Zoptymalizuj Macbooka Pro pod kątem wewnętrznych dysków SSD + HDD


31

Zaktualizowałem komputer MacBook Pro, zastępując napęd SuperDrive dyskiem SSD. Teraz używam dysku SSD jako woluminu rozruchowego i mam wszystkie moje aplikacje. Mój folder domowy znajduje się na dysku twardym.

Moje pytanie brzmi: jak najlepiej zoptymalizować konfigurację pod kątem szybkości / wydajności / żywotności.

Kilka szczegółowych pytań

  • Czy dysk SSD jest idealną lokalizacją dla aplikacji?
  • Gdzie powinien znajdować się plik wymiany? Czy skróci to żywotność dysku SSD?

Dane techniczne mojego komputera

Zrzut ekranu strony głównej Lion's System Information opisującej MacBooka Pro 15 ", połowa 2010 r. Z procesorem Intel Core i7 2,66 GHz, 8 GB pamięci RAM DDR3 1067 MHz, karta graficzna NVIDIA GeForce GT 330M z 512 MB pamięci VRAM z systemem Mac OS X Lew 10.7.1 (kompilacja 11B26).1
Byłoby to pomocne, gdybyś podał markę (markę i model) zakupionego dysku SSD. Specyfikacje twojego komputera Mac są mniejszym problemem tutaj.

Odpowiedzi:


38

Czy dysk SSD jest idealną lokalizacją dla aplikacji?

Dysk SSD to idealna lokalizacja dla wszystkich danych. Jeśli jednak brakuje Ci miejsca (podobnie jak większość właścicieli dysków SSD), zalecane jest „odciążenie” niektórych większych i bardziej ogólnych typów plików (muzyka, filmy itp.) I nie wpłynie to negatywnie na wydajność twojego dnia. dzień.

Jednak powiedziawszy to, posiadanie folderu domowego na oddzielnym dysku może być nadmierne, ponieważ znajduje się tam wiele małych plików (preferencje aplikacji, pamięci podręczne programów i inne różne), które pomagają wydajnie funkcjonować oprogramowaniu i systemowi, a przy tym w niektórych przypadkach możesz nieumyślnie obniżyć swoją wydajność do całkiem znacznej.

Należy również pamiętać, że OS X utworzy pliki tmp w razie potrzeby, a nawet żongluje w przód iw tył w zależności od zapotrzebowania, a wszystko to jest zapisywane na dysku, na którym jest zainstalowany system (miejsca takie jak / var / tmp itp.). I prawdę mówiąc, nie ma sensu kupowanie dysku SSD, aby skorzystać z jego zalet, jeśli zamierzasz odciążyć wszystko. Dyski SSD są obecnie tanie i wszystkie mają dłuższe gwarancje (większość wynosi 5 lat) niż większość tradycyjnych dysków twardych.

Gdzie powinien znajdować się plik wymiany? Czy skróci to żywotność dysku SSD?

Pozostaw plik wymiany w spokoju. Jedną z pierwszych rzeczy, które robią nowi właściciele dysków SSD, jest przeszukiwanie ich systemów, szukając sposobów na zapobieganie czytaniu i zapisywaniu (czytaj: wolne noszenie komórek), ostatecznie próbując wydłużyć żywotność dysku, jakby mieli tylko kilka krótkich miesięcy ( BitMICRO faktycznie obalił niektóre mity dotyczące długości życia SSD ). To niemożliwe zadanie. OS X (i wszystkie inne systemy operacyjne) wykonują miliony na milionach małych operacji odczytu / zapisu w tę iz powrotem.

Pliki są wielokrotnie buforowane, a wiele „voodoo” odbywa się pod maską. Lion, z wersjami, lokalnymi kopiami Time Machine itp. Podwójnie. Poprowadzi Cię do szaleństwa, jeśli ciągle martwisz się o cykle odczytu / zapisu, a wszystkie te, które sugerują wyłączenie wymiany, działanie bez ataków, a nawet tworzenie dysku RAM, to po prostu handel olejem węża (istnieją jednak pewne optymalizacje, które możesz wykonać, aby zwolnić miejsce lub zmniejszyć zużycie dysku SSD, ale często wiążą się z wyłączeniem usług, które mogą okazać się przydatne). Żaden z nich nigdy nie przedstawia rzeczywistych, twardych danych dotyczących wzrostu wydajności. Mój samochód jeździ znacznie lepiej po dobrym umyciu i wykończeniu detali, ale oczywiście mydło i woda nie dostroją silników. Ma wpływ na placebo i jest dość silny.

Teraz nowym trendem jest TRIM. Po pierwsze, jedyny prawdziwy artykuł na ten temat (który został do pewnego stopnia skrytykowany, choć nikt go całkowicie nie obalił) pokazuje, że OS X bardzo niewiele korzysta z TRIM. Po drugie, aktywator TRIM (opracowany przez Oskara Grotha) był ostatnio przedmiotem sporu, niektórzy twierdzą, że instalator jest z natury wadliwy. Grant Pannell postanowił to naprawić . Pozostaje jednak jedno pytanie: czy OS X potrzebuje TRIM? A jeśli to brzmi „tak” w jakich okolicznościach?

Obecnie jest tak, że wielu producentów dysków SSD stosuje własne procedury usuwania śmieci bezpośrednio na dysku. Wszystkie chipsety SandForce są wyposażone w coś, co nazwano recyklingiem , „który inteligentnie wykonuje zbieranie śmieci przy najmniejszym wpływie na trwałość pamięci flash” (i obecnie jest zgoda, że ​​TRIM nie powinien być faktycznie używany na żadnym dysku SSD z tymi kontrolerami). Dlatego dodanie TRIM służy tylko do zwiększenia obciążenia i zmniejszenia wydajności, choć tylko nieznacznie (na podstawie moich własnych testów z użyciem XBench i HD Speed ​​Test ). Inni producenci, jak Kingston, również podążają tym tropem, dodając natywne usuwanie śmieci bezpośrednio na kontrolerze (choć nie jest to nic nowego). Dlatego nie wystarczy nacisnąć przełącznik TRIM i założyć, że przyniesie to korzyść.

Podczas gdy sieć jest pełna dezinformacji i plotek, jedna konkretna osoba (Hyram) opublikowała kilka interesujących informacji na ten temat. Możesz przejść tutaj, aby przeczytać więcej na temat tego, co ma do powiedzenia na temat tego, dlaczego dokładnie Apple nie zdecydowało się włączyć TRIM dla wszystkich dysków SSD (koniecznie przeczytaj również jego komentarz uzupełniający, tylko kilka poniżej). W swoim początkowym poście mówi o:

Apple zablokowało obsługę TRIM z bardzo dobrego powodu - ich kod działa niezawodnie z wybranymi dyskami SSD i żadnymi innymi, ponieważ zaprogramowano w pętlach taktowania krytycznych dla nanosekund, które idealnie pasują do czasów dostępu kontrolerów używanych w Apple Dyski SSD. Używanie tych sterowników z innymi kontrolerami może w najlepszym wypadku spowolnić, aw najgorszym przypadku zwiększyć efekt termiczny, który zabija komórki pamięci, zmuszając kontroler do działania, gdy nie jest jeszcze całkowicie gotowy. Ten wzrost temperatury przyspiesza śmierć dysku SSD, skracając i tak już niską żywotność do sześciu miesięcy, jeśli nie mniej.

Następnie pojawia się problem Sandforce. Dyski SSD, które wykorzystują jeden z kontrolerów Sandura DuraClass (SF1200 lub lepszy), wcale nie potrzebują TRIM, ponieważ mają wbudowany własny system usuwania śmieci i wyrównywania zużycia, który wykorzystuje zapis równoległy, ponieważ w rzeczywistości są wbudowane dwa zestawy kontrolerów układów - podczas gdy jeden spełnia wymagania hosta w zakresie odczytywania i zapisywania żądanych danych, drugi samodzielnie zarządza macierzami półprzewodnikowymi, przenosi regularnie dostępne dane do nowych komórek, aktualizuje indeksy bloków i ogólnie rozkłada obciążenie, aby zapewnić utrzymanie efektów termicznych do absolutnego minimum. Po włączeniu TRIM dysk SSD jest zmuszony do pracy dwa razy ciężej niż obecnie działają dwa oddzielne systemy zarządzania elementami, jeden z systemu operacyjnego i jeden wbudowany w samo urządzenie. To znacznie zwiększa obrażenia termiczne i ponownie,

Chociaż nikt oficjalnie nie potwierdził, czy jest na znaku, czy nie, musisz być dość gruby, aby całkowicie zignorować jego ostrzeżenie. Mówiąc wprost, ma to sens. Jeśli chodzi o to, by rozszerzenie jądra przełączyło przełącznik TRIM na wszystkie dyski SSD, nie ma sensu, aby Apple tego nie robiło. Wielu twierdzi, że Apple to robi, więc kupujesz ich drogie dyski SSD, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​Apple dąży do rozszerzenia doświadczenia użytkownika, a nie tłumienia go. Na rynku istnieje mnóstwo tanich urządzeń peryferyjnych innych firm (od kart wideo po myszy i klawiatury), a Apple nie zablokowało żadnego z nich optymalnie. Dlaczego mieliby zacząć od dysków SSD? Najwyraźniej dzieje się tutaj więcej.

Zachęcam do przejrzenia swojego dysku SSD i sprawdzenia, czy ma on wbudowane urządzenie do usuwania śmieci. A nawet jeśli nie, zastanowiłbym się nad TRIM. Rozumiem i interpretuję, że TRIM jest przestarzałym systemem na rzecz znacznie wydajniejszego zbierania śmieci na pokładzie.

Szczerze mówiąc, wszystkie dyski SSD są objęte co najmniej 3-letnią gwarancją (większość producentów podniosła ją do 5), a jeśli dysk ulegnie awarii wcześniej, otrzymasz nową. Anandtech napisał wyjątkowy artykuł na temat obecnego stanu dysków SSD , który może okazać się przydatny, ale nawet takie rzeczy nie powinny cię przerażać. Po prostu rób regularne kopie zapasowe i ciesz się nowym dyskiem, oczywiście równoważąc ograniczoną przestrzeń.


1
To niesamowity opis problemu, dziękuję. :)
Luke Dennis,

1
Miałem wrażenie, że TRIM jest po prostu wiadomością, którą system operacyjny wysłał kontrolerowi z informacją, że dany zakres danych nie jest już potrzebny, więc dysk wiedział, że nie musi się martwić utrzymywaniem danych w przyszłych zapisach i może wyrzucać śmieci jego wypoczynek.
matthias

5

Tak, absolutnie zachowaj wszystkie swoje aplikacje na dysku SSD. Stracisz wiele korzyści płynących z przejścia na dysk SSD, utrzymując aplikacje na głównym dysku twardym.

Jeśli chodzi o plik wymiany, wydaje się, że jest sporo dyskusji zarówno na ten temat , jak i na temat Superuser i oficjalnych dokumentów wsparcia Windows 7 . Moją myślą jest włączenie TRIM na dysku (za pomocą poręcznego narzędzia TRIM Enabler i zachowanie wymiany na dysku SSD. TRIM pomoże zminimalizować odczyt / zapis, a wszystko, co czytam, sugeruje, że nawet biorąc pod uwagę najgorszy przypadek degradacji wymiany, napęd długo przetrwa komputer, w którym się znajduje.


1
Oczekuję, że mój dysk SSD będzie miał taki sam koszt posiadania jak bateria - oba są ostatecznie zużywalne. Jeśli czuję, że wyczerpię akumulator lub dysk (lub w inny sposób chcę na 3 lata ochrony - kupuję AppleCare). Zachowuję oryginalny napęd rozruchowy i kopię zapasową, więc nie martwię się o to, że je zużyję - muszę zostać wysłany na wymianę gwarancyjną. Przyspieszenie jest tak dramatyczne, że chcę wszystkiego, co zmieści się na najszybszym dysku. Jeśli masz dysk firmy innej niż Apple, możesz dodać ochronę lub wybrać taki, który Ci się spodoba.
bmike

0

Właśnie całkowicie wyłączyłem swap. Mam 8 GB pamięci RAM na moim MBP 2009. Po prostu nie widzę wartości w dodawaniu wirtualnej pamięci RAM (jak to nazywał stary Mac OS), gdzie tak naprawdę nigdy jej nie potrzebuję, a jeśli coś tylko spowalnia system. System działa od jakiegoś czasu fajnie i czysto. Jestem pewien, że ktoś popełni błąd z jakiegoś powodu, dlaczego jest to „niebezpieczne”. Ale to laptop, ma baterię, OSX zaprojektowano tak, aby hibernował przed wyczerpaniem baterii. Rzadko uruchamiam aplikacje, które i tak zużywałyby 8 GB pamięci RAM. Zastanawiam się nad przeniesieniem mojego folderu domowego i tak, folder biblioteki domowej zawiera wiele danych specyficznych dla użytkownika dla każdej aplikacji, ale dysk, na który planuję odciążyć, jest hybrydowy. Jestem więc pewien, że wiele danych z biblioteki trafi do części dysku SSD 4 Gb napędu hybrydowego,


0

OK, jest to znacznie później, ale oczywiście teraz możesz utworzyć / użyć napędu Fusion z dyskami SSD i HDD. Następnie system operacyjny zarządza umieszczaniem często używanych plików na dysku SSD i rzadziej używanych plików na dysku twardym.

Automagicznie.


Wymaga to połączenia napędu fuzji HDD / SSD, prawda?
Christian Schlensker,

Nie, możesz zbudować go sam z gotowego dysku SSD i gotowego dysku twardego.
Zonker.in. Geneva
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.