Czy iPhone 6 jest bardziej wydajny niż superkomputer Cray z lat 80.?


11

Przyjaciel wspomniany dzisiaj w rozmowie:

Wiesz, że iPhone 6 nosisz w kieszeni. Ma większą moc obliczeniową niż superkomputery Cray z lat 80.

Brzmiało to niejasno, ale nie byłem pewien.

Moje pytanie brzmi: czy iPhone 6 jest bardziej wydajny niż superkomputer Cray?


Bardziej wydajny pod względem tego, co GFLOPS?
nohillside

2
Nie zamierzałem określać konkretnej miary - wybierz tę najbardziej odpowiednią.
hawkeye

Odpowiedzi:


18

To naprawdę zależy od tego, który koniec lat osiemdziesiątych wybierzemy. Cray-2, około 1985 byłby dobry wybór linii środkowej.

Szybkość procesora Cray-2 wynosiła około 250 MHz, przy czym dziś nazwalibyśmy 4 rdzeniami. 256 megabajtów pamięci, ale przy 64 bitach na adres zamiast 8, lub jak byśmy to dziś nazwali 2 GB pamięci RAM. Pod względem surowej mocy porównano go do iPada. to jest, jeśli używasz testu procesora.

Jednak superkomputery są zwykle optymalizowane do zadań równoległych lub raczej oszałamiającej ilości danych wejściowych i wyjściowych. Naprawdę nie jest praktyczne powiedzenie „mój telefon może zastąpić superkomputer X od roku Y”, ponieważ nie są w stanie wykonywać tych samych zadań. Jeśli cofniemy się o kilka pokoleń, możemy powiedzieć, że iPhone mógł uruchomić cały program Apollo, zakładając, że podłączyliśmy go do wzmacniacza sygnału (i trzymamy go we właściwy sposób).

IPhone pokonuje Craya znacznie mniejszym zużyciem energii: 200 kW, przy zasilaniu 3-fazowym 480 V, co daje wewnętrzną moc ponad 2000 amperów. Chłodzenie cieczą pod ciśnieniem za pomocą zewnętrznego wymiennika ciepła wielkości samochodu.

Wygląda jednak niesamowicie, siedząc w dedykowanym centrum komputerowym.


4
Głupio wyglądałbyś, trzymając kredkę i pisząc kciukami;)
Tetsujin

6
Dzisiejszy czas pracy baterii iPhone'a sugeruje, że ten trójfazowy zasilacz 480 V wcale nie był złym pomysłem
Hagen von Eitzen

4
Najwyraźniej Apple kupiło Craya, aby pomóc zaprojektować nowego Macintosha. Mniej więcej w tym samym czasie Seymour Cray kupił nowego Macintosha, aby pomóc mu zaprojektować nowego Craya.
Laconic Droid

1
Czy zatem „256 megabajtów” pamięci to 4 gibibajty (8 bitów) w 256 mibi-słowach? A może to 256 MB pamięci w 32 słowach? (Używając słowa w 64-bitowej jednostce pamięci adresowalnej.) Tak czy inaczej, w surowej pamięci RAM iPhone 6 musi być tuż obok (jeśli był to 256 MiB).
Jonathan Leffler,

3
Powiedzielibyśmy, że ma 2 GB pamięci. Lokalizacje pamięci o pojemności 256 mln z 64 bitami każda, więc pomnóż je przez 8. W połowie lat osiemdziesiątych było to absolutnie oszałamiające - komputery domowe miały 128 kB. iPhone 6 ma 1 GB, więc wciąż tam jest.
Paweł
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.