Dysk zewnętrzny w formacie exFAT traci foldery


2

Mam sformatowany w formacie exFAT dysk USB 3TB podłączony do komputera iMac działającego 10.10.3. System utracił zasilanie i po jego przywróceniu dysk nie został zamontowany. Próbowałem naprawić dysk w Narzędziu dyskowym i nie udało się go ukończyć - nie zanotowałem komunikatu o błędzie, ale w zasadzie „odzyskałam wszystkie pliki z kopii zapasowych i sformatowałeś”.

Podłączyłem dysk do komputera z systemem Windows, który widział przynajmniej niektóre pliki, ale skarżył się, że dysk wymaga naprawy. Pozwoliłem uruchomić narzędzie do naprawy dysku i powiedział, że zakończyło się pomyślnie. Podłączyłem go z powrotem do komputera Mac i chociaż prawie wszystko jest w porządku, brakuje kilku podfolderów. Co najważniejsze, myślę, że kilka folderów, których zawartość mogła zostać udostępniona podczas awarii zasilania, po prostu zniknęła.

Dysk przekazuje weryfikację w narzędziu dyskowym oraz narzędzia do weryfikacji systemu Windows. Pobiegłem recuva w oknie systemu Windows i podczas gdy wyświetlała dużą liczbę plików do odzyskania, były to wszystkie pliki, które przed wiekami usunąłem na komputerze Mac. Pliki były jeszcze bardziej nieodwracalne, ale były również z odległej przeszłości. Żaden z plików w folderach, do których uzyskano dostęp podczas wyłączenia zasilania, nie był w ogóle wymieniony.

Teraz mam kopie zapasowe dużej ilości danych, a wiele z nich to zgrywanie płyt DVD, które wciąż mamy na półce, więc jeśli nie mogę tego naprawić, tracę tylko kilka wieczorów opiekując się hamulcem ręcznym. Ale naprawdę chciałbym się upewnić, że to się nigdy nie powtórzy, np. przeglądanie naszych zdjęć rodzinnych. Czy to znany problem? Czy jest coś, co mogę zrobić, aby odzyskać brakujące foldery?


Słyszałeś kiedyś o UPS jak UPS APC ? Powinieneś prawdopodobnie zainwestować w jeden, aby uniknąć takich problemów. Również exFAT nie jest solidnym systemem plików i tylko przy zachowaniu pojedynczej tabeli alokacji plików i braku kopii zapasowej, tak jak robi to FAT322, jest podatny na katastrofalne awarie przy zaniku zasilania podczas zapisu na dysk. Osobiście nigdy nie używałbym exFAT.
user3439894

Odpowiedzi:


3

exFAT prawdopodobnie nie jest optymalny dla twojej sytuacji, ale niestety nie ma naprawdę łatwego rozwiązania do częstego używania zewnętrznego dysku zarówno w systemie OS X, jak i Windows, czytania / zapisywania dużych plików i przy naprawdę niskim ryzyku utraty danych.

exFAT nie jest dziennym systemem plików, więc istnieje większe prawdopodobieństwo utraty danych niż w przypadku NTFS lub HFS +. exFAT używa pojedynczej tabeli alokacji plików i pojedynczej mapy wolnego miejsca, więc istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia systemu plików z tego powodu (na przykład jeśli urządzenie wymienne zostanie odłączone podczas zapisu). exFAT wykonuje sprawdzanie sumaryczne, które pozwala wykrywać pewne problemy i naprawiać je w sposób spójny, ale w rzeczywistości nie zapobiega to utracie rzeczywistych danych. Jeśli jest podłączony i używany często, zwiększa ryzyko przeniesienia danych, jeśli nastąpi rozłączenie lub awaria zasilania, co nie jest dobre.

Prawdopodobnie lepiej byłoby, gdybyś pracował z NTFS - natywnym w Windows i używał czegoś takiego Paragon NTFS w OS X.

Aby odzyskać brakujące dane i foldery (dane i odpowiednią strukturę katalogów) - istnieje duża szansa, że ​​zostaną uszkodzone, więc nie będzie to proste, jeśli to możliwe. Być może lepiej będzie opiekować się hamulcem ręcznym, jak mówisz, i odtwarzać potrzebne dane. Mogłabym zasugerować poszukiwanie profesjonalnej pomocy przy odzyskiwaniu danych, ale brzmi to tak, jakby nie było to dla ciebie najważniejsze i prawdopodobnie nie warto za to płacić. Na przykład inżynier w firmie takiej jak nasza miałby do dyspozycji wiele narzędzi do odzyskiwania i albo spróbowałby wielu, albo wiedział, które z nich miałyby najlepszą zdolność, biorąc pod uwagę sytuację po przeprowadzeniu badania szkód. Plus są również doświadczeni. Widziałem, jak odzyskują dane z uszkodzonych systemów plików, w tym dobre nazwy plików i strukturę katalogów, gdy niektóre narzędzia programowe nie są w stanie pomóc, ponieważ w rzeczywistości istnieje wystarczająca ilość części tabeli plików, aby mogła działać, jeśli narzędzie może to zrobić.

Możesz wypróbować więcej narzędzi do odzyskiwania oprogramowania, w szczególności takich, które odzyskują określone typy plików, ale będzie to kosztować, aw pewnym momencie jest po prostu tańsze z firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych ... i dla ciebie, aby odtworzyć dane.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.