„Gdzie jest FinderSyncAPIExtension?” (Dysk Google)


43

Przez ostatni tydzień okresowo pojawiało się to okno dialogowe, pokazane poniżej. Wydaje się, że z Google google wiąże się to z Dyskiem Google.

Wypróbowałem zalecenia dotyczące Społeczności wsparcia Apple , w szczególności użyłem przycisku Przeglądaj w wyskakującym oknie i wybrałem FinderSyncAPIExtension, przechodząc do wyszukiwarki i otwierając Dysk Google> Pokaż zawartość pakietu> Zawartość i przeciągając FinderSyncAPIExtension.appex do okna Przeglądaj. To nie rozwiązało problemu. Próbowałem też usunąć Dysk Google i zainstalować go od nowa w Google.

Obecnie, po otrzymaniu tego wyskakującego okienka (i anulowaniu go), GDrive przestaje synchronizować i muszę go zamknąć i uruchomić ponownie, aby ponownie rozpocząć synchronizację.

zrzut ekranu Gdzie jest FinderSyncAPIExtension?  wyskakujące okienko


Co ciekawe, zadziałało dla mnie, jeśli po prostu zignoruję wyskakujące okienko. Wiem, że to prawdopodobnie nie zadziała dla ciebie, ale nie zaszkodzi spróbować.
JMY1000,

Wszelkie rozwiązania tego?
Dan

Dla mnie problem zniknął, ale nie mogę go prześledzić do żadnej konkretnej poprawki.
Simon Woodside

Ignorowanie wyskakującego okienka dla mnie nie działa. Utrzymuje Dysk Google w nieskończonej pętli synchronizacji, czego dowodem jest ikona na pasku zadań, cyklicznie powtarzająca się między fazami ORAZ fakt, że na innych urządzeniach (telefonie i laptopie) nie synchronizuję ostatnich elementów, które umieszczam w folderze. Muszę nacisnąć anulować, a następnie ponownie uruchomić aplikację. Czekam na odpowiedź w tej sprawie.
oemb1905

Odpowiedzi:


21

Znalazłem aplikację Dysk Google (/ Aplikacje) i kliknąłem ją. Następnie GDrive kontynuował synchronizację bez błędów. Nie jestem pewien, czy jest to właściwe rozwiązanie, próbowałem tylko raz (zaledwie 2 minuty temu), ale jak dotąd tak dobrze.


7

rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy kliknąć przycisk przeglądania i wybrać ikonę aplikacji Dysk Google w folderze aplikacji i to wszystko! nie wyskakujące okienka. cieszyć się!


3

Może to być przydatne: https://forums.insynchq.com/t/mac-how-to-fix-issues-on-the-new-finder-sync-extension-file-icon-overlays-and-context- menu-in-os-x-10-10-above / 3465

Zasadniczo mówi się, aby przejść do Preferencji systemowych> Rozszerzenia i upewnić się, że w Finderze nie jest ustawiony więcej niż jeden system plików w chmurze. Tylko jeden może to zrobić naraz: więc to powoduje awarię FinderSyncAPIExtension.


1
mój ma zarówno Dropbox, jak i Dysk Google. Potrzebuję obu.
akhy

1
Odkryłem, że po prostu zaznaczenie pola obok Dysku Google (nie było zaznaczone) wydaje się, że to rozwiązało.
RedYeti

1

Aplikacja dysku Google wydaje się synchronizować bez względu na to, czy wyskakujące okienko jest spełnione. Jednak wyskakujące okienko wciąż pojawia się w moim systemie, tak że mogę mieć trzy lub cztery z nich rozpryskane na całym ekranie komputera, co uniemożliwia mi zobaczenie niezbędnych okien programu, na które nalegają. Ignorowanie wyskakującego okienka nie jest tak naprawdę opcją i wydaje się, że nie ma sposobu, aby pokazać wyskakujące okienko w miejscu, w którym znajduje się rozszerzenie, ponieważ przeglądarki nie można skierować do „ukrytego” folderu w aplikacji Google.


1

Właśnie zainstalowałem Dysk na nowym komputerze Apple i po raz pierwszy zobaczyłem to okno dialogowe. Na forum Apple znaleziono, że może to być związane z synchronizacją Dysku z wieloma kontami. Taka jest moja sytuacja, więc może wskazywać, gdzie szukać rozwiązań.

GolfHotel 2 lutego 2016 03:56 Zazwyczaj dzieje się tak, gdy masz zainstalowany dysk Google i więcej niż jedną tożsamość dysku Google. Konflikt występuje, gdy dysk nie może określić, które pliki mają zostać zsynchronizowane po zalogowaniu się na więcej niż jednym koncie.

https://discussions.apple.com/thread/6890881?start=0&tstart=0


Mam jedno konto na Dysku i wielokrotnie otrzymuję ten błąd. Ponowne uruchomienie aplikacji nie jest poprawną poprawką, ale rozwiązaniem.
oemb1905

0

Mam ten problem od miesięcy. Dzisiaj, wpatrując się ponownie w listę aplikacji w wyskakującym okienku, zdałem sobie sprawę, że są dwie ikony Dysku Google. Jeden został wymieniony pod tą ścieżką:

~/Library/Application Support/Google/Chrome/Default

i jeden poniżej:

~/Library/Application Support/Google/Chrome/Profile 1

Były to różne wersje. Okazało się, że Profil 1 pochodzi z momentu, gdy moja córka zalogowała się na swoje konto na moim komputerze (w Chrome używa Chromebooka).

Z oknem dialogowym wciąż wyświetlanym na ekranie usunąłem Profil 1 i opróżniłem kosz - wyskakujące okienko zniknęło, podobnie jak element paska menu Dysku Google. Otworzyłem Dysk Google i nie dostałem wyskakującego okienka. Wylogowałem się z komputera, a następnie wróciłem i nadal nie mam wyskakującego okienka.

Być może po zalogowaniu się na inne konto w przeszłości (za pomocą Chrome na koncie, na którym aktywna jest aplikacja / wtyczka Dysk) zainstalowałem inną wersję. Ta wersja nigdy się nie aktualizuje, ponieważ nie zalogowałem się ponownie na to konto? Więc może okazuje się, że jest w konflikcie / nieaktualny?


0

Postępowałem zgodnie z radą jackoverflow i okazało się, że to właśnie Adobe Creative Cloud próbował użyć rozszerzenia w Finderze i został zabity przez DropBox. Pole wyboru miało niebieską kropkę obok, więc zaznaczyłem go, a następnie odznaczyłem i wydaje się, że zatrzymało to wyskakujące okienka. Wolę mieć aktywne rozszerzenie DropBox Finder.


0

To mi też pomogło: „Odkryłem, że po prostu zaznaczenie pola obok Dysku Google (nie było zaznaczone) wydaje się, że to naprawiło. - RedYeti”. Dlaczego pole wyboru zostało wyczyszczone Nie wiem. Ostatnią rzeczą, którą zrobiłem, była instalacja Adobe Acrobat Pro DC. A za co warto, mam trzy systemy chmurowe ustawione w Finderze (Dropbox, Google i SwitchDrive).


-4

Być może poniższe rozwiązanie przyniesie rozwiązanie, tak jak w moim MacBooku Pro (OS X El Capitan wersja 10.11.6):

  1. Otwórz aplikację Terminal
  2. wpisz następujące polecenie: chflags nohidden ~/Library To sprawi, że folder Library będzie widoczny.
  3. Zamknij komputer Mac (nie uruchamiaj ponownie, nie będzie działać)
  4. Uruchom komputer Mac
  5. Wcześniej problem się skończył (przynajmniej w moim MacBooku jest)

4
Zmiana widoczności folderu w Finderze nie wpływa na zdolność programu do znalezienia lub uzyskania do niego dostępu. Wyłączenie komputera jest prawdopodobnie tym, co pomogło, a nawet wtedy, ponieważ przypadkowo ponownie uruchomiło proces Dysku Google.
BonzaiThePenguin
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.