jak sprawdzić, czy można bezpiecznie usunąć plik iNode (lub jak sprawdzić jego zawartość)?


49

Jak sprawdzić, czy można bezpiecznie usunąć następujący plik?

$ cd /lost+found/
$ file iNode44670523
iNode46670523: xar archive -version 1

Uwaga: data pliku wskazuje, że ma on około 1 roku. pierwsze 4 znaki pliku to „ xar!

czy mogę go po prostu usunąć (jest to prawdopodobnie kopia zapasowa utworzona przez Time Machine) i uruchomić ponownie i sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie? czy jest jakiś prosty sposób na sprawdzenie zawartości pliku?

Odpowiedzi:


70

Jeśli nie masz problemów z korzystaniem z terminala, możesz dowiedzieć się, jaki jest plik. Jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z terminalu, nie martwiłbym się tym. Robiłem to głównie dla własnego zainteresowania, a nie jakiejkolwiek rzeczywistej potrzeby.

Otwórz terminal i wprowadź następujące polecenia (wprowadź tekst za $):

$ cd /lost+found
$ ls -l
total 10087432
-rw-r--r--  1 root  wheel  5164763151 25 Oct  2014 iNode10324487

$ file iNode10324487
iNode10324487: xar archive - version 1

To mówi mi, że iNode10324487plik ma być typu xar, który jest plikiem archiwum. Szybkie wyszukiwanie „pliku binarnego xar” znajduje stronę podręcznika dla narzędzia xar w systemie OS X. To mówi mi, że mogę wyświetlić listę plików zawartych w pliku xar za pomocą następującego polecenia:

$ xar -t -f iNode10324487
Distribution
InstallMacOSX.pkg
InstallMacOSX.pkg/Bom
InstallMacOSX.pkg/Payload
InstallMacOSX.pkg/Scripts
InstallMacOSX.pkg/PackageInfo
InstallMacOSX.pkg/InstallESD.dmg
Resources
Resources/ar.lproj
...

Tak więc osierocony plik, który mam na dysku 5.16 GB, wygląda jak pakiet instalacyjny OS X. Jestem przekonany, że tego nie potrzebuję, więc mogę to usunąć.


7
Miałem także instalator Mac OS X jako plik iNode w folderze lost + found. Dzięki za informację.
gdelfino,

Doskonałe wskazówki dotyczące terminali. Skończyło się na tym samym i byłam przekonana, że ​​mogę to rzucić. Dziękuję Ci.
squareman

Miałem też zgubiony xar z InstallMacOSX.pkg
Nic Cottrell

11

Plik utracony + znaleziony to fragmenty plików znalezione przez zadanie naprawy dysku (zwykle uruchamiane przez narzędzie dyskowe). Bardziej jasne wyjaśnienie w tym wątku . Wyciąg:

Jeśli uruchomisz fsck, polecenie sprawdzania i naprawy systemu plików, może znaleźć fragmenty danych, do których nie ma odniesienia w żadnym miejscu w systemie plików. W szczególności fsck może znaleźć dane, które wyglądają jak kompletny plik, ale nie mają nazwy w systemie - i-węzła bez odpowiedniej nazwy pliku. Te dane wciąż zajmują miejsce, ale nie są dostępne w żaden normalny sposób.

Plik prawdopodobnie nie nadaje się do użytku. System nie polega na nim, a jeśli nie masz z niego żadnego zastosowania (zakładam, że nie wiesz, co się w nim znajduje), możesz go bezpiecznie usunąć.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.