Nie można ustawić DYLD_FALLBACK_LIBRARY_PATH w powłoce na OSX 10.11.1


10

W skryptach powłoki używanych do testowania jednostek z dynamicznymi bibliotekami w katalogu innym niż typowy @rpath, wcześniej byłem w stanie ustawić DYLD_FALLBACK_LIBRARY_PATH, aby ustawić katalog zawierający biblioteki. Pod 10.11.1 bash wydaje się ignorować próby ustawienia tej zmiennej środowiskowej:

$ sh -x testscript.sh
+ DYLD_FALLBACK_LIBRARY_PATH=/Users/something/testinglibs
+ export DYLD_FALLBACK_LIBRARY_PATH
+ exec printenv

a DYLD_FALLBACK_LIBRARY_PATH nie występuje w wydruku printenv.

Czy to hack związany z bezpieczeństwem w powłoce 10.11? Nie udało mi się znaleźć tej zmiany udokumentowanej na stronach man lub online.Pewnie, nazwa_instalacji_tool jest rozwiązaniem trwałym (i faktycznie napisałem skrypt, aby skonfigurować środowisko kompilacji). W celu szybkiego testowania i debugowania w środowisku programistycznym, kłopotliwe jest tworzenie tymczasowych kopii bibliotek, hackowanie zmian @rpath, a następnie prawdopodobnie zapomnienie o ręcznej zmianie. DYLD_FALLBACK_LIBRARY_PATH i DYLD_LIBRARY_PATH były przydatne do tych sporadycznych cykli dev / test.
Guy

Odpowiedzi:


8

Jest to ochrona integralności systemu wprowadzona w El Capitan

Dokumentacja jest w to od Apple

Zasadniczo wszystkie pliki wykonywalne Apple OS X są chronione. i (z wcześniejszego dokumentu)

Odradzanie procesów dziecięcych procesów ograniczonych przez ochronę integralności systemu, takich jak uruchomienie procesu pomocniczego w pakiecie z NSTask lub wywołanie komendy exec (2), resetuje specjalne porty Mach tego procesu potomnego. Wszelkie dynamiczne zmienne środowiskowe linkera (dyld), takie jak DYLD_LIBRARY_PATH, są czyszczone podczas uruchamiania chronionych procesów.

W tym przypadku sh jest chroniony


Dzięki za wskaźnik! Skupiłem się na ochronie jądra i innych systemów plików w SIP. Nie zauważyłem tej zmiany.
Guy

2
Ok, to wyjaśnia pochodzenie tego zjawiska, ale jak do cholery mamy teraz testować nie zainstalowane biblioteki? Mam na myśli, jak możemy pisać make check na El Capitan, kiedy potrzebne są współdzielone biblioteki?
akim

Większość make via autoconf powinna znaleźć się w katalogu / usr / local, który jest nadal zapisywalny - jeśli spróbują gdziekolwiek indziej w katalogu / usr, będę kwestionować wiedzę autora na temat OS X (lub Unix)
Mark

Jeśli ktokolwiek znajdzie to po marnowaniu czasu na próbę zrozumienia, dlaczego zniknęły zmienne środowiska VAR, rozważ zgłoszenie błędu w Apple, aby udokumentować interakcję dyld / SIP. Zrobiłem już, a błąd otrzymał numer rdar: // 30755019. (Mam nadzieję, że pomyślą o udokumentowaniu innych takich pułapek ...)
hmijail

1
(Miałem na myśli dokument interakcji SIP w podręczniku dyld, który w chwili pisania tego jest całkowicie mamą o tym)
hmijail
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.