Różnica między instalacją aplikacji na OS X i Windows


8

Używam systemu Windows od wielu lat, ale dopiero zacząłem używać MacBooka z OS X.

Jeśli chodzi o instalowanie aplikacji w systemie Windows, po prostu przechodzą do plików programów (domyślnie). Preferencje aplikacji są zwykle przechowywane w folderze użytkownika i prawdopodobnie w rejestrze.

Jak aplikacje są instalowane w systemie OS X? Czy po prostu wchodzą do katalogu / Applications? Gdzie przechowywane są preferencje? I jak używać menedżera pakietów, takiego jak homebrew różni się od zwykłego przeciągania aplikacji do / aplikacji?

Odpowiedzi:


7

Instalowanie aplikacji

Istnieje kilka sposobów instalowania aplikacji na OS X.

  • App Store: Innym sposobem instalacji aplikacji jest aplikacja App Store. Aplikacje z App Store są najpierw pobierane jako .dmg do katalogu systemowego, a następnie zainstalowany w /Applications/ informator. Aplikacje pobrane z App Store są piaskowane, co oznacza, że ​​mogą tylko czytać i zapisywać do określonych folderów. Są również zarządzane nieco lepiej, jeśli chodzi o proces instalacji i deinstalacji.

  • Z sieci / Przeciągnij i upuść: Aplikacje OS X są czasami dystrybuowane jako samodzielne foldery za pomocą .app rozszerzenie lub wewnątrz instalatora za pomocą .pkg rozbudowa. Czasami programy są dystrybuowane na a .dmg, który jest obrazem dysku zawierającym .app a może a Readme. Aplikacje pobrane poza App Store mogą nie zostać uruchomione, dopóki nie klikniesz na nie, aby uruchomić, a następnie udzielić pozwolenia. To jest funkcja bezpieczeństwa. (Wyglądem przypomina system Windows UAC, ale działa inaczej).

    Aplikacje są zazwyczaj instalowane w /Applications/ ale każdy użytkownik może mieć własny katalog aplikacji wewnątrz swojego folderu domowego, znajdującego się w /Users/{user}/Applications/lub ~/Applications/ w skrócie. Aplikacje umieszczone w osobistym ~/Applications katalog pojawi się w wyszukiwaniu Launchpad i Spotlight.

  • Menedżerowie pakietów / Linia poleceń: Jest dość powszechne (szczególnie dla programistów) instalowanie aplikacji za pomocą linii poleceń homebrew , Macports , a nawet jako klejnoty Ruby. Te czasem lądują w innych katalogach, takich jak /usr/local/bin/ Jeśli nie masz pewności, gdzie menedżer pakietów umieszcza Twoje pliki, informacje te są łatwo dostępne w Internecie.

Dane użytkownika

Najbliższą rzeczą, jaką masz do rejestru Windows na OS X, jest pojęcie „listy właściwości”. Listy właściwości są małymi plikami zapisywanymi przez każdą aplikację iw przeciwieństwie do rejestru systemu Windows nie są scentralizowane. Pliki listy właściwości kończą się na .plist rozbudowa. (Co ciekawe, w przeciwieństwie do Windows, rozszerzenia plików nie definiują tego, co jest plikiem jest w systemie OS X tak samo jak w systemie Windows. Finder korzysta z rozszerzeń w celu uzyskania informacji o sposobie wyświetlania pliku, ale metadane pliku są traktowane z większym znaczeniem w systemie OS X niż w systemie Windows.)

Czasami są zapisywane /Users/{user}/Library/Preferences/, ale można je zapisać w różnych miejscach, w zależności od aplikacji i rodzaju przechowywanych informacji. Na przykład Safari przechowuje przypięte karty i ostatnią sesję w ~/Library/Safari/LastSession.plist

Odinstalowywanie aplikacji

Miałem pytania dotyczące odinstalowywania aplikacji, gdy dostałem mój pierwszy Mac. Najprostszą odpowiedzią jest to, że możesz po prostu usunąć pakiet .app z /Applications/ informator. Jak wspomniano powyżej, mogą istnieć pewne plist pozostawione pliki.

W starszej wersji systemu OS X istniały aplikacje do dezinstalacji innych firm, które próbowały oczyścić użytkownika. Są nadal dostępne, ale nie wiem, jak dobrze działają, ponieważ nowsze wersje OS X są bardziej rygorystyczne w kwestii bezpieczeństwa. (Możesz spróbować AppZapper gdybyś chciał.)

Apple ma artykuł z bazy wiedzy obejmuje instalowanie i usuwanie aplikacji spoza App Store.


Re ” Aplikacje umieszczone w osobistym katalogu ~ / Applications pojawią się w wyszukiwaniu Launchpad i Spotlight „; Czy inni też nie?
Pacerier

Ponownie „w starszej wersji ..”; Masz na myśli, że dla starszych wersji Mac po prostu usunięcie .app nie działa?
Pacerier

5

Jeśli plik kończy się na .app, przeciągnij go do folderu aplikacji. Jeśli plik się skończy .pkg kliknij go dwukrotnie, aby uruchomić intaller.

Preferencje są zwykle przechowywane w / Users / username / Library / Preferences lub / Users / username / Library / Application Support.

Homebrew służy do instalowania aplikacji wiersza poleceń. Jest wtyczka (homebrew cask), która pozwala zainstalować aplikacje gui. Jeśli nie jesteś dobry w linii poleceń, nie używaj homebrew.


Aby korzystać z homebrew, nie musisz być dobry w linii poleceń. Kilka prostych poleceń to wszystko, czego potrzebujesz przez większość czasu.
zenith
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.