Czy iPhone GPS działa w samolocie lecącym na wysokości 30000–40000 stóp?


19

Mam bardzo podstawowe pytanie: jeśli włączyłem GPS w moim iPhonie, gdy lecę samolotem na wysokości od 30000 do 40000 stóp (około 9-12 km), czy GPS faktycznie poda prawidłowe dane?

Przeczytałem kilka artykułów (link poniżej), ale nadal nie wiem, czy GPS zadziała, czy nie.

  1. https://www.quora.com/Does-mobile-GPS-work-onboard-airplanes
  2. /aviation/8188/airplane-mode-does-not-disable-gps-is-it-safe-to-use-gps-in-flight

Dzięki

Odpowiedzi:


19

W większości praktycznych sytuacji GPS działa wystarczająco dobrze, abyś mógł śledzić swoje postępy, ale nie ma świetnego zasięgu (dokładność poniżej 2 m) ani dokładnej prędkości nad odczytami naziemnymi z iOS.

Z perspektywy anteny / fizyki możesz mieć przerażający odbiór GPS, ponieważ jeździsz w większości kompletnej klatce Faradaya. Nawet jeśli masz telefon w oknie, wszystkie widoczne satelity mogą być w konfiguracji, w której GPS jest bardzo słaby lub nie jest w stanie wygenerować użytecznej poprawki .

Oczywiście wysokość przelotowa jest ogólnie jednym z najlepszych miejsc do odbioru GPS, o ile antena jest umieszczona na czubku / końcu samolotu. Nie masz do czynienia z interferencją wielu ścieżek, bez liści, bez wzgórz i budynków, które mogłyby kolidować z wyraźnym widokiem od horyzontu do horyzontu - nie wspominając o tym, że Twoja wysokość pozwoli ci zobaczyć więcej niż normalną widoczność „pół nieba” w najlepszym razie lądujesz na ziemi.

Sprzęt telefoniczny i system iOS z pewnością postarają się jak najlepiej naprawić, gdy tylko urządzenie będzie poza trybem samolotowym. Wiem, że wielu pilotów, którzy zgłaszają iOS GPS w kokpicie, jest całkiem dobry / na równi z innymi konsumentami, a nawet komercyjnymi produktami nawigacyjnymi.


1
Nie mam iPhone'a, ale GPS mojego telefonu Samsung jest bardzo niezawodny podczas lotu na wysokości (przynajmniej na siedzeniu przy oknie, którego najczęściej używam). Próbowałem tego podczas wielu różnych lotów, a liczby wyświetlane przez GPS telefonu zawsze zgadzają się z wyświetlanymi danymi samolotu i mapą.
Martin Argerami

1
@MartinArgerami Zgadzam się - kiedy uzyskasz dokładność poprawki 2 do 10 m za pomocą iPhone'a, możesz otrzymać 10-krotny błąd, ale jeśli jesteś nieobecny o pół mili lub więcej, czy to naprawdę ma znaczenie, gdy śledzisz swój lot? W praktyce mobilne chipsety GPS działają dobrze w każdym samolocie, w którym ludzie nie mają kombinezonów ciśnieniowych, a nawet w wielu samolotach wojskowych.
bmike

1
Czy samolot to tak naprawdę klatka Faradaya? Mój telefon ma wystarczająco dobry odbiór na ziemi, że mogę przesyłać strumieniowo filmy, co wydaje mi się, że sygnały są odbierane / odbierane w porządku.
Cornstalks

1
@Cornstalks sygnał GPS jest znacznie słabszy niż sygnał 3G / 4G / wifi ...
Thruston

2
GPS nadal działa w trybie samolotowym.
Skeleton Bow

12

Domowe systemy nawigacji satelitarnej zwykle zawierają ograniczenia jako środek bezpieczeństwa. Ogólna zasada jest taka, że ​​nic z półki nie powinno być w stanie pomóc w stworzeniu pocisku kierowanego.

W tym celu większość, jeśli nie wszystkie, cywilne jednostki GPS ulegną awarii lub będą źle działać, jeśli zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:

  • Duża wysokość - gdy jesteś wyżej niż góra, nie jesteś już zwykłym użytkownikiem cywilnym. Limit ten jest jednak zwykle bardzo wysoki, częściej na skraju przestrzeni kosmicznej niż na wysokościach krajowych linii lotniczych.
  • Duża prędkość - jeśli pokonujesz więcej niż dwieście lub dwieście mil na godzinę, prawdopodobnie jesteś szybkim pojazdem lub pociskiem. Biorąc to pod uwagę, limit można ustawić na poziomie zbliżonym do prędkości dźwięku, tak że cywilne samoloty raczej go nie uderzą.
  • Wysoka dynamika - jeśli wykonujesz zwrot z dużą prędkością, możesz być pociskiem unikającym pocisków lub samolotów. Zwykle jednak komercyjne samoloty pasażerskie nie wykonują manewrów, które wyzwalają te ograniczenia.

Może się okazać, że powoduje to problem podczas korzystania z telefonu na pokładzie samolotu. Używam do budowania sprzętu testowego dla systemów GNSS i często znajduję jednostki GPS zachowujące się dziwnie, gdybym zaczął symulować którykolwiek z powyższych warunków.

Możliwy jest także słaby odbiór z powodu kadłuba. Aby sprawdzić, czy jest to czynnik ograniczający, a nie środki bezpieczeństwa, po prostu spróbuj użyć GPS telefonu w samolocie, gdy jest on na ziemi przed startem. Jeśli uda ci się ustalić pozycję przed startem, ale będziesz walczył raz w locie, ograniczą cię środki bezpieczeństwa. Spodziewałbym się jednak, że większość telefonów nie będzie przez to ograniczona. Jeśli możesz użyć go w autobusie lub pociągu bez przebywania przy oknie, oczekiwałbym, że poziomy ekranowania i sygnału będą podobne jak w samolocie.


W jaki sposób system GPS mógłby technicznie uniemożliwić działanie szybko poruszającego się lub przyspieszającego odbiornika? GPS jest (lub może być używany) całkowicie pasywnie; nadawca nie ma możliwości dowiedzenia się, kto je otrzymuje i na jakich warunkach. Czy masz referencje?
Peter - Przywróć Monikę

1
@ PeterA.Schneider odnosi się do przepisów CoCom dotyczących produkcji sprzętu. en.wikipedia.org/wiki/CoCom
Stephen P.

3
Co więcej, niż środki bezpieczeństwa, odbiorniki GPS przeznaczone do typowego użytku cywilnego zostały zaprojektowane z myślą o tym przypadku. Ich przetwarzanie sygnału jest skonfigurowane w taki sposób, że zapewni dobrą wydajność (tj. Wysoką dokładność śledzenia) w typowych scenariuszach użytkownika (poruszanie się z prędkością samochodu lub mniejszą, na ziemi). Wysoka dynamika, wysokość lub prędkość mogą skutkować niską wydajnością, nawet jeśli nie ze względu na konkretną konstrukcję opartą na bezpieczeństwie, z uwagi na charakter procesów odbiornika, które są dostosowane do „normalnych” warunków.
Jason R

@StephenP. Widzę; ograniczenie znajduje się w odbiorniku. Wikipedia podaje limity jako 1900 km / hi 18 000 metrów, oba poza aktualną aeronautyką cywilną. Ponieważ CoCom (-successors) dotyczy eksportu poza USA, odbiorniki GPS gdzie indziej nie mają wpływu, por. En.wikipedia.org/wiki/…
Peter - Przywróć Monikę

1
@LovesTha Pragnę powtórzyć: samolot pasażerski nie spełnia żadnego z kryteriów ograniczenia ITAR do uruchomienia (zbyt nisko), a niektóre z odpowiedzi tutaj zawierają relacje z pierwszej ręki o gotowych urządzeniach GPS, w tym produkty jabłkowe, działające w locie. (Inni podają , że konta z pierwszej ręki nie działają, jasne; to może mieć wiele różnych powodów, ale ITAR nie jest jednym z nich.)
Peter - Przywróć Monikę

4

Wynika to z faktu, że podczas mojej ostatniej podróży próbowałem zobaczyć, jak szybko leci samolot, korzystając z aplikacji Prędkościomierz na iPhonie 5c. Nie działało.

Prędkościomierz nie pokazuje lokalizacji, więc spróbowałem Strava. Nie pokazywał też prędkości, ale pokazuje, że pozycja na mapie od czasu do czasu podskakiwała.

Nie sądzę, żeby to był problem z sygnałem GPS, przywiozłem komputer rowerowy Garmin i zapisał lot w porządku. Wciąż mam zapisy z kilku lotów, ciekawe jest to, że samoloty nie tylko wybierają najkrótszą drogę. Jedyną rzeczą, która nie wyglądała dobrze, była wysokość, ponieważ używa barometru, a kabina jest pod ciśnieniem.


2
Interesujące jest to, że pomylono wysokość. GPS to system 3D (właściwie 4D, ponieważ rozwiązuje to również przesunięcie czasowe), i zwykle wysokość byłaby obliczana z loci GPS. Ale jeśli odbiornik może tylko „zobaczyć” 3 satelity, „dobre” oprogramowanie odgadnie wysokość - zgaduję, że tak właśnie zrobił Garmin. Wadą tego jest to, że błędne zgadywanie (tak jak miało to miejsce) spowoduje błędy pozycjonowania ...
Grimxn,

@Grimxn: Wiele urządzeń GPS ma również wysokościomierz na podstawie ciśnienia. Czasami można wybrać, czy odczyt wysokości jest oparty na tym, czy na danych GPS. Uważam, że wysokościomierz lepiej wykrywa niewielkie zmiany wysokości.
Nate Eldredge

@NateEldredge: Rzeczywiście tak będzie - ale chodziło mi o to, że jeśli odbiornik może zobaczyć cztery lub więcej satelitów, będzie mógł przynajmniej oszacować wysokość, przesunięcie czasowe i pozycję poziomą 2D, ale gdyby mógł zobaczyć tylko trzy satelity (całkiem prawdopodobne, że w samolocie) użyłby wysokościomierza (w tym przypadku niesłusznie) do ograniczenia Z w roztworze ...
Grimxn 30.01.2016

Jeszcze raz patrzę na rekord i myślę, że mniej dokładna jest bardziej poprawna, ponieważ ciśnienie w kabinie jest bardziej stałe. Po wylądowaniu samolotów były małe spadki.
imel96

1

Będzie działać, ale musisz trzymać telefon przy oknie. A czasem naprawienie sygnału zajmuje dużo czasu.


1

Nie mogę rozmawiać konkretnie z iPhone'em, ale iPad Air 2 działa dobrze, dopóki siedzę w oknie. Korzystam z ForeFlight , oprogramowania służącego do nawigacji podczas lotu, cały czas podczas lotów komercyjnych, gdy pasażer. Podczas wznoszenia / zniżania zakręt może go zrzucić i przywrócenie sygnału zajmie kilka sekund, a przywrócenie pozycji może wymagać przytrzymania go prosto do okna. Ale w trakcie rejsu, gdy już osiągnie pozycję, mogę pozostawić ją na tacy tacy i bez problemu pokaże pozycję, prędkość na ziemi i wysokość obliczoną przez GPS na pół godziny lub dłużej. Wysokość jest oczywiście nieznacznie obniżona, ponieważ podczas rejsu samolot leci nie na stałej wysokości „stóp”, ale na danym poziomie lotu .0

Oto zdjęcie, które zrobiłem samolotem za pomocą mojego iPhone'a 6. Jest to aplikacja IGO na ekranie. Nie znam dokładnej wysokości, ale była naprawdę wysoka. Możesz zobaczyć naszą prędkość na ziemi.


0

GPS został zaprojektowany do użytku w przestrzeni kosmicznej i na dużych wysokościach. Zbliż się do okna i zadziała (iPhone 5s, SE, iPad 2, iOS 9, 10).

Należy wyłączyć Wi-Fi i dane komórkowe, ponieważ iPhone będzie również używał sygnałów z telefonu komórkowego i Wi-Fi do triangulacji pozycji. Mogą być silniejsze niż GPS, ale mogą znajdować się daleko i stoją na ziemi. Jeśli spróbujesz nagrać ślad GPS, będzie on wzburzony z powodu tego efektu. Efekt może być gorszy, jeśli masz WiFi w locie, które jest powiązane z pewną lokalizacją na ziemi.


0

Twój iPhone GPS działa dobrze w trybie samolotowym, głównym czynnikiem ograniczającym jest efekt klatki Faradaya, który ogranicza widok nieba, jeśli nie siedzisz w oknie. nawet na siedzeniu przy oknie nie zawsze masz dobry widok na 4 wymagane satelity. Następnym razem, gdy będziesz w samolocie na siedzeniu przy oknie, wypróbuj PocketGPS na iPhone'a, który jest bezpłatny i nie zawiera żadnych dodatków. Nie powinno być żadnych ograniczeń wysokości poniżej 50 000 stóp, a prędkość samolotów komercyjnych będzie również w granicach dopuszczalnych przez GPS.


0

Z przyjemnością korzystam z mojego GPS GPS podczas lotu po Europie bez problemu, głównie do identyfikacji moich zdjęć. Ale oto ciekawa nagła zmiana. Często latam ze Szwajcarii do południowej Hiszpanii i udało mi się uzyskać jasne dowody tożsamości na cały lot. W tym tygodniu działało dobrze w Szwajcarii i Francji, ale wszystkie identyfikatory GPS zatrzymały się, gdy tylko weszliśmy do hiszpańskiej przestrzeni powietrznej, a moje zdjęcia pokazują je ponownie, gdy byliśmy na ziemi. Nie zmieniłem żadnych ustawień podczas lotu. Zakładam więc, że Hiszpania nagle wprowadziła nowe środki bezpieczeństwa. Zastanawiam się, czy inne kraje robią to samo. To jedyne wytłumaczenie, jakie mogę wymyślić.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.