Oparte na folderach oprogramowanie do zarządzania zdjęciami do użytku lokalnego


14

Można by pomyśleć, że jest tam więcej niż wystarczające oprogramowanie do zarządzania zdjęciami. Ale od dłuższego czasu staram się znaleźć oprogramowanie dla komputerów Mac odpowiednie dla moich wymagań.

Oprogramowanie do zarządzania będzie wykorzystywane na zwykłych codziennych zdjęciach (święta, krajobrazy itp.), A także na dużej kolekcji zdjęć dokumentalnych o niewielkiej wartości artystycznej po renowacji chronionych starych budynków. Praca z tymi zdjęciami dokumentalnymi będzie wymagała rozbudowanych funkcji oznaczania i wyszukiwania.

Nie wymagam ściśle wbudowanych funkcji edycji i nieprzetworzonych konwersji.

Moja lista wymagań:

 1. Natywny program Mac (lub przynajmniej bardzo dobrze przeniesiony interfejs z innego systemu operacyjnego)
 2. Zdjęcia muszą być przechowywane w strukturze folderów na dysku, a nie w katalogu monolitycznym
 3. Ta struktura folderów musi być zgodna ze zmianami wprowadzonymi w oprogramowaniu, a wszelkie zmiany wprowadzone w Finderze muszą być śledzone i reprezentowane w menedżerze zdjęć
 4. Menedżer musi mieć możliwość zapisywania znaczników geograficznych, znaczników tekstowych i poprawek znaczników czasu bezpośrednio w obrazach (aby metadane były dostępne dla aplikacji innych firm - pliki pomocnicze takie jak te używane przez Darktable są tam bezużyteczne)
 5. Geotagi muszą być widoczne na mapie
 6. Metadane i zmiany w katalogach obrazów muszą być łatwo synchronizowane przy użyciu klasycznych narzędzi innych niż chmury, takich jak rsync, unison, Bittorrent Sync lub SyncThing.

Punkty bonusowe za:

 • obsługa innego systemu operacyjnego
 • tagi hierarchiczne
 • definiowana przez użytkownika integracja zewnętrznych narzędzi edycyjnych

Oprócz naprawdę świetnego DigiKam KDE , który cierpi na niedoskonały port Mac, nie znalazłem żadnego oprogramowania spełniającego te dość proste wymagania. Być może ktoś tutaj wskaże, co przegapiłem.

Oceniłem następujące programy:

 • Digikam . Wspaniały. Po prostu intensywnie wykorzystuje ekosystem KDE, co utrudnia zbudowanie portu na komputerze Mac. Jest również źle zintegrowany z pulpitem OSX.
 • Aperture . Tego właśnie używam. Synchronizacja katalogów między maszynami korzystającymi z rsync nie jest prosta. Biblioteki zarządzane nie odpowiednio śledzą zmiany dokonane w Finderze. Tagowanie jest niepotrzebnie skomplikowane.
 • Lyn . Mały, szczupły, tylko Mac. Raczej szczątkowy. Nie spełnia wymagania 4.
 • Darktable . Patrz nr 4 powyżej - podejścia do wózka bocznego są dla mnie niepraktyczne, a „ darktable nigdy nie otworzy plików źródłowych do pisania ”.
 • Capture One . Nie powiodło się w punkcie 3, a obsługa powiedziała mi, że synchronizacja między komputerami powinna odbywać się tylko poprzez ręczny import / eksport sesji.
 • Media Pro . Jak powyżej.
 • Bez ograniczeń . Bardzo szczątkowy. Brak konfigurowalnych narzędzi zewnętrznych. Wymaga Dropbox jako backendu synchronizacji.
 • Pixa . Wydaje się, że rozwijany jest bardzo powoli, co nie poprawia mi jego długowieczności. Nie wygląda to na zarządzanie zdjęciami , ale raczej na zarządzanie zasobami cyfrowymi. Bez geotagowania.
 • Zdjęcia Apple / Zdjęcia Google. Oparty na chmurze. Zbyt szczątkowy.

Edycja: uzupełnienia z listopada 2019 r

 • Skylum Luminar 4 . Idealnie reprezentuje strukturę folderów na dysku w swoim komponencie DAM. Oferuje elastyczne zarządzanie wtyczkami. Jednak w ogóle nie obsługuje geotagów i brakuje odpowiedniego edytora EXIF ​​/ ITPC.

Jak dotąd są to moje wyniki testu. Czy jest coś, za czym tęsknię / pomyliłem się? Czy jest dostępne oprogramowanie spełniające moje wymagania?


Ponieważ szukam metody archiwizacji opartej na folderach, którą można łatwo zsynchronizować przy użyciu tradycyjnych metod niebędących chmurą, myślę, że pytanie ma wystarczająco ogólne znaczenie, aby być tutaj interesujące.
jstarek

Jeśli istnieje, czy byłbyś skłonny zapłacić za ten produkt? O ile? Jednym z powodów, dla których programiści prawdopodobnie unikają tego rynku, jest istnienie wielu bezpłatnych narzędzi do zarządzania zdjęciami, takich jak Zdjęcia Apple. Czy z przyjemnością powiększysz niemal idealną aplikację za pomocą skryptów i narzędzi wiersza poleceń? Jako przykład można zająć się # 4 exiftool.
Graham Miln,

2
@GrahamMiln: Jasne, chętnie zapłacę mniej więcej tyle samo, co za konkurencję w chmurze (czytaj: do 300 EUR za licencję osobistą). Rozszerzanie za pomocą skryptów byłoby w porządku, jednak chciałbym mieć integrację geotagowania z GUI. Podczas gdy ja osobiście czuję się dobrze w domu na konsoli Unix, bardziej ogólna użyteczna sugestia byłaby bardziej zorientowana na GUI.
jstarek

Kilka lat temu szukałem czegoś podobnego, przez jakiś czas korzystałem z QPict. Ale doszedłem do wniosku, że te aplikacje od mniejszych firm / osób mogą odejść, nie zostać zaktualizowane itp., Pozostawiając użytkownika osieroconego. Skończyło się na trzymaniu Mac Findera. Zmieniam nazwy wszystkich zdjęć z datą / godziną ich zrobienia i organizuję w folderach na podstawie aparatu i lokalizacji. Będę śledzić ten wątek, aby zobaczyć, co wymyślą inni.
UncaMikey,

1
Nie, wspominam, że nie spełnia drugiej części punktu 3, ale należy się tego spodziewać w przypadku dowolnego oprogramowania. Jak proponujesz, aby oprogramowanie innych firm było „w pełni świadome” zmian dokonanych poza nim? IMO, jest to nieuzasadnione oczekiwanie. # 6 jest obsługiwany przez rsync katalogu Lightroom. Korzystam z LR od wersji 3.0 i udało mi się zsynchronizować katalogi LR między komputerami; jedyną wadą jest to, że musisz zachować ostrożność, aby nie wprowadzać zmian w obu katalogach przed synchronizacją, ponieważ nie łączy ona zmian.
Allan

Odpowiedzi:


7

Zasadniczo napisałeś wymagania dotyczące Photo Mechanic .

To oparte na folderach narzędzie przepływu pracy, które jest wieloplatformowe i wysoce zoptymalizowane do zarządzania obrazami. Wszelkie zmiany, które wprowadza, są przechowywane w metadanych w obrazach, dzięki czemu można je edytować w dowolnym miejscu i nie zepsuje importu / eksportu, tak jak nie mogą tego zrobić przepływy pracy oparte na bibliotekach.


Dziękuję za odpowiedź! To narzędzie nie pojawiło się w żadnej dyskusji na ten temat, więc twoja wskazówka jest bardzo doceniana. Muszę jednak dodać, że nie kupię tego narzędzia, mimo że całkiem dokładnie spełnia moje kryteria (jedyne, co nie jest idealnie dopasowane: nie widzisz wszystkich swoich zdjęć z geotagami na mapie, tylko te w jednym folderze). Interfejs użytkownika wygląda zbyt dziwnie i nie pasuje do wyglądu komputera Mac i czuje się bardzo dobrze, co jest szczególnie widoczne w oknie podglądu z dziwnymi ikonami. W przypadku tej jakości interfejsu cena jest dla mnie zdecydowanie zbyt wysoka. Ale świetna rekomendacja!
jstarek

2

Ponieważ Lyn jest blisko Twoich potrzeb, rozważ połączenie go z innymi aplikacjami. Jak na przykład:

 • HoudahGeo oferuje graficzny interfejs do oznaczania i wyszukiwania zdjęć według lokalizacji.
 • exiftool to alternatywa dla wiersza poleceń, z której można tworzyć dowolne potrzebne skrypty lub usługi.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.