Plusy i minusy wycierania nowego komputera Mac?


17

Pochodzący ze świata komputerów PC, większość producentów na zamówienie (np. Dell, HP, Acer itp.) Ma irytujące małe dodatki, które uważam za spyware / bloatware - takie jak paski narzędzi z reklamami. Kupując takie laptopy do komputerów PC, zawsze formatowałem ich dyski twarde, a następnie instalowałem tylko system Windows (i sterowniki), co zapewniło czystą tabliczkę bez nadmiaru.

Nie sądzę, aby Apple zawiera takie programy szpiegujące / bloatware. Niemniej jednak przy zakupie nowego komputera bezpośrednio od Apple, czy istnieją jakieś wady lub zalety wycierania istniejącego dysku i wykonywania nowej instalacji OS X?


4
Zakładając, że kupujesz go od Apple lub od zaufanego dostawcy, nie musisz go ponownie instalować. Jeśli kupujesz go używanego lub od dostawcy, któremu tak naprawdę nie ufasz, powinieneś go ponownie zainstalować, aby uniknąć używania potencjalnie zagrożonego komputera.

6
Jedną z zalet, jeśli pochodzisz z Linuksa, jest to, że możesz sformatować dysk za pomocą systemu plików z rozróżnianiem wielkości liter.
jub0bs

1
@Jubobs Czy nie ma na miejscu sposobu na konwersję? Zakładam, że na poziomie systemu plików jest to tylko flaga metadanych.
Przywróć Monikę - ζ--

@hexafraction O ile mi wiadomo, nie. Musisz sformatować dysk, jeśli chcesz zmienić wielkość liter.
jub0bs

I don't believe Apple includes such spywareCóż, oczywiście lepiej radzą sobie z ukrywaniem go niż Microsoft ...
Levi

Odpowiedzi:


15

Istnieje kilka wad:

  • Większość postów internetowych opisujących sposób ponownej instalacji OS X nie zawiera diagnostycznego obrazu rozruchowego specyficznego dla sprzętu, który jest przechowywany w Recovery HD (zmieniło się to począwszy od El Capitan 10.11).
  • Utracisz aplikacje iLife, jeśli najpierw nie uruchomisz fabrycznego systemu operacyjnego i nie zażądasz odkupienia Apple ID.

Boot odzyskiwania nie jest przeszkodą, jeśli nie masz nic przeciwko użyciu ogólnego obrazu rozruchowego odzyskiwania w razie potrzeby. Możesz też znaleźć i ponownie zainstalować następujący folder na dysku „Recovery HD”:
/com.apple.recovery.boot/.diagnostics

Tak więc twoje wezwanie na temat tego, co dzieje się po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku „D” podczas uruchamiania.

Utracając iMovie, zdjęcia (lub iPhotos, jeśli Mac dostarczono z tym również / zamiast tego), GarageBand nie ma znaczenia, czy kupiłeś sprzęt w ramach programu DEP, czy nie obchodzi Cię, że go używasz, już go masz lub nie obchodzi Cię to wydawać pieniądze później, aby je kupić w razie potrzeby.


1
Lokalna diagnostyka nie zostanie ponownie zainstalowana przy nowej instalacji OS X?
porównaj

2
Tak, starałem się przekazać moją odpowiedź.
Redarm

23

Czyszczenie i ponowne instalowanie systemu OS X na nowym komputerze Mac bezpośrednio od Apple nie ma żadnej korzyści. Otrzymasz dokładnie taką samą zawartość dysku. Nie mogę wymyślić żadnej różnicy między komputerem Mac z obrazem Apple a komputerem Mac z obrazem własnym.


3
Nie zgadzam się z tym. Nuke i bruk mają dwie główne wady. 1) Potencjalnie tracisz aplikacje iLife 2) Potencjalnie tracisz oprogramowanie przywracania specyficzne dla sprzętu
bmike

2

Nie, Apple nie ma żadnych programów typu bloatware. Ale nadal widzę dwie zalety:

  • Zwolnij trochę miejsca (cenne, jeśli masz dysk SSD 128 GB), jeśli nie będziesz używać aplikacji iLife, takich jak GarageBand, ani pakietu Office zamiast aplikacji iWork. Mogą zużyć kilka gigabajtów. Nadal będziesz mógł je zainstalować później, ponieważ po pierwszym uruchomieniu Mac App Store uruchomi sprawdzenie numeru seryjnego, aby sprawdzić, czy możesz go pobrać za darmo.
  • Rozważ podzielenie napędu Fusion Drive na dwa dyski - szybki dysk SSD na system, aplikacje i folder domowy oraz duży dysk HD na inne, zajmujące więcej miejsca media, takie jak filmy. Oczywiście, po wyjęciu z pudełka FD działa dobrze, ale maniacy tacy jak my mogą chcieć mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się z naszymi danymi.

Program Apple Diagnostics można załadować z Internetu za pomocą opcji-D. Wyświetla listę załadowanych obrazów dysków.

Tylko ostrzeżenie - niektóre aplikacje, takie jak Adobe, nie będą działać w formacie z rozróżnianiem wielkości liter.


-5

Wyczyszczenie dysku może spowodować wyłączenie oprogramowania niezbędnego do wdrożenia FileVault 2, metody Apple pełnego szyfrowania dysku.


1
Możesz włączyć pełne szyfrowanie dysku bez uprzedniego wyczyszczenia systemu operacyjnego
nohillside

Myślę, że Griffin myśli o Core Storage, która jest wymagana dla FileVault 2. Wycieranie dysku twardego może cofnąć wolumin Core Storage.
user24601

1
@ user24601 Ale instalator naprawiłby to ponownie (wszystko oczywiście w zależności od komputera). Teraz zerwanie napędu termojądrowego to inny czajnik ryb.
Redarm

System OS X może w dowolnym momencie przekonwertować nie-rdzeniowy dysk pamięci na pamięć rdzeniową lub poprosić o ponowne uruchomienie, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby dokonać przełączenia później. Podejrzewam, że to minus czasu, jeśli robisz dziesiątki lub więcej maszyn.
bmike
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.