdę dobrą parą słuchawek… i jesteś psem, odpowiedź brzmi: może.

Liczby pokazują zmniejszoną impedancję wyjściową w nowych modelach, co poprawi pasmo przenoszenia w niektórych słuchawkach. Aby uzyskać optymalną wydajność w pełnym zakresie częstotliwości, słuchawki o impedancji x powinny być napędzane przez wzmacniacz o impedancji wyjściowej nie większej niż x / 8. IPhone 6s o impedancji 4,5 Ω może prowadzić słuchawki o impedancji większej niż 36 Ω, co wyklucza wiele mniejszych modeli dousznych. Impedancja adaptera 0,37 Ω może dokładnie prowadzić słuchawki nawet o 3 Ω - mniej niż jakikolwiek inny na rynku.

Podsumowując, jeśli masz wysokiej jakości monitory douszne, nowy adapter może spowodować niewielki, ale zauważalny wzrost jakości dźwięku. Wszyscy inni odczują niezauważalny spadek.


2
Dla każdego zainteresowanego ten post na forum ma również świetną analizę i jest dobrym tekstem
Steve

1
Jedna uwaga. W dolnej części powiązanego artykułu odsyłają do innego testu ( heise.de/newsticker/meldung/... ), w którym zauważają, że adapter błyskawicy ma wyższy poziom szumów na poziomie -86 dBFS, co jest odczuwalne w przypadku wrażliwych słuchawek.
foges

Zdecydowanie nie jest niezauważalny, przynajmniej w X. Korzystanie z profesjonalnego adaptera DAC stworzyło znacznie lepszy dźwięk, ale miało problemy ze wzmocnieniem nagrań przy wyższej amplitudzie.
Darf Nader

1
@DarfNader Różnica między wewnętrznym gniazdem słuchawkowym a błyskawicznym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, a nie między błyskawicznym przetwornikiem cyfrowo-analogowym a czymś, co kosztuje dużo pieniędzy.
Timothy Mueller-Harder

„Coś, co kosztuje dużo pieniędzy” jest w rzeczywistości bliższe wrażeniom dźwiękowym iPhone'a, zanim wkroczyliśmy w „dni klucza”.
Darf Nader
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.